Dinlendirici Gözlük Gereksizmiş

Dinlendirici gözlük gereksizmiş
58 2 73
Doktorların tavsiye ettiği dinlendirici adı verilen gözlüklerin yalan olduğunu söyleyen Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu,”Göz, her bir saat çalışmada 15 dakika dinlendirilmeli. Dinlendirici gözlük diye bir şey yoktur. Gözler uykudayken zaten dinlenir” diyor Florence Nightingale Göz Bölümü Başkanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu kadınların göz sağlığı ile ilgili sorularımızı yanıtladı. *Gözü gün içerisinde dinlendirmek gerekir mi? Dinlendirici gözlük işe yarar mı? Evet, dinlendirilmeli. Bir saatten fazla sürekli bilgisayar başında çalışan insanlarda uzağa bakarken zorlanma görülür. Bu nedenle her bir saat çalışmada göz, 15 dakika dinlendirilmelidir. 15 dakikalık süre içinde kısa aralıklarla boşluğa bakılabilir. Dinlendirici gözlük diye bir şey yoktur. Gözler uykudayken zaten dinlenir. El işi gözü bozmaz!
*Menopoz, kadınların gözlerini nasıl etkiler? Gözler, menopozdan sonra mı bozulur? Menopoz dönemi boyunca kadınlarda göz kuruluğu çok yaygındır. Bunun sebebi de menopoz döneminde hormon desteğinin azalmasıdır. Çünkü gözyaşı üretimi, prolaktin ve cinsiyet hormonlarınca kontrol ediliyor. Menopozdan sonra gözlerde yanma, batma, kızarma gibi şikayetlere yol açan kuruluk, hormon destek tedavisi ile düzeliyor. Göz kuruluğunun tedavisinde suni gözyaşı damlaları ve gözyaşı salgısını artırıcı damlalar kullanılıyoruz. Bu arada göz bozulmasının menopozla ilişkisi yoktur. Her insanda olduğu gibi yaşın ilerlemesi ile yakın görmeme menopozlu kadınlarda da görülür. * El işi yapan kadınların gözleri daha mı çabuk bozulur? Neler yapmalılar? El işi yapan kadınların gözü daha çabuk bozulmaz. Fakat hiç dinlenmeden çok uzun süre yakından el işi yapan kadınlarda, bir süre sonra uzağı görmede geçici problemler yaşanabilir. Bunun için 45 dakikada bir, 15 dakika el işine ara vermelerini ve sonra devam etmelerini öneririz. Bol bol havuç yiyin!
* Daha iyi bir görüş için havuç yiyelim mi? Önereceğiniz besinler nelerdir? Daha iyi bir görüş için havuç yiyelim. Ama sadece havuç değil, antioksidan özelliği olan yeşil bitkileri; çilek, nar ve yaban mersini gibi meyveleri tüketmek de yararlı olacaktır. Omega 3 içeren ceviz ve balık gibi besinler de göz sağlığı için yararlıdır. Yeşil bitkilerin hepsi göz için büyük fayda sağlıyor!
*Maydanoz gözlere iyi gelir mi? Göz için özellikle tüketilmesi gereken bir besin var mı? Tüm yeşil bitkiler içerdikleri antioksidan ve vitaminler nedeniyle göz sağlığı açısından yararlıdır. Maydanozun göz sağlığı açısından diğer yeşil bitkilerden çok daha fazla bir üstünlüğü yoktur. Ama yine de bol miktarda yenilmelidir. Gözler yaşın aynası! * Gözü gençleştirmek mümkün mü? Bunun için ne yapmak gerekir, nelere dikkat edilmelidir? Gözü dışarıdan vitamin ve yararlı besinler ile takviye etmek gözün sadece daha yavaş yaşlanmasına yardımcı olur. Göz, yaş belirtilerini gösterdikten sonra bunu geri çevirmek yani gençleştirmek mümkün değildir. *Renkli göz, lenslere zarar verir mi? Renkli göz, lense daha çok güneş ışığı geçmesine izin verir. Böylece lens ne kadar çok güneş ışığına maruz kalırsa o kadar opaklaşır; saydamlığını kaybeder ve katarakt oluşumuna meyilli olur. Botoks yanlış yapılırsa göz kapağını düşürüyor!
*Herkes botoks yapıyor. Sizce botoks kimler tarafından yapılmalı? Göz kenarlarına yapılan botoksu öneriyor musunuz? Göz çevresi kırışıklıkları için geçici etkisi olan botoks uygulamasını öneriyoruz. Fakat uygulamanın göz çevresine kesinlikle göz hekimleri tarafından yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü yanlış bölgeye yapılması halinde ‘ptosis’ adı verilen göz kapağı düşmesi problemi ortaya çıkabilir ve hastanın birkaç hafta rahatsız olmasına sebep olabilir. Mucize beklemeyin! *Botoksla kaşlar yukarı kaldırıldığında gözlerde daha mı genç bir görüntü elde edilir? Botoksla kaşlar yukarı kaldırıldığında kırışıklıklar da ortadan kalktığı için daha genç bir görüntü oluşur. Fakat botoks bir mucize değildir. Sizi 20 yaşındaki görüntünüze çevirmez. Sadece dört-beş ay süreyle göz çevresinde daha genç bir görüntü sağlar. İnjeksiyonları tekrarlama şansımız her zaman vardır. İKİ Günde etki gösterir *Daha çok kadınlarda görülen göz kapağı problemi botoksla ne kadar ertelenir? Botoksun etkisi, uygulamadan iki-üç gün sonra ortaya çıkar. Yaklaşık olarak dört-beş ay sonra sonlanır. Tekrarlayan uygulamalarla etki süresi bir müddet daha uzun olabilir. Ama etki tamamen geri dönüşlüdür. Şapka ya da güneş gözlüğü taksınlar! *Siz, güneş gözlüğü kullanmıyorsunuz. Neden? Güneşin zararlı etkilerinden nasıl korunacağız? Ben, pek gözlük kullanmıyorum. Ancak açık havada uzun süre kalan kişilerin de güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmasını öneriyorum. Bu bir şapka ile olabildiği gibi güneş gözlüğü ile de olabilir. *Kadınların gözleri daha mı dayanıklıdır? Kadınlarla erkeklerin gözlerinin dayanıklılığı açısından ciddi bir fark yok. Katarakt, göz tansiyonu ve sarı nokta gibi ciddi göz hastalıklarının çoğunda kadın veya erkek üstünlüğü olduğunu söylemeyiz. Açık renk gözler aslında defodur *Açık renkli gözler, dış etkenlerden daha mı kolay etkilenir? Açık renkli göz, güneş ışığı açısından bir dezavantajdır. Ancak diğer dış etkenlerden koyu renkli gözlere göre daha çok etkilenmez. Renkli göz, insanlar arasında çok istenen bir şey olmasına rağmen aslında gözün anormal bir durumudur. Normal olan koyu renk gözün pigment kaybetmiş halidir. Yani aslında açık renk göz, defolu gözdür. Aynı etkileri alır! *Peki renkli gözün koyu renk gözlerden güneş ışığı geçirmek dışında başka da dezavantajları var mı? Hayır. Renkli göz, güneş ışığı dışında dış etkenlerden diğer koyu renk gözler kadar  Kaynak:Sabah – Internet

