Doktor Tv Banner

Cinsel Semboller

Cinsel Semboller
54 0 57

Fetişizm

Erotizm dünyasında, bir eşle birlikte olmaksızın cinsel sembollere bağlanarak, cinsel tatmin sağlayabilenler de vardır. Buna bir örnek, fetişizmdir. Kanlı canlı bir insan bedeni yerine, karşı cinse ait özel eşyaların cinsel heyecan uyandırmasına fetişizm denir...

Ünlü eşcinsel yazar Jean Genet, şöyle anlatıyor:

"Polis komiserinin rozetini görünce dayanılmaz derecede heyecanlanıyordum. Benim için bu metal cismin, erkeklik sembolü bir işçinin elindeki çakmağın, bir askerin kemer tokasının ve bıçağın keskin tarafının büyük tahrik edici gücü vardı".

Birçoğumuzda az veya çok, gizli fetişizm vardır. Başkalarının dış görünüşü, giysisi, ses rengi ve aksanı, hatta kokusu hoşumuza gider.

Gerçek fetişistlerle aramızdaki fark, bu hoşlanmanın bizim söz konusu kişilerle ilgilenmez, cinsel objeleri kişilere tercih eder. Fetişistin hedefi, ikili cinsel ilişki değil, yalnız başına mastürbasyon yapmaktır.

Fetişizme ne sebep olur? Bu sorunun kesin cevabını kimse bilemiyor. Psikologların büyük çoğunluğu, fetişizmin çocukluktaki olayların cinsel bir yansıması olduğunu ifade ediyor.

Röntgencilik

Röntgencilik de ikili ilişkiden bir kaçıştır. Fetişizm gibi röntgencilikte de erotik fantezi olanakları büyük ölçüde sınırlıdır. Bu cinsel sapmada asıl heyecan, kendini teşhir edenleri, ya da sevişen çıplak bedenleri seyrederek elde edilir.

Pek çoğumuz, çıplak bir beden gördüğümüz zaman tahrik oluruz. Ama röntgenci, bu tahrikin sonucunda mastürbasyon yapar; gerçek bir cinsel ilişki için istekli değildir. Onu ilgilendiren tek şey, çıplak bedenleri seyretmenin, onda şehvet hisleri uyandırmasıdır.

Poz verme

Poz verme şekli de cinsel sembollerden biridir. Model, genellikle kendini teşhir edercesine bir divana boylu boyunca uzanmıştır ve bedeninin bazı yerlerini okuyucuya göstererek, bir olgun meyve sunar gibi poz vermiştir.

İkinci popüler poz, modelin kollarını başının üzerinde birleştirmesidir, hatta bileklerinde kelepçe vardır. Bazen de yatağın baş tarafına, bir tutsak gibi bağlanmıştır.

Bir başka sevilen poz da, model bacaklarını açarak dört ayağının üzerinde durur, poposunu kaldırarak, kendisini arkadan gösterirken, yüzünü çevirerek okuyucuya bakar. Kadının bu duruşu, maymunların birbirlerini cinsel ilişkiye davet ettikleri pozisyona çok benzemektedir. Bu pozisyona "sunma pozisyonu" denir ve bir hayvanın, diğerine fiziksel ve cinsel açıdan teslim olacağını ifade eder.

Son olarak, gözler ve gözlerdeki davetkâr pırıltı, sembolik açıdan önemlidir. Aslında, modelin ihtiras duyuyormuş gibi yaptığını, okuyucu bilir. Model, bizim ilgimizi uyandırmak ve bu ilgiyi karşılamakla görevlidir. Model de tıpkı bir ****** gibi, sanki seks istiyormuş gibi yapar. Bunu kendi istediği için değil, okuyucu istediği için yapar.

Pornografik yayınlar, gerçekte kâğıt üzerinde ******liktir.

Homoseksüel romancı John Rechy, homoseksüel toplumda da benzeri değişimlerin olduğunu, SM (sadomaşist) barların, hamamların, yayın giysilerin yayıldığını bildiriyor. Heteroseksüel ve homoseksüel erotizm güçlü sembollerini şöyle açıklıyor:

"Siyah, baskın renktir... Esasında siyah ölümün giysisidir. Bu sadomaşist dergide, Nekrofili (ölülerle cinsel ilişki) hakkında çıkan bir yazıda, sanki sadomaşizmi kutlamanın doruk noktasının, ölüm olduğu tasdik edilmiştir."

Fiziksel bir yaralanma veya ölüm olmasa bile, başka tür bir ölüm, bir ruhsal çöküş kaçınılmazdır.

"Deri bantlar bağlamış, kuvvetli yapılı ve katı görünüşlü müşteriler, çoğunlukla, bazı farklılıklar olmasına rağmen aynı kalıptan üretilmiş mankenlere benzerler... Giysinin çekiciliği öyle etkilidir ki, eşcinsel erkekler, yalnızca tepeden tırnağa aksesuarlı başka bir eşcinselle beraber olurlar ve böylece giysinin hakkı verilmiş olur."

Sadomaşizmi, bireylerin kendilerini gücün sembolüne teslim etmelerinin bir göstergesidir. Bu zulüm tiyatrosunda oynayan piyesin konusu, baskınlık ve baş eğmişliktir. Cinsellik, genellikle bireyin fantezilerini, birbirleri ile olan ilişkilerini, çelişkilerini gösteren araçtır ve aslında yalnızca bir bahanedir. Cinsel birleşmenin kendisi neredeyse önemsizdir.

