Doktor Tv Banner

Epizyotomi Nedir

Epizyotomi Nedir
24 0 52

Epizyotomi Nedir

"Epizyotomi" terimi kelime anlamı ile pudendal veya genital bölgenin kesilmesi demektir. Gerçekte ise bu operasyon perineotomi ya da perinenin insizyonu an­lamına gelir. Epizyotomi, vulvanın perine kaslarının çocuğun başı ile aşırı gerilmesini önler. Epizyotomi sa­yesinde vajina ve perinede düzensiz bir yırtık yerine düzgün kesilmiş, kolay onarılabilen bir keşi elde edil­miş olur.

Ûç tip epizyotomi vardır. Median, posterolateral ve mediolateral. Bunların tümünün işlevinin aynı olmasına karşın komplikasyonlar ve ileride oluşabilecek sekeller her tip epizyotomi için farklıdır. Median epiz-yotomide kan kaybı daha azdır, onarımı daha kolay olup iyileşme sırısında daha az ağrıya neden olur. Bu­nunla birlikte median epizyotomide kesinin rektuma uzaması riski yüksektir. Mediolateral epizyotomi (49) bir çok doğum için en uygun olanıdır. Epizyotomide genellikle makas kullanılmasına karşın, deneyimli el­lerde bisturi ile düzgün bir insizyon elde edilebilir. (Epizyotomi bakımı)

Epizyotomi bütün operatif doğumlarda uygulanması şart olan bir işlem değildir. Spontan bir doğumda başın doğumu iyi kontrol edilirse, forseps ya da vakum kul­lanılsa bile uygun olgularda epizyotomi ge­rekmeyebilir. Epizyotomi tam zamanında uygulandığında az travmaya yol açar ve tamiri daha kolay olur. Bu nedenle epizyotomi, önde gelen kısım vulvayı gerdiğinde açılmalıdır. Baş iyi bir şekilde kontrol edilmeden doğurtulursa epizyotomiye karşın vajina, perine ve vulvada yırtıklar oluşabilir.

Travayın Üçüncü Evresinde Takip ve Yardım

Travayın üçüncü evresi plasentanın ayrıldığı ve vulvadan çıktığı dönemdir. Bu evre bebek doğduktan sonra başlar ve plasenta ile fetal membranların dışarı çıkması ile son bulur.

Gebelikte plasenta, uterusun içine doğru invaze olmuş destek dokuları ve çok sayıda damarla uterus duvarına yapışmıştır. Plasenta villüsleri 100-150 mi hacmindeki maternal kan havuzunda fonksiyon görür.
Bebeğin doğumundan sonra uterus kavitesinde olu­şan ani basınç azalması myometriumda kontraksiyon ve retraksiyonlara neden olur. Bunun sonucunda uterus yüzeyi ile kontrakte olamayan plasenta arasında bir uyumsuzluk oluşur. Plasenta ile uterus arasındaki bağ­lar koparak uterus venüllerinin açık uçları kapanır. Böylece anneden plasenta villüslerine giden kanın sir­külasyona geri dönmesi engellenir. Burada biriken kan, plasentanın ağırlığını biraz daha arttırarak uterus alt kısımlarına bağlı olan membranların daha kolay ay­rılmasına yardımcı olur. Vajinadan bolca kan gelmesi plasentanın ayrılmış olduğunu gösterir. Ayrıca, pla­senta uterus üst kısmından aşağılara indikçe fundus yükselmeye başlayarak daha yuvarlak bir görünüm alır; bu, dışarıdan görülebilir. Kordonun uzaması da plasentanın ayrıldığını gösteren bir bulgudur.

Plasenta çıkarken uterus fundusuna masaj yap­maktan ya da uterusu pelvise doğru itmekten kaçınmak gerekir. Bu gibi gereksiz girişimler hastaya ağrı verir, ayrıca akut uterus inversiyonu riskini de art­tırmaktadırlar. Kordonu kontrollü bir şekilde çekmek daha güvenilir bir yöntemdir. Burada plasenta, kor­dona hafif bir traksiyon uygulayarak çekilirken, uterus arkaya ve yukarı doğru (hastanın başı yönünde) sabitlenir.

Plasentanın ayrılması için başvurulan zamansız ve gereksiz manevralar uterusta koordine olmayan kont-raksiyonlara yol açarak kontraksiyon halkası olu­şumuna ya da kordonun kopmasına neden olabilir, so­nuçta da plasentanın doğumu gecikebilir.

