Cinsellik Kaç Yaşında Biter

Cinsellik kaç yaşında biter
93 3 18

Sağlıklı yaşlanmanın yolu cinsel yaşamdan geçiyor. Müftüoğlu, “80 yaşında ayda en az 2 kez cinsel ilişki girilebilir” diyor.Röportaja gittiğimiz Swissotel’de kahvaltısını yaparken bulduğumuz Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun önünde son derece mütevazı bir sofra vardı. Çay, biraz peynir, esmer ekmek ve iki yumurta beyazından oluşan kahvaltı mönüsü, ikinci buluşmamızda da aynıydı.

Beslenirken, uyurken ve spor yaparken rutinin dışına çok ender çıktığını belirten Müftüoğlu’nun kendisiyle ilgili tüyoları, sağlıklı yaşam için herkese verdiği önerilerden ibaretti.

Türkiye’nin sağlıklı yaşam gurusu olarak nitelendirilen Müftüoğlu, “doktorun söylediklerini yap, yaptıklarını yapma” deyişinden çok uzak, “doktorun yaptıklarını da yap” dedirten örnek yaşam tarzını anlattı.

Proteini ölçülü alın

Özel bir beslenme reçeteniz var mı?
Beslenmenin insan davranışları ve günlük enerji üzerinde çok fazla etkisi var. Karbonhidratlar insanları daha çok gevşetiyor.

‘Karbonhidrat tembelliği’ denilen, tembelleştirip sakinleştirdiğini, uyku hali verdiğini söyleyebilirim. Bu nedenle makarna, kurabiye, tatlı yediğimizde kendimizi mutlu hissediyoruz.

Buna karşı proteinli gıdalar daha çok enerji veriyor. Ölçülü ve yağsız protein almak lazım. Bu nedenle sabah kahvaltısında 1 veya 2 yumurtanın beyazını almayı tercih ediyorum.

Zararsız proteini almaya çalışıyorum. Öğleyi salatayla geçiştirmek yerine balıklı veya tavuklu salata, yağsız kırmızı etle salata gibi bir mönü tercih edilmesinde fayda var. Günün en küçük öğününü akşam yapmak lazım. Kendi beslenmemde de bunlara dikkat ediyorum.

Bunun dışına çıktığınız oluyor mu?
Bazen yediklerimi fazla kaçırıyorum. Bundan 10 yıl önce şu ankinden 10 kilo fazlam vardı. Bunu korumaya çalışıyorum.

Çünkü metabolizmam çok yavaş olduğundan kolay kilo alıyorum. ‘Akşam 19.00’dan önce yemeği bırakın’ diyoruz ama cuma ve cumartesi dışarıda yemek yiyorum. Bazen 4-5 bardak şarap içtiğim oluyor. Sorun yapmıyorum.

Üzüm çekirdeği yiyin

Vitamin desteği alıyor musunuz?
Antioksidan dışında özel bir vitamin kullanmıyorum. Dozajlarını ihtiyacıma göre ayarlıyorum.

Bunun içine C vitaminini, selenyumu ilave ediyorum. Zaman zaman de etkisine çok inandığım Koenzim Q kullanıyorum.

Üzüm çekirdeği ekstresi gibi son yıllarda popüler olan tamamlayıcıları öneriyor musunuz?
Üzümün kendisi çok yararlı. İçinde birçok şey var ki özellikle resveratrol. Olağanüstü etkin bir antienflamatuar, kanser ve astım önleyici.

Resveratrol hem üzümün çekirdeğinde var hem kabuğunda, hem de gövdesinde. Kırmızı şarapta var. Üzümde ve üzüm suyunda olduğundan çok daha fazlası var.

70 yaşında babalık normal

Son araştırmalar ışığında cinsel yaşam nereye kadar devam edebilir?
Cinsel yaşamın bittiği bir yaş yok. En azından beynimizde yok. Cinselliğin 2 yönü var. Bir libido (karşı cinsle birlikte olma arzusu), tensel, kokusal arzu, dokunma, sarılma, sevme, sevişme arzusu, cinsel ilişkiyi gerçekleştirme arzusu.

