Duygusal Beslenme Nasıl Olur

Duygusal Beslenme Nasıl Olur
38 9 67

Beslenme, ruh beden ve zihni tamamiyle etkileyen ve onlardan etkilenen bir durumdur. Beslenme sadece bir ihtiyaç değildir. Beslenme aynı zamanda keyif, tat alınan, karnı ve ruhu doyuran bir iştir.

Bu nedenle beslenmek, kilo almak, kilo vermek yemek yemek kavramları kolayca yönetilebilir. Beslenmek ruh ve duygularla bütünleşen bir durumdur. Bu yüzden kendimizi tanımamız çok önemlidir. Sıcak ekleğin kokusu alındığında, sevilen yiyecekler yenildiğinde bir sofrayı, yada fırının önünden gerçeken ev böreklerini hatırlıyor olabiliriz.

Bu nedenle beslenme genellikle sedatif etkisi ile hayatımızda yer alabilir. Ödül için güzel yemek yiyebiliriz yada üzüldüğümüz zaman çikolataya koşabiliriz. Bu davranışların alışkanlığa dönüşmesi sonucudna yeme bozukluğu oluşabilir.

Yeme Bozukluğu Çeşitleri

Duygusal açlık sendromu, gece yeme sendromu, kompulsif yeme sendorumu, bulimia gibi birçok yeme bozukluğu insanların çoğu tarafından yaşanmaktadır. Belli davranış kalıpları, sıkıntılı zamanlarda başvurulan yiyecekler artık bir alışkanlık haline gelir ve insan ya git gide kilo alır, diyete girer ve tekrar kilo alır ve böyle bir döngü olur. Yada yeme reddedilebilir ve ölüm riski taşıma haline gelir.

Duygusal Beslenmenin Belirtileri
Diyetisyen Güzel duygusal beslenmenin belirtilerini şöyle açıklıyor;
“Sıkıntılı hissedilen zamanlarda neyi ne kadar yediğinizi anlamadan besin tüketimi yapıyorsanız, özellikle gece saatlerinde yada tek başınıza olduğunuz zamanda tatlı, çikolata, cips, makarna, bisküvi vb. gibi abur-cuburlara ilgi gösteriyorsanuz, duygularınızı ifade etmeden ve hayattan korkuyorsanız, sürekli kilo alıp veriyor, ideal kilonuzu koruyamıyorsanız, aç olmadığınız zaman bile yemek yiyorsanız, yedikten sonra suçluluk haline giriyorsanız, daha önce sıkı diyetler yapdıysanız, depresyon yada stres altında beslenmeniz farklılık gösteriyorsa sizde de duygusal beslenme durumu olabilir.”

Türk toplumu duygusal besleniyor…
“Türkler duygusal yapıda olan insanlardır. Beslenme konusunda da dengelerini korumada zorluk çekiyorlar. Yemekde, davette kontrolsüz bir şekilde besleniyorlar. Misafirperverliğimiz nedeniyle de ikramı bol tutup karşımızda bulunan insanın ihtiyaçlarına önem vermeden yemesi için ısrar ediyoruz.

Türk kadını ise Akdenizli olduğu için kilo almaya bir hayli yatkındır. Medyanın da etkisi ile kadınlar için kilo vermek ve zayıf kalmak bir hayli önemli. Özellikle kadınlar için yaşamın amacı kilo verme haline geldiğin zaman ve her kilo verme programının bitiminde ideal kilosuna indiğinde dahi, bütün amacı ve hayali kilo vermeye odaklandığından dolayı yaşamın diğer bölümlerini değiştirmediğinde büyük bir hayal kırıklığı yaşanır.

Bu hayal kırıklığı sonucunda kendini kandırılmış ve mutsuz hisseden kadın tekrar aynı duygusal yeme hatasına düşüp tekrar kilo sorunu yaşıyor. Dergilerde, magazin haberlerinde, gazetelerde görülen her türlü mükemmel vücutlu kadın ilahlaştırılıyor, reklamlarda ve filmlerde güzelliğin, inceliğin hayati bir önemi varmış gibi gösteriliyor. Bu mesajlar bilinçaltımıza yollanıyor…”

Kötü Hissettiğinizde Mutluluk Veren Besinleri Tüketin

“Makarna, bulgur, patates içerdikleri karbonhidrat yüzünden seraton hormonunu arttırır ve mutluluk verir. Ayrıca B vitaminleri içerir ve B vitaminleri de sakinleştirir ve enerjiyi arttırır. Süt, yoğurt, ve peynir içerdikleri kalsiyum, magnezyum ve D vitamini sebebiyle depresyonu azaltır, kuruyemiş ve tatlı ihtiyacını azaltırlar. Balık içerdiği Omega 3 yağları sebebiyle stresi azaltır. Tavuk ise L-tirozin aminoasidi içerdiği için metabolizmayı hızlandırır, konsantrasyonu arttırır ve stresi azaltır.

Muz içerdiği potasyumdan dolayı insanı rahatlatır, üzüm konsantrasyonu ve beyin gücünü arttırır ve portakal ise C vitamini ve potasyum içerdiği için enerji verir ve sakinleştirir.

Ceviz, badem, fındık: İçerdikleri amino asitler, magnezyum, çinko ve omega 3 yağları sebebiyle sinir sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Mutluluk ve sakinlik verir.”

Bunaltı ile korku arasında ne fark vardır? Bunaltı kişinin yaklaştığına inandı­ğı, ama tanımadığı bir tehlike karşı­sındaki duygusal gerginliğidir. Ko..
471 6 697

Yemekolizme dönüşen duygusal açlık gerçek açlık değildir ve gereksiz yere kalori almamıza neden olur. Bunu önlemek mümkün mü? Duygusal açlık, ağız ..
955 9 617

Önemsiz gereksiz ve hatta sağlıksız pek çok gıdayı sırf kötü hissediyoruz ve lezzetliler diye tüketiriz. Duygusal açlık duygusal yemeye yönlendirir..
541 23 356

Midede hoş olmayan bir duygu, genellikle kusma dürtüsü eşliğinde olur. Yaygın nedenleri erken gebelik, deniz tutması, duygusal stres, şiddetli ağrı, g..
794 22 844

Duygusal gerginlikler. Bazı kişilik özellikleri ve ruhsal zedelenmelerle bronşiyal astımın doğuşu arasındaki ilişki halen tam olarak aydmlatılamamış-t..
831 16 723

Ebeveynler çocuklarının çok abur cubur tükettiğini bu yüzden obezitenin yaygınlaştığını söylüyor.. Uzmanlar, ebeveynlere göre obezitenin en önemli ..
275 22 98

Entelektüel zeka ve duygusal kapasitemiz düşüyor mu? Peki bunu nerden anlarız ve neler yapılabilir? ABD’nin California Eyaleti’ndeki Stanford Ünive..
244 11 806

    Yediklerimizin sağlığımız, duygularımız ve düşüncelerimiz üzerindeki etkisi nedir? Bir günde kaç öğün yemek gerekir?” Bunlar günlük..
488 21 429

Gebelik öncesi yediğimiz içtiğimiz herşeye çok dikkat etmemiz gerekiyor, hernekadar canımız herşeyi istesede bazı şeylere sınırlama getirmemiz en iyis..
356 22 533

Detoksun kanı temizlediği yaygın olarak bilinir ve ara sıra detoks diyetine girilir. Bu uygulamada yanlış bilinen şeyler olabilir ve detoksta yapı..
857 5 526