Doktor Tv Banner

Dikkat Eksikligi Ve Bozuklugu İlac Tedavisi

Dikkat Eksikligi ve Bozuklugu İlac Tedavisi
81 0 82

Dikkat Eksikliği

Hiperaktivite Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Bağımlılık Yapar Mı

Özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda kullanılan merkezi sinir sistemi uyarıcılarının bu ço­cuklarda ileri ki dönemlerde madde bağımlılığı gibi bir risk oluşturduğu gibi halk arasında söylentiler vardır. Bu söylentilerin ne maksatla oluşturulduğu belli olmasa da bunun bilimsel bir desteği yoktur. Yapılan çalışmalarda bu çocuklar ile hiperaktivite durumu olmayan çocuklar arasında bu yönde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Hat­ta tedavi edilen çocukların erişkin döneminde daha az madde bağımlılığına yakalandığı gösterilmiştir.

Özellikle tedavi edilmeyen, yeterli psikososyal desteği olmayan, okul ve aile ilişkilerinde değişik zorluklar yaşa­yan, işlevselliği bozulmuş olan çocukların madde kullanı­mı açısından risk altında olması muhtemeldir. Bu durum sadece hiperaktivitesi olan çocuklar için geçerli değil bu türlü problemi olan bütün çocuklar için geçerlidir.

Özellikle ilaç kullanımının bu türlü bir yatkınlık oluştur­duğu konusundaki söylentiler spekülasyondan öteye git­memektedir. Tam tersi olarak zamanında tedavi planına alınmış ve ilaç ile hiperaktivite ve dikkat eksikliği belirti­leri kontrol altına alınmış gencin psikososyal işlevselliği daha az bozulacak, sıkıntıları daha az olacak, başarısızlık ve kendi özgüven kaybından dolayı yukarıda bahsedilen sıkıntılara daha az maruz kalacaktır. Bu yönden ele alı­nırsa ilaç kullanımının madde bağımlılığı konusunda ko­ruyucu olduğu söylenebilir.

Yalnız her ilaç gibi merkezi sinir sistemi uyarıcılarının su-istimal edilmesi muhtemeldir. Gereksiz kullanım, uygun olmayan yoldan vücûda alma, ilaca psikolojik şartlanma doğru değildir. Bu türlü sorunların oluşmaması için dok­torun önermesi ve reçete etmesi gerekir. Doktor kontrolünde ve gerekli olduğu durumlarda kullanıldığında madde ve ilaç bağımlılığı söz konusu değildir. Riskli di­yebileceğimiz grupta özellikle de davranım bozukluğu ve madde kullanımı olan grupta kullanılırken daha dikkatli olmalı ve yakın takibe almalıdır. Anne babaların bu türlü spekülasyonlar ile tedavi ve işleyen düzeni bozmamaları çok önemlidir. Zaten hiperaktif çocuklarda tedavi döne­mi süresince yalnız ilaç yazılmamakta yapılan bireysel ve grup terapileri ile çocuğun ilaç kullanma konusunda oluşabilecek sıkıntılarda gözlenmektedir.

Anne babaların bu hassasiyetinden faydalanan ve hiperaktiviteyi tedavi ettiğini öne süren bir çok kişi umutları sömürmekte ve hiçbir faydası olmayan yöntemlerle anne baba ve çocukların psikolojilerini bozmaktadır. Bu açıdan kendisini faydaları ve etkinliği ile ispat etmiş tedavilerin öncelikli olarak uygulanması çocuğunuz için en faydalı olan şekildir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Sebepleri ve Tedavisi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocukluk döneminin belirgin sorunlarından. Nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler.. Çocuk..
873 21 151
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Odaklanma ve dikkat yetersizliğine bağlı yetenek kaybı durumudur. Bu çocuklar huzursuz ve sıkılgandır. Kolayca dikkati dağılır ve hızlı hareket ed..
946 7 382
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Bozukluğu Nedir?

Çocuklarda hangi hastalıklar dikat eksikliği ile karıştırılıyor.. Öğr. Gör. Tuba Küçük Doğaroğlu bu sorunun detaylarını anlattı.. Çocuk Gelişimi Bö..
682 19 121
Hiperaktif Çocuklarda Nelere Dikkat Etmeli?

Hiperaktiflik zaman zaman rahatsızlık olabilir. Çocuklarda nelere dikkat etmeli, bu çocuklara nasıl davranmalıyız? Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hasta..
931 13 368
Karşı Gelme Bozukluğu Nedir, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Özellikle çocuklar ve ergen gençlerde yaygın olsa da her yaşta görülebilir. Meydan okuma, itaatsizlik ve savunma duyguları öne çıkar. Anne, baba v..
895 7 224
Kalp Ritim Bozukluğuna Dondurucu Tedavi

Kalp ritim bozukluğu felç, tansiyon ve kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Kalp balonu yöntemiyle –60 derecede kalp dondurma tedavisi oldukça etkili.. ..
353 16 677
AAT Eksikliği Nedir, Test Edilmeli midir?

Alfa- 1 antitripsin eksikliği ( AAT eksikliği ) anneden geçen kalıtsal bir hastalık. Özellikle sigara dumanına maruz kalanlarda akciğer hastalı..
537 18 327
Osteoporoz Tedavisi İçin İlaç Kombinasyonu

Osteoporoz tedavisinde hangi ilaçlar kullanılmalı ve birkaç ilacı birleştirip içmek daha kesin sonuç mu verir? Kemik mineral yoğunluğunun osteoporo..
987 7 385
Alerji Tedavisi Astım ve Saman Nezlesine Sebep Olabilir mi?

Mevsimsel alerjisi olanlar ağız yoluyla ilaç kullanırken yan etkilerinden genelde bihaber oluyor. Bu ilaçlar ve alerji tedavisi aslında nelere yol..
561 23 494
Çocuklarda Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Beslenme en çok çocuklarda mühim. Vitaminsizlik en büyük sorunlardan biri ve çocukları etkiliyor.. Beslenme yetersizliği yüzünden ortaya çıkan vit..
803 13 339
Anksiyete Bozukluğu Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Stresli ve endişeli zamanlarda anksiyete olduğumuzun farkına varmayabiliriz. Sürekli endişeli, kaygılı, gergin, uzak ve öfkeli olma durumudur. ..
750 10 160
Anemi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Vücuda oksijen taşımak için yeterince güçlü, sağlıklı kırmızı kan hücreleri eksikliğinde anemi gelişir. Kansızlık da denir. Kan hücreleri hemoglob..
813 8 277
Gen Haritası İle Ruhsal Rahatsızlık Çözümü

2 ve 10 herşeyi belirliyor. Bilim adamları genetikle ruhsal sorunların ilgisini araştırdı ve bir çözüme ulaştı. Genetik ve gen haritası ile ruh sağlığ..
275 23 810
Saç Dökülmesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Fiziksel stres saç dökülmesinin nedenlerinden biridir. Travma, araba kazası, ciddi bir hastalık, yaşanan kötü olaylar saç kaybına yol açar.  ..
306 21 342
Sıcak Çarpması Belirtileri ve Tedavisi

Sıcak çarpması ve ısı yaralanmaları ciddi hastalıklardandır ve bazen ölüm sebebidir. Güneş çarpmasında ambulansı çağırmak ve sağlık kuruluşuna baş..
594 19 475