Çocuklar Neden Kabız Olur?

Çocuklar Neden Kabız Olur?
73 2 48

Kabızlık, bebeklerde ve küçük çocuklarda sık rastlanan problemlerden biridir. Yaklaşık 10 çocuktan 1 tanesi kabızlık sorunu çeker. Bu durum bebeği rahatsız ettiği kadar, anne ve babayı da üzmektedir.

Kabız olan çocuklar genellikle bir veya iki haftada 1 kakaya çıkar. Bu da çocuklarda ağrı, huzursuzluk, iştahsızlık ve psikolojik sorunlar yaratabilir. Kabızlık durumunda dışkı genellikle serttir. Bazen keçi pisliği gibi bazen de yumuşak olabilir. Kabızlık makatta çatlaklara sebeh olduğundan kanama da görülebilir.

Çocuklarda ki kabızlık bir çok nedenle meydana gelebilir. Beslenme ile ilgili problemler bu nedenlerin başındadır. Bebeğin beslenirken özellikle lifli gıdalar almasına, bol sıvı tüketmesine dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte eğer bebek hala anne sütü alıyorsa, annenin diyetinde kabızlığı önleyici besinlere öncelik vermesi tavsiye edilir. Bebeğin tuvalet eğitimi de kabızlığa neden olan faktörler arasındadır. 2 yaşından önce ve baskılayıcı kabızlık sorunu yaşamasına neden olabilir. Bununla birlikte okul tuvaletlerini kullanan, cinsel istismar ve dikkat eksikliği durumlarına maruz kalan çocuklarda da kabızlığa rastlanır.

Dikkat edilmesi gerekenler…

-Çocukların yeterli sulu gıdayı alması sağlanmalıdır.
-Posalı ve lifli gıdalara alıştırılmalıdır.
-Armut suyu ve püresi, kayısı hoşafı, mürdüm eriği, incir, yulaf ezmesi, zeytinyağlı kabak çorbası kabızlığa iyi gelir.
-Firmalar tarafından geliştirilen ve doktorlar tarafından tavsiye edilen özel kabızlık ve gaz giderici formül mamalar, kabızlıkla baş etmekte annelere büyük yardım sağlar.
-Kolalı, kakaolu gıdalar ile kuruyemiş, süt ve süt ürünleri rahatsızlı süresince bebeğe verilmemelidir. Yukarıdaki gıdalar ayına uygun olarak verildiğinde kabızlığın ortadan kalktığı görülür.
-Büyük çocuklarda her gün tuvalete çıkma alışkanlığı kazandırmakta fayda vardır. Ülkemiz çocuklarında aşırı inek sütü tüketimi de kabızlığın önemli nedenlerinden biridir.
-Gıdaların içine yulaf ezmesi ve zeytinyağı eklenirse kabızlık için iyi bir önlem olabilir.
-Kabızlık önleyici ve giderici ilaçlar yalnızc doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Nilüfer Çiçeği: Su zambağı da denilen geniş yapraklı bir su bitkisidir. Sarı nilüfer çiçekleri ile beyaz nil&uum..
766 14 490

ÖLÜM TEHLİKESİ YÜKSEK OLAN YENİ DOĞAN ÇOCUKLAR: Yukarıdaki bölümde belirttiğimiz gibi ilk 1 yaş içindeki çocuk ölümlerinin yaklaşık 2/3’si, yeni doğan..
804 22 831

Tip 1 diyabet aksine vücut, insülini normal miktarda üretemez ya da vücut normal insülin yanıtı veremiyor. Bu durumdaki çocuklar ve gençler kilolu olm..
233 12 578

Çocuğunuzun televizyon karşısında daha az zaman geçirmesini istiyorsanız ona örnek olmalısınız.   Çocuklar ebeveynlerinin her şeyini örnek a..
816 26 579

Spastik Kolon Sendromu Nedir? Spastik kolon sendromu (Huzursuz barsak sendromu). Tanımlayan belirtileri: son 3 ay boyunca haftada en az 3 gün süren, ..
202 14 775

Çocuklar küçükken evde yaşanan kötü olaylardan oldukça etkilenir ve bu durum ebeveynlerini de etkiler. En büyük örneği de boşanmadır. Ailesi bölün..
724 19 807

Kahve Dünyası yeni yıla girerken “Koruncuk Drajesi” ürünüyle Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’na destek oluyor. Üründen elde edilen gelir sayes..
592 16 388

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid hastalığından korunmak için birkaç tedbirin yeterli olacağı belirtildi. Ağır yük kaldırmamayı ve bol su iç..
802 19 625

Gıdalardaki ve temas ettiğimiz diğer şeylerdeki su, toz ve boya kimyasal zehirlenmeye hatta kansere yol açıyor. Solunum ve yutma yoluyla bu maddele..
386 12 607

Su çiçeği hastalığını geçirmemiş olan     Bir yaşından itibaren (tercihen 15 aylık) tüm çocuklar     Kreş ve okula başl..
651 5 664

Orta Afrika ülkelerindeki çocuklar zayıflık ve açlık içinde.. Günde sadece bir öğün yiyorlar.. Dünyanın en fakir ülkelerinden Orta Afrika Cumhuriye..
190 21 242

ABD’li pediatristlerin yeni açıklamalarına göre çiğ süt ve peynir hamile kadınlar ve bebekleri için çok riskli. Pastörize edilmeyen çiğ süt ve süt ..
607 16 876