Plasenta çıktıktan sonra tam olarak ayrılmış olup ol­madığına bakılır. Umbilikal kordon incelenerek içer­diği damar sayısı kaydedilir. Daha sonra karından ute­rus palpe edilerek sertliği ve fundusun yüksekliği değerlendirilir.

Endometriozis – Çikolata Kisti Nedir, Tedavisi Mümkün mü?

Kadınların genital bölgesindeki ciddi sorunlar erken teşhis ve tedavi olmadıkça maalesef ilerliyor. Çikolata kistleri alınabilir mi? Modern çağın h..
841 23 501
GEN NEDİR? TEMEL GENETİK BİLGİLER

DNA'nın Yapısı İnce uzun ip gibi iki şeker molekülü düşünün. Üzerlerinde 4 farklı özel asit molekülü olsun (A, T, G, C). Bu 4 molekül ..
543 15 211
Eklem Zarı Yangısı, Sinovit Nedir?

Sinovit nedir, kimlerde neden ortaya çıkar? Nedenleri, belli başlı belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır? Eklemlerde oluşan bu hastalık hakkında ayr..
409 22 887
Sosyal Medyada Güzellik Sırları

Kozmetik ve cilt bakımıyla ilgili merak edilenleri twitter ve facebook tan öğrenebileceğiz. Bu uygulamanın detayları şöyle.. Kozmetik ve Cilt Bakım..
601 12 560
Yağ Aşısı Nedir, Gözlere Faydası Nedir?

Yorgun gözlere yağ aşısı uygulanabilir. Peki nedir bu yağ aşısı,faydaları nelerdir, kimlere nasıl ne zaman uygulanır? Konuşurken, karşımızdakinin g..
837 8 109
TNM NEDİR? MEME KANSERİNDE TNM

TNM nedir? TNM evrelendirme amacıyla kullanılan bir sistemdir. T tümörü, N lenf bezlerini (nod) M ise metastazı belirtir. T kategorisi: TX: Tüm..
624 8 509
Psikosomatik Hastalıklar Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Ruhsal sıkıntılarla bedensel şikayetler arasında ilişki çok öteden beri bilinen bir gerçektir. Psikolojik sebeplerle ortaya çıkan ve bedensel has..
905 21 366
Hamilelikte Görülen Ağır Sabah Bulantısı

Hamilelikte görülen ağır sabah bulantısı Hiperemezis gravidarum olarak biliniyor. Nedenleri, belirtileri, neye yol açtığı ve tedavisi nedir? Hamile..
841 13 795
Normal Doğum ile Sezaryen Arasındaki Farklar

Anne adayları için doğum türü de doğum ve bebek kadar önemli bir konudur. Normal doğumla sezaryen doğum arasında ne fark var hangisi daha sağlıklı? ..
754 21 709
Gebelikte Erken Yaş Faktörü Nedir?

Erken yaşlarda çok küçükken gebe kalmak ve doğum yapmak tehlikeli mi? En ideal yaş nedir, hangi yaşlar risklidir? Doktor Boz, çok erken yaşta evlen..
894 13 780
Varikosel Nedir, Erkekleri Nasıl Etkiler?

Varikosel testiste kirli kanla birlikte genişleme yapan büyük bir doku parçasının ele gelmesini sağlayan bir rahatsızlık. Kısırlıkla olan bağlantısı n..
474 9 659
Yaşamımız Boyunca İçtiğimiz Sütün Faydaları

En faydalı içeceklerin başında gelen sütün en önemli 5 yararı nedir? Bebekken içmeye başladığımız süt nelerden koruyor? Dünyanın en faydalı içecekl..
902 19 239
Embriyonun Gebelik Şansına Etkisi Nedir?

Kadın doğumda her geçen gün yeni buluşlar ortaya çıkıyor. Embriyonun genetik yapısının hamile kalma şansına etkisi nedir? Kadın Hastalıkları ve Do..
185 26 875
Obezite İle İlgili Merak Edilen Soruların Cevabı

Sağlık Bakanlığı, Twitter üzerinden obezite konusunda halkı bilgilendirdi. Peki obezite nedir, nereden gelir nelerden kaynaklanır tedavisi nelerdir? ..
176 16 378
Nevralji Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Nevralji nörolojik bir hastalık. Peki nelerden tetiklenir, neleri etkiler, çözümü nedir? Özellikle kadınlarda daha fazla görülen ve günlük aktivite..
665 11 543