Doktor Tv Banner

Dogmamis Bebegin Anne Karnindaki Gelisimi Evreleri

Dogmamis Bebegin Anne Karnindaki Gelisimi Evreleri
62 1 56

Bebeğin Anne Karnındaki Gelişimi, Anne Karnında Aylık Bebek Gelişimi

1. Ay, Anne Karnında 1 Aylık Doğmamış Bebek

Döllenme bölümünde de açıklandığı gibi, döllenmiş yumurta 7-9 gün içinde rahim mukozasına gelir yuvalanır. İlk başlarda fetüs taslağı bir diske benzer şekildedir. Üç kattan oluşan bu taslak­tan bütün dokular yapılacaktır.

1. ayın sonunda döllenmiş yumurta bir bezelye büyüklüğün-dedir. Omurga kemiğine ve ilkel gözlere, kulaklara sahiptir. Yine bu sıralarda kalp oluşmuştur. İlk 4 hafta içinde sinir sistemi de ge­lişmeye başlar, hatta ufak bir beyin bile oluşmuştur.

Eski yıllarda düşükle sonuçlanan gebeliklerden elde edilen bilgiler, bugün rahim içinde fetüsün resmi çekilerek daha da kuvvetlendirilmektedir.

2. Ay, Anne Karnında Bebek Nasıl Gelişir, Doğmamış Bebekler

Bu ayda kollar, bacaklar bir tomurcuk şeklinde gelişmeye başlar. 7. haftada oldukça belirli bir görünüş alır. Hatta parmaklar bile seçilmeye başlar. Yüz de bu devrede ortaya çıkar. Önce göz çukurları, ağız ve kulak delikleri, sonra çıkıntıları ve burun, alın, çene oluşur. Göbek kordonu da bu ay içinde meydana gelir. Ka­fatası gelişir. Kemikler saydam olduğundan içindeki beyin gözü­kür. Karaciğer bu devrede oluşmaya başlar. 8. haftanın sonunda embriyo, bir insan taslağına benzer. Boyu 3 cm., ağırlığı 10 gram kadardır.

Bundan sonra embriyo üzerinde bir yandan rötuşlar olurken, bir yandan da embriyo büyümesi devam eder.

3. Ay, Bebeğin Anne Rahmindeki Gelişimi

Bu ayda cinsiyet organları ayırt edilebilecek kadar gelişmiştir. Ses tellerinin yapımı da aynı ay içinde başlar. İç organlarının he­men hepsinin oluşumu belirlenmiş ve ilkel bir şekilde çalışmaya başlamışlardır. Yine bu ayda yüzün gelişimi tamamlanmak üzere­dir. Kollar ve bacaklar artık iyice olgunlaşır. Anne duymasa da ha­fif hafif kıpırdanmalar başlar ve bir süre sonra, artık anne de çocu­ğunun oynadığını farkeder.

Üçüncü ayın sonunda embriyo 11 cm. boyunda ve 45 gr. ağırlığındadır.

4. Ay, Ana Rahminde Bebek Gelişimi

Çocuk artık kuvvetli hareketler yapabilecek kadar büyümüş­tür, çoğu kere anne bu kıpırdanışları rahatlıkla duyabilir.

Kafanın gövdeye göre büyüklüğü yavaş yavaş normale dön­mek üzeredir. Çocuğun derisi saydamdır ve içindeki damarlar gö­rülebilir. Lanugo denen tüycükler iyice gelişip bütün vücudu kap­lamıştır. Derideki yağ ve ter bezleriyle sindirim sistemi artık çalışır duruma geçmiş ve bağırsaklarda çocuğun açık yeşil renkteki ilk kakası toplanmaya başlamıştır. Böbrekler de bu ay içinde kanı sü­zerek idrar halinde mesaneye boşaltmaya başlar. Mesanedeki bu idrar zaman zaman amnios suyuna bırakılır.

