Doktor Tv Banner

Cinsel İlişkide Ağrı Ve Acının Nedenleri

Cinsel İlişkide Ağrı Ve Acının Nedenleri
80 0 85

Cinsel ilişki esnasında ağrı yada acı duyulmasına veya rahatsızlık olmasına tıp dilinde disparoni ismi verilir. Bu ağrı yada acıma vajene giriş esnasınasında yada girdikten sonra, yada penisin hareketiyle vajen girişinde, vajina içerisinde yada karın içerisinde hissedilebilmektedir.

Şikayet acıma, yanma, ağrı, karın içerisinde bir ağrı, basınç hissi, yırtılma gibi bir his yada rahatsızlık olarak görülür.

Cinsel İlişkide Ağrı Nedenleri

Bu problemin 2 tane sebebi vardır.

1- Bedensel bir sebepten dolayı olabilir.
2- Psikolojik nedenlerden görülebilir.

Şikayetler ilk cinsel birliktelikte boy gösterebileceği gibi, daha önce rahat ve zevkli ilişki yaşayan bayanlarda daha sonradan oluşabilir yada ara ara tekrarlayabilir.

Hangi nedenden olduğu çok önemlidir. Tedavi bunun tespitinden sonra sebebe yönelik yapılır ve tedavide nasıl bir yol izleneceği sadece muayeneyle anlaşılabilir.

Bedensel Nedenler

1- Kızlık zarıyla akalalı sorunlar
2- Vajinbadaki darlıkların kitlelerin oluşturduğu problemler
3- Vajinada kuruluk ve birliktelik öncesinde ıslanmamaya bağlı olan şikayetler. Bir takım enfeksiyonların sonucunda ıslanmayı sağlayan bezlerin yapısının bozulmasından, yaşlılığa bağlı olarak yada kullanılan birtakım ilaçlardan, bazı tedavileden, bazen nadir de olsa doğuştan olabilir.
4- Vajinal enfeksiyonların bazıları normalde yanma ve kaşıntı yapabilir. Bunlar ilişki sırasında sıkıntı oluşturur.
5- Herpes virüsü aktif olduğu zaman ilişkide ağrı, yanam ve acıma gibi durumlara neden our.
6- Bazen normal doğum esnasında vajende yada rahmi tutan bazı bağlarda oluşan durumda daha sonra ilişkide ağrıa neden olabilir.
7- Rahimdeki kitleler
8- Karın içerisinde oluşan kitleler ve enfeksiyonlar

Psikolojik Nedenler

Psikolojik sebeplerde genellikle kadın duymuş olduğu huzursuzluğu acı olarak tanımlar.
1- Hamile kalma korkusu
2- Sebepsiz yere suçluluk duygusu ve ilişkiden kaçmak için kendisini haklı neden yaratmak
3- İlişkide normalde insana zevk veren basınç hissi yanlış tanımlayıp acı olarak tarif edilmesi
4- Farklı korkular
5- Fobik reaksiyonlar
6- Eşi sevmemek, başka bir insanı sevmek
7- Partnerle aradaki uyumsuzluk

Disparoni Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Tıpta disparoni olarak adlandırılan cinsellik sırasında yaşanan ağrılı durumlarda dikkatli olunmalı ve ilişkiye devam edilmemelidir. Disparoni hakkınd..
537 11 777
Erkeklerde HIV Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Birçok kadın bu virüsle rahim ağzı kanserine yakalanıyor. Erkeklerde de bu virüs sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu riski azaltmanın yolları ..
931 10 434
Kadınlarda Görülen Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

Cinsel isteksizlik her iki tarafta da görülse de kadınlarda daha fazla görülüyor. Bunun nedeni nedir, tedavisi var mıdır? Cinsel isteksizliğin kısı..
231 10 448
Vajinismus

Çok sayıda kadının karşılaştığı önemli bir sağlık sorunu olanvajinismus birliktelikten duyulan korku, vajinanın altındaki kasların istem dışı kas..
172 4 325
Orgazm Taklidi Neden Yapılır?

Kadınlar yatakta tatmin olduklarını olmasalar bile belli etmek ister. Erkekleri için yaptıkları bu taklidin arkasında yatan nedenler nelerdir? Kadı..
781 17 134
Bel Fıtığı Cinsel İlişkiyi Zorlar mı?

Cinsel ilişkiyi zorlaştıran rahatsızlıkların başında bel fıtığı geliyor. Tahmin edeceğiniz gibi bel ve kasları hareket kapasitesini azaltıyor ve ilişk..
714 9 315
Kadınlar Cinsel İlişkide Orgazma Odaklanmamalı

Orgazm bir tür tabu gibi görülüyor. Cinsellikteki yanlışlardan biri kadınların orgazma odaklanması önemli olan zevk alabilmek.. Günümüzde hala çoğu..
789 13 866
Cinsel İsteği Öldüren Etkenler ve Özellikleri

Stres. Seksi hissetmeye engeldir, uyarılmayı, zevk almayı, cinsel ilişkiye girmeyi önler. Evde, işte ve her yerde stres yaşanabilir ve cinselli..
674 10 647
Cinsel Fanteziler Ne Kadar Önemli?

Cinsel hayatı renklendiren ve pekiştiren fanteziler ayıp değil. Cinsel hayatı renklendirmek için kurulan cinsel fanteziler ve kullanılan seks oyunc..
445 13 556
Düzenli Cinsel İlişkinin Avantajları

Fazla ara vermeden haftada en az birkaç kez girilen cinsel ilişki sağlığı olumlu etkiliyor. Ömrü uzatıyor, kanserden koruyor ve daha birçok artısı var..
767 13 385
Ağrı Kesicileri Fazla Kullanmayın

Her başınız ağrıdığında ağrı kesici alıyor musunuz? Yaklaşık her 5 kişiden birinde görülen migrenin 50 yaş altında en sık karşılaşılan nörolojik hasta..
746 24 642
Aktif Cinsellik Herşey Yolunda Demek Değil

Erken boşalma sorunu yaşayan birçok erkek var. Cinselliği aktif ve canlı da olsa bu sorunla başa çıkamayabilirler. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği ..
621 22 873
Genital Siğiller Kanser Yapar mı, Tedavisi Nasıldır?

Farkedilmesi güç genital bölge siğilleri kadınlarda kanser nedeni olabilir mi? Nasıl farkedilir, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgileri öğrenelim.. ..
979 24 311
Burun Estetiği Cinsel Yaşamı Etkiler mi?

Gerçekten birbirini seven çiftler bunu anlayış ve sabırla karşılar. Cinsellikte ara vermeler ilişkiyi etkilememeli. Burun estetiği, günümüzde en po..
510 25 317
Kadınlar Cinsel İlişkide Neden Kasılır?

Vajinismus kadınlarda görülen bir tür cinsel rahatsızlık veya fobi. Kişinin geçmişine inilerek tedavi edilebiliyor. İlişki sırasında istemsiz kasılmal..
754 19 788