Cinsel Yolla Bulaşan Hastaliklarin Belirtileri

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARIN BELİRTİLERİ
91 9 53
Cinsel sağlık, ülkemiz ve dünyamız açısından son derece önemlidir. İnsanoğlunun, üremesinin en doğal yolu olan cinsel birleşme sırasında, bazı virüsler nedeniyle, hastalık kapma ihtimali de çok yüksektir.Bu hastalıklar, hayatı tehdit eden hastalıklar olabileceği gibi (örn: AIDS ve Hepatit B gibi); hayati tehlikesi olmayan ancak kalıcı hasarlar bırakabilen hastalıklar (örn: erkekte ve kadında kısırlığa neden olan enfeksiyonlar, özellikle kadında kalıcı ağrılar ve diğer jinekolojik belirtilere yol açan enfeksiyonlar) şeklinde; ya da enfeksiyon süresince çok çeşitli belirtilere yol açan, kişiyi rahatsız eden ve daha sonra giderek hafifleyen seyir izleyecek şekilde olabilir (örn: kadında vajinit ve bazı sistit türleri gibi).
Şüpheli bir cinsel ilişki sonrasında, belirli bir kulaçka dönemi vardır. Örneğin, bel soğukluğun da bir kaç gün, Hepatit b ve kalmidyozda bir kaç hafta, frengi de bir kaç ay ve AİDS de yıllar alabilecek sürede… Üstelik bazılarında hiç bir belirtiye rastlanmayabilir. Bu yazımızda, cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtilerinden bahsetmek istiyoruz.
Erkekler için:
* penis ucundan akıntı
* genital bölgede siğil, ülser tipi lezyonlar
* idrar yaparken yanma
* şüpheli biriyle ilişkiye girmiş olmak
* Peniste ( erkek cinsel organı), vaginada ( hazne ) kabarcık, yara, siğil ve kızartı,
* Kasık lenf bezlerinde şişlik,
* Testislerden ( haya ) bir veya ikisinde birden ağrı,
Kadınlar için:
* Kadınlarda vaginada bazen normalde bulunan akıntının fazlalaşması. Akıntı su gibi, süt gibi, sarı veya yeşil renkte olabilir. Bazı durumlarda, kötü kokulu olabilir.
* Cinsel ilişki sonrası kanama,
* İdrar yaparken yanma, sızı, sık sık az miktarda idrara çıkma,
* Cinsel organ ve cevresinde kaşıntı,
* kasık ağrısı ve beraberinde akıntı,
* tek başına akıntı,
* genital bölgede siğil, ülser tipi lezyonlar,
* şüpheli biriyle ilişkiye girmiş olmak,
Her iki cinste ;
* Cinsel organlardan akıntı veya irin (iltihap) gelmesi.
* Cinsel birleşme sırasında ya da cinsel organlarda sürekli ağrı
* Sık ölü doğumlar
* Üreme organlarında siğiller
* Üreme organlarında uçuğa benzer döküntüler, şiddetli ağrı
* Makat veya perine (bacakların arasında kalan ve üreme organlarını örten kas dokusu) bölgesinde apseler,
* Karın ağrısı.

Evi olmayan başkalarının yanında kalan gençler bilinçsiz cinsel ilişki yaşayan gençler ne yazık ki cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı en çok risk..
962 16 867

Kadınlarda fallop tüplerinde sıvı birikmesidir.Sıvı berrak ya da seroz olabilir. Falop tüpünde bir obstruksiyon sonucu olabilir.Bu infertiliteye yol a..
405 9 286

Vajinal vazelin kremler kadınlarda bakteriyel vajinozis olarak adlandırılan bir enfeksiyona neden oluyor. Bu durumun, bakteriyel vajinozis ve cins..
950 13 741

Sistit ya da herhangi bir enfeksiyon şikayetiniz yok; ancak rutin kontrollerinizde yaptırdığınız idrar testlerinde iltihap çıkıyorsa bunu dikkate alma..
498 23 689

Klamidya, chlamydia trachomatis adı verilen bakterilerin neden olduğu tedavi edilebilir, cinsel yolla bulaşan bir hastalık. Klamidya vajinal, anal vey..
949 26 642

Bel soğukluğu idrar kanalında, cinsel yolla bulaşan bakterilerin oluşturduğu enfeksiyondur. Karakteristik olarak üretra akıntısı ve idrarda şiddetli y..
561 17 92

Cinsel yolla bulaşan tropenama pallidumun neden olduğu bir hastaalıktır.Sifiliz enfeksiyonunun aktif ve aktif olmadığı zamanlar olabilir.Yani semptom ..
682 19 700

Bir erkek cinsellikle fazlasıyla ilgilenir seks için her fırsatı değerlendirebilir. Fakat cinsellik ve sağlık hakkında çok az bilgiye sahiptir. 150..
709 26 431

Halen kesin tedavisi olmayan AIDS, ağırlıklı olarak cinsel yolla bulaşıyor. Resmi kayıtlara göre Türkiye'de 4 binin üzerinde kişiyi etkileyen bu hasta..
665 8 568

Kadınlarda görülen genital bölge kaşıntıları vajinal kaşıntılar mantar hastalığına mı işaret? Yoksa altında yatan başka nedenler de var mı? Kadınla..
475 6 502

    Öksürürken, aksırırken yada konuşurken ağızdan çıkan damlacıkların başkası tarafından teneffüs edilmesiyle (verem, boğmaca ve çeşit..
912 5 126

        Öksürürken, aksırırken yada konuşurken ağızdan çıkan damlacıkların başkası tarafından teneffüs edilmesiyle ..
881 12 311