Dopamin Seviyesini Yükseltmenin Yolları

Dopamin Seviyesini Yükseltmenin Yolları
42 5 34

Dopamin beyindeki en önemli sinir taşıyıcılardan bir tanesidir ve ana görevi sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlamaktır. Bu kimyasal beyin fonksiyonları açısından büyük önem taşır. Dopamin hareket etme, duygusal reaksiyon, dikkat, bilişsel aktiviteler, bazı hormonal süreçler ve haz ile acı duygusunun hissedilmesi gibi birçok zihinsel aktiviyeti kontrol eder.

Yapılan bazı çalışmalar vücutta dopamin eksikliğinin Parkinson rahatsızlığına ve bazı duygusal ve zihinsel problemlere yol açabileceğini göstermiştir. Peki dopamin kimyasalı vücudumuz için neden bu kadar çok önem taşımaktadır? Bunun nedeni beyinde dopamin üreten çok az sayıda nöronun bulunmasıdır. Dopamin seviyesinin düşüş göstermesi bazı rahatsızlıklara neden olabileceğinden vücuttaki dopamin seviyesinin belli bir düzeyde tutulması gerekir.

Dopamin Seviyenizi Doğal Yollardan Arttırın


Vücutta dopamin seviyesinin düşmesi depresyona, libido eksikliğine, bazı bağımlılıklara, motor hareketlerinin kaybına, obsesif ve kompulsif aktivitelere, dikkat eksikliğine ve konsantrasyon bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle dopamin seviyesini yüksek tutmak gerekir. İşte vücuttaki dopamin seviyesini doğal yollardan arttırmanın yöntemleri;

Egzersiz: Egzersiz yapma ve dopamin seviyesindeki artış arasında direk bir bağ bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar günde yaklaşık olarak 30 dakika spor yapmanın vücuttaki dopamin seviyesini arttırdığını göstermiştir. Bu sayede kişi kendisini daha mutluk ve doyuma ulaşmış hisseder.

Uyku: Uyku vücudumuzu canlı ve sağlıklı tutmanın en önemli yöntemlerinden bir tanesidir. Uyku esnasında vücut kendisini yeniler ve bu süreçte vücuttaki dopamin seviyesi artış gösterir.

Gıdalar: Dopamin seviyesini arttırmaya yardımcı bazı gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdaları diyetinize dahil ederek vücudunuzdaki dopamin seviyesini arttırabilirsiniz. Bu gıdalar arasında elma, tavuk, muz, peynir, yumurta, balık, fasulye, süt, deniz ürünleri, kızılcık, erik, çilek, badem, avokado, kabak çekirdeği, susam, hindi, soya fasulyesi ve salatalık gibi bazı yiyecekler bulunmaktadır.

Prolaktin laktasyon için hipofiz bezinde üretilen bir hormondur. Ayrıca davranışı etkileyen ve bağışıklık sistemini düzenleyen , üreme sistemi üzerine..
656 11 828

Parkinson tedavisinde yaklaşık 30 yıldan beri kullanılmakta olan en önemli ilaç Levodopa’dır. Levodopa’nın birçok hasta için, hareketlerde..
813 8 546

Çok aşırı bir durum olmadıkça rutin ve tatsız giden evlilikleri düzeltmenin yolları vardır. Uzmanlar sizin için 6 basit öneriyi paylaşıyor. Öncelik..
207 21 236

Yağ yakayım kas yapayım derken erkekler yanlış spor tutumuyla testesteron seviyesini düşürebilir. Bunu önlemenin yolları neler? Kilo vermek ve form..
520 23 493

7 basit kuralla kanserden korunmak mümkün. Sağlıklı ve mutlu olarak bunu başarabiliriz. Kanser riskini yüzde 33 oranda azaltan öneriler. Araştırmay..
210 25 862

Parkinson hastalığı kas kontrolü kaybına dayalı bir beyin hastalığıdır. Belirtileri ilk başta hafif olmakla beraber bazen farkına varılmayabilir. ..
530 17 616

Pankreas midenin arkasında karının arkasına doğru yer alan uzun bir organdır.Pankreasın sindirim ve hormonal fonksiyonları vardır.Pankreasın bir kısmı..
746 22 875

Amerikalı bilimadamları, Parkinson hastalığına neden olan genlerin birebir kopyasını taşıyan insan beyin hücrelerini laboratuvar ortamında üretmeyi ba..
212 24 215

Baget ekmeğinden yapılan ızgara istavrit tarifine bayılacaksınız. Malzemeler ve hazırlanışı sizlerle.. Malzemeler 500 gr. istavrit fileto 3 yeme..
276 14 674

Günümüzde stres yaşamayan insan yoktur. Peki hangi basit yöntemlerle stresi aşabiliriz.. Çağımızın problemlerinden biri olan stres, insan yaşamını ..
792 22 216