Cinsel İlişkide Ağrı Ve Acının Nedenleri

Cinsel İlişkide Ağrı Ve Acının Nedenleri
71 5 49

Cinsel ilişki esnasında ağrı yada acı duyulmasına veya rahatsızlık olmasına tıp dilinde disparoni ismi verilir. Bu ağrı yada acıma vajene giriş esnasınasında yada girdikten sonra, yada penisin hareketiyle vajen girişinde, vajina içerisinde yada karın içerisinde hissedilebilmektedir.

Şikayet acıma, yanma, ağrı, karın içerisinde bir ağrı, basınç hissi, yırtılma gibi bir his yada rahatsızlık olarak görülür.

Cinsel İlişkide Ağrı Nedenleri

Bu problemin 2 tane sebebi vardır.

1- Bedensel bir sebepten dolayı olabilir.
2- Psikolojik nedenlerden görülebilir.

Şikayetler ilk cinsel birliktelikte boy gösterebileceği gibi, daha önce rahat ve zevkli ilişki yaşayan bayanlarda daha sonradan oluşabilir yada ara ara tekrarlayabilir.

Hangi nedenden olduğu çok önemlidir. Tedavi bunun tespitinden sonra sebebe yönelik yapılır ve tedavide nasıl bir yol izleneceği sadece muayeneyle anlaşılabilir.

Bedensel Nedenler

1- Kızlık zarıyla akalalı sorunlar
2- Vajinbadaki darlıkların kitlelerin oluşturduğu problemler
3- Vajinada kuruluk ve birliktelik öncesinde ıslanmamaya bağlı olan şikayetler. Bir takım enfeksiyonların sonucunda ıslanmayı sağlayan bezlerin yapısının bozulmasından, yaşlılığa bağlı olarak yada kullanılan birtakım ilaçlardan, bazı tedavileden, bazen nadir de olsa doğuştan olabilir.
4- Vajinal enfeksiyonların bazıları normalde yanma ve kaşıntı yapabilir. Bunlar ilişki sırasında sıkıntı oluşturur.
5- Herpes virüsü aktif olduğu zaman ilişkide ağrı, yanam ve acıma gibi durumlara neden our.
6- Bazen normal doğum esnasında vajende yada rahmi tutan bazı bağlarda oluşan durumda daha sonra ilişkide ağrıa neden olabilir.
7- Rahimdeki kitleler
8- Karın içerisinde oluşan kitleler ve enfeksiyonlar

Psikolojik Nedenler

Psikolojik sebeplerde genellikle kadın duymuş olduğu huzursuzluğu acı olarak tanımlar.
1- Hamile kalma korkusu
2- Sebepsiz yere suçluluk duygusu ve ilişkiden kaçmak için kendisini haklı neden yaratmak
3- İlişkide normalde insana zevk veren basınç hissi yanlış tanımlayıp acı olarak tarif edilmesi
4- Farklı korkular
5- Fobik reaksiyonlar
6- Eşi sevmemek, başka bir insanı sevmek
7- Partnerle aradaki uyumsuzluk

Tıpta disparoni olarak adlandırılan cinsellik sırasında yaşanan ağrılı durumlarda dikkatli olunmalı ve ilişkiye devam edilmemelidir. Disparoni hakkınd..
463 19 704

Uzmanlara göre çiftler cinsel sorunlar nedeniyle cinsel ilişkiye ilgilerini kaybedip, cinsel hayatlarında keyifsizlik yaşıyorlar. İşte ilişkiyi çıkmaz..
739 22 797

Nedenleri Maya tipi mantarlar herkeste bulunur ama vücutta doğal olarak bulunan diğer mikroorganizmalar (normal flora) bunların çoğalmasını sınırlar...
209 24 347

Birçok kadın bu virüsle rahim ağzı kanserine yakalanıyor. Erkeklerde de bu virüs sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu riski azaltmanın yolları ..
294 9 860

Genel olarak cinsel ilişkinin uzun sürmesi gerektiği yönündeki genel kanı yıkıldı. Yapılan araştırmalar tatmin sağlayıcı cinsel ilişki süresinin sanıl..
685 7 397

Ciğerlede Su Toplanması - Ciğerde Su Toplanmasının Nedenleri Tıp dilinde sulu zatülcemp denilen hastalıktır. Akciğerlerin etrafını saran zarın iltiha..
615 23 487

Cinsel isteksizlik her iki tarafta da görülse de kadınlarda daha fazla görülüyor. Bunun nedeni nedir, tedavisi var mıdır? Cinsel isteksizliğin kısı..
410 9 120

Her kadın doğumdan sonra fiziksel ve ruhsal olarak değişir. Fakat bu değişimlerin üzerinde fazlasıyla durup cinsel yaşamı etkilemek yanlıştır.. Doğ..
794 11 96

    Maya tipi mantarlar herkeste bulunur ama vücutta doğal olarak bulunan diğer mikroorganizmalar (normal flora) bunların çoğalmasını s..
655 16 453

Sistit Nedir - Sistit Nedenleri Nelerdir Sistit; mesanenin (idrar kesesi) iltihaplanmasıdır. Anatomik olarak erkeklerden farklı olmalarından dolayı k..
960 8 827

Çok sayıda kadının karşılaştığı önemli bir sağlık sorunu olanvajinismus birliktelikten duyulan korku, vajinanın altındaki kasların istem dışı kas..
505 17 561

Midede hoş olmayan bir duygu, genellikle kusma dürtüsü eşliğinde olur. Yaygın nedenleri erken gebelik, deniz tutması, duygusal stres, şiddetli ağrı, g..
304 10 400