Buraya kadar anlattığımız "anormal" erotik davranışlar, her şekliyle Eros'a bir ihanettir. Cinsellik, yaşayan bedeninden sıyrılarak sembollerden oluşmuş bir iskelete dönüştürülmüştür. Beden bir imaja, içten gelen kucaklaşmalar ve sevişmeler senaryolaşmış hareket ve cevaplara, sevgi olasılıkları yalnızlıktan kurtulma hesaplarına indirgenmiştir.

Esas görevi bizleri bir araya getirmek olan Eros'un inkâr edilmesi ile, bir anlamda ruh ve beden ölür, böylece birbirimizden kopmanın bedelini görmüş oluruz.

Eros'un Partisi: "Cinsellik, politik açıdan ele alınmalı".

Cinsel Fanteziler Ne Kadar Önemli?

Cinsel hayatı renklendiren ve pekiştiren fanteziler ayıp değil. Cinsel hayatı renklendirmek için kurulan cinsel fanteziler ve kullanılan seks oyunc..
774 14 710
Cinsel Hayatı Canlandıracak Eş Dayanışması

Ev işlerinde birbirine yardımcı olan çiftlerin daha canlı bir cinsel hayatı oluyor. Araştırmalara göre kadın ve erkeklerde de aynı etki görülüyor.. ..
500 13 162
Erkeklerde Düşük Testosteron ve Cinsel Dürtü

Testosteron bir erkeğin cinsel dürtü ve performansını etkileyen hormondur. Düşük testosteron düzeyi cinsel tatmin ediciliği azaltır. Cinsel sorunl..
381 20 131
Cinsel İsteği Öldüren Etkenler ve Özellikleri

Stres. Seksi hissetmeye engeldir, uyarılmayı, zevk almayı, cinsel ilişkiye girmeyi önler. Evde, işte ve her yerde stres yaşanabilir ve cinselli..
842 8 415
Kök Hücre Naklinden Sonra Seks Hayatı Bozulabilir

Yeni araştırmalara göre kök hücre nakli ile bağlantılı komplikasyonlar hem erkek hem kadında cinsel işlev bozukluğuna yol açabiliyor. Kök hücre naklin..
904 9 443
Egzersiz, Antidepresan Alan Kadınlarda Cinsel İsteği Artırır

Antidepresan alan kadınlar genelde cinsel işlev bozukluğu sorunu yaşar.Düzenli olarak orta yoğunlukta egzersiz yapan antidepresan kullanan kadınlarda ..
412 17 97
Kadınlarda Libidoyu Artıran İlaçlar ve Etkileri

Cinsel hayatınızda yer alan sorunlar hızla düzene girebilir. Kadınlarda cinsel işlev bozukluğunu gideren ilaçlar piyasada mevcut. Önce test yaptır..
757 6 684
Cinsel İsteği Kuvvetlendiren Yiyecekler

Hangi yiyecek ve içecekler libidoyu artırır ve cinsel isteği güçlendirir? Eşinizinle birlikte mutlu bir cinsel hayat için önerileri dikkate alın.. ..
417 6 827
Seks Hayatında Cinsel Zekanın Yeri

Cinsel zeka nedir? Cinselliğinizi nasıl ve ne kadar etkiler? Cinsel zekanın belli başlı elemanlar; bilgi, rahatlık, kendini tanıma, iletişim beceriler..
207 5 156
Kadınlarda Görülen Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

Cinsel isteksizlik her iki tarafta da görülse de kadınlarda daha fazla görülüyor. Bunun nedeni nedir, tedavisi var mıdır? Cinsel isteksizliğin kısı..
241 17 539
Hangi Erkeklerin Cinsel Gücü Azalıyor?

Araştırmalara göre ev işi yapan erkeklerin cinsel gücü azalıyor. Eşlerine yardım etmek sürekli bir hal alırsa bu durum ortaya çıkabiliyor. Yapılan ..
724 11 115
Cinsel İlişkinin Kriteri Süresi Değil

Hangi zamanlarda ne kadar süreyle seks yapılmalı? Uzmanlar sağlıklı bir cinsellik için önerilerde bulunuyor. İdeal seks süresinin uzun olduğunu düş..
529 21 446
Erkeklerin Cinsel Yaşamı İçin 10 İpucu

Erkeklerin cinsel yaşamının sağlıklı ve tatmin edici olması için düzenli egzersizi, sağlıklı beslenmeyi ve stressiz bir yaşamı benimsemeleri gerekiyor..
602 4 234
Cinsel Arzu Öncesi Nelerden Kaçınmalı?

Seksten önce dondurma yenilmemeli peki seksle ilgili nelerden kaçınmalıyız? Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Onursal Başkanı Cem Keçe, cinselliğin m..
643 23 375
Karanfil Cinsel Gücü Nasıl Etkiler?

Cinsellikten mutsuz olanlar alternatif tıbba yöneliyor. Karanfil bitkisi cinsel gücü nasıl etkiliyor? Karanfilin ilişkiniz üzerindeki etkisi.. Tadı..
981 20 568