Eğer cinselliğe libido bakımından bakarsanız sağlıklı olduğunuz zaman 90 yaşında olsanız bile libido kaybolmaz. Herkes her zaman karşı cinse karşı sempati, sevgi, cinsel arzu duyar.

90 yaşında cinsel ilişki için libido yeterli mi?
Cinselliğin hiçbir zaman sonu yok. Erkek cinselliğini engelleyen temel faktör ereksiyon sorununun çaresi, son yıllarda ilaç sanayinin keşifleriyle önemli ölçüde bulundu.

Aslında daha genç yaşlarda damarlarınıza iyi bakma alışkanlığını edinebilirseniz yani damar sertliğine karşı vücudunuzu koruyabilirseniz ereksiyon problemini yaşamazsınız.

Artık 70 yaşında baba oldu diye haber olmuyor. 70 yaşında baba olmak için evlenen insanlar var. Bu gayet doğal. İnanıyorum ki, 80 yaşındaki bir insanın minimum ayda iki kez cinsel ilişkiye girmesi her zaman mümkün, kendine iyi baktığı sürece.

Belki haftada bir kez bile bunu rahatlıkla yapabileceğini düşünüyorum.

‘Alkol alacaksanız kırmızı şarap için’

Sigara kullandınız mı?
1990 yılında bir anda verdiğim bir kararla kiloyla birlikte kurtuldum. Sonra hiç aramadım. Sigaranın keyif verici bir madde olduğunu düşünmüyorum. Başkalarına da zarar verdiği olduğu için bence esrardan bile daha kötü.

Ne sıklıkta alkol alıyorsunuz?
Genellikle hafta sonları alkol alıyorum. Kırmızı şarabı tercih ediyorum. Bunun nedeni, verdiği bir sağlık yararı var.

Daha akıllı bir içki gibi geliyor. Diğer içkilere göre kalorisi düşük, alkol oranı daha düşük. Akşamları bir bardak kırmızı şaraba karşı değilim ama bu şöyle anlaşılmamalı, sağlıklı olmak istiyorsanız akşamları bir bardak kırmızı şarap için. Eğer bir şey içeceksiniz kırmızı şarabı tercih edin.

Çalışma dışındaki vakitlerinizi nasıl geçiriyorsunuz?
Akşam saatlerini mümkün olduğu kadar çalışıp okuyarak geçiriyorum. Maalesef çok sevmeme, sinema tutkuma rağmen son 3 – 4 yıldır onu kaybettim.

Çok ciddi bir şiir tutkum var. Onları devam ettirmeye çalışıyorum. Müzikle aram çok iyidir. Çalmadığım çok az müzik aleti var. En çok ritm aletlerini seviyorum. Belki hayatın ritmine ordan kendimi kaptırdım.

Hayatın içindeki keyiflerden kendimi çok fazla alıkoymak taraftarı değilim. Fırsat buldukça seyahate gidiyorum, arkadaşlarımla beraber oluyorum.
Bunlar hayatın hoşlukları. Hayatın boşluklarını hoşluklarla doldurmazsanız daha farklı faturalar ödersiniz.

Aslında bütün mesele neyi yaptığınız zaman neyi ödeyeceğinizi, bunu neyle ikame edeceğinizi iyi hesaplayabilmekte.

‘Menopozla cinsel özgürlük başlar’

Kadınlar için menopoz, cinsellik için bir dönüm noktası değil mi?
Erkekler için de kadınlar için de cinsel yaşam odaklı bir yaşlanma süreci, yaşlanmanın sağlıklı hale gelmesini sağlar. Kadın erkekten farklı olarak libidoda daha hassas.

Kadın cinselliğini daha çok erteleyebilen, daha çok kontrol edebilen bir varlık. Kadınlar yaşlanırken özellikle menopoz döneminde cinselliğinin bittiğini düşünebiliyorlar. Aslında menopoz cinsel özgürlüğün başladığı dönemdir, cinselliğin bittiği değil.

Çünkü hamile kalma tehdidinden kurtuluyor. Bu dönemde cinsel ilişki esnasında karşılaşabilecekleri sorunları aşabilmeleriyle ilgili çok sayıda ürün var.

