Doktor Tv Banner

Cinsellik Kaç Yaşında Biter

Cinsellik kaç yaşında biter
49 0 43

Sağlıklı yaşlanmanın yolu cinsel yaşamdan geçiyor. Müftüoğlu, “80 yaşında ayda en az 2 kez cinsel ilişki girilebilir” diyor.Röportaja gittiğimiz Swissotel’de kahvaltısını yaparken bulduğumuz Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun önünde son derece mütevazı bir sofra vardı. Çay, biraz peynir, esmer ekmek ve iki yumurta beyazından oluşan kahvaltı mönüsü, ikinci buluşmamızda da aynıydı.

Beslenirken, uyurken ve spor yaparken rutinin dışına çok ender çıktığını belirten Müftüoğlu’nun kendisiyle ilgili tüyoları, sağlıklı yaşam için herkese verdiği önerilerden ibaretti.

Türkiye’nin sağlıklı yaşam gurusu olarak nitelendirilen Müftüoğlu, “doktorun söylediklerini yap, yaptıklarını yapma” deyişinden çok uzak, “doktorun yaptıklarını da yap” dedirten örnek yaşam tarzını anlattı.

Proteini ölçülü alın

Özel bir beslenme reçeteniz var mı?

Beslenmenin insan davranışları ve günlük enerji üzerinde çok fazla etkisi var. Karbonhidratlar insanları daha çok gevşetiyor.

‘Karbonhidrat tembelliği’ denilen, tembelleştirip sakinleştirdiğini, uyku hali verdiğini söyleyebilirim. Bu nedenle makarna, kurabiye, tatlı yediğimizde kendimizi mutlu hissediyoruz.

Buna karşı proteinli gıdalar daha çok enerji veriyor. Ölçülü ve yağsız protein almak lazım. Bu nedenle sabah kahvaltısında 1 veya 2 yumurtanın beyazını almayı tercih ediyorum.

Zararsız proteini almaya çalışıyorum. Öğleyi salatayla geçiştirmek yerine balıklı veya tavuklu salata, yağsız kırmızı etle salata gibi bir mönü tercih edilmesinde fayda var. Günün en küçük öğününü akşam yapmak lazım. Kendi beslenmemde de bunlara dikkat ediyorum.

Bunun dışına çıktığınız oluyor mu?

Bazen yediklerimi fazla kaçırıyorum. Bundan 10 yıl önce şu ankinden 10 kilo fazlam vardı. Bunu korumaya çalışıyorum.

Çünkü metabolizmam çok yavaş olduğundan kolay kilo alıyorum. ‘Akşam 19.00’dan önce yemeği bırakın’ diyoruz ama cuma ve cumartesi dışarıda yemek yiyorum. Bazen 4-5 bardak şarap içtiğim oluyor. Sorun yapmıyorum.

Üzüm çekirdeği yiyin

Vitamin desteği alıyor musunuz?

Antioksidan dışında özel bir vitamin kullanmıyorum. Dozajlarını ihtiyacıma göre ayarlıyorum.

Bunun içine C vitaminini, selenyumu ilave ediyorum. Zaman zaman de etkisine çok inandığım Koenzim Q kullanıyorum.

Üzüm çekirdeği ekstresi gibi son yıllarda popüler olan tamamlayıcıları öneriyor musunuz?

Üzümün kendisi çok yararlı. İçinde birçok şey var ki özellikle resveratrol. Olağanüstü etkin bir antienflamatuar, kanser ve astım önleyici.

Resveratrol hem üzümün çekirdeğinde var hem kabuğunda, hem de gövdesinde. Kırmızı şarapta var. Üzümde ve üzüm suyunda olduğundan çok daha fazlası var.

70 yaşında babalık normal

Son araştırmalar ışığında cinsel yaşam nereye kadar devam edebilir?

Cinsel yaşamın bittiği bir yaş yok. En azından beynimizde yok. Cinselliğin 2 yönü var. Bir libido (karşı cinsle birlikte olma arzusu), tensel, kokusal arzu, dokunma, sarılma, sevme, sevişme arzusu, cinsel ilişkiyi gerçekleştirme arzusu.

Eğer cinselliğe libido bakımından bakarsanız sağlıklı olduğunuz zaman 90 yaşında olsanız bile libido kaybolmaz. Herkes her zaman karşı cinse karşı sempati, sevgi, cinsel arzu duyar.

90 yaşında cinsel ilişki için libido yeterli mi?

Cinselliğin hiçbir zaman sonu yok. Erkek cinselliğini engelleyen temel faktör ereksiyon sorununun çaresi, son yıllarda ilaç sanayinin keşifleriyle önemli ölçüde bulundu.

