Emzirmenin Anneye Faydaları

Emzirmenin Anneye Faydaları
80 8 48 1.Memeler emzirme görevini yerine getirmek için yaratılmışlardır! 
 Doğada gereksiz yere yaratılmış hiçbir şey yoktur. Memeler de, memeli türlerinin yavrularını beslemeleri için yaratılmışlardır.

 2.Emzirme anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir. 
 Emzirme annede oksitosin adı verilen hormonun salgılanmasını sağlar. Oksitosin, uterus kasılmaları ve süt salgısının sağlanması dışında, annelik içgüdüsel davranışlarını yönlendirmeyle de ilgili bulunmuştur.

 3.Emziren annelerin kendilerine güvenleri ve annelikten aldıkları haz daha fazladır.
 Her geçen gün ve her geçen ay giderek gelişen ve büyüyen bir bebeği görmek ve bunun kendi verdiği süt sayesinde olduğunu bilmenin verdiği haz bir anne için benzersiz bir duygu olsa gerek…

 4.Anne sütü hemen kullanıma hazırdır.
 Başka bir şey söylemeye gerek yok…

 5.Emzirme annenin uterusunun eski haline dönmesini hızlandırır. 
 Uterus gebelik esnasında kitlesel olarak yaklaşık 20 kat büyür. Emzirme esnasında salgılanan oksitosin hormonunun yardımıyla uterus gebelik öncesi büyüklüğüne (her ne kadar doğurmuş bir kadında uterus hiçbir zaman orijinal büyüklüğüne geri dönmese de) daha kolay ulaşır. Emzirmeyen kadınlarda uterus emziren kadınlara göre orijinal boyutlarına daha zor geri döner.

 6.Emziren annelerin doğum sonrası kanama riski önemli ölçüde azalır.
 Emzirme esnasında salgılanan oksitosin hormonu uterusun etkili bir şekilde kasılmasını sağlar. Kasılmalar doğum sonrasında uterus içinde açıkta kalan kan damarlarının uçlarının büzülmesini sağlar. Böylece kasılmalar ne kadar etkili olursa doğum sonrası kanama da o ölçüde azalır. Doğum sonrası emzirmeyen annelerde kanamayı azaltmak için sentetik oksitosin veya uterusu kasılmaya sevkeden diğer bazı ilaçları kullanmak gerekebilir.

 7.Emziren anneler doğum sonrası daha kolay kilo verirler. 
 Emzirme eylemi annenin günlük enerji gereksinimini yaklaşık 500 kalori artırır. Bebeklerini tümüyle ya da kısmen emzirmeyle besleyen annelerin doğum sonrası birinci ayda kalça çevresi ölçümleri emzirmeyen annelere göre belirgin şekilde daha düşük bulunmuştur.

 8.Emzirme doğal bir gebelikten korunma yöntemidir.
 Eğer bebeğinize ek gıda vermiyorsanız ve adet görmüyorsanız emzirmenin gebelikten koruyucu özelliği doğum sonrası ilk dört ayda oldukça yüksektir. Ancak ilk dört aydan sonra adet görmeseniz ve bebeğinizi emzirmeye devam etseniz bile mutlaka bir koruma yöntemi kullanmalısınız. Özellikle gece emzirme alışkanlığı olan kadınlarda doğum sonrası ilk adet gecikebilir.

 9.Anne sütü bedavadır, mamalar pahalıdır.
 

 10.Mama kullanımı ülke bütçesine de ciddi bir yük getirmektedir.
 

 11.Emzirmek biberonla beslemekten daha kolaydır.
 İlk başta biraz zorlanılmasına karşın, yeterli bilgi ve emzirmenin zamanla getirdiği tecrübe sayesinde emzirmenin aslında çok kolay bir işlem olduğunu anlayacaksınız. Yapmanız gereken tek şey minik bebeğinizi kucağınıza almak, göğsünüzü açmak ve emzirmeye başlamak. Biberon, mama ve diğer ekipmanlarla uğraşmayacaksınız. Isıtma, karıştırma, dondurma vs. yok.

 12.Emzirmek anne için doğal bir sakinleştiricidir.
 Gerçekten de emzirmek, hem sakinleştirici hem de uykuya dalmayı kolaylaştırıcı etkiler yaratır. Annelerin bebeklerini emzirirlerken uykuya dalarak bebeklerini düşürmemeye dikkat etmeleri önemlidir. Yatarken emzirmek bazı anneler için faydalı olabilir.

 13.Emziren anneler hem zamandan hem de çocuk doktoru parasından anlamlı bir şekilde tasarruf ederler.
 

 14.Emzirmek doğa dostudur. 
 Plastik kutular, teneke kutular, tek kullanımlık biberonlar, plastik meme uçları, silikon. Bunlar geri dönüşümsüz maddelerdir.

 15.Emziren annelerin ve eşlerinin uykuya ayıracak daha çok zamanları vardır.
 
