Doktor Tv Banner

Dollenme Nedir Yumurta Dollenme Ureme

Dollenme Nedir Yumurta Dollenme Ureme
78 0 29

Döllenme Nedir, Hamilelikte Döllenme Zamanı

Ovum (yumurta hücresi) ile sperm (erkek tohum hücresi)nin birleşmesi olayına döllenme denir.

Ovum âdet kanamasından 14 gün sonra yumurtalıkların bi­rinden atılır. Yumurta hücresi, tüpleri (Fallop borularının) ve kasıl­malarının yaptığı basınç farkı nedeniyle tüpün içine girer. Burada, kendi güçleriyle hareket ederek gelen spermatozoitlerle karşılaşır ve döllenme oluşur. Yumurta hücresinin döllenebilme süresi çok kısadır. 20 saat kadar bu yeteneğini korur, daha sonra bozulur.

Spermatozoitlerin döllenme kapasiteleri 24-28 saat devam eder. Ovum ile karşılaşan spermatozoitler, ona mıknatısla çekil­miş gibi yaklaşırlar ve hemen çevresini alırlar. Kuyruklarını oynata­rak ona yapışırlar. Ancak bir tanesi yumurta hücresinin içine girer ve her iki hücrenin çekirdeği birleşerek döllenme olayını meydana getirir. Bu an çok önemlidir. Artık bir insan hücresi oluşmuştur. Bir noktadan daha küçük, bir tozdan daha hafif olan bu cisim 9 aylık sürede gelişerek 50 cm. uzunluğunda ve 3,5 kg. ağırlığında yeni bir canlı, yeni bir insan yavrusu olacaktır. Döllenmiş hücre 3-4 sa­at sonra çoğalmaya başlar. Birken iki, ikiyken dört olur ve durma­dan çoğalarak rahime doğru ilerler. 3 ile 7 gün içinde asıl gelişe­ceği ve yerleşeceği yere; kendisi için hazırlanan rahimin içine ge­lir. Bu süre içinde aşağı yukarı 10 cm. kadar yol almıştır. İşte döl­lenmiş yumurta hücresi rahim içine gelmeden herhangi bir yerde (tüpte, yumurtalıkta, karın içinde vb.) takılıp kalır ve gelişimine orada devam ederse dış gebelik denilen hastalık tablosu ortaya çıkar.

Yumurta hücresinin yumurtalıktan atıldığı yuva da, «sarı ci­sim» denilen şekle dönüşür ve gebeliğin ilk 3 ayında progesteron hormonunu çıkararak döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşme, beslenme koşullarını sağlar. Döllenmiş yumurta daha sonra rahimin içine gelerek adeta kızgın bir bilyenin buz içine yerleşmesi gi­bi mukozanın içine girer, yuvarlanır, üstü yine mukoza tarafından kapanır.

Döllenmiş yumurta bu arada lifler çıkararak toprağa kökler salar gibi yerleşir ve rahim mukozasını eritir.

Artık bundan sonra anne tarafından beslenecektir. Yumurta hücrelerinin bir kısmı bu yöne doğru çoğalarak anne ile çocuk arasındaki beslenme işini sağlayacak plasenta (son) ve göbek kordonunu oluşturmak için gelişirken, bir kısmı da amnios zarının yapımına yardım eder. Yine bir kısım hücreler de çocuğun oluşu­munu sağlamak üzere çoğalırlarken bu iki kısım hücre grubu ara­sında bir boşluk ortaya çıkar. Boşluğun içi ilerde amnios suyu ile dolacaktır

Üç aya kadar olan bebek taslağının adı embriyo'dur. Ondan sonraki adı fefüs'tür. Embriyo rahim içine ilk girdiğinde 1 mm. ka­dardır ve genellikle rahimin dip ve orta kısımlarına yerleşir.

Embriyonun nasıl gelişip bebek haline geldiğini daha sonraki bölümlerde ayrıntılarıyla göreceğiz.

Kısırlık Tedavisi Sonucu İlk Bebek

Erken yumurta yetmezliği yaşayan kadınlar için yenilikçi bir kısırlık tedavisi ile yaşanan başarı öyküleri umut veriyor.   Japonya’da yapıla..
934 16 567
Erkekler de Bu Sürece Hazırlanmalı

Çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler beraber bu sürece hazırlanmalı. Gebelik gerçekleştikten itibaren doğum sonrasına kadar bitmeyen bir özveriyi erkek..
867 9 561
Hareketsizlik Kısırlık Nedenlerinden Biri Olabilir mi?

Op. Dr. Hasan Tahsin Sanisoğlu evli çiftleri uyardı. Çocuk sahibi olmanın önündeki engellerden biri de hareketsizlik.. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op..
207 5 396
Daha Kolay Orgazm İçin Öneriler

Daha kolay orgazm olarak cinsel ilişkiden tatmin olmak her iki tarafın da hakkı. Orgazm kadında veya erkekte nasıl olmalı seks için önemli bilgiler.. ..
825 17 606
Yumurtalık Kisti ve Tümörü Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda meydana gelen üreme bölgesinde görülen bu hastalık ciddi boyutlara ulaşmadan teşhis edilmeli ve tedavi edilmelidir. Yumurtalıklar rahmi..
829 7 207
Tüb Bebek Tedavisinde En Önemli Faktör

Tüb bebek tedavisi yapmaya karar veren çiftler hangi konulara dikkat etmeliler? Kadının yaşı tüp bebek tedavisine oldukça önemlidir.. İstanbul Üniv..
161 14 299
Genç Kadınlarda Erkekler Menopoz Sebebi mi?

Kadınlar erken menopoz için erkekleri suçlayabilir mi? Üremenin sona erdiği kadınlığın ikinci plana düştüğü döneme merhaba demek. Adet dönemleri v..
779 15 814
TÜP BEBEK TEDAVİSİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Tüp bebek tedavi yönteminde genel olarak üç aşama mevcuttur. Bu aşamalar da uygulaması kolay ve acısız işlemler olup eski yöntemlere nazaran daha..
182 18 503
Hamile Kalmak İçin Yumurtlama Döneminizi Hesaplayın

Yumurtlama gününüzü hesaplayarak hamile kalmak için en uygun zamanı tespit edebilirsiniz. İşte gebelik şansını yükselten öneriler.. Kadın Hastalıkl..
866 4 340
Yaşlılık Karşıtı İlacın Özellikleri Neler?

Sibirya’da geliştirilen yaşlılık karşıtı bu ilacın içeriği nedir, nelere iyi geliyor? Karaciğer sirozu için mi geliştirildi ayrıntılar.. Sibiryalı ..
177 22 158
Dondurulan Embriyolar Doğum İçin Saklanıyor

-196 derecede 5 yıl saklanan bu dondurulmuş embriyolar üreme fonksiyonları kaybedildiğinde hamilelik şansı için tekrar devreye giriyor.. Bahçeci Sa..
331 20 595
Hamile Kalmak İçin İdeal Vücut Isısı

Hamile kalmayı düşünen çiftler için ilginç bir bilgi paylaşıldı. Hamile kalmada vücut ısısı da önemli.. 36,7 derecenin üzerindeki vücut ısısı yumurtla..
827 17 791
Meni Kanalı Ameliyatındaki Artışlara Ekonomik Krizler mi Sebep Oluyor?

Mali kriz ve kalıcı ekonomik sıkıntılar erkek üreme işlevlerini etkiliyor. Mevcut durgunluk etkileri erkeklerde vazektomi kısırlaştırma yani meni ..
476 18 847
Tüb Bebekle İlgili 10 Soru ve Cevap

Ülkemizde tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olan ve sırada bekleyen binlerce çift var. Tüp bebekle ilgili en merak edilen 10 soru ve cevap sizlerle.. ..
794 13 516
Dondurulmuş Yumurtalarla İleride Gebe Kalınabilir

Bu yeni yöntemle yumurtalar donduruluyor ve 5 yıl sonra bile devreye alınarak gebelik gerçekleştirilebiliyor. İşte bu yöntemin ayrıntıları.. Bebek ..
491 9 636