Doktor Tv Banner

Cinsel Yolla Bulaşan Hastaliklarin Belirtileri

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARIN BELİRTİLERİ
70 0 35

Cinsel sağlık, ülkemiz ve dünyamız açısından son derece önemlidir. İnsanoğlunun, üremesinin en doğal yolu olan cinsel birleşme sırasında, bazı virüsler nedeniyle, hastalık kapma ihtimali de çok yüksektir.Bu hastalıklar, hayatı tehdit eden hastalıklar olabileceği gibi (örn: AIDS ve Hepatit B gibi); hayati tehlikesi olmayan ancak kalıcı hasarlar bırakabilen hastalıklar (örn: erkekte ve kadında kısırlığa neden olan enfeksiyonlar, özellikle kadında kalıcı ağrılar ve diğer jinekolojik belirtilere yol açan enfeksiyonlar) şeklinde; ya da enfeksiyon süresince çok çeşitli belirtilere yol açan, kişiyi rahatsız eden ve daha sonra giderek hafifleyen seyir izleyecek şekilde olabilir (örn: kadında vajinit ve bazı sistit türleri gibi).
Şüpheli bir cinsel ilişki sonrasında, belirli bir kulaçka dönemi vardır. Örneğin, bel soğukluğun da bir kaç gün, Hepatit b ve kalmidyozda bir kaç hafta, frengi de bir kaç ay ve AİDS de yıllar alabilecek sürede... Üstelik bazılarında hiç bir belirtiye rastlanmayabilir. Bu yazımızda, cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtilerinden bahsetmek istiyoruz.
Erkekler için:
* penis ucundan akıntı
* genital bölgede siğil, ülser tipi lezyonlar
* idrar yaparken yanma
* şüpheli biriyle ilişkiye girmiş olmak
* Peniste ( erkek cinsel organı), vaginada ( hazne ) kabarcık, yara, siğil ve kızartı,
* Kasık lenf bezlerinde şişlik,
* Testislerden ( haya ) bir veya ikisinde birden ağrı,
Kadınlar için:
* Kadınlarda vaginada bazen normalde bulunan akıntının fazlalaşması. Akıntı su gibi, süt gibi, sarı veya yeşil renkte olabilir. Bazı durumlarda, kötü kokulu olabilir.
* Cinsel ilişki sonrası kanama,
* İdrar yaparken yanma, sızı, sık sık az miktarda idrara çıkma,
* Cinsel organ ve cevresinde kaşıntı,
* kasık ağrısı ve beraberinde akıntı,
* tek başına akıntı,
* genital bölgede siğil, ülser tipi lezyonlar,
* şüpheli biriyle ilişkiye girmiş olmak,
Her iki cinste ;
* Cinsel organlardan akıntı veya irin (iltihap) gelmesi.
* Cinsel birleşme sırasında ya da cinsel organlarda sürekli ağrı
* Sık ölü doğumlar
* Üreme organlarında siğiller
* Üreme organlarında uçuğa benzer döküntüler, şiddetli ağrı
* Makat veya perine (bacakların arasında kalan ve üreme organlarını örten kas dokusu) bölgesinde apseler,
* Karın ağrısı.

Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Kimleri Etkiliyor?

Evi olmayan başkalarının yanında kalan gençler bilinçsiz cinsel ilişki yaşayan gençler ne yazık ki cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı en çok risk..
573 6 680
Vazelin Kullanımı Vajinal Enfeksiyon Sebebi mi?

Vajinal vazelin kremler kadınlarda bakteriyel vajinozis olarak adlandırılan bir enfeksiyona neden oluyor. Bu durumun, bakteriyel vajinozis ve cins..
526 24 147
İdrar Testinde İltihap Çıkıyorsa Dikkat

Sistit ya da herhangi bir enfeksiyon şikayetiniz yok; ancak rutin kontrollerinizde yaptırdığınız idrar testlerinde iltihap çıkıyorsa bunu dikkate alma..
708 5 199
Vajinal Kaşıntılar Hangi Hastalıkların Belirtisi?

Kadınlarda görülen genital bölge kaşıntıları vajinal kaşıntılar mantar hastalığına mı işaret? Yoksa altında yatan başka nedenler de var mı? Kadınla..
943 18 132
Prezervatif Yırtıldığında Ne Yapmak Gerekir?

Son kullanma tarihi geçmişse veya aşırı tutku anınızda yırtılan, hasar gören kondom ve prezervatiflere karşı ne yapılabilir? Ayrıca sorunlardan bi..
181 10 365
Kanseri Tetikleyen Ana Nedenler

Kanseri tetikleyen baş nedenler cinsel yolla bulaşan HPV ve obezite.. Birçok kanser türünün sebebi bu hastalıklardan korunmak önemli.. Ulusal Kanse..
986 15 152
Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Bilgiler

Doğum kontrolüne nasıl karar verirsiniz? Birçok doğum kontrol seçeneğiniz var siz hangisini seçeceksiniz? Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koru..
418 19 838
Female Condom Kadın Prezervatifi Nedir?

Artık kadınlar için de prezervatif üretiliyor. Peki bunun diğerinden farkı ve artıları neler? Female condom adıyla kullanıma sunulan kadın prezerva..
674 19 416
Sağlıklı Bir Gebelikte Sigaranın Yeri Yok

Sağlıklı ve iyi bir gebelik geçirmek istiyorsanız sigaradan kurtulmaya bakın. Sigarayı bıraktıktan birkaç ay sonra gebe kalınmalıdır.. Kadınların r..
649 26 263
Pelvik Ağrısının Olası Sebepleri Nelerdir?

Pelvik ağrı, göbeğin hemen altından başlayan kapsamlı bir karın ağrısıdır. Bu ağrıya duruma göre diğer rahatsızlık ve belirtiler de eşlik edebilir..
755 9 801
Doğum Kontrol Seçenekleri – Nasıl Korunuyorsunuz?

Size en uygun ve güvenilir doğum kontrol yöntemini bulun ve kullanın. Emin ve güvenli seks yaşamak her çiftin hakkı. Hormonal doğum kontrolünde sp..
975 20 882
Oral seksin zararları

Oral seksin insanlık kadar eski bir tarihi vardır. Eski duvar kabartmalarında ve resimlerde olmak üzere bir çok tarihi eserde bu teknik resmedilmiştir..
748 7 798
Genital Siğiller Kanser Yapar mı, Tedavisi Nasıldır?

Farkedilmesi güç genital bölge siğilleri kadınlarda kanser nedeni olabilir mi? Nasıl farkedilir, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgileri öğrenelim.. ..
807 23 845
Ergenlik Döneminde HIV Testinin Önemi

HIV, AIDS virüsüdür ve özellikle lise dönemlerinde korunmadan girilen bilinçsiz ve güvensiz cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalıktır.Genç yetişkinleri..
919 21 539
Seks Bağımlılığı Nedir, Kimler Bağımlıdır?

Madde bağımlılığı gibi seks bağımlılığı da var. Hangi kişilerde görülür? Etkenleri ve belirtileri neler? Çaresi var mı? Eroin veya kokain gibi vücu..
961 22 775