Biberon hazırlama ve ısıtma işlemi yok… Mama ile beslemeye bağlı ortaya çıkan sorunlar yok…

 16.Emziren annenin biberon, kutu, şişe, sterilizasyonu için gerekli ekipman, ölçek vs. satın alma ve bunlarla uğraşma derdi yoktur.
 

 17.Emziren annenin hangi markanın daha iyi olduğuyla uğraşma derdi yoktur. 
 Anne sütü hiçbir zaman birebir taklit edilemez. Bu yüzden emzirmeyen anneler hangi mamanın bebekleri için daha iyi olduğu konusunda oraya buraya koşuştururlarken, emzirmeyi seçen anneler bebeklerinin en iyi “mamayla” beslendiklerinden emindirler.

 18. Emziren annenin “temiz su” bulma endişesi yoktur.
 Kaynağı belli olmayan sularda kurşun ve alüminyum gibi bebeğinizin sağlığına olumsuz etki edecek maddeler bulunabilir. Bu maddeler kullandığınız suda çok düşük miktarlarda bulunsalar da mamaya karıştırmadan önce sterilizasyonu için suyu kaynatma işlemine tabi tuttuğunuzda konsantre hale gelebilirler.

 19. Emziren annelerde demir eksikliği anemisi ortaya çıkma riski azalır.
 Emziren annelerde doğum sonrası kanama miktarı daha az olduğundan ve emzirmeye devam ettikleri sürece adet görme olasılıkları daha düşük olduğundan bu anneler, doğumda kaybettikleri demir depolarını daha kısa zamanda tekrar oluştururlar.

 20. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF annelere emzirmelerini önermektedir. 
 “Anne sütü bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en iyi besindir. Hem anne hem de bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimi açısından vazgeçilmezdir. Anne sütünün enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği oldukça güçlüdür ve emzirme anne için doğal bir doğum kontrol yöntemidir”

 21. Emziren annelerin meme kanserine yakalanma riski nispeten daha düşüktür.

 22. Emzirme diabetik (şeker hastası) annenin günlük insülin ihtiyacını azaltır. 

 23. Emziren annelerde endometriozis hastalığının ilerleme hızı daha düşüktür.
 

 24. Emzirmek annenin ileride yumurtalık kanserine yakalanma riskini azaltır. 


Emzirmenin faydaları az çok bilinir. Psikolojik desteğin yanında kanseri engelleme, kalori yakma ve hastalıkları engelleme gibi faydaları var.. Emz..
522 9 268

Anne sütünün bebeğe ve anneye olan yararları saymakla bitmez. İlginç bir detay emzirmenin 6. ayında gizli.. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) öğretim üyes..
260 12 496

Her annenin bilmesi gerekenleri uzmanımız Dr. Hatice Karaböcüoğlu'na sorduk. Emzirmenin yararları nelerdir? Bebeği ne zaman dek emzirmek gerekli? Emzi..
875 19 381

Ekşi Elma Faydaları - Ekşi Elmanın Faydaları Gülgillerden; ormanlarda yetişen bir ağacın meyvesidir. Meyveleri küçük ve çok ekşidir. Çiçekleri, açık ..
699 18 854

Muzun Faydaları - Muz ve Muzun Faydaları Muz, şifalı bitki, beyin gıdası veya afrodiziyak olarak ünlenmiştir. Muz liflerini Afrika’daki yerli halk, ş..
904 8 237

Karpuzun Faydaları - Karpuz ve Faydaları Araştırmalarda kansere karşı koruma özelliği olduğu bilinen "laykopen" maddesinin, karpuzda bol miktarda bul..
410 8 490

Ahududu iyi bir kan yapıcı olmasının yanında mevcut kanı temizler. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir ve idrar söktürür. K..
221 10 98

KOLOSTRUM: Emzirmenin ilk birkaç gününde, memelerden sütten farklı renkte ve koyulukta bir madde gelir. Bu maddeye “Kolostrum” denir. Kolostrum çocuk ..
241 7 599

Kavun, B vitamini, brom ve iyot içeriyor, sinirleri yatıştırıyor, kanı temizliyor ve kolay bir uyku sağlıyor. Kavun meyvesi, damar tıkanıklığı, kansız..
559 16 95

Anne sütü, bebeği enfeksiyon hastalıkları, alerjik rahatsızlıklar, obezite ve diyabet gibi bir çok hastalıktan koruyor. Yapılan araştırmalar anne..
498 11 705

Yapay mamalar yani anne sütü dışındaki hazır mamalar çevremiz için de tehlikeli.. En sağlıklısı bebek için de doğa için de anne sütü.. Yapay bebek ..
873 21 894

Greyfurt-Greyfurtun Faydaları GREYFURT • Soğuk algınlığına iyi gelir, • Sindirimi uyarır, • Diş etlerinin kanamasını azaltır, • Kılcal damarlardaki ka..
216 24 396