DÜNYAGÖZ’DEN GÖZLÜKLERİ ATTIRACAK UYGULAMA “Gözlük Senin İçin Sadece Eğlence Olsun” adını taşıyan kampanya katılanlar; şubelerinin bulunduğu illerdek..
417 21 303

Bilgisayara bağımlı olduğumuz şu günlerde göz sağlığımız geri plana atıldı. Göz sağlığımız için ilk başvurduğumuz çare de gözlük kullanmak. Peki ha..
443 26 345

Çocuğunuzun gözlerinde bir problem belirtisi gördüğünüzde hemen bir göz doktoruna götürün. Gözlerin güçlenmesi ve işlevini yerine getirmesi için uygun..
960 10 386

Göz bozuklukları nelerdir, uyarı işaretleri nedenleri ve tedavi seçenekleri nasıldır? Bulanık görme, gözde kararmalar, noktalanmalar, gece parl..
195 16 482

Yeni bir sağlık uygulamasıyla ilaçlardan sonra artık gözlükler de kayıtlı olarak sistemden geçilecek.. Sağlık Bakanlığı ilaçların ardından gözlükle..
824 21 794

Göz sağlığını iyileştirmenin önemini biliyoruz. Peki bunun için neler yapabiliriz işte 6 yöntem. İyi beslenin. Gözleri korumak iyi beslenmeyle baş..
787 21 170

Güneş gözlüğü bir moda aksesuarından çok daha fazlasıdır. Göz ve çevresindeki doku sağlığını dış etkenlerden korur. Güneşin ultraviyole ışınları c..
346 26 514

Prof. Dr. Ayşe Yağcı göz sağlığı için pazardan gözlük alınmamasını öneriyor. Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğr..
282 15 361

1. Bilgisayar kullanımı, çok televizyon seyretme veya okumak gözümüze zarar verir mi? Hayır. Günlük hayatımızda sık yer alan bilgisayar kullanma, tele..
992 4 538

Uykusuzluk uykusuz kalma durumu veya uyku arasındaki sorunlar kronik bir rahatsızlıktır. Uykudan yoksun olanlar umutsuz olabilir. Psikolojik sorun..
588 16 544

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nuray Akyol tıbbi olmayan özellikle internetten sipariş edilen lensler hakkında uyarıyor.. Kontakt lens satın alı..
427 23 359

Doğumdan itibaren bebeklerin gözleri ışığa duyarlıdır. Nesnelere odaklanma ve renk ayrımı zorlaşır. İlk birkaç ay içinde görme yetileri gelişir. 1..
648 8 348