Aslında daha genç yaşlarda damarlarınıza iyi bakma alışkanlığını edinebilirseniz yani damar sertliğine karşı vücudunuzu koruyabilirseniz ereksiyon problemini yaşamazsınız.

Artık 70 yaşında baba oldu diye haber olmuyor. 70 yaşında baba olmak için evlenen insanlar var. Bu gayet doğal. İnanıyorum ki, 80 yaşındaki bir insanın minimum ayda iki kez cinsel ilişkiye girmesi her zaman mümkün, kendine iyi baktığı sürece.

Belki haftada bir kez bile bunu rahatlıkla yapabileceğini düşünüyorum.

‘Alkol alacaksanız kırmızı şarap için’

Sigara kullandınız mı?

1990 yılında bir anda verdiğim bir kararla kiloyla birlikte kurtuldum. Sonra hiç aramadım. Sigaranın keyif verici bir madde olduğunu düşünmüyorum. Başkalarına da zarar verdiği olduğu için bence esrardan bile daha kötü.

Ne sıklıkta alkol alıyorsunuz?

Genellikle hafta sonları alkol alıyorum. Kırmızı şarabı tercih ediyorum. Bunun nedeni, verdiği bir sağlık yararı var.

Daha akıllı bir içki gibi geliyor. Diğer içkilere göre kalorisi düşük, alkol oranı daha düşük. Akşamları bir bardak kırmızı şaraba karşı değilim ama bu şöyle anlaşılmamalı, sağlıklı olmak istiyorsanız akşamları bir bardak kırmızı şarap için. Eğer bir şey içeceksiniz kırmızı şarabı tercih edin.

Çalışma dışındaki vakitlerinizi nasıl geçiriyorsunuz?

Akşam saatlerini mümkün olduğu kadar çalışıp okuyarak geçiriyorum. Maalesef çok sevmeme, sinema tutkuma rağmen son 3 - 4 yıldır onu kaybettim.

Çok ciddi bir şiir tutkum var. Onları devam ettirmeye çalışıyorum. Müzikle aram çok iyidir. Çalmadığım çok az müzik aleti var. En çok ritm aletlerini seviyorum. Belki hayatın ritmine ordan kendimi kaptırdım.

Hayatın içindeki keyiflerden kendimi çok fazla alıkoymak taraftarı değilim. Fırsat buldukça seyahate gidiyorum, arkadaşlarımla beraber oluyorum.

Bunlar hayatın hoşlukları. Hayatın boşluklarını hoşluklarla doldurmazsanız daha farklı faturalar ödersiniz.

Aslında bütün mesele neyi yaptığınız zaman neyi ödeyeceğinizi, bunu neyle ikame edeceğinizi iyi hesaplayabilmekte.

‘Menopozla cinsel özgürlük başlar’

Kadınlar için menopoz, cinsellik için bir dönüm noktası değil mi?

Erkekler için de kadınlar için de cinsel yaşam odaklı bir yaşlanma süreci, yaşlanmanın sağlıklı hale gelmesini sağlar. Kadın erkekten farklı olarak libidoda daha hassas.

Kadın cinselliğini daha çok erteleyebilen, daha çok kontrol edebilen bir varlık. Kadınlar yaşlanırken özellikle menopoz döneminde cinselliğinin bittiğini düşünebiliyorlar. Aslında menopoz cinsel özgürlüğün başladığı dönemdir, cinselliğin bittiği değil.

Çünkü hamile kalma tehdidinden kurtuluyor. Bu dönemde cinsel ilişki esnasında karşılaşabilecekleri sorunları aşabilmeleriyle ilgili çok sayıda ürün var.

Güçlü hafıza için ezberleyin

Yabancı dilde yeni kelimeler, yeni markalar, yeni telefon numaraları, yeni adresler ezberleyin. Şiirleri, atasözlerini aklınızda tutmaya gayret edin.

Zihninizde hatırlamak istediğiniz cisimlerin, kişilerin, yer ya da sayıların bir resmini yapın. Konsantre olmak istediğinizde dikkatinizi dağıtacak gürültüleri ortadan kaldırın. Bir konuşma sırasında aklınızda tutmak istediğiniz bilgiyi tekrar edin.

Liste yapın ve hatırlamak istediğiniz şeyleri takvim üzerine yazın, sık sık bu listelere bakın. Unutmanın normal olduğunu kabul edin. Gençken de birçok şey unutuluyor.

İşitmenizi kontrol ettirin. Belki de yeterince iyi duymadığınız için hatırlayamıyorsunuz. Hatırlama yeteneğinizde belirgin bir düşüş olduğunu hissediyorsanız doktorunuzla görüşün.

