Doktor Tv Banner

Çocuklar Neden Kabız Olur?

Çocuklar Neden Kabız Olur?
53 0 80

Kabızlık, bebeklerde ve küçük çocuklarda sık rastlanan problemlerden biridir. Yaklaşık 10 çocuktan 1 tanesi kabızlık sorunu çeker. Bu durum bebeği rahatsız ettiği kadar, anne ve babayı da üzmektedir.

Kabız olan çocuklar genellikle bir veya iki haftada 1 kakaya çıkar. Bu da çocuklarda ağrı, huzursuzluk, iştahsızlık ve psikolojik sorunlar yaratabilir. Kabızlık durumunda dışkı genellikle serttir. Bazen keçi pisliği gibi bazen de yumuşak olabilir. Kabızlık makatta çatlaklara sebeh olduğundan kanama da görülebilir.

Çocuklarda ki kabızlık bir çok nedenle meydana gelebilir. Beslenme ile ilgili problemler bu nedenlerin başındadır. Bebeğin beslenirken özellikle lifli gıdalar almasına, bol sıvı tüketmesine dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte eğer bebek hala anne sütü alıyorsa, annenin diyetinde kabızlığı önleyici besinlere öncelik vermesi tavsiye edilir. Bebeğin tuvalet eğitimi de kabızlığa neden olan faktörler arasındadır. 2 yaşından önce ve baskılayıcı kabızlık sorunu yaşamasına neden olabilir. Bununla birlikte okul tuvaletlerini kullanan, cinsel istismar ve dikkat eksikliği durumlarına maruz kalan çocuklarda da kabızlığa rastlanır.

Dikkat edilmesi gerekenler...

-Çocukların yeterli sulu gıdayı alması sağlanmalıdır.

-Posalı ve lifli gıdalara alıştırılmalıdır.

-Armut suyu ve püresi, kayısı hoşafı, mürdüm eriği, incir, yulaf ezmesi, zeytinyağlı kabak çorbası kabızlığa iyi gelir.

-Firmalar tarafından geliştirilen ve doktorlar tarafından tavsiye edilen özel kabızlık ve gaz giderici formül mamalar, kabızlıkla baş etmekte annelere büyük yardım sağlar.

-Kolalı, kakaolu gıdalar ile kuruyemiş, süt ve süt ürünleri rahatsızlı süresince bebeğe verilmemelidir. Yukarıdaki gıdalar ayına uygun olarak verildiğinde kabızlığın ortadan kalktığı görülür.

-Büyük çocuklarda her gün tuvalete çıkma alışkanlığı kazandırmakta fayda vardır. Ülkemiz çocuklarında aşırı inek sütü tüketimi de kabızlığın önemli nedenlerinden biridir.

-Gıdaların içine yulaf ezmesi ve zeytinyağı eklenirse kabızlık için iyi bir önlem olabilir.

-Kabızlık önleyici ve giderici ilaçlar yalnızc doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Kurşun Zehirlenmesi Nasıl Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Gıdalardaki ve temas ettiğimiz diğer şeylerdeki su, toz ve boya kimyasal zehirlenmeye hatta kansere yol açıyor. Solunum ve yutma yoluyla bu mad..
742 4 763
Boşanmaya Tanık Olan Çocuklar ve Ebeveynleri

Çocuklar küçükken evde yaşanan kötü olaylardan oldukça etkilenir ve bu durum ebeveynlerini de etkiler. En büyük örneği de boşanmadır. Ailesi bölün..
881 26 806
Çocuklar Ailelerinin Tv İzleme Alışkanlığından Nasıl Etkilenir?

Çocuğunuzun televizyon karşısında daha az zaman geçirmesini istiyorsanız ona örnek olmalısınız.   Çocuklar ebeveynlerinin her şeyini örnek a..
305 14 307
Hamileler Çiğ Süt İçmeli mi İçmemeli mi?

ABD’li pediatristlerin yeni açıklamalarına göre çiğ süt ve peynir hamile kadınlar ve bebekleri için çok riskli. Pastörize edilmeyen çiğ süt ve ..
560 7 139
Obezite ve Gelişim Bozukluğu Neden Olur?

Batı tarzı beslenme alışkanlıkları sağlığı bozuyor. Çocuklarda gelişim bozukluğu ve obeziteye bile yol açabiliyor. Fırat Üniversitesi Çocuk Sağlığı..
596 15 713
Diş Bakımı Önerileri – Diş Problemleri ve Çareleri

Diş yapısını bir yumurta gibi düşünün. Dış kabuğu sağlam gibi görünür ama içi yumuşak ve kırılgandır.   Diş tabakası sert bir madde olmasına..
451 22 116
Küçük Yaşlarda Kuruyemiş Tüketmeye Başlamalıyız

Uzmanlar küçük yaşlardan itibaren çocukların kuruyemiş tüketmeye başlamasını tavsiye ediyor. Kuruyemiş çocuklarda ne gibi faydalar sağlıyor? Erciy..
884 7 524
Sedef Hastalığı Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Sedef hastalığı vücutta kırmızı pullu döküntüler şeklinde gelişen bir deri hastalığıdır. Birkaç farklı türü vardır. Plak şeklinde gelişen sedef en..
844 22 529
Çocuk İstismarına Dur Densin

Her yıl 7 bin çocuk cinsel istismara uğruyor! Sokaklarda yaşayan çocuklar tehlike altında. Yaşamayanlar da bu risk altında, acil tedbir alınmalı.. ..
887 26 763
Elma Suyundaki Arsenik Oranında Düzenleme Gerekli mi?

Amerika’da gıda ve ilaç idaresi elma suyundaki arsenik oranıyla ilgili yeni bir düzenleme yapıyor. Çocuklar üzerinde sağlık riski taşıyan arsenik ..
887 14 323
Reflü Sorununa Son Verecek Öneriler

Yemek yedikten sonra ortaya çıkan ve yanlış yemeyle alakalı bir mide rahatsızlığı olan reflüyü önlemek çok basit. Soru-cevap şeklinde önerileri mutlak..
809 7 327
Altın Otunun Faydaları ve Kullanım Şekli

Altın otu bitkisi nereden gelir? Faydaları ve nelere iyi geldiği hakkında bilgiler ve kullanım şekli hakkında detaylı bilgileri sizin için paylaştık....
669 4 293
Yoksullar İçin Sağlık Yardımı Nasıl Çalışır?

Devletin halka sağladığı faydalı sağlık hizmetlerinden biridir. Düşük maliyetli ve ücretsiz yardımları kapsar. Düşük gelirli yetişkinler, aileler ..
575 8 669
Çocuğunuzu Psikolojik Olarak Okula Hazırlayın

Yaz ve yarıyıl tatillerinde okula gitmek istemeyen çocukları telkin edin. Onları her anlamda okula hazır edin. Bu durum okula yeni başlayacak çocuklar..
800 19 808
Boşanan Ebeveynlerin Yaptığı Büyük Hatalar

İlişkinin kesildiğini çocuklara anlatmak zor olabilir. Sonuna kadar bu çocuklar bu durumdan etkilenecektir. Aniden huy değiştirme, hırçınlaşma, ye..
850 8 422