Doktor Tv Banner

Emziren Annenin Beslenmesi

Emziren Annenin Beslenmesi
46 0 79

Emziren anne hemen hemen hamilelik yaşantısının aynısını sürdürmelidir. Yorulmamalı, mümkün olduğunca çok uyumalı, sert sporlar yapmamalı ancak her gün yürüyüş yapmalı ve sakin bir hayat sürmelidir.

Beslenme tarzı da aynı olmalı ( taze, besleyici, hazmı kolay çeşitli besinler) fakat biraz daha çok besin alınmalıdır. Hamileyken, günde 2500 kaloriye ihtiyaç varken, şimdi 3000 kaloriye ihtiyac vardır. Bunun nedeni bebek 15 günlük olduğunda annenin ona 500 gr süt sağlaması gerekmektedir.

Bu ilave kalorileri elde etmek için

 • Kuvvetli bir sabah kahvaltısı (ballı,yumurtalı,tahıllı vs. ) ve ikindi kahvaltısı yapmak,
 • Normal beslenmeye ilave olarak kalsiyumu, fosforu , proteini bol besinler (süt, süt ürünleri, peynirler, yumurta, balık, et) ve vitaminli, mineralli meyve ve sebzeler yemek gerekmektedir.

  Ancak anneye gereken sadece kalori değil aynı zamanda daha fazla sıvı ve daha fazla sudur. Çünkü anne sütünün % 90’ı sudur. Bu da emziren annenin su ihtiyacını gösterir. Annenin günde ortalama üç litre sıvı içmesi gerekmektedir.

  Emzirmeye başlamadan önce annenin ulaşabileceği bir yerde bir bardak süt bulundurmasında fayda vardır. Emziren annelerin emzirirken ağzın kuruduğu bilinen bir durumdur.

 • Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılabilir?

  Emzirirken aynı zamanda bebeğinizin zekasını da geliştirebilirsiniz. Annelere altın tavsiyeler.. Bebek zekası için neler yemeli yedirmeliyiz? Emzir..
  594 7 132
  Bebek Emzirmede Son Nokta

  Alışveriş merkezinde bebeklerini yanyana geçip emziren anneler şok yarattı. Emziren bir annenin engellenmesine tepki olarak bu hareket yapıldı. KOS..
  280 4 856
  Emziren Annelere Sütü Artırıcı Tavsiyeler

  Emziren anneler bebekleri iyice beslensin sütünü alsın diye çabalar. Peki anne sütünü artıran gıdalar neler? Bu dönemde anneler nasıl beslenmeli? D..
  362 23 335
  Doğum Sonrası Kilo Vermek İçin Emzirilmeli

  Bebeklerin emzirilmesi bebek sağlığı kadar anne sağlığını da olumlu olarak etkiliyor.. Sağlıklı zayıflamada etkin bir yol. Uzmanlar bebeklerini emz..
  896 19 452
  Hazır Mamalar Doğa İçin de Tehlikeli

  Yapay mamalar yani anne sütü dışındaki hazır mamalar çevremiz için de tehlikeli.. En sağlıklısı bebek için de doğa için de anne sütü.. Yapay bebek ..
  700 11 797
  Diyabetli Anne Adayları Nelere Dikkat Etmeli?

  Diyabet gebelikte yaşanırken ciddi boyutlara gelebilir. Diyabetli gebeler nelere dikkat etmelidir? Anne ve bebek sağlığı için tavsiyeler. Diyabet h..
  502 6 688
  Anne Sütü Bebeklerde Beyni Geliştiriyor

  Bebeklerde IQ yükselmesine etki eden en önemli faktör anne sütü. Bebek ile anne arasında duygusal bir bağ kurduğu gibi, anne sütüyle beslenen bebekler..
  449 20 500
  Sağlıklı Beslenmek Diyabetlilerde Daha Önemli

  Diyabet hastalarına sağlıklı yemek hazırlama ve tüketimi eğitimi verildi. Çünkü diyabetlinin beslenmesi çok daha hassas.. Bayındır Hastanesi İçeren..
  802 19 199
  Çocuklarda Utangaçlık Nedenleri ve Ailelere Tavsiyeler

  0-6 yaş grubundaki çocuklarda neden utangaçlık baş gösterir? Ardında yatan nedenleri nelerdir? Bu durum için neler yapabiliriz? Çocuklarda utangaç..
  669 11 570
  Anne Karnında Bile Annesini Ayırt Edebilir

  Bebekler annelerinin sesini doğmadan önce bile fark edebilir. Dünyadaki ilk Türk Tomatis Terapisti olan İsra Güneş, konuşmanın anne karnında başlad..
  573 21 870
  Süt İçmek Her Yaşta Önemli

  Sağlıklı bireyler olmak için kemik sağlığını besleyen sütü herkes günde 2 bardak içmeli. Hayat boyu düzenli süt içmenin önemine değinen uzmanlar, k..
  487 10 174
  Gebelikte Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

  Ağız ve diş sağlığı yaşam boyunca üzerinde durulması gereken bir konu. Gebelikte dişlere ayrıca bir özen gösterilmesi gerekiyor. Çünkü bu dönemde onla..
  529 14 181
  Gebelikte İçilen Sigara Bebekte Kolik Yapıyor

  Bebeklerde sürekli ağlamalar ardı arkası kesilmeyen kramplar ve sancılar varsa gebelikte sigara içilmiş olabilir. Gebelikte sigara içmek bebeğe zarar...
  487 20 873
  Gebelikte Sağlıklı Beslenme Önerileri Neler?

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gonca Saraç anne beslenmesinin altını çiziyor. Neolife Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op..
  741 17 617
  Bebek Beslenmesi İlk Aylarda Nasıl Olmalı?

  Annelere çok özel bilgiler ve öneriler.. İlk 6 ay bebekler sadece anne sütü almalı.. Bir bebeğin ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmesi gerekir..
  276 9 891