Tiroit bezi hastalığı, östrojen hormonu azalması, bunaltı, stres, yorgunluk, depresyon, bazı ilaçlar (uyku verici ilaçlar, antidepresanlar, lityum, antihistaminikler, sibutramin ve amfetamin içeren zayıflama ilaçları) ve yoğun alkol kullanımı unutkanlığa yol açabilir; dikkate alın.

Kadın ve Erkeğin Güzellik ve Cinsel Evreleri

ABD’li bilim adamları kabaca bir taslak koyuyor önümüze.. Hangi yaşlarda cinsinin olgunu ve çekicisidir kadın ve erkekler? ABD’li bilim adamları il..
459 7 197
Gebelikte seks olur mu?

Bilim adamları ne zamana kadar cinsellik yaşanmasını uygun görüyor?Bilim adamları “Gebelikte cinsellik tehlikelidir” düşüncesinin yanlış olduğunu, geb..
851 21 790
Cinsel Hayal Kırıklığı Sağlığımız İçin Kötü Bir Durum mu?

Seks, aslında iyi bir yaşam iksiri, sağlık, gençlik ve uzun yaşam sırlarından biri.7Stres ve kilo cinsel hayatı önlese de, hayatında cinsellik olmayan..
825 13 160
Aşk Hormonunun Sihri ve Görevi Nedir?

Genelde erkekler cinsellik, kadınlar duygular üzerine yoğunlaşır. Evlilik, çocuk sahibi olmak, sorumluluk, beraberinde gelen sevgi, saygı, aşk ..
763 20 683
Yüz binlerce çift aseksüel yaşıyor!

Cinsel ilişki yılda 4-5 kereye düşüyor, zamanla bitiyor. Aşkın ömrü için biçilen süre, evlilikteki cinsel yaşamda da geçerli…Pek çok evlilikte cinsell..
813 22 100
Cinsel Yaşamın Sırları

Cinsellik tüm hayvanlara verildiği gibi onlara sadece üreme amaçlı verilmiştir. İnsan dışındaki canlılar cinsellikten asla zevk almaz. Hatta onla..
716 11 402
Menopoz Sonrası Kadınlarda Yaşanan Değişimler

Prof. Dr. Teksen Çamlıbel menopoz konusunda kadınları uyarıyor ve yan etkilerini anlatıyor. Ülkemizde kadınlar ömürlerinin üçte birini menopozdan s..
919 8 856
Cinsellik Sırasında Bunları Yaşıyoruz

Fiziksel ve ruhsal anlamda bizi mutlu eden ve sağlığı olumlu yönde etkileyen şeyleri cinsellik sırasında yaşıyoruz. MRI makinesine bağlı bir şekild..
383 22 306
Gebelik Süresince Cinsel İlişkiye Devam Edilmeli

Bu eskide kalan yanlış bir düşünce. Gebelik boyunca seks yapılabilir ve iyi de gelir. Gebelik döneminde kadındaki fizyolojik ve duygusal değişiklik..
303 21 330
Obez Kişilerde Erken Ölüm Riski Var

Fazla kilolu hatta obez olanların yaşam ömrü kısalıyor. 55 yaşından sonra risk artıyor. Obezlerin 55 yaşından önce ölme riskinin normal kilolularda..
173 23 655
Aşırı Cinsel İlişkinin Penise Zararları

İnsan cinselliğe çok meraklı olduğu gibi her fırsatta bunu yaşamayı çok ister. Fakat biyolojik durumumuz buna ne denli izin verecektir bu kişiden kişi..
494 8 777
Seksle İlgili Bilinmesi Gereken Gerçekler

Cinsellik herkesin yaşamında farklı yer alır. Ama mutlaka birgün herkesin yaşaması gerekir. Peki seksle ilgili neler biliyoruz? Gerçek bilgiler.. S..
605 4 597
Bebeğiniz Zayıfsa Endişelenmeyin, Normal Kilosuna Gelecektir

İlk yıllarda akranlarında daha zayıf olan bebeklerin üzerine düşülür. Çok yesin kilo alsın denilir.. Buna gerek yok ileride akranlarıyla aynı kiloya g..
493 23 125
En İdeal Seks Günü Cumartesi

Çoğu çift için neden en uygun seks günü cumartesidir? Tatil olduğu ve rahat olunduğu için mi? Seks için randevulaşmak doğru mudur? Seks için en uyg..
565 16 711
Kadınlar İçin Özel Seks Tüyoları

Cinsellikte kadınlar genelde her şeyi erkekten bekliyor. Kadınların yatakta daha aktif olması gerek.. Erkekler de aynı kadınlar gibi yatakta ilgi b..
342 12 569