Doktor Tv Banner

Dr. Hüseyin Başar – Cilt Lekeleri Malign Melanom

Dr. Hüseyin Başar – Cilt Lekeleri Malign Melanom
22 0 43

Ciltteki lekelerin aslında hiç de masum olmadığı, kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğine değinen Samsun Park Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Başar, "Özellikle deriden koyu renkli olan lekeler deri kanseri için risk taşıyan leke veya deri kanserinin erken dönemdeki lekesi olabilmesi nedeniyle mutlaka ciddiye alınması gereken lekelerdir" dedi.


Dr. Hüseyin Başar, ciltteki renk değişiklikleri, deriden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülebildiğini, bunların bazılarının doğumsal olarak varken, bazılarının ise sonradan ortaya çıktığını kaydetti. Başar, "Lekeler hangi dönemde ortaya çıkarsa çıksın, cilt kanseri yönünden mutlaka bir dermatolog tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Çiller, lentigo, ben (doğumsal ve sonradan olabilir), malign melanom, gebelik lekeleri, solar (aktinik) keratoz, seboreik keratoz ve pitriasis versikolor deriden koyu renkli leke yapan hastalıklardır. Vitiligo, açık renk benler, halo nevus, guttat hipomelanosis, pitriasis alba ve pitriasis versikolor deriden açık renk leke oluşturan hastalıklardır" diye konuştu.

Deri kanserinin kötü seyreden bir hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. Hüseyin Başar, erken teşhisin önemini vurgulayarak, "Özellikle deriden koyu renkli (açık/koyu kahverengin-siyah) olan lekeler deri kanseri için risk taşıyan leke veya deri kanserinin (Malign Melanom) erken dönemdeki lekesi olabilmesi nedeniyle mutlaka ciddiye alınması gereken lekelerdir. Melanom çok kötü seyirli bir hastalıktır, bu nedenle de oluşmaması için sıkı önlemler alınmalı veya çok erken tanı konulmalıdır.

Deriden açık renk lekeler koyu renk lekelere göre daha masum olan lekelerdir ve bu lekeler genellikle kansere dönüşmez. Ancak vitiligo gibi bazı beyaz lekelerin olduğu alanlarda derinin güneşe karşı korunması ortadan kalktığı için, bu bölgelerde güneş ışığına bağlı olarak kanser gelişebilir" şeklinde konuştu.

Samsun Park Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Başar, malign melanomun öldürücü bir kanser çeşidi olması, açık renk lekelerin ise kanser riskini artırması nedeniyle mutlaka dermatolog tarafından değerlendirilerek gerekli tedavi ve koruyucu önlemlerin alınması gerektiğine işaret etti.

Cilt Kanseri Hastaları Güneşten Kaçmıyor

Bazı insanlar güneşe maruz kaldıklarında cilt kanseriyle karşılaşabiliyor. Melanom denilen ciltte gelişen bu kötü huylu tümörler deri kanserine ne..
358 11 94
Güneşin Cilt Kanseri Üzerindeki Etkisi

Dermatologlar güneşin cilt kanseri üzerinde etkili olduğunu ama tüm suçun güneşte olmadığını belirtiyorlar. En büyük risk faktörü fazla süre güneş..
767 6 491
Anti-Aging Nedir, Kimlere Nasıl Uygulanır?

Adı üzerinde yaşlanma karşıtı bir cilt bakımıdır. Peki yaptırmak sağlığa zararlı mı, kimlere ne zaman yapılmalı? Herkesin kendi genetik şifresine u..
189 17 612
Cilt Lekeleri ile Nasıl Baş Edilir?

Yaz aylarında daha da belli olan güneş ve cilt lekeleri ile başa çıkmanın yolları.. Cilt lekelerinin çoğunluğu güneş ışınlarına fazla maruz kalmakt..
828 7 643
Kanserde Aşılama Ne Kadar Güvenilir?

Aşılama ile vücudun bağışıklık sistemi güçlendiriliyor ve kanser hücreleri ile mücadele başlatılıyor. Peki bu yöntem ne kadar etkili ve güvenli? Aş..
971 7 281
Cilt Kanserinin Uyarıcı Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanserinin uyarıcı belirtileri, melanom, karsinom ve skuamöz hücrelerinin ciltteki değişimleridir. Kanser öncesi ciltte büyümeler, değişimler..
713 19 371
Sigaranın Görünüşünüze ve Sağlığınıza Olan Etkileri

Sigara saç, cilt ve dişleri ayrıca komple görünümü kötü etkiler ve yaşlı gösterir. Doğurganlığı etkiler, kalp, akciğer ve kemik gücünü olumsuz etk..
594 15 879
Güneşin Cilde Verdiği Zararlar ve Sonuçları

Güneşe uzun süre maruz kalan cildimize neler olur? En kızgın ve tepede olduğu zamanlarda mümkünse dışarıda olmayalım veya yüzümüzü şapka ve gözlükle g..
670 23 868
Cilt Lekelerinin Nedenleri ve Tedavisi

Uzman dermatologlar ciltte oluşan lekeler hakkında bilgi veriyor ve tedavi şekillerini anlatıyor. Cilt lekelerine çözüm planını uygulamaya geçmeden..
954 11 222
Stresin Cilt Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Duygularınızın ve yaşadıklarınızın cildiniz üzerinde etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Stres yaşamın bir parçası olduğundan cilde de direkt yan..
965 25 273
Doğum Lekeleri Nelerdir, Kapsamlı Bilgiler?

Halk arasında meleklerin dokunuşu olarak görülen doğum lekeleri bazı bebeklerde vardır. Doktor muayenesi ve görüşü daha doğru olacaktır. Doğumda b..
438 8 523
Kısa ve Kolay Cilt Bakım Önerileri

Retinol, cildi yeniler, akne yani sivilceyle savaşır, hücre yenilenmesini sağlar ve destekler, cildin kurumasını önler, Ziana veya Aczone benzeri bir ..
442 25 595
Cilt Kanserinin En Önemli Belirtileri

Cilt kanserinin uyarıcı belirtileri gözle görülür bir şekildedir. Bu kanser türü, melanom, bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinom dahil ol..
858 26 267
Kansere Karşı Hayat Kurtaran Besinler

Bu doğal ve yararlı gıdalarla hem sağlıklı kalacak hem de kanserden korunacaksınız. İşte hayat kurtaran mucizevi besinler.. NAR: Baş-boyun, kalınba..
561 21 395
Çift Akciğer Nakliyle Hayata Tutundu

Konya’da yaşayan Hüseyin Ünsal yüz binde bir görülen bir hastalığa yakalandı. Bakanlık desteğiyle Viyana’da çift akciğer nakliyle hayata tutundu. K..
296 21 528