Doktor Tv Banner

Emziren Annenin Beslenmesi

Emziren Annenin Beslenmesi
43 7 17

Emziren anne hemen hemen hamilelik yaşantısının aynısını sürdürmelidir. Yorulmamalı, mümkün olduğunca çok uyumalı, sert sporlar yapmamalı ancak her gün yürüyüş yapmalı ve sakin bir hayat sürmelidir.

Beslenme tarzı da aynı olmalı ( taze, besleyici, hazmı kolay çeşitli besinler) fakat biraz daha çok besin alınmalıdır. Hamileyken, günde 2500 kaloriye ihtiyaç varken, şimdi 3000 kaloriye ihtiyac vardır. Bunun nedeni bebek 15 günlük olduğunda annenin ona 500 gr süt sağlaması gerekmektedir.

Bu ilave kalorileri elde etmek için

 • Kuvvetli bir sabah kahvaltısı (ballı,yumurtalı,tahıllı vs. ) ve ikindi kahvaltısı yapmak,
 • Normal beslenmeye ilave olarak kalsiyumu, fosforu , proteini bol besinler (süt, süt ürünleri, peynirler, yumurta, balık, et) ve vitaminli, mineralli meyve ve sebzeler yemek gerekmektedir.

  Ancak anneye gereken sadece kalori değil aynı zamanda daha fazla sıvı ve daha fazla sudur. Çünkü anne sütünün % 90’ı sudur. Bu da emziren annenin su ihtiyacını gösterir. Annenin günde ortalama üç litre sıvı içmesi gerekmektedir.

  Emzirmeye başlamadan önce annenin ulaşabileceği bir yerde bir bardak süt bulundurmasında fayda vardır. Emziren annelerin emzirirken ağzın kuruduğu bilinen bir durumdur.

 • Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılabilir?

  Emzirirken aynı zamanda bebeğinizin zekasını da geliştirebilirsiniz. Annelere altın tavsiyeler.. Bebek zekası için neler yemeli yedirmeliyiz? Emzir..
  880 7 634
  Bebek Emzirmede Son Nokta

  Alışveriş merkezinde bebeklerini yanyana geçip emziren anneler şok yarattı. Emziren bir annenin engellenmesine tepki olarak bu hareket yapıldı. KOS..
  500 14 110
  Sporcu Beslenmesi - Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır hakkında detaylı ve geniş bilgi

  Belirli bir sporun yapılması durumunda değişik oranda enerji harcanmaktadır. Bu uğraşılar sonucunda fazladan kalori ise zayıflama olacaktır.
  916 18 644
  Anne sütünün Bebeğe ve Anneye Faydaları

  Emzirmenin faydaları az çok bilinir. Psikolojik desteğin yanında kanseri engelleme, kalori yakma ve hastalıkları engelleme gibi faydaları var.. Emz..
  807 16 653
  Emziren Annelere Sütü Artırıcı Tavsiyeler

  Emziren anneler bebekleri iyice beslensin sütünü alsın diye çabalar. Peki anne sütünü artıran gıdalar neler? Bu dönemde anneler nasıl beslenmeli? D..
  597 15 235
  Bebek Emzirme İyi Bilinmiyor!

  Araştırmada, bebek emzirilmesinin iyi bilinmediği ortaya çıktı. UNICEF'in desteğiyle Dicle Üniversitesi (D.Ü) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Da..
  614 16 681
  SÜT ve ÇOCUĞUNUN BESLENMESİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ

  SÜT ÇOCUĞUNUN BESLENMESİ: Süt çocuklarının beslenmesinde değişik programlar uygulanmaktadır. Biz bunlardan birini vereceğiz. Süt çocuğu ilk 2-3 ayınd..
  323 11 284
  Emziren Anne Diyeti hakkında detaylı geniş bilgi

  Sağlıklı doğumun ardından her annenin, hamilelik döneminde alınan 10-12 kiloyu vermek için gayret sarf ettiğini belirten Uzman Dr. Erdoğan Yürük, diye..
  680 4 446
  Doğum Sonrası Kilo Vermek İçin Emzirilmeli

  Bebeklerin emzirilmesi bebek sağlığı kadar anne sağlığını da olumlu olarak etkiliyor.. Sağlıklı zayıflamada etkin bir yol. Uzmanlar bebeklerini emz..
  302 19 699
  Hazır Mamalar Doğa İçin de Tehlikeli

  Yapay mamalar yani anne sütü dışındaki hazır mamalar çevremiz için de tehlikeli.. En sağlıklısı bebek için de doğa için de anne sütü.. Yapay bebek ..
  837 4 477
  Embriyonik Gelişim Nedir? hakkında bilgi

  Embriyonik Gelişim Nedir? Embriyonik gelişim, eşeyli üreyen canlılarda görülen ve canlının, döllenme ile doğumu ya da yumurta veya kozadan çıkmasına ..
  843 24 589
  Emziren Anneler İçin Diyet Önerisi

    Her annenin doğum sonrası aşırı kilo artışı varsa formunu ve sağlığını korumak için bu diyeti yapmasını gerektiğini bildiriyoruz. Doğum sonra..
  568 10 163