Doktor Tv Banner

Emzirmenin Anneye Faydaları

Emzirmenin Anneye Faydaları
67 0 23

 1.Memeler emzirme görevini yerine getirmek için yaratılmışlardır! 

 Doğada gereksiz yere yaratılmış hiçbir şey yoktur. Memeler de, memeli türlerinin yavrularını beslemeleri için yaratılmışlardır.

 2.Emzirme anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir. 

 Emzirme annede oksitosin adı verilen hormonun salgılanmasını sağlar. Oksitosin, uterus kasılmaları ve süt salgısının sağlanması dışında, annelik içgüdüsel davranışlarını yönlendirmeyle de ilgili bulunmuştur.

 3.Emziren annelerin kendilerine güvenleri ve annelikten aldıkları haz daha fazladır.

 Her geçen gün ve her geçen ay giderek gelişen ve büyüyen bir bebeği görmek ve bunun kendi verdiği süt sayesinde olduğunu bilmenin verdiği haz bir anne için benzersiz bir duygu olsa gerek...

 4.Anne sütü hemen kullanıma hazırdır.

 Başka bir şey söylemeye gerek yok...

 5.Emzirme annenin uterusunun eski haline dönmesini hızlandırır. 

 Uterus gebelik esnasında kitlesel olarak yaklaşık 20 kat büyür. Emzirme esnasında salgılanan oksitosin hormonunun yardımıyla uterus gebelik öncesi büyüklüğüne (her ne kadar doğurmuş bir kadında uterus hiçbir zaman orijinal büyüklüğüne geri dönmese de) daha kolay ulaşır. Emzirmeyen kadınlarda uterus emziren kadınlara göre orijinal boyutlarına daha zor geri döner.

 6.Emziren annelerin doğum sonrası kanama riski önemli ölçüde azalır.

 Emzirme esnasında salgılanan oksitosin hormonu uterusun etkili bir şekilde kasılmasını sağlar. Kasılmalar doğum sonrasında uterus içinde açıkta kalan kan damarlarının uçlarının büzülmesini sağlar. Böylece kasılmalar ne kadar etkili olursa doğum sonrası kanama da o ölçüde azalır. Doğum sonrası emzirmeyen annelerde kanamayı azaltmak için sentetik oksitosin veya uterusu kasılmaya sevkeden diğer bazı ilaçları kullanmak gerekebilir.

 7.Emziren anneler doğum sonrası daha kolay kilo verirler. 

 Emzirme eylemi annenin günlük enerji gereksinimini yaklaşık 500 kalori artırır. Bebeklerini tümüyle ya da kısmen emzirmeyle besleyen annelerin doğum sonrası birinci ayda kalça çevresi ölçümleri emzirmeyen annelere göre belirgin şekilde daha düşük bulunmuştur.

 8.Emzirme doğal bir gebelikten korunma yöntemidir.

 Eğer bebeğinize ek gıda vermiyorsanız ve adet görmüyorsanız emzirmenin gebelikten koruyucu özelliği doğum sonrası ilk dört ayda oldukça yüksektir. Ancak ilk dört aydan sonra adet görmeseniz ve bebeğinizi emzirmeye devam etseniz bile mutlaka bir koruma yöntemi kullanmalısınız. Özellikle gece emzirme alışkanlığı olan kadınlarda doğum sonrası ilk adet gecikebilir.

 9.Anne sütü bedavadır, mamalar pahalıdır.

 

 10.Mama kullanımı ülke bütçesine de ciddi bir yük getirmektedir.

 

 11.Emzirmek biberonla beslemekten daha kolaydır.

 İlk başta biraz zorlanılmasına karşın, yeterli bilgi ve emzirmenin zamanla getirdiği tecrübe sayesinde emzirmenin aslında çok kolay bir işlem olduğunu anlayacaksınız. Yapmanız gereken tek şey minik bebeğinizi kucağınıza almak, göğsünüzü açmak ve emzirmeye başlamak. Biberon, mama ve diğer ekipmanlarla uğraşmayacaksınız. Isıtma, karıştırma, dondurma vs. yok.

 12.Emzirmek anne için doğal bir sakinleştiricidir.

 Gerçekten de emzirmek, hem sakinleştirici hem de uykuya dalmayı kolaylaştırıcı etkiler yaratır. Annelerin bebeklerini emzirirlerken uykuya dalarak bebeklerini düşürmemeye dikkat etmeleri önemlidir. Yatarken emzirmek bazı anneler için faydalı olabilir.

 13.Emziren anneler hem zamandan hem de çocuk doktoru parasından anlamlı bir şekilde tasarruf ederler.

 

 14.Emzirmek doğa dostudur. 

 Plastik kutular, teneke kutular, tek kullanımlık biberonlar, plastik meme uçları, silikon. Bunlar geri dönüşümsüz maddelerdir.

 15.Emziren annelerin ve eşlerinin uykuya ayıracak daha çok zamanları vardır.

 Biberon hazırlama ve ısıtma işlemi yok... Mama ile beslemeye bağlı ortaya çıkan sorunlar yok...

 16.Emziren annenin biberon, kutu, şişe, sterilizasyonu için gerekli ekipman, ölçek vs. satın alma ve bunlarla uğraşma derdi yoktur.

 

 17.Emziren annenin hangi markanın daha iyi olduğuyla uğraşma derdi yoktur. 

 Anne sütü hiçbir zaman birebir taklit edilemez. Bu yüzden emzirmeyen anneler hangi mamanın bebekleri için daha iyi olduğu konusunda oraya buraya koşuştururlarken, emzirmeyi seçen anneler bebeklerinin en iyi "mamayla" beslendiklerinden emindirler.

