Doktor Tv Banner

Duygusal Beslenme Nasıl Olur

Duygusal Beslenme Nasıl Olur
66 0 19

Beslenme, ruh beden ve zihni tamamiyle etkileyen ve onlardan etkilenen bir durumdur. Beslenme sadece bir ihtiyaç değildir. Beslenme aynı zamanda keyif, tat alınan, karnı ve ruhu doyuran bir iştir.

Bu nedenle beslenmek, kilo almak, kilo vermek yemek yemek kavramları kolayca yönetilebilir. Beslenmek ruh ve duygularla bütünleşen bir durumdur. Bu yüzden kendimizi tanımamız çok önemlidir. Sıcak ekleğin kokusu alındığında, sevilen yiyecekler yenildiğinde bir sofrayı, yada fırının önünden gerçeken ev böreklerini hatırlıyor olabiliriz.

Bu nedenle beslenme genellikle sedatif etkisi ile hayatımızda yer alabilir. Ödül için güzel yemek yiyebiliriz yada üzüldüğümüz zaman çikolataya koşabiliriz. Bu davranışların alışkanlığa dönüşmesi sonucudna yeme bozukluğu oluşabilir.

Yeme Bozukluğu Çeşitleri

Duygusal açlık sendromu, gece yeme sendromu, kompulsif yeme sendorumu, bulimia gibi birçok yeme bozukluğu insanların çoğu tarafından yaşanmaktadır. Belli davranış kalıpları, sıkıntılı zamanlarda başvurulan yiyecekler artık bir alışkanlık haline gelir ve insan ya git gide kilo alır, diyete girer ve tekrar kilo alır ve böyle bir döngü olur. Yada yeme reddedilebilir ve ölüm riski taşıma haline gelir.

Duygusal Beslenmenin Belirtileri
Diyetisyen Güzel duygusal beslenmenin belirtilerini şöyle açıklıyor;
“Sıkıntılı hissedilen zamanlarda neyi ne kadar yediğinizi anlamadan besin tüketimi yapıyorsanız, özellikle gece saatlerinde yada tek başınıza olduğunuz zamanda tatlı, çikolata, cips, makarna, bisküvi vb. gibi abur-cuburlara ilgi gösteriyorsanuz, duygularınızı ifade etmeden ve hayattan korkuyorsanız, sürekli kilo alıp veriyor, ideal kilonuzu koruyamıyorsanız, aç olmadığınız zaman bile yemek yiyorsanız, yedikten sonra suçluluk haline giriyorsanız, daha önce sıkı diyetler yapdıysanız, depresyon yada stres altında beslenmeniz farklılık gösteriyorsa sizde de duygusal beslenme durumu olabilir.”

Türk toplumu duygusal besleniyor…
“Türkler duygusal yapıda olan insanlardır. Beslenme konusunda da dengelerini korumada zorluk çekiyorlar. Yemekde, davette kontrolsüz bir şekilde besleniyorlar. Misafirperverliğimiz nedeniyle de ikramı bol tutup karşımızda bulunan insanın ihtiyaçlarına önem vermeden yemesi için ısrar ediyoruz.

Türk kadını ise Akdenizli olduğu için kilo almaya bir hayli yatkındır. Medyanın da etkisi ile kadınlar için kilo vermek ve zayıf kalmak bir hayli önemli. Özellikle kadınlar için yaşamın amacı kilo verme haline geldiğin zaman ve her kilo verme programının bitiminde ideal kilosuna indiğinde dahi, bütün amacı ve hayali kilo vermeye odaklandığından dolayı yaşamın diğer bölümlerini değiştirmediğinde büyük bir hayal kırıklığı yaşanır.

Bu hayal kırıklığı sonucunda kendini kandırılmış ve mutsuz hisseden kadın tekrar aynı duygusal yeme hatasına düşüp tekrar kilo sorunu yaşıyor. Dergilerde, magazin haberlerinde, gazetelerde görülen her türlü mükemmel vücutlu kadın ilahlaştırılıyor, reklamlarda ve filmlerde güzelliğin, inceliğin hayati bir önemi varmış gibi gösteriliyor. Bu mesajlar bilinçaltımıza yollanıyor…”

Kötü Hissettiğinizde Mutluluk Veren Besinleri Tüketin

“Makarna, bulgur, patates içerdikleri karbonhidrat yüzünden seraton hormonunu arttırır ve mutluluk verir. Ayrıca B vitaminleri içerir ve B vitaminleri de sakinleştirir ve enerjiyi arttırır. Süt, yoğurt, ve peynir içerdikleri kalsiyum, magnezyum ve D vitamini sebebiyle depresyonu azaltır, kuruyemiş ve tatlı ihtiyacını azaltırlar. Balık içerdiği Omega 3 yağları sebebiyle stresi azaltır. Tavuk ise L-tirozin aminoasidi içerdiği için metabolizmayı hızlandırır, konsantrasyonu arttırır ve stresi azaltır.

