Doktor Tv Banner

Dopamin Seviyesini Yükseltmenin Yolları

Dopamin Seviyesini Yükseltmenin Yolları
89 0 46

Dopamin beyindeki en önemli sinir taşıyıcılardan bir tanesidir ve ana görevi sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlamaktır. Bu kimyasal beyin fonksiyonları açısından büyük önem taşır. Dopamin hareket etme, duygusal reaksiyon, dikkat, bilişsel aktiviteler, bazı hormonal süreçler ve haz ile acı duygusunun hissedilmesi gibi birçok zihinsel aktiviyeti kontrol eder.


Yapılan bazı çalışmalar vücutta dopamin eksikliğinin Parkinson rahatsızlığına ve bazı duygusal ve zihinsel problemlere yol açabileceğini göstermiştir. Peki dopamin kimyasalı vücudumuz için neden bu kadar çok önem taşımaktadır? Bunun nedeni beyinde dopamin üreten çok az sayıda nöronun bulunmasıdır. Dopamin seviyesinin düşüş göstermesi bazı rahatsızlıklara neden olabileceğinden vücuttaki dopamin seviyesinin belli bir düzeyde tutulması gerekir.


Dopamin Seviyenizi Doğal Yollardan Arttırın


Vücutta dopamin seviyesinin düşmesi depresyona, libido eksikliğine, bazı bağımlılıklara, motor hareketlerinin kaybına, obsesif ve kompulsif aktivitelere, dikkat eksikliğine ve konsantrasyon bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle dopamin seviyesini yüksek tutmak gerekir. İşte vücuttaki dopamin seviyesini doğal yollardan arttırmanın yöntemleri;


Egzersiz: Egzersiz yapma ve dopamin seviyesindeki artış arasında direk bir bağ bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar günde yaklaşık olarak 30 dakika spor yapmanın vücuttaki dopamin seviyesini arttırdığını göstermiştir. Bu sayede kişi kendisini daha mutluk ve doyuma ulaşmış hisseder.


Uyku: Uyku vücudumuzu canlı ve sağlıklı tutmanın en önemli yöntemlerinden bir tanesidir. Uyku esnasında vücut kendisini yeniler ve bu süreçte vücuttaki dopamin seviyesi artış gösterir.


Gıdalar: Dopamin seviyesini arttırmaya yardımcı bazı gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdaları diyetinize dahil ederek vücudunuzdaki dopamin seviyesini arttırabilirsiniz. Bu gıdalar arasında elma, tavuk, muz, peynir, yumurta, balık, fasulye, süt, deniz ürünleri, kızılcık, erik, çilek, badem, avokado, kabak çekirdeği, susam, hindi, soya fasulyesi ve salatalık gibi bazı yiyecekler bulunmaktadır.

Erkekler Spor Yaparken Bunlara Dikkat Etmeli

Yağ yakayım kas yapayım derken erkekler yanlış spor tutumuyla testesteron seviyesini düşürebilir. Bunu önlemenin yolları neler? Kilo vermek ve form..
192 11 832
Kanseri Önlemek İçin 7 Yol

7 basit kuralla kanserden korunmak mümkün. Sağlıklı ve mutlu olarak bunu başarabiliriz. Kanser riskini yüzde 33 oranda azaltan öneriler. Araştırmay..
257 24 261
Parkinson Hastalığı Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Parkinson hastalığı kas kontrolü kaybına dayalı bir beyin hastalığıdır. Belirtileri ilk başta hafif olmakla beraber bazen farkına varılmayabilir. ..
732 20 576
Izgara İstavrit Böyle Lezzetli Olmamıştı

Baget ekmeğinden yapılan ızgara istavrit tarifine bayılacaksınız. Malzemeler ve hazırlanışı sizlerle.. Malzemeler 500 gr. istavrit fileto 3 yeme..
871 12 140
Cinsel Yaşam Nasıl Canlandırılabilir?

Eşinizle mutlu ve güzel bir yaşamın anahtarı cinsellikten geçiyor. Cinsel hayatınızı canlandırmanın yolları.. Eşinizle ya da partnerinizle ilişkini..
289 9 327
Yararı mı Daha Çok Zararı mı?

Çay, kahve, kola gibi kafein içeren ürünlerin tüketimi zararlı mı yararlı mı? Birkaç yararı olsa da fazla tüketildiğinde zararı daha çok. Kemik erimes..
908 24 340
Hayıt Bitkisinin Sağlığa Olan Yararları

Orta Asya ve Akdeniz bölgelerinde yetişen küçük çalımsı bir ağaç meyvesidir.Orta Çağ’da keşişler, cinsel isteği azaltmak için hayıt meyvesini kullanmı..
497 18 696
Göz Rengine Göre Güvenilirlik Durumu

Genel kanı kahverengi gözlü kişilerin daha güvenilir ve sakin olduğu yönünde. Renkli gözlülere daha az güveniliyor.. Gönüllülerin yer aldığı deneyd..
869 9 394
Fazla Yağlardan Kurtulmanın Yolları

Fazla yağlarınızdan kurtulma yolları, en doğal yoldan uzun vadede yağsız sağlıklı bir vücuda kavuşun. Sıcak yaz günlerinde sağlıklı beslenmek ve yağla..
184 17 568
Kadınların Seks İstememesinin 4 Tıbbi Sebebi

Bir kadın cinsel ilişkiden kaçıyorsa isteksizliğinin sebepleri vardır. Başka bir tecrübesinden korkuları ve kötü anıları olabilir. Tıbbi bir açıkl..
590 11 497
Beta Karoten İçeren Besinler Diyabetten Koruyor

Diyabete karşı kırmızı ve turuncu renkteli sebze ve meyveleri tüketin. Beta karoten içeren bu besinler şeker hastalığını önlüyor.. Stanford Ünivers..
947 13 762
Parkinson’da Beyin Pili Yöntemi Uygulanacak

İlaç tedavisine cevap veremeyen Parkinson hastalarına beyin pili takılacak ve hasta kontrol altına alınacak. Prof. Dr. Dilek İnce Günal ayrıntıları an..
879 15 677
Stresi Yenmenizi Sağlayan 10 Öneri

1. Kahkahayla Gülün. İş ve aile sorumluluklarınız yoğun ve duygularınız şu sıralar kabarık. Gerginliği azaltmak için yapabilecekleriniz var. DVD d..
215 8 460
Daha Çok Seks, Daha Çok Doyum

Araştırmalara göre çiftlerin cinsel ilişkiye girme sıklığı, ilişkiden alınan haz ve doyumu da etkiliyor. Ne kadar çok seks o kadar fazla doyum.. Eğ..
722 5 749
Pasif İçiciler Nelere Maruz Kalıyor?

Kalp damar hastalıklarının yanısıra bunama riskini de artırıyor. Sigara içilen ortamda bile bulunsanız pasif içicisiniz ve bu risklere sahipsiniz. ..
773 9 124