 18. Emziren annenin "temiz su" bulma endişesi yoktur.

 Kaynağı belli olmayan sularda kurşun ve alüminyum gibi bebeğinizin sağlığına olumsuz etki edecek maddeler bulunabilir. Bu maddeler kullandığınız suda çok düşük miktarlarda bulunsalar da mamaya karıştırmadan önce sterilizasyonu için suyu kaynatma işlemine tabi tuttuğunuzda konsantre hale gelebilirler.

 19. Emziren annelerde demir eksikliği anemisi ortaya çıkma riski azalır.

 Emziren annelerde doğum sonrası kanama miktarı daha az olduğundan ve emzirmeye devam ettikleri sürece adet görme olasılıkları daha düşük olduğundan bu anneler, doğumda kaybettikleri demir depolarını daha kısa zamanda tekrar oluştururlar.

 20. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF annelere emzirmelerini önermektedir. 

 "Anne sütü bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en iyi besindir. Hem anne hem de bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimi açısından vazgeçilmezdir. Anne sütünün enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği oldukça güçlüdür ve emzirme anne için doğal bir doğum kontrol yöntemidir"

 21. Emziren annelerin meme kanserine yakalanma riski nispeten daha düşüktür.

 22. Emzirme diabetik (şeker hastası) annenin günlük insülin ihtiyacını azaltır. 

 23. Emziren annelerde endometriozis hastalığının ilerleme hızı daha düşüktür.

 

 24. Emzirmek annenin ileride yumurtalık kanserine yakalanma riskini azaltır. 

Hazır Mamalar Doğa İçin de Tehlikeli

Yapay mamalar yani anne sütü dışındaki hazır mamalar çevremiz için de tehlikeli.. En sağlıklısı bebek için de doğa için de anne sütü.. Yapay bebek ..
282 23 499
Çocuk Psikolojisi İçin Anne Mutluluğu

Anne mutluluğu çocuk psikolojisini direkt olarak etkiliyor. Çocukların neşeli ve huzurlu bir anneye ihtiyacı var. Çocukların mutlu anneye ihtiyaç d..
508 23 584
Doğum Sonrası Kilo Vermek İçin Emzirilmeli

Bebeklerin emzirilmesi bebek sağlığı kadar anne sağlığını da olumlu olarak etkiliyor.. Sağlıklı zayıflamada etkin bir yol. Uzmanlar bebeklerini emz..
179 23 392
Şeftalinin Faydaları ve Bilinmeyen Özellikleri

Şeftali içeriğinde vitamin ve mineralleri barındıran sağlıklı bir meyve. Peki faydaları neler? Şeftali B ve C vitaminleri ile potasyum açısından ze..
939 19 687
Kayısının Besin Değerleri ve Faydaları

Kayısı mutluluk veriyor, zihni besliyor, yorgunluğu gideriyor ve diğer faydaları.. A, B, C ve P vitamini açısından zengin bir meyve olan kayısı ayn..
299 23 510
Güvenilir ve Mutlu Bir Anne Çocuğunu Nasıl Etkiler?

Çocuklar her şeyden önce annelerinin mutlu olduğunu görmek ister. Psikiyatrist E. Onur Özalmete anne çocuk ilişkisini inceliyor.. Çocuklar güven ve..
895 12 223
Bebek Emzirmede Son Nokta

Alışveriş merkezinde bebeklerini yanyana geçip emziren anneler şok yarattı. Emziren bir annenin engellenmesine tepki olarak bu hareket yapıldı. KOS..
422 10 253
Yaşamımız Boyunca İçtiğimiz Sütün Faydaları

En faydalı içeceklerin başında gelen sütün en önemli 5 yararı nedir? Bebekken içmeye başladığımız süt nelerden koruyor? Dünyanın en faydalı içecekl..
478 24 802
C Vitamini Deposu Kivinin Faydaları

Bağışıklık sistemini koruyup güçlendirerek hastalanma oranını düşürür. Gribal hastalıkları keser, kanı dengeler, zayıflatır, tansiyona iyi gelir ve di..
943 26 826
Emzirirken kanguru gibi olmalı

Annelere “Bebeğinizi emzirirken insanlara en çok benzeyen orangutan ve kanguruları örnek alın” diyen Dr. Gülnihal Şarman,“Emzirmek bebeğin bağışıklığı..
661 20 532
Dut Mevsimi Geldi, Bolca Tüketin

Duy mevsimi geldi.. Sağlığa olan yararlarını mutlaka bilin ve tüketin. İşte dut meyvesinin özellikleri ve faydaları.. Mucize bir meyve olan dut taz..
736 23 393
A Vitamini Deposu Havucun Faydaları

Salatada, tatlıda, yemekte kullanırız. Çiğ de tüketilen A vitamini deposu havucun sağlığa yararları nelerdir? İşte havucun 5 ana faydası.. Sofralar..
321 10 255
Bademin Başlıca Faydaları, Nelere İyi Gelir?

Acı ve tatlı olmak üzere ikiye ayrılan badem meyvesi oldukça lezzetli ve doyurucudur. İyi bir ara öğün de olabilen bademin sağlığa faydaları ise şunla..
835 11 140
İmplant Sonrası Emzirme, Göğüslerde Sarkmaya Neden Olmaz

Meme implantı yaptıran kadınlar bebeklerini emziriyorsa korkmalarına gerek yok, göğüslerde bir sarkma olmayacaktır. Birçok kadın emzirmenin meme ş..
308 10 679
Aids’de Erken Tedavi Hayat Kurtarıyor

ABD’de bu virüsle doğan bir bebeğin erken tanı ve tedaviyle kurtulması umut oldu. HIV virüsü erken tedavi edildiğinde hastalar iyileşebiliyor.. ABD..
929 14 558