Doktor Tv Banner

Dollenme Nedir Plasenta Gelisimi

Dollenme Nedir Plasenta Gelisimi
90 0 39

Döllenme Nedir, Plasenta Gelişimi ve Gebelik

Bir önceki konuda ifade edildiği gibi; üreme çağında, düzenli menstrüasyon gören bir kadında, her ay bir yumurta gelişir. Ovulasyon, iki menstrüasyon devri arasına denk gelen 14. günde gerçekleşir ve içerdiği yu­murta, yumurta kanalı tarafından yakalanır. Bu döneme denk gelen cinsel ilişki sırasında, vajinaya (hazneye) boşalan meninin içerdiği spermlerden ra­him içerisinden geçip yumurta kanalına ulaşmayı başaranlardan bir tanesi, yumurta zarını delerek içine girer ve yumurtayı döller. Bu olaya döllenme denir. Döllenen hücre bir yandan çoğalmaya öte yandan yumurta kanalı için­de ilerlemeye başlar. Hücre çoğalması ikiye katlanarak devam eder ve rahim iç tabakasına gelindiğinde canlı artık büyümüş ve cenin haline gelmiştir. Ce­nin rahim iç tabakasının en verimli bölgesine yerleştiğinde (implantasyon) gebelik başlamıştır. İmplantasyon sonrası yeni canlı bütün organ ve dokula­rıyla yeni duruma uygun hazırlıklar yapmasıyla değişim başlar. İmplantasyon bölgesinde bebeği besleyecek olan ve plasenta adı verilen ya­pının temelleri atılır. Gebelik oluştuğunda yumurtalıkta yumurtlamanın ol­duğu bölgede gelişen sarı cisim adlı yapının ömrü uzar. Bu yapı progesteron hormonu salgısına devam ederek gebelik ürünü kendi hormonunu kendisi üretmeye başlayana kadar onun hormon ihtiyacını karşılar. Gebelik oluştu­ğunda menstrüasyon döngüsü ve yumurtlama süreci geçici olarak duraklar. Gebelik başladığında salgılanan hormonlar anne adayını gebelik ve doğuma bedensel olarak hazırlar. Yaklaşık 40 haftalık sürecin başında yalnızca bir hücreden ibaret canlı, çeşitli gelişim aşamalarından geçerek doğuma hazır hale gelir.

Doğum: İlk belli belirsiz kasılmalar hipofız bezinden oksitosin salgı­lanmasını uyarır. Doğum üç evrede gerçekleşir.

Doğumun birinci evresi; düzenli uterus kasılmaları ile başlar. Bu ka­sılmalar, başta 20-30 dakikada bir olurken giderek sıklaşmaya başlar. Son dönemde daha da sıklaşarak her 2-3 dakikada bir olmaya başlar. Birinci evre ilk doğumda ortalama 14 saat sürer, sonraki doğumlarda bu süre kısalır. Bu evrenin en önemli fonksiyonu rahim ağzının açılmasıdır.

Doğumun ikinci evresi; bebeğin gerçek doğumudur. Süresi birkaç da­kika olabileceği gibi birkaç saate kadar uzayabilir. Eğer birinci evrede su ke­sesi açılmamışsa bu dönemde mutlaka açılır.

Doğumun üçüncü evresi; yaklaşık 20 dakika sürer. Plasenta ve kalan uterus artıkları dışarı atılır. Genellikle bebeğin doğumundan sonra 30 dakika içinde başlar. Bu dönemdeki kasılmalar aynı zamanda plasentanın uterus du­varından ayrılması ile açılan kan damarlarının kapanmasına da yardımcı o-lur. Doğum, döllenmeden ortalama 266 gün sonra gerçekleşir. Ancak genel­de gün hesabı döllenme gününe göre değil son görülen adet günü üzerinden yapılır. Son görülen adet günü hesabına göre gebelik süresi ortalama 280 gündür.

Erkekler de Bu Sürece Hazırlanmalı

Çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler beraber bu sürece hazırlanmalı. Gebelik gerçekleştikten itibaren doğum sonrasına kadar bitmeyen bir özveriyi erkek..
690 24 735
Organik Süt Zekayı Geliştiriyor mu?

