Doktor Tv Banner

Dalak Büyümesi

Dalak büyümesi
25 0 74



Splenomegali yani dalak büyümesi hemen hemen her zaman bir başka hastalık zemininde gelişmektedir. Splenomegalinin sayısız nedeni vardır ve bu durum dalak büyüklüğüne neden olan hastalıkların sınıflandırılmasını zorlaştırmaktadır.




Myeloproliferatif ve lenfoproliferatif hastalıklar gibi kan bozuklukları ve Gaucher hastalığı gibi depo hastalıkları, bağ dokusu bozuklukları dalak büyümesine yol açan bazı hastalık gruplarıdır. İnfeksiyon hastalıklarıda dalak büyümesinde etkin rol oynayan nedenler arasındadır. Malaria (sıtma) ve kala azar hastalığı tropik bölgelerde görülen ve dalak büyümesine neden olan hastalıklardandır.



Eğer dalak en alt kostanın (kaburganın) 8cm altında halen palpe edilebiliyorsa buna masif splenomegali adı verilir. Masif splenomegali çoğunlukla kronik hastalıklarda görülen bir durumdur. Masif splenomegali Kronik Lenfositik lösemi (KLL), bir çeşit kan kanseri olan Non-Hodgkin Lenfoma, Kronik myelositik lösemi (KML), Polisitemia vera, myeloid metaplazi ile seyreden myelofibrozis ve saçlı hücreli lökoplaki gibi hastalıklarda görülebilir.



Hipersplenizm dalağın fonksiyonel olarak fazla çalışması anlamına gelmektedir.

Hipersplenizm durumlarında sitopeni (kansızlık) görülebilir.




Splenomegaliye bağlı rahatsızlıklar sıklıkla altta yatan hastalığa bağlı olarak oluşmaktadır. Ancak dalak büyümeside altta yatan hastalıktan bağımsız olarak tek başına rahatsızlıklıklara yol açabilir. Karnın sol tarafında doluluk hissi ve sol üst abdominal kadranda ağrı görülebilir. Büyümüş olan dalak dokusunun mideye bası yapmasına bağlı erken doyma hisside görülebilmektedir. Splenik bölgede ciddi ağrı splenik infarktı düşündürmektedir. Sık tekrarlayan enfeksiyonlar, kansızlık semptomları veya kanama durumları da sitopeni yada hipersplenizm belirtileri olabilmektedir.

Fiziki muayenden ziyade dalak büyüklüğü ultrason ile bakılmalıdır.
 
Ancak ultrason ile belirlenen splenomegali olgularının 60-70'i palpasyonla, %60-80'i ise perküsyonla tespit edilebilmektedir. İnce yapılı kişilerde %3 oranında palpable dalak bulunabilmektedir. Sol üst kadranda palpasyonla hissedilen bir kitlenin bulunması dalak büyümesi dışındaki bazı durumlardada görülebilmektedir.




Dalak büyümesinin tedavisi (splenomegali tedavisi) altta yatan hastalığın tedavisi şeklindedir. Ciddi hipersplenizm olmadığı sürece dalak büyümesi tedavi gerektirmez. Eğer hastada aşırı derecede büyümüş bir dalak mevcutsa sportif faaliyetlerde yada travma durumunda gelişebilecek dalak rüptürünü önlemek için kişinin dalağı ameliyatla alınabilir. Bu operasyon splenektomi olarak adlandırılmaktadır.

15 Kat Büyüyen Dalağı Ameliyatla Alındı

Karın ağrısı şikayetiyle doktora geldi ameliyat edildi ve normalinden 15 kat büyük bir dalak ameliyatla kadının karnından çıkarıldı.. Cumhuriyet Ün..
383 5 324
Saç Büyümesi İle İlgili Gelişmeler

Kel ya da saçı az olanlar için yeni bir umut ışığı doğdu. Araştırmacılar klonlama ile saç hücrelerini hedefledi kafa derisine saç hücreleri aktarılabi..
593 21 672
B Vitamini Takviyesi Anabolik Steroidler İçeriyor

B vitamini besin takviyeleri iki tür zararlı anabolik steroid içeriyor. Tüketiciler tarafından kullanılmamalıdır uyarısı ABD’de yapıldı. Laboratuv..
983 5 579
Organların Hayati Önemi ve İşlevleri

Hangi organımız olmadan yaşamaya devam edebiliriz? Organların işlevleri ve hayati önemi.. Bir insanın akciğerlerinden bir tanesi alınsa, yaşamaya d..
747 10 773
Jinekomasti Bir Asker Hastalığı mı?

Meme büyümesi olarak adlandırılan jinekomasti rahatsızlığı askerlerde görülebiliyor. Alman askerlerde bu rahatsızlık sıkça yaşanıyor.. Almanya Başb..
489 10 794
Kronik Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Kronik geçmeyen şiddetli bir sinüzit hayatı mahvedebilir. Sinüzitin temel belirtileri sadece baş ağrısı değil, işte diğer belirtiler.. Hisar Interc..
229 8 549
Geniz Eti Büyümesi Horlama Yapar

Çocuklarda görülen horlama aslında başka rahatsızlıkların habercisi olabilir.Bunlarda biri de, geniz eti büyümesi.. Çocuk horlamalarının geniz eti ..
427 13 381
Kulak Burun Boğaz Tıkanıklığında Hekime Gitmek Şart

Baş ağrısı ve solunum güçlüğü belli başlı şikayetleri.. Bu mevsimde kulak burun boğaz tıkanıklığı ve rahatsızlıkları baş gösteriyor. Biz ne yapmalıyız..
711 23 812
Kronik Miyeloid Lösemi Hakkında Bilinmeyenler

Kronik miyeloid lösemi (KML), kan hücreleri ve kemik iliği kemiklerde üretilen süngerimsi dokuyu etkileyen bir kanser türüdür. Miyeloid olgunlaşma..
429 10 861
Karahindiba Bitkisi Ne İşe Yarar, Yararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Karahindiba ya da hindiba, yeşillikleri yenebilen A vitamini deposu bir bitkidir.Zengin besin içeriğiyle Kızılderililer tarafından da yaygın bir biçim..
248 7 145
Kanser Belirtilerinden Biri de Kansızlık

Demir eksikliği ve kansızlık kanser belirtisi olabilir.. Kansızlığa demir, folik asit, B12 gibi vitaminlerin eksikliğinin yanı sıra kanser gibi cid..
936 14 204
Egzersiz, Yaşlanmaya Karşı Etkili Bir Silah Olabilir

Aktif kalmak bedeni ve aklı koruduğu gibi yaşlanmayı geciktiriyor. Kanada McMaster Üniversitesi araştırmacıları bu durumu fareler üzerinde denemiş..
338 26 808
Bitkilerin Gücü Adına: Otlarla Gelen Sağlık

Kediotu, kebabe, güvercin kökü, oğul otu, kibrit otu, barut ağacı, koyun otu, beşparmak ve kırlangıç otu nelere iyi gelir? Kediotu kökü temizlendik..
944 25 856
Yumurtalık Kisti Bebeği ve Doğumu Etkiler mi?

Yumurtalık kistleri her zaman kötü huylu olmuyor. Peki gebelikte yaşanan yumurtalık kistleri bebeği, anne sağlığını ve doğumu ne yönde etkiliyor? Y..
613 19 277
Uyurken sürekli ağzından nefes alan çocukları bekleyen tehlike: 'Kalp Büyümesi'

İki yaşından itibaren her çocukta bulunan, 10-12 yaşından itibaren de kendiliğinden ortadan kalkan geniz eti, küçük dilin arka-üst tarafında bulunan b..
483 5 507