Cinsel İlişkide Ağrı Ve Acı

Cinsel İlişkide Ağrı ve Acı
83 9 39

Cinsel İlişkide Ağrı-Acı
Cinsel ilişki sırasında ağrı ve veya acı duyulmasına veya rahatsızlık duymaya tıbbi olarak disparoni adı verilir.
Bu ağrı veya acıma vajene giriş sırasında veya girdikten sonra veya penisin hareketi ile vajen girişinde, vajina içinde veya karın içinde hissedilebilir.
Şikayet acıma, yanma, ağrı, karın içinde ağrı, basınç hissi, yırtılma gibi bir his veya rahatsızlık duyma şeklinde olabilir.

Bu şikayetin nedeni iki tanedir.

1-Bedensel bir nedenden (organik) dolayı olabileceği gibi

2-Psikolojik nedenlerden dolayı da olabilir.

Şikayetler ilk cinsel ilişki ile başlayabileceği gibi, daha önce rahat ve zevkli ilişki yaşamış bayanlarda bile daha sonradan ortaya da çıkabilir veya ara ara da tekrarlayıp kaybolabilir, koşullara göre değişebilir.

Hangi nedenden dolayı oluştuğu çok çok önemlidir, çünkü tedavi bunun tespitinden sonra nedene yönelik yapılacaktır ve tedavide nasıl bir yol izleneceği ancak muayene ile anlaşılır.

Bedensel nedenler nelerdir?

-kızlık zarıyla ilgili sorunlar (zarın kalın olması gibi )

-vajinada ki darlıkların, kitlelerin yarattığı sorunlar

-vajinadaki kuruluğa-ilişki öncesi ıslanamamaya bağlı şikayet olabilir. Bu bazı enfeksiyonlar sonucu orada ıslanmayı sağlayan bezlerin yapısının bozulmasından, veya yaşlılığa bağlı olarak veya kullanılan bazı ilaçlardan veya bazı tedavilerden veya bazen çok nadir doğuştan olabilir.

-vajinal enfeksiyonların bazıları normalde bile yanma ve kaşıntı yaparlar ki bunlar ilişkide daha fazla sıkıntı yaratabilirler

-herpes virusleride aktif olduklarında ilişkide ağrı,yanma, acıma yaparlar

-bazen normal doğum sırasında vajende veya rahmi tutan bazı bağlarda meydana gelen harabiyetde daha sonra ilişkide şikayete sebep olabilir

-yaşlılığa bağlı vajende esnekliğin azalmasıda acı sebebi olabilir, özellikle menopozdan sonra bu tip şikayetler olabilmektedir, dokular esnekliklerini yitirdiklerinden cinsel ilişki tahrişe ve ağrıya neden olabilir.

– zor doğumlardan sonra yırtılma olduğunda veya doktor tarafında epizyotomi dediğimiz yöntemle doğuma yardım edildiğinde fazla dikiş veya iyileşmesi esnasında enfeksiyon olduğunda dikiş yerleri genelde sertleşerek ve yükselerek iyileşirler (nedbe oluşumu) ve bu nedbeler ilişkide ağrı duyulmasına neden olur.

-allerjik nedenler; prezervatife, eşinin spermine, kullanılan jele veya diğer alerjik nedenlerden dolayı oluşur

-karın içindeki kitleler,enfeksiyonlar

-rahimdeki kitleler

-endometriyozis denilen birhastalık sonucu oluşan yapışıklıklar

-geçirilmiş bazı karın içi ameliaytların sonucu oluşan yapışıklıkların yarattığı şikayetler

-leğen kemiği ( pelvis) kırıkları

-idrar yollarındaki enfeksiyon ve diğer problemler

-çok nadir bazı barsak hastalıkları (Crohn hastalığı-Divertikülit)

-bazen kabızlık

-erkeğin organının normalden büyük olması ve diğer bazı nedenler

Psikolojik Nedenler Nelerdir ?

Psikolojik nedenlerde genelde kadın duyduğu huzursuzluğu acı olarak tanımlamaktadır

-gebe kalma kaygısı

-nedensiz suçluluk duygusu ve ilişkiden kaçmak için kendine haklı sebep yaratma

-ilişkide normalde kişiye zevk veren basınç hissini yanlış tanımlayıp acı olarak nitelendirmek

-çeşitli korkular

-fobik reaksiyonlar

-partneri sevmemek, başka birini sevmek

-partnerle uyumsuzluk

-taciz, tecavüz gibi olayların yaşanmış olması

-ilk ilişkide çok can acıması ve bunun korkusunun yerleşmesi

-ilişkiye girememe nedeni korku olan yani vajinismuslu kadınlarda bu korkunun acı olarak ifade edilmesi

Tedavi;

Tedavi muayene ve gerekiyorsa yapılan test sonuçlarında bulunan nedenin giderilmesi olarak yapılacaktır. Tedavi bazen sadece bedensel,bazen sadece psikolojik bazen de hem psikolojik hem de bedensel olarak yapılır. Psikolojik olaylarda ise altta yatan sebep olan olayın çözülmesine bağlıdır. Tedavide başarı oranı yüksektir.

Tedavi için; kadın doğum uzmanlarına baş vurabilirsiniz.

Böyle bir probleminiz varsa;

Şunu bilmelisiniz ki ilişkide acı hissi kadını cinsellikten soğutur, psikolojik problemler yaratır, kendine saygısını kaybetmesine neden olabilir, kendini yetersiz veya anormal görebilir. Partneri ile arasında soğukluk olur, genelde erkek canı yanan bir kadınla sevişmek istemez, zamanla çiftler arasında saygı kaybı yaşanır, suçlama ve aldatmalar yaşanabilir. Bunları kendinize ve karşınızdakine yaşatmamak, hayatımızın merkezlerinden, kadınla erkeğin en önemli kontağı olan, vazgeçilmez olan cinsellikte, daha güzel, mutlu, uyumlu bir cinsel ilişkiye kavuşmak, partnerinizle daha yakın olmak, kendinize saygı duymak istiyorsanız çekinmeden tedaviye gitmelisiniz.

sağlıklı insan = mutlu insan

Dr. Cenk Kiper

Uzmanlara göre çiftler cinsel sorunlar nedeniyle cinsel ilişkiye ilgilerini kaybedip, cinsel hayatlarında keyifsizlik yaşıyorlar. İşte ilişkiyi çıkmaz..
225 25 224

Birçok kadın bu virüsle rahim ağzı kanserine yakalanıyor. Erkeklerde de bu virüs sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu riski azaltmanın yolları ..
918 18 658

Genel olarak cinsel ilişkinin uzun sürmesi gerektiği yönündeki genel kanı yıkıldı. Yapılan araştırmalar tatmin sağlayıcı cinsel ilişki süresinin sanıl..
366 4 106

Cinsel hayatın olumsuz yönlerinden biridir vajinit.Ancak hastalığın var olmasıyla beraber elbette tedavisinde mümkündür.Vajinit hastalığında en önemli..
427 14 297

Kadınların G noktasına enjekte edilen orgaz iğnesi sayesinde kadınlar cinsel ilişkilerinde tatminkar olabilