Doktor Tv Banner

Emzirmeyi Nasıl Kesersiniz?

Emzirmeyi Nasıl Kesersiniz?
26 0 85

Çok değerli anne sütü ve emzirmenin kesilmesi için aslında doğru bir zaman yoktur. En önemlisi, bebeğin emzirmeden kesilmeye hazır olması ve sizin de anne sütünü kesebileceğinizi hissettiğiniz zaman doğru zamandır. Genellikle bebekler 9-12. aydan önce anne sütünü bırakmaya direnir. Zaten önerilende; en az 1 yıl bebeklerin anne sütü almalarıdır. Emzirme, 2 yaşına kadar da sürdürülebilir. Emzirmeyi kesme döneminde aile üyelerinin sabırlı olması çok önemlidir. Emzirmenin kesilmesi aşamasında annelerin kendini üzgün, yalnız, suçlu veya depresif hissetmesi çok doğaldır. Bu dönemde bebeği daha fazla kucağa almak gerekir. Annelerin kendilerini suçlu hissetmemeleri için emzirmenin kesilmeşinin, büyümenin bir basamağı olduğunu hatırlamaları gerekir.

Emzirme ani olarak değil, mutlaka yavaşça ve alıştıra alıştıra kesilmelidir. Aniden emzirmeyi kesmek, bebek için duygusal açıdan travmatik olabilir. Eğer memeden kesme işlemi çok ani yapılırsa, bu, anne için de problem yaratır. Örneğin; sızıntı, memelerde şişme, süt kanallarında tıkanma ve enfeksiyon görülebilir.

Ayrıca emzirmeden kesilmenin düşünüldüğü dönemde, eğer çocuğun hayatında önemli bir değişiklik olacaksa (taşınmak, annenin işe başlaması, yeni bir bakıcı gibi) veya diş çıkarma ya da hastalık dönemi ise bu işi bir süre ertelemek gerekir.

Emzirmeyi bırakırken bazı metodlar uygulanabilir

Günde bir kez emzirmeyi atlayarak işe başlanmalıdır. En iyi azaltma stratejisi her seferinde emzirme sayısını bir öğün azaltmaktır. Örneğin; emzirme sayısını bir öğün azaltıp bir haftabekleyin. Hem göğüslerinize hembebeğinize bu yeni sisteme alışması için zaman tanıyın. Kademeli olarak bir öğün şeklinde azaltırken, bebeğiniz bu duruma zamanlaalışacaktır.

Memeden emmeye devam eden bir bebeğe birden sütü bıraktırıp, bardak ya da biberona alışmasını beklememelisiniz. Dolayısıyla tamamen sütten kesmeyi planladığınız dönem için, çalışmalara çok önce başlamalısınız. Eğer önceden bebeği bardak ya da biberon ile tanıştırmadıysanız, memeden kestiğiniz dönemde bu tür gereçleri kabullenmesi ve dolayısıyla memeyi bırakması çok daha zor ve yavaş olabilir.

Gece öğünlerinin kesilmesi her zaman daha zordur. Bu nedenle gece emzirmeyi kesme işini en sona bırakmanız daha doğrudur. Sıra buna geldiğinde ise bebeğiniz gece uyandığında, esiniz veya bir yakınınız onu kucağına almalı ve sakinleştirmeye çalışmalıdır.

Babalar da yardımcı olmalı

Çocuğa besin maddesi olarak varsa sağılmış anne sütü, formül süt veya 1 yaştan büyük ise inek sütü verilebilir. Emzirme süresi kısaltılmalı ve emzirme sonrası yaşına uygun ek besin verilmelidir. Çocuğun ilgisi başka tarafa çekilerek emzirme ertelenmelidir. Eğer çocuğunuz 1 yaşından büyükse bebeğinize nerede ve ne zaman emzireceğinize dair kısıtlamalar koyabilirsiniz: Örneğin; "Sadece bu koltukta ve uykudan önce emebilirsin." veya "Sadece hava karardıktan sonra emebilirsin." gibi. Bu dönemde babalara da büyük iş düşer. Babalar eşleri etrafta değilken bebeği besleyebilirler veya bebek emmek istediğinde babası onu oyuncaklarla oyalayabilir.

"Uygun zamanı bekleyin"

Bebekleri emzirmeden kesmek için verdiğimiz önerileri uygulamadan önce, dikkat etmeniz gereken çok önemli bir şey var. Bu sürece girmeye karar verdiğinizde öncelikle, bebeğiniz buna gerçekten hazır mı, emin olmalısınız.. Çünkü, genellikle emzirmeyi kesmeyi deneyen ve hiçbir şekilde başarılı olamayanlar, bebeği emzirmeden kesmek için uygun bir zaman seçmemişler demektir. Bu şekilde olduğunda, bir süre sonra tekrar denemek faydalı olabilir.

Öksürüğü Engellemenin Yolları Nelerdir?

Öksürük nasıl engellenir? Bu gerçekten ciddi bir sorundur. Çünkü öksürükle başa çıkmak sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Doktora gitmek ilk önce..
357 21 147
Yenidoğan Bir Bebek Nasıl Emzirilmeli?

İlk defa annelik deneyimi yaşıyorsanız bebeğinizi doğru emzirmenin püf noktalarını bilmeniz gerekiyor. Emzirmenin incelikler nedir? Emzirmenin anne..
223 19 593
Emzirirken kanguru gibi olmalı

Annelere “Bebeğinizi emzirirken insanlara en çok benzeyen orangutan ve kanguruları örnek alın” diyen Dr. Gülnihal Şarman,“Emzirmek bebeğin bağışıklığı..
439 12 675
İnsan Düşüncesini Çözmek İçin Zebra Balığı Kullanıldı

Japonya’nın başkenti Tokyo’da bilim adamları insan düşüncesini anlama amaçlı zebra balığını kullandı. Bir yem bırakarak nöron faaliyetleri incelendi....
466 7 869
Tıpatıp İkiz Bebekler Nasıl Olur?

Aynı genlere sahipler ve fiziki hatta kişilik özellikleri bile aynı.. İkizlerin çeşit çeşit olduğunu biliyoruz peki tıpatıp ikiz bebekler nasıl oluyor..
371 4 155
Çalışan Kadında Meme Kanseri Riski

Meme kanseri risklerinden biri de kariyer yapmak.. Fazla çalışan ve iş hayatında stres altında olan kadınların meme kanserine kolay yakalandığı bir ge..
340 5 421
Diyabette İnsülin İğnesi Kullanımı

Diyabet hastaları için umut verici gelişmeler var. İnsülin iğnesi kullanımı artık gerekmeyecek. Aynı zamanda alzheimer için de umut olabilecek. İns..
523 12 479
Nasıl ve Neden Rüya Görürüz?

Rüya analizi yapılır mı? Bazı hastalar rüya analizi yöntemiyle tedavi ediliyor. Nasıl ve neden rüya görürüz Dr. Kaya anlatıyor.. Doç. Dr. Nusret Ka..
739 25 487
El Kuruması İçin Çözümler

Soğuk havalarda el çatlaması ve el kuruması dert haline gelir. Ellerimize nasıl bir bakım uygulamalıyız bu kurumadan nasıl kurtulabiliriz? Düzenli ..
628 8 574
Kadınlarda Koltuk Altı Terlemesi

Sadece %2 oranındaki kadınlarda koltuk altı terlemesi görülmüyor. Maalesef bu durum kaçınılmaz. Peki nasıl önlem alabiliriz? Bristol Üniversitesi’n..
957 7 666
Kadınlar Gebe Kaldığını Nasıl Anlar?

Hamileliği bazı belirtilerden anlayabiliriz. Peki hangi zamanlarda ve nasıl anlaşılabilir? Yapılan araştırmalar adet gecikmesi yaşamadan hamilelik ..
935 13 480
Teknolojik Aletler Gözü Nasıl Bozuyor?

Fazla miktarda bilgisayar, oyun, televizyon kullanımı gözleri yoruyor ve geri dönülmez zararlara yol açıyor. İş için olsun, sosyal paylaşım siteler..
152 15 217
Diyabette Yeni Tedavi Yöntemleri Geliştiriliyor

Pek çok kişi şeker hastalığından muzdarip. Tedavisi için şu ana kadar yeterli çalışma yoktu. Amerikalı bilim adamları yeni tedaviler geliştiriyor. ..
675 22 518
Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır

Yeninesil Tarafından Yayınlanan Salatalık Maskesi Nasıl Yapılırmakalemizi okumaktasiniz. Bu Koleksiyonumuzu 354 Kişi Görüntüledi. Salatalık maske..
444 8 656
Beyin Faaliyetleri Futbolcuyu Nasıl Etkiliyor: Messi Örneği

Başarılı futbolcu Messi’nin işindeki bu başarısının sırrı beyin faaliyetlerinde gizli.. Nasıl bir aktivite ve işlevle bu hareketler ortaya çıkıyor? ..
416 14 671