Dr. Hüseyin Başar – Cilt Lekeleri Malign Melanom

Dr. Hüseyin Başar – Cilt Lekeleri Malign Melanom
51 7 26

Ciltteki lekelerin aslında hiç de masum olmadığı, kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğine değinen Samsun Park Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Başar, "Özellikle deriden koyu renkli olan lekeler deri kanseri için risk taşıyan leke veya deri kanserinin erken dönemdeki lekesi olabilmesi nedeniyle mutlaka ciddiye alınması gereken lekelerdir" dedi.

Dr. Hüseyin Başar, ciltteki renk değişiklikleri, deriden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülebildiğini, bunların bazılarının doğumsal olarak varken, bazılarının ise sonradan ortaya çıktığını kaydetti. Başar, "Lekeler hangi dönemde ortaya çıkarsa çıksın, cilt kanseri yönünden mutlaka bir dermatolog tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Çiller, lentigo, ben (doğumsal ve sonradan olabilir), malign melanom, gebelik lekeleri, solar (aktinik) keratoz, seboreik keratoz ve pitriasis versikolor deriden koyu renkli leke yapan hastalıklardır. Vitiligo, açık renk benler, halo nevus, guttat hipomelanosis, pitriasis alba ve pitriasis versikolor deriden açık renk leke oluşturan hastalıklardır" diye konuştu.

Deri kanserinin kötü seyreden bir hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. Hüseyin Başar, erken teşhisin önemini vurgulayarak, "Özellikle deriden koyu renkli (açık/koyu kahverengin-siyah) olan lekeler deri kanseri için risk taşıyan leke veya deri kanserinin (Malign Melanom) erken dönemdeki lekesi olabilmesi nedeniyle mutlaka ciddiye alınması gereken lekelerdir. Melanom çok kötü seyirli bir hastalıktır, bu nedenle de oluşmaması için sıkı önlemler alınmalı veya çok erken tanı konulmalıdır.

Deriden açık renk lekeler koyu renk lekelere göre daha masum olan lekelerdir ve bu lekeler genellikle kansere dönüşmez. Ancak vitiligo gibi bazı beyaz lekelerin olduğu alanlarda derinin güneşe karşı korunması ortadan kalktığı için, bu bölgelerde güneş ışığına bağlı olarak kanser gelişebilir" şeklinde konuştu.

Samsun Park Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Başar, malign melanomun öldürücü bir kanser çeşidi olması, açık renk lekelerin ise kanser riskini artırması nedeniyle mutlaka dermatolog tarafından değerlendirilerek gerekli tedavi ve koruyucu önlemlerin alınması gerektiğine işaret etti.

Malign melanom melanositlerin (derimize rengini veren pigment hücreleri) yapılarının bozularak kontrolsüz çoğalmasıyla gelişir. Lezyonların bir kısmı ..
385 21 275

Bazı insanlar güneşe maruz kaldıklarında cilt kanseriyle karşılaşabiliyor. Melanom denilen ciltte gelişen bu kötü huylu tümörler deri kanserine ne..
396 7 99

Bazal Hücreli Karsinom Tüm kanserler ve deri kanser türleri içinde en iyi huylu olanıdır. En sık görülen deri kanseri türüdür. % 85 baş, boyun bölgesi..
240 26 612

Bazal Hücreli Karsinom Tüm kanserler ve deri kanser türleri içinde en iyi huylu olanıdır. En sık görülen deri kanseri türüdür. % 85 baş, boyun bölgesi..
923 25 592

Yaşına rağmen yaşı kadar ameliyat geçiren Tuğçe Kübra Başar anne ve babası sayesine sağlığına kavuştu. İstanbul’da yaşayan Tuğçe Kübra Başar, “Kist..
625 10 769

Yapistirici Lekeleri Nasil Çikar Yapistirici Lekeleri Nasil Çıkarilir Yapistirici Lekeleri Çıkarmı Yapıştırıcı (Zamk, Selloteyp vb.) Lekeleri nasıl çı..
290 26 640

    • Açık tenli, açık renk gözlü, kızıl-sarı saçlı veya kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen deri tipine sahip kişiler   &n..
462 12 593

Dermatologlar güneşin cilt kanseri üzerinde etkili olduğunu ama tüm suçun güneşte olmadığını belirtiyorlar. En büyük risk faktörü fazla süre güneş..
175 12 295

Adı üzerinde yaşlanma karşıtı bir cilt bakımıdır. Peki yaptırmak sağlığa zararlı mı, kimlere ne zaman yapılmalı? Herkesin kendi genetik şifresine u..
581 9 307

Cilt Kanseri - Cilt Kanseri Nedir (Kanser Çeşitleri - Kanser Türleri) Cilt kanseri veya deri kanseri, birçok nedenden dolayı ciltte oluşan kötücül (m..
540 18 867

Cilt kanseri veya deri kanseri, birçok nedenden dolayı ciltte oluşan kötücül (malignant) büyümedir. Cilt kanseri genellikle epidermiste (derinin en üs..
652 25 665

    Atsız Ata ruhun şad durağın cennet olsun.     Tanrı Türk'ü Korusun.     "Genç Fatih'in ordusu yine ..
844 9 792