Doktor Tv Banner

Düzensiz Adet Kanamaları Tehlikelidir!

Düzensiz Adet Kanamaları Tehlikelidir!
67 6 65

Op.Dr. Gökçen Erdoğan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tarafımıza başvuran hastaların yarıdan fazlası adet dönemindeki sorunlarla karşımıza gelir. Kanamanın hayatımızdaki önemi yaş ilerledikçe azalır. Düşünüyorum da yeni adet görmeye başlayan bir kızın düzensizliğe verdiği önem ile daha ileri yaştaki kadınlardaki düzensizlik tepkileri çok farklıdır.

 En basit şekliyle genç ilk olarak doktora gelir. İleri yaştakiler beklerler bu şikayetin tekrarlaması için.

Önce adet ya da menstruasyonun normalini bilmek gerekir. Bu siklus 11- 12 yaşlarında başlar fakat çevre, aile, hormonlar ve birçok faktörden de etkilenebilir. Adet, her ay ya da ortalama 28 günde bir, bir kadının kanamasıdır.

Bu süre 21 gün kadar kısa 35 gün kadar uzun olabilir. Zaman konusunda problemler bu yelpazenin dışındakilerdir. Genç kızlık döneminde adetlerin düzene girmesi biraz zaman alabilir. Hatta bu 2 yıla kadar uzayabilir. Bu doğal bir süreçtir. Eğer bu dönemde kanamaların arası kısalmış ve kanamalar fazla miktarda olursa mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir.

Adet döneminde kullanılan ped sayısı da önemlidir. Genellikle kadınların ilk 2 günü yoğun geçer ve 4- 6 ped kullanılabilir. Eğer ’’doktor hanım ben o kadar fazla adet oluyorum ki ped değil çocuk bezi kullanıyorum’’ ya da ‘’kanamalarımda büyük pıhtılar düşürüyorum’’ diyorsanız bir yerde bir problem olabileceğini gösterebilir.

Yazımın en başında mucize bir organ demiştim işte rahim yani uterus eğer normalden farklı bir durum yaratıyorsa muhakkak bir yerde sorun vardır ve araştırılmalıdır.

Eğer kanamalar düzensiz ise mesela aralarda kanamalar mevcutsa ya da adetlerinizin ne zaman olabileceğinizi tahmin edemiyorsanız bu da normal değildir.

Bir arkadaşlıktan bahsedeceğim. İnsanlarda adet görmeyi sağlayan hormonlar, guatr hormonu ve göğüsten süt salgılanmasını sağlayan hormon birbiriyle ilintilidir.

Eğer kanama ile ilgili bir problem varsa bunların da mutlaka araştırılması gerekir. Bunların yanında, kişi cinsel olarak aktif ise yani ilişkisi varsa gebelik testi yapıp gebe olup olmadığını bilmek gerekir. Çünkü normal gebeliklerin erken dönemlerinde ve düşük ihtimalinde ya da dış gebeliklerde de hasta bu şekilde düzensizliklerle karşımıza çıkabiliyor.

Gebelik ile ilgili bir durum söz konusu değilse bu söylediğimiz hormon seviyelerine bakılmalı ve değerlendirilmelidir. Bu aşamalardan geçerken mutlaka ultrasonografi  yapılacak ve rahim, rahim içi ya da yumurtalıklar değerlendirilecektir.Kaynak: Hastane.com.tr

MENARŞ (İLK GÖRÜLEN ADET KANAMASI) tedavisi ne iyi gelir

Bağlantılar MENARŞ (İLK GÖRÜLEN ADET KANAMASI): Puberte döneminin birçok belirtilerinden biridir. Puberte dönemine ilişkin gelişim, menarştan yaklaşı..
924 20 343
Kanamaları Durdurmak - Liposome

Japon bilim insanları, nano parçacık kullanarak kanamaları hızlı bir şekilde durduracak yöntem keşfetti. Milli Savunma Tıp Koleji’nde görevli Do..
548 16 557
Düzensiz Beslenme regl ağrılarını artırıyor hakkında detaylı ve geniş bilgi

Düzensiz Beslenme regl ağrılarını artırıyor Besin eksikliği bulunan kadınlar, adet dönemi öncesi gerginliğini daha sık yaşıyor. Bol sebze ve meyve tü..
431 26 249
Beyin Kanamaları Kaç Çeşittir? hakkında detaylı geniş bilgi

Beyin Kanamaları Kaç Çeşittir     Beyin içine olan kanamalar     Beyin dışına olan kanamalar
813 14 529
Burun Kanaması - Burun Kanamasının Nedenleri - Burun Kanamasında Neler Yapılır hakkında detaylı geniş bilgi

Çeşitli nedenlerden kaynaklanan burun kanamalarına tıp dilinde epistaksis denir. Genç erkeklerde genellikle ergenlik dönemlerinde, genç kızlarda ise, ..
368 17 702
E Vitamini nedir? hakkında detaylı geniş bilgi tedavisi ne iyi gelir sebepleri nedenleri faydalı bilgiler

Çeşitli nedenlerden kaynaklanan burun kanamalarına tıp dilinde epistaksis denir. Genç erkeklerde genellikle ergenlik dönemlerinde, genç kızlarda ise, ..
891 25 166
Kas İçi Kanamaları nedir? tedavisi ne iyi gelir geniş bilgi

KAS İÇİ KANAMALARI: Travmalar, kas içindeki damarların yerel ya da sistematik hastalıkları, akut infeksiyonlar vb. kas içi kanamalara neden olabilir. ..
373 10 112
Menapoz ne kadar sürer ve nasıl kolay atlatılır? hakkında detaylı geniş bilgi

    Kadın hayatının ortalama olarak üçte biri menopoz döneminde geçer. Menopoza girme yaşı tüm dünyada ve antik çağlardan beri fazla de..
181 8 675
Kanamada Damara Basınç Nasıl Uygulanır hakkında detaylı geniş bilgi

Çok acil durumlarda parmaklarla ya da elle, kanamayı besleyen damara alttaki kemiğe dayanacak biçimde basınç uygulanır. Böyle basınç uygulaması kanama..
835 4 236
Çocuklarda Düzensiz Uyku Zamanları Beyin Gücünü Etkiliyor

İngiliz çalışmasına göre çocuklarda düzensiz uyku saatleri ve uykuda düzensizlik beyin gücü işlevini olumsuz etkiliyor. 3, 5 ve 7 yaş grubu çalışm..
653 19 695
Araçlarda Bulunması Gereken İlk Yardım Malzemeleri hakkında detaylı geniş bilgi

MADDE 10 (1) Araçlarda aşağıda belirtilen ilk yardım malzemeleri bulundurulması zorunludur. CİNSİ : MİKTARI : Büyük sargı bezi ( 10 cm x 3- 5 m ) 2 ..
396 17 464
Ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir?

Ertesi gün hapı kullananlarda en sık görülen yan etkiler; mide bulantısı, karın ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı ve ara kanamadır. Ayrıca me..
659 5 890