Muz içerdiği potasyumdan dolayı insanı rahatlatır, üzüm konsantrasyonu ve beyin gücünü arttırır ve portakal ise C vitamini ve potasyum içerdiği için enerji verir ve sakinleştirir.

Ceviz, badem, fındık: İçerdikleri amino asitler, magnezyum, çinko ve omega 3 yağları sebebiyle sinir sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Mutluluk ve sakinlik verir.”

Aslında Her Zaman Acıkmıyoruz Stresten Yiyoruz

Yemekolizme dönüşen duygusal açlık gerçek açlık değildir ve gereksiz yere kalori almamıza neden olur. Bunu önlemek mümkün mü? Duygusal açlık, ağız ..
185 22 547
Duygusal Yeme ve Kilo Kaybı

Önemsiz gereksiz ve hatta sağlıksız pek çok gıdayı sırf kötü hissediyoruz ve lezzetliler diye tüketiriz. Duygusal açlık duygusal yemeye yönlend..
253 4 338
Detoks Yağmayı Planlayanlara Harika Öneriler

Detoksun kanı temizlediği yaygın olarak bilinir ve ara sıra detoks diyetine girilir. Bu uygulamada yanlış bilinen şeyler olabilir ve detoksta yapı..
332 15 244
Aslında Sıkıntıdan Yemek Yiyoruz

Kilo alıyorsanız veya uzun zamandır kilolardan şikayetçiyseniz sorunu kendinizde arayın. Her üzüntüde yemeğe sarılmak alışkanlık olabilir.. Kimi za..
481 12 151
Lakap Takılan Çocuk Depresyonla Tanışıyor

Psikologlar çocuklarda erken yaşta başlayan depresyonun aslında temel nedenlerinden birinin arkadaş ilişkilerine ve lakap takmaya dayandığını açıklıyo..
283 10 735
Parfümünüz İle Baştan Çıkarın

Kendinize en uygun parfümü seçmekte zorlanıyor musunuz? Kişiliğinizi yansıtan ve çekiciliğinizi ön plana çıkaran parfümler hangileri? Her kokunun ..
384 6 843
Nasıl Vejetaryen Olunur? Vejetaryen Diyeti

Sağlıklı bir seçim olan vejetaryen beslenme düzenine nasıl ve neden geçilir? Bir vejetaryen menüsünde hangi besinler yer alır? Amerika’da 4 mily..
387 24 361
İsteğe Bağlı Erken Doğumda Oluşabilecek Riskler

Anne ve bebek açısından bu tür doğumlarda bazı riskler meydana gelebilir.Son zamanlarda yaygınlaşan isteğe bağlı erken doğum ve doğum tarihinin aile v..
826 15 741
YGS Sabahı Kahvaltı Nasıl Olmalı?

Heyecan ve stres bir arada bu sabah. YGS sabahında öğrenciler ne yemeli kahvaltıda neler olmalı? Uzmanlar, dikkat dağınıklığı yaşamamak için sınav ..
725 18 336
Anne Sütünü Artıran Beslenme Önerileri

Beslenme ve Diyet Uzmanları Dilem İrkin ve Şengül Sangu Talak emzirme döneminde nasıl beslenilmesi gerektiğini anlatıyor. Sağlıklı bir annenin günd..
963 7 838
Duygusal İlişkiniz Kalbinizi Yaralıyor mu?

İlişkiniz genel huzurunuz üzerinde etkin bir şekilde rol alıyor. Yani duygusal ilişkiniz iyi giderse siz de sağlıklı ve huzurlu oluyorsunuz. Faceb..
157 8 694
10 Adımda Sağlıklı Beslenmenin Yolları

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu birkaç adımda nasıl sağlıklı beslenilir anlatıyor. Sağlıklı beslenmeye gösterdiğiniz önemin sağlığınıza k..
633 11 699
Başarılı Bir Diyetin Engeli Nelerdir?

İstikrarlı ve başarılı bir diyetin önündeki en büyük engel her zaman istediğimiz besinleri bulamamamız. Diyetle ilgili öneriler.. Diyetisyen Mine Ö..
891 15 287
Öksürüğü Engellemenin Yolları Nelerdir?

Öksürük nasıl engellenir? Bu gerçekten ciddi bir sorundur. Çünkü öksürükle başa çıkmak sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Doktora gitmek ilk önce..
209 24 578
Duygularımız Renk ve Müzikle Bağlantılı

İçimizde yaşadığımız duyguların çoğu aslında algıladığımız renk ve seslerle ilgili. Sevdiğimiz tarzda bir müziği dinlemek, sevdiğimiz renklerle don..
271 5 802