Doç.dr. Yusuf Kalko – Buerger Hastalığı, Budama Hastalığı

Doç.Dr. Yusuf Kalko – Buerger Hastalığı, Budama Hastalığı
20 2 43

Son zamanlarda kadınlarda da görülen ’Buerger Hastalığı’na yakalanmamanın yolu sigara içmemekten geçiyor. Halk arasındaki adıyla ’’budama’’ olarak bilinen, genç ve orta yaş erkeklerde daha sık görülen hastalık, tedavi edilmemesi halinde ilerleyici bir tıkanma şeklinde seyreden damar hastalığına dönüşüyor.

Buerger hastalığı hakkında AA muhabirine bilgi veren Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Yusuf Kalko, buerger hastalığının, 20 ile 40 yaşları arasındaki genç bireylerde görülen, tamamen sigara alerjisi olan, sigara içen insanlarda ortaya çıkan bir hastalık olduğunu belirtti.

Kalko, hastalığın genellikle sigara içen toplumlarda görülme oranının yüksek olduğunu belirterek, halk arasında budama hastalığı olarak bilinen bu hastalığın damarsal bir iltihaplanma olduğunu söyledi.

Hastanelerinde, 5 ayda 50 hastadan 10’unun kadın olduğunu belirten Kalko, bu hastalığın önceleri kadınlarda görülmediğini, şimdilerde kadınlarda da artış gösterdiğini kaydetti.

Morfinin bile buerger hastası insanların ağrılarını geçirmediğini ifade eden Kalko, ’’Çünkü kılcal damarları tamamen iltihap alıyor. Damarlar tamamen tıkanmış durumda oluyor’’ dedi.

Hastalığın bir diğer özelliği de yakalananların ağrılardan sabahlara kadar ağlaması…

-BUERGER HASTASI OLAN SÜLEYMAN SARAK-

Buerger hastası olan ve tedavi sürecinde 2 ayak parmağı kesilen Süleyman Sarak da insanların kendi çektiği sıkıntıyı çekmemesi için kesinlikle sigara içmemesi gerektiğini söyledi.

Sarak, bundan 6-7 yıl önce sigara kullandığını belirterek, hastalığın öncelikle ayaklarında gerilmelerle ve yürümede zorluk çekerek başladığını söyledi.

Süleyman Sarak şunları söyledi:

’’Üzerinden yıllar geçtikten sonra ayak parmak uçlarımda yanmalar, sızlamalar başladı. Ben bunu normal deri hastalığı zannederek cildiyeye gittim yanmalara karşı bir krem verdiler. Kremi kullanmaya başladıktan sonra ayağımda çatlak olan yerler daha da açıldı ve çatladı ama bir şey anlayamadık. Hastalığımın teşhisi bir çok hastaneye gittik. Son zamanlar ağrılarım artınca Çapa Tıp Fakültesi hastanesine gittim. Orada bana Doppeler yaptılar ve bütün damarlarımın tıkalı olduğunu söylediler ve anjiyo yapıldı. Sonrasında Buerger hastası olduğum anlaşıldı’’ diye konuştu.

Sarak, sonrasında, doktorunun ilaçlı tedavi yollarını deneyerek parmaklarını kurtarabilmek için uğraştığını belirterek, bunda başarılı olamadıklarını ve 2 ayak parmağının kesildiğini söyledi.

Bundan sonra sigara kullanmak istemediğini dile getiren Sarak, maddi ve manevi olarak çok sarsıldığını bildirdi.

AA

2 kardeşini de kalp yetmezliğinden kaybeden 16 yaşındaki genç karın rahatsızlığından geldiği hastanede kalp ameliyatıyla yaşama döndü.. Gaziantep't..
227 12 501

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda, Buerger hastalığı ve atar damar tıkan..
797 25 160

    Sigara içmenin sakıncaları yazılsa sanırım bir kitap rahatlıkla dolardı. Sigara içmenin en önemli etken olduğu bir hastalıkta Buerg..
700 26 865

Fil Hastalığı Nedir? Fil hastalığı, (elephantiasis) Wuchereria bancrofti ve Brugia malayi adlarındaki ipliksi solucanların neden olduğu, en çok tropi..
235 26 643

Gaucher hastalığı nadir, kalıtsal metabolik bir hastalıktır özellikle bazı yağlar (lipitler), özellikle kemik iliği, dalak ve karaciğer içinde glikoli..
266 25 298

Kalp kasının beslenmesini sağlayan koroner arterler sertleşir ve daralmış olunca koroner arter hastalığı oluşur. Arterlerin aterosklerozu  nedeni..
799 16 680

Felç, kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi hastalıklarınız varsa veya başlangıcındaysanız, bunun belirtisi midenizden gelebilir. Mide ağrısı ve gaz çıka..
454 9 526

Hepatomegali büyümüş bir karaciğere sahip olma durumudur.Genellikle hepatomegali karında kitle olarak karşımıza çıkar. Nedenine bağlı olarak, bazen sa..
267 14 868

Ankara Muharebesi Nedenleri Ankara Muharebesi Nedenleri Türkistan ve İran'da güçlü bir devlet kuran Timur, kendini İlhanlıların varisi sayarak Anadol..
634 4 511

Fil Hastalığı Nerelerde Görülür? Fil hastalığı, Uganda, Tanzanya, Kenya, Rwanda, Burundi, Sudan ve Etyopya'da, Türkiye'de ise; Alanya, Elazığ, Çubuk v..
633 5 547