Güçlü hafıza için ezberleyin

Yabancı dilde yeni kelimeler, yeni markalar, yeni telefon numaraları, yeni adresler ezberleyin. Şiirleri, atasözlerini aklınızda tutmaya gayret edin.

Zihninizde hatırlamak istediğiniz cisimlerin, kişilerin, yer ya da sayıların bir resmini yapın. Konsantre olmak istediğinizde dikkatinizi dağıtacak gürültüleri ortadan kaldırın. Bir konuşma sırasında aklınızda tutmak istediğiniz bilgiyi tekrar edin.

Liste yapın ve hatırlamak istediğiniz şeyleri takvim üzerine yazın, sık sık bu listelere bakın. Unutmanın normal olduğunu kabul edin. Gençken de birçok şey unutuluyor.

İşitmenizi kontrol ettirin. Belki de yeterince iyi duymadığınız için hatırlayamıyorsunuz. Hatırlama yeteneğinizde belirgin bir düşüş olduğunu hissediyorsanız doktorunuzla görüşün.

Tiroit bezi hastalığı, östrojen hormonu azalması, bunaltı, stres, yorgunluk, depresyon, bazı ilaçlar (uyku verici ilaçlar, antidepresanlar, lityum, antihistaminikler, sibutramin ve amfetamin içeren zayıflama ilaçları) ve yoğun alkol kullanımı unutkanlığa yol açabilir; dikkate alın.

Porno ve benzeri videolar izleyenlerin bilişsel bölümü etkileniyor. Hafıza kaybı da bellek sorunlarından biri.. Almanya'da yapılan bir araştırmaya ..
980 14 643

ABD’li bilim adamları kabaca bir taslak koyuyor önümüze.. Hangi yaşlarda cinsinin olgunu ve çekicisidir kadın ve erkekler? ABD’li bilim adamları il..
467 21 879

Bir erkek cinsellikle fazlasıyla ilgilenir seks için her fırsatı değerlendirebilir. Fakat cinsellik ve sağlık hakkında çok az bilgiye sahiptir. 150..
185 6 231

Tırnakların çabuk kırılmasının en büyük sebebi vitamin ve mineral yoksunluğudur. Başta demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ile A ve D vitamini eksikliği..
923 7 699

Uzmanlara göre, en faydalı cinsellik; stresten, baskıdan ve 'kurallardan' uzak olan cinsellik. “Cinsellik bir ihtiyaç” Bugüne kadar toplam 32 kitap ..
587 15 260

Ergenliğe girme yaşı kız ve erkek çocuklarda düşüyor.. ABD'de yapılan araştırmaya göre 4-5 yaş daha erken ergenliğe adım atılıyor.. ABD’de yapılan ..
482 5 461

Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Endokrinoloji,  Metabolizma Hastalıkları ve Diyabet Uzmanı Dr.  Özay Tiryakioğlu, kendisine sorulan ergenlikle ..
417 5 317

Bilim adamları ne zamana kadar cinsellik yaşanmasını uygun görüyor?Bilim adamları “Gebelikte cinsellik tehlikelidir” düşüncesinin yanlış olduğunu, geb..
626 22 623

Seks, aslında iyi bir yaşam iksiri, sağlık, gençlik ve uzun yaşam sırlarından biri.7Stres ve kilo cinsel hayatı önlese de, hayatında cinsellik olmayan..
558 4 841

Araştırmalara göre ilk buluşmadan sonra cinselliği yaşamak ilişkiyi olumsuz etkiliyor. Seks için acele etmeyin ve doğru zamanı bekleyin. Yapılan ar..
685 26 193

Benim oglum 11 yasinda 4 sene oncesine kadar saglikli bir cocuktu.yedi yasinda kasilma sonucu kalp ve solunumu durdu.suan mekanik ventilasyonda .solun..
708 25 544

Genelde erkekler cinsellik, kadınlar duygular üzerine yoğunlaşır. Evlilik, çocuk sahibi olmak, sorumluluk, beraberinde gelen sevgi, saygı, aşk ve a..
443 11 336