Doğal Afetlerin İnsanların Ruh Sağlığına Etkisi

Doğal Afetlerin İnsanların Ruh Sağlığına Etkisi
87 6 42

Deprem gibi doğal afetler toplumun büyük bir kısmının ruh sağlığını olumsuz etkiler. Yakınlarını, evlerini, işyerlerini kaybeden insanlarda üzüntü, panik, çaresizlik, şaşkınlık ve suçluluk duyguları oluşabilir. Ortaya çıkan asılsız söylentiler güvensizlik ve umutsuzluk yaratır. Doğal afetlerde kişiler durumu kabullenerek şartlara uyum sağlamalıdır. İş birliği ve yardımlaşma ile problemlerin çözümlenebileceğine inanmalıdır. Yetkililerden gerçekleri öğrenerek söylentilere inanmamalıdır. Doğal afetler sırasında ruhsal problemler ile karşılaşan bireyler psikiatrist, psikolog, rehberlik ve psikolojik danışmanlara başvurarak yardım almalıdır.

    Deprem (Doğal Afetler)     Afetler; en geniş anlamı ile insanlara zarar veren olaylardır. Başka bir ifade ile can v..
925 14 597

    insanların neden olduğu afetlerin başında nükleer patlamalar gelir. Plansız ve dikkatsizliğin neden olduğu bu afetler kısa sürede b..
646 7 583

    insanların neden olduğu afetlerin başında nükleer patlamalar gelir. Plansız ve dikkatsizliğin neden olduğu bu afetler kısa sürede b..
629 19 382

İsveç’teki Göteborg Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, sürekli internet veya telefon başında vakit geçirenlerin zihinsel bozuk..
253 19 778

Aşkta özellikle salgılanan kokular karşı tarafı da etkisi altına alabilir. Kokuların kişilik üzerindeki etkilerii. İnsanların çeşitli duygu durumla..
785 26 197

İyi Tarım Uygulamaları ( GAP : Good Agricultural Practices ) Çevre,insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretimin yapılması ,doğal kay..
325 10 423

Ay’ın konumuna göre insanların uyku durumları etkilenir mi? Araştırmalara göre dolunay zamanında uyku durumu kötü etkileniyor. İsviçre Basel Ünive..
336 16 596

Haftada bir iki kadeh kırmızı şarap kalp sağlığını koruyor. Peki, depresyona da iyi geldiğini biliyor muydunuz? Bir İspanyol çalışmasına göre, şar..
229 19 426

Kendimiz aslında en büyük düşmanımız. Ruh sağlığını bozan etmenlerin başında zihin ve ruh dünyamızdaki engeller ve kendimiz geliriz. Üzücü yaşamsa..
309 12 432

Sadece bir ara öğün içeceği olarak sadece bir içecek olarak görülmemesi gereken bir bitki. Çayın sağlığa olan faydaları neler.. Çayın hoş sohbetler..
154 10 859