4. ayın sonunda fetüsün boyu 18 cm., ağırlığı ise 250 gr.'dır. Görüldüğü gibi, çocuk son derece hızla büyümektedir.

5. Ay, Anne Karnı Bebek Gelişimi

Bu ayda kalp atışları kuvvetlenmiş ve dışarıdan kulaklıkla (stetoskopla) duyulabilir duruma gelmiştir. İskelet sistemindeki kemikleşme bu ay başladığı için röntgen filmiyle çocuğu tanımak mümkün olabilmektedir. Kafada saçlar iyice görünür, parmak uç­larında ise, tırnaklar oluşma halindedir. Yutma refleksi de başladı­ğı için fetüs, çevresinde bulunan amnios suyunu yutabilir. Boyu 30 cm. kadar, ağırlığı ise 500 gr.'a yakındır.

6. Ay, Bebek Ay Ay Gelişimi

Altıncı ayda cilt altında yağ oluşur. Derideki parmak izi deni­len çizgiler de bu ay ortaya çıkar. Adaleleri oldukça gelişmiştir. Çocuk büyük hareketler yapar. Beyincik de oldukça gelişmiş du­rumdadır. Çocuğun boyu 35 cm., ağırlığı da 900 gr. kadardır. Bu­na rağmen, doğduğu takdirde yaşama şansı zayıftır.

7. Ay, Bebeğin Anne Rahminde Gelişimi

Çocuk, artık bu ayda gözünü açar. Yüzü ihtiyar görünüşlü­dür. Çünkü derialtı yağ dokusu iyi gelişmemiştir. Erkekse, testis-ler-husyeler torbaya iner. Çocuk kendi çevresinde dönebilir. Kilo­su aşağı yukarı 1500 gr. olup, boyu 40 cm. kadardır. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, ülkemizde de yedi aylık doğan ço­cuk yaşadığı halde sekiz aylık çocuğun yaşamadığı inancı yaygın­dır. Oysa bu düşünce yanlıştır. Yaşama şansı en fazla olan çocuk, kırk haftalık çocuktur. Hafta sayısı düştükçe yaşama şansı da dü­şer. Bu nedenle yedi aylık çocuk ancak çok iyi bir bakımla yaşa­yabilir.

8. Ay’da Doğmamış Bebeğin Ana Rahiminde Gelişim

Artık bebeğin dönme hareketleri durmuştur, ancak el ve ayak hareketleri güçlenerek devam eder. Bu devirde çocuğun tekme attığını anneler sık sık hissedebilirler. Derialtı yağ dokusu gittikçe arttığından, çocuğun ihtiyar gibi olan görünümü düzelir. Derinin rengi de aynı nedenle kırmızıdan açık pembeye dönüşür. Bu ay içinde çocuğun vücudunu «Verniks Kaseosa» denen yağlı bir madde sarar. 8. ayın sonunda ağırlığı 2400 gr.'a ulaşmış ve boyu da 45 cm. olmuştur. Dünyaya geldiği zaman yaşama şansı %90'dır.

9. Ay

Bebeğin gelişmesi artık tamamlanmış, dünyaya geleceği gü­nü beklemeye başlamıştır. Yutkunabilir, hıçkırabilir, bu arada fırsat buldukça başparmağını emer. Derisi daha önce de sözünü ettiği­miz yağlı madde ile kaplıdır. 7-8 aydır vücudu kaplayan tüycükler azalmıştır.

Olgunlaşma dönemine erişmiş bir bebeğin ortalama ağırlığı 3000-3250 gr., boyu ise 50 cm. kadardır.

Artık dünyaya gelip gereksinimleri normal bir canlı gibi karşı­landığında, hayatını sürdürebilecek bütün yeteneklere sahiptir.

Organik Süt Zekayı Geliştiriyor mu?

Özellikle büyüme çağındaki çocukların süte ihtiyacı var. Organik süt ise en yararlı besinlerin başında geliyor. İngiltere’de yapılan araştırmalar v..
242 13 692
Hamilelik ve Doğum Sürecinde Ruh Hali

Anne olmaya yeterince hazır mısınız? Hisleriniz neler söylüyor, hazırlık için neler yaptınız? Bu telaşlı günlerin stresini azaltmak da ancak doğru ..
267 10 863
Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılabilir?

Emzirirken aynı zamanda bebeğinizin zekasını da geliştirebilirsiniz. Annelere altın tavsiyeler.. Bebek zekası için neler yemeli yedirmeliyiz? Emzir..
293 4 672
Anne ve Bebek Sağlığı İçin Kaçınılacak Gıdalar

Hamilelikte doğru beslenmek gebelik anne ve bebek sağlığı için önemli.. Hamilelikte beslenme en önemli noktalardan biridir. Günlük vitamin ihtiyacı..
267 6 608
Bebeklerin Kalp Sorunlarında Erken Teşhis

Prof. Dr. Ayşe Sarıoğlu gebeliğin 22. haftasında bile bebeklerde kalp hastalıkları teşhis edilebiliyor. Bebeklerin kalp hastası olup olmadığı daha..
705 23 462
Amniyosentez Hakkında En Kapsamlı Bilgiler

Gebeliğin 16-20. haftaları arasında yapılan ve anne karnındaki bebekte herhangi bir anomalinin bulunup bulunmadığının tespitini sağlayan amniyosentezi..
529 14 636
Basit Formüllerle Çocuk Gelişimi Takibi

Çocuğunuz sağlıklı gelişiyor mu? Bunu yakından izlemek çok kolay. Dr. Tahmaz’ın önerileriyle çocuk gelişimi takibi nasıl olmalı.. Büyüme izleminin..
975 23 386
Hamilelikte Yenmesi Gereken 6 Besin

Normal hayatta sağlıklı beslenmek gerek fakat özellikle hamileyken çok daha dikkatli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Çünkü sadece siz değil bebeğin..
504 25 795
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Prof. Dr. Alp, "infantil kolik" denen yenidoğan gaz sancısının nasıl geçebileceğini anlatıyor.. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ..
406 5 198
Hamilelikte Ninni Dinlemek Anneyi Rahatlatıyor

Doğmamış bebeklerde olduğu gibi ninninin anne adaylarına da iyi geldiği gözlemlendi. Hafif müzikler ve doğal sesler, hamileliğe bağlı görülen stres..
293 22 656
Gaz Sancısı Nasıl Fark Edilir?

Bebeğinizde gaz sancısı var ve fark etmeniz gerek. Bunu anlamak çok basit e durdurmak da.. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hast..
767 24 195
Anne Karnındaki Bebekte Bacak Eğriliği

Anne karnında oluşan anomalikler nedeniyle bebekler alınabiliyor. Fakat bacak eğriliği gebelik sonlandırmaz. Anne karnında bebekte kromozom bozuklu..
554 4 438
Bebek Gelişimi İçin Folik Asit Alın

Hamilelikte hem gebeliğin sağlıklı yürümesi, hem bebek sağlığı hem de anne sağlığı için folik asit tüketimi gerekli.. Kadın Hastalıkları ve Doğum U..
519 8 466
Anne Sütü Bebeklerde Pişiği Önlüyor

Annelere bebek emzirme hakkında bazı tavsiyeler.. Anne sütünü erkenden kesmeyin. 6 ay dolunca illa ki kesmek gerekmiyor. Bebeklerde pişiği önlüyor.. ..
285 11 549
Anne Bebek Arasındaki Göbek Kordonu Bağı

Doğumdan önce ve sonra anneyle bebek arasında köprü kuran göbek kordonunda sorunlar oluşabilir mi? Hisar Intercontinental Hospital Kadın Hastalıkla..
824 4 442