Özellikle büyüme çağındaki çocukların süte ihtiyacı var. Organik süt ise en yararlı besinlerin başında geliyor. İngiltere’de yapılan araştırmalar v..
859 16 422
İlk Çocuk Deneyimi Çocuğa Nasıl Yansıyor?

İlk çocuğunuz sizin deneme tahtanız değil. İkinci çocuklarda bu acemilikler yaşanmıyor. Fakat ilk çocuk bu durumdan kötü etkilenebilir. Samsun'da g..
417 19 700
Daha Kolay Orgazm İçin Öneriler

Daha kolay orgazm olarak cinsel ilişkiden tatmin olmak her iki tarafın da hakkı. Orgazm kadında veya erkekte nasıl olmalı seks için önemli bilgiler.. ..
440 11 892
Hamileliği Güçlendiren Süper Besinler

Bebeğinizin sağlıklı gelişmesi ve herşeyi yolunda gitmesi için bu besinleri gebelik süresince mutlaka tüketin. İşte o besinler ve faydaları.. Kuru ..
597 26 315
AAT Eksikliği Nedir, Test Edilmeli midir?

Alfa- 1 antitripsin eksikliği ( AAT eksikliği ) anneden geçen kalıtsal bir hastalık. Özellikle sigara dumanına maruz kalanlarda akciğer hastalı..
539 20 813
Kitap Okumak Çocuk Zekasını Geliştiriyor

Araştırmalara göre kitap okuma deneyimi çocuklarda IQ seviyesini yükseltiyor, zihni besliyor ve geliştiriyor.. ABD'de bir grup akademisyen, çocuk g..
728 13 428
Tatlandırıcı Kullanmanın Bedelleri ve Etkileri

Yapay tatlandırıcıları halk olarak sıkça kullanıyoruz. Peki ne kadar sağlıklı ve etkililer? Yapay tatlandırıcılar, günlük yaşamda kullandığımız şek..
290 25 471
Çocuk Gelişimini Olumsuz Etkileyen Besinler

Diyetisyen Gizem Şeber çocukların gelişim çağında neler tüketmesi gerektiğini nelerin zararlı olduğunu anlattı. Çocuğunuzun yaşına uygun bir şekild..
180 9 158
Güneşin Zararlarından Erken Yaşta Korunmaya Başlayın

Prof. Dr. Aylin Türel Ermertcan, D vitamini ile kemik gelişimi için önem taşıyan gün ışığından yararlanma süresini anlattı. Celal Bayar Üniversites..
548 12 893
Diyabetli Anne Adayları Nelere Dikkat Etmeli?

Diyabet gebelikte yaşanırken ciddi boyutlara gelebilir. Diyabetli gebeler nelere dikkat etmelidir? Anne ve bebek sağlığı için tavsiyeler. Diyabet h..
822 4 805
Anne Bebek Arasındaki Göbek Kordonu Bağı

Doğumdan önce ve sonra anneyle bebek arasında köprü kuran göbek kordonunda sorunlar oluşabilir mi? Hisar Intercontinental Hospital Kadın Hastalıkla..
653 23 451
Yaşlılık Karşıtı İlacın Özellikleri Neler?

Sibirya’da geliştirilen yaşlılık karşıtı bu ilacın içeriği nedir, nelere iyi geliyor? Karaciğer sirozu için mi geliştirildi ayrıntılar.. Sibiryalı ..
157 8 182
Kısırlık Tedavisi Sonucu İlk Bebek

Erken yumurta yetmezliği yaşayan kadınlar için yenilikçi bir kısırlık tedavisi ile yaşanan başarı öyküleri umut veriyor.   Japonya’da yapıla..
793 15 452
Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılabilir?

Emzirirken aynı zamanda bebeğinizin zekasını da geliştirebilirsiniz. Annelere altın tavsiyeler.. Bebek zekası için neler yemeli yedirmeliyiz? Emzir..
789 5 423