Dopamin Seviyesini Yükseltmenin Yolları

Dopamin Seviyesini Yükseltmenin Yolları
86 2 30

Dopamin beyindeki en önemli sinir taşıyıcılardan bir tanesidir ve ana görevi sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlamaktır. Bu kimyasal beyin fonksiyonları açısından büyük önem taşır. Dopamin hareket etme, duygusal reaksiyon, dikkat, bilişsel aktiviteler, bazı hormonal süreçler ve haz ile acı duygusunun hissedilmesi gibi birçok zihinsel aktiviyeti kontrol eder.

Yapılan bazı çalışmalar vücutta dopamin eksikliğinin Parkinson rahatsızlığına ve bazı duygusal ve zihinsel problemlere yol açabileceğini göstermiştir. Peki dopamin kimyasalı vücudumuz için neden bu kadar çok önem taşımaktadır? Bunun nedeni beyinde dopamin üreten çok az sayıda nöronun bulunmasıdır. Dopamin seviyesinin düşüş göstermesi bazı rahatsızlıklara neden olabileceğinden vücuttaki dopamin seviyesinin belli bir düzeyde tutulması gerekir.

Dopamin Seviyenizi Doğal Yollardan Arttırın


Vücutta dopamin seviyesinin düşmesi depresyona, libido eksikliğine, bazı bağımlılıklara, motor hareketlerinin kaybına, obsesif ve kompulsif aktivitelere, dikkat eksikliğine ve konsantrasyon bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle dopamin seviyesini yüksek tutmak gerekir. İşte vücuttaki dopamin seviyesini doğal yollardan arttırmanın yöntemleri;

Egzersiz: Egzersiz yapma ve dopamin seviyesindeki artış arasında direk bir bağ bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar günde yaklaşık olarak 30 dakika spor yapmanın vücuttaki dopamin seviyesini arttırdığını göstermiştir. Bu sayede kişi kendisini daha mutluk ve doyuma ulaşmış hisseder.

Uyku: Uyku vücudumuzu canlı ve sağlıklı tutmanın en önemli yöntemlerinden bir tanesidir. Uyku esnasında vücut kendisini yeniler ve bu süreçte vücuttaki dopamin seviyesi artış gösterir.

Gıdalar: Dopamin seviyesini arttırmaya yardımcı bazı gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdaları diyetinize dahil ederek vücudunuzdaki dopamin seviyesini arttırabilirsiniz. Bu gıdalar arasında elma, tavuk, muz, peynir, yumurta, balık, fasulye, süt, deniz ürünleri, kızılcık, erik, çilek, badem, avokado, kabak çekirdeği, susam, hindi, soya fasulyesi ve salatalık gibi bazı yiyecekler bulunmaktadır.

Prolaktin laktasyon için hipofiz bezinde üretilen bir hormondur. Ayrıca davranışı etkileyen ve bağışıklık sistemini düzenleyen , üreme sistemi üzerine..
455 22 620

Parkinson tedavisinde yaklaşık 30 yıldan beri kullanılmakta olan en önemli ilaç Levodopa’dır. Levodopa’nın birçok hasta için, hareketlerde..
164 23 484

Çok aşırı bir durum olmadıkça rutin ve tatsız giden evlilikleri düzeltmenin yolları vardır. Uzmanlar sizin için 6 basit öneriyi paylaşıyor. Öncelik..
682 5 98

Yağ yakayım kas yapayım derken erkekler yanlış spor tutumuyla testesteron seviyesini düşürebilir. Bunu önlemenin yolları neler? Kilo vermek ve form..
679 23 835

7 basit kuralla kanserden korunmak mümkün. Sağlıklı ve mutlu olarak bunu başarabiliriz. Kanser riskini yüzde 33 oranda azaltan öneriler. Araştırmay..
645 22 274

Parkinson hastalığı kas kontrolü kaybına dayalı bir beyin hastalığıdır. Belirtileri ilk başta hafif olmakla beraber bazen farkına varılmayabilir. ..
735 18 314

Pankreas midenin arkasında karının arkasına doğru yer alan uzun bir organdır.Pankreasın sindirim ve hormonal fonksiyonları vardır.Pankreasın bir kısmı..
356 4 331

Amerikalı bilimadamları, Parkinson hastalığına neden olan genlerin birebir kopyasını taşıyan insan beyin hücrelerini laboratuvar ortamında üretmeyi ba..
472 22 655

Baget ekmeğinden yapılan ızgara istavrit tarifine bayılacaksınız. Malzemeler ve hazırlanışı sizlerle.. Malzemeler 500 gr. istavrit fileto 3 yeme..
444 16 734

Günümüzde stres yaşamayan insan yoktur. Peki hangi basit yöntemlerle stresi aşabiliriz.. Çağımızın problemlerinden biri olan stres, insan yaşamını ..
465 13 738

Vitaminler hayatımızda önemli bir yere sahip. Fakat bazı hastalıklara yol açabildiğinden dolayı hekime danışarak kullanmak en doğrusu.. Bazı vitaminle..
625 22 573

Vitamin alıp hayatını düzene soktuğunu düşünenler dikkat! Yeni bir İngiliz araştırmasına göre, bazı hastalıkları tetikleyen vitaminlerin kullanımına d..
336 22 457