Doktor Tv Banner

Düzensiz Adet Kanamaları Tehlikelidir!

Düzensiz Adet Kanamaları Tehlikelidir!
89 0 54

Op.Dr. Gökçen Erdoğan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tarafımıza başvuran hastaların yarıdan fazlası adet dönemindeki sorunlarla karşımıza gelir. Kanamanın hayatımızdaki önemi yaş ilerledikçe azalır. Düşünüyorum da yeni adet görmeye başlayan bir kızın düzensizliğe verdiği önem ile daha ileri yaştaki kadınlardaki düzensizlik tepkileri çok farklıdır.

 En basit şekliyle genç ilk olarak doktora gelir. İleri yaştakiler beklerler bu şikayetin tekrarlaması için.

Önce adet ya da menstruasyonun normalini bilmek gerekir. Bu siklus 11- 12 yaşlarında başlar fakat çevre, aile, hormonlar ve birçok faktörden de etkilenebilir. Adet, her ay ya da ortalama 28 günde bir, bir kadının kanamasıdır.

Bu süre 21 gün kadar kısa 35 gün kadar uzun olabilir. Zaman konusunda problemler bu yelpazenin dışındakilerdir. Genç kızlık döneminde adetlerin düzene girmesi biraz zaman alabilir. Hatta bu 2 yıla kadar uzayabilir. Bu doğal bir süreçtir. Eğer bu dönemde kanamaların arası kısalmış ve kanamalar fazla miktarda olursa mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir.

Adet döneminde kullanılan ped sayısı da önemlidir. Genellikle kadınların ilk 2 günü yoğun geçer ve 4- 6 ped kullanılabilir. Eğer ’’doktor hanım ben o kadar fazla adet oluyorum ki ped değil çocuk bezi kullanıyorum’’ ya da ‘’kanamalarımda büyük pıhtılar düşürüyorum’’ diyorsanız bir yerde bir problem olabileceğini gösterebilir.

Yazımın en başında mucize bir organ demiştim işte rahim yani uterus eğer normalden farklı bir durum yaratıyorsa muhakkak bir yerde sorun vardır ve araştırılmalıdır.

Eğer kanamalar düzensiz ise mesela aralarda kanamalar mevcutsa ya da adetlerinizin ne zaman olabileceğinizi tahmin edemiyorsanız bu da normal değildir.

Bir arkadaşlıktan bahsedeceğim. İnsanlarda adet görmeyi sağlayan hormonlar, guatr hormonu ve göğüsten süt salgılanmasını sağlayan hormon birbiriyle ilintilidir.

Eğer kanama ile ilgili bir problem varsa bunların da mutlaka araştırılması gerekir. Bunların yanında, kişi cinsel olarak aktif ise yani ilişkisi varsa gebelik testi yapıp gebe olup olmadığını bilmek gerekir. Çünkü normal gebeliklerin erken dönemlerinde ve düşük ihtimalinde ya da dış gebeliklerde de hasta bu şekilde düzensizliklerle karşımıza çıkabiliyor.

Gebelik ile ilgili bir durum söz konusu değilse bu söylediğimiz hormon seviyelerine bakılmalı ve değerlendirilmelidir. Bu aşamalardan geçerken mutlaka ultrasonografi  yapılacak ve rahim, rahim içi ya da yumurtalıklar değerlendirilecektir.Kaynak: Hastane.com.tr

Çocuklarda Düzensiz Uyku Zamanları Beyin Gücünü Etkiliyor

İngiliz çalışmasına göre çocuklarda düzensiz uyku saatleri ve uykuda düzensizlik beyin gücü işlevini olumsuz etkiliyor. 3, 5 ve 7 yaş grubu çalışm..
241 23 725
Ruh Halini Olumsuz Etkileyen Faktörler

Genel sağlığımızı korumak için zihin ve ruh sağlığımızı korumalı ve desteklemeliyiz. Peki gündelik hayatta ruh halimizi, akıl ve ruh sağlığımızı b..
491 22 402
Düzensiz Kalp Atışı Hafıza Kaybı Sebebi mi?

Atriyal fibrilasyon adı verilen düzensiz kalp atışı yetişkinlerde belirgin olarak görülen bir rahatsızlıktır. Yeni bir çalışmaya göre düzensiz kal..
457 26 369
Adet Görememe

Adet görememenin sebeplerinden biri de kişinin psikolojisidir. Özellikle stres durumunda stres hormonları üst kompartıman dediğimiz beynin hipotalamus..
723 24 128
Tarçın, Doğurganlığı Olumlu mu Etkiler?

Tarçın, tatlı ve tuzlu gıdalarda kullanılan hoş ve farklı bir baharattır. Kadınlarda doğurganlığı artırır, kısırlığı tedavi eder ve düzensiz adet döng..
216 8 876
Gebelikte Adet Görülmesinin Olası Nedenleri

Gebelikte görülen adet her zaman korkutmamalı. Bunun 2 sebebi vardır ayrıca adet görmek bazen normaldir .. Hamilelik esnasında adet görülmesinin ik..
927 17 809
Rahim Zarı Kalınlaşması

Rahim zarı kalınlaşması, rahmin iç duvarının kalınlaşması olarak karşımıza çıkmaktadır.Rahim iç zarı aslında her ay kalınlaşıp sonra adet kanamasıyla ..
479 13 267
Beslenmede Yapılan Yanlış ve Suistimaller

Hangi gıdalar yararımıza hangileri ticari çıkarı olanların dayattığı sağlıksız seçimlerden? Sezar Salatası. Sağlıklı olduğunu düşünürüz. Ama küçük ..
850 11 114
Polikistik Over Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Polikistik over sendromu kadınlarda görülen rahim içi rahatsızlığı.. Nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgileri Doç. Dr. Gökhan Özışık veri..
167 17 865
Taze Meyve Suları İle Hastalıklardan Korunun

Bu tarif size enerji verecek ve hastalıklardan yüzde yüz korunacaksınız. İşte o mucizevi sağlık deposu meyveler ve hazırlanışı.. Meyvelerin içerisi..
331 4 787
Çocuklar Kirli Yerleri Bulur – Çocuklara El Yıkamayı Öğretin

Çocuklar farkında olmadan her yere ellerini sürüyor ve tutuyorlar. Bu yerlerden mikrop kapmamak elde değil. Çocuklara temizlik bilinci kazandırılmalı...
786 6 681
Atriyal Fibrilasyon Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Atriyal fibrilasyon vücudun düzenli kalp atışını bozan bir durumdur. Kalbin elektrik sisteminde bir aksaklık meydana gelir, kulakçıklarda titremel..
607 15 527
Sıradışı Bir Börek Sunumu

Konuklarınıza ilginç ve farklı bir şey ikram etmek istemez misiniz? Farklı sunumu ve lezzetiyle mercimekli börek tarifini deneyin.. Malzemeler: 8 ..
931 24 517
Rezenenin Sağlığa Mucizevi Etkileri

Rezene çayını tüketen birçok kişi bilir ki sağlığa oldukça faydalıdır. Bu faydaları kısaca özetlersek; adet ağrılarına, görme kusurlarına, öksürüğe, m..
380 16 412
Adet Düzensizliği Hangi Hastalığın Belirtisi?

Miyomlar kadınların korkulu rüyası.. Miyomların çoğu zaman ilk belirtisi adet düzensizliği oluyor. Diğer belirtileri neler, tedavisi mümkün mü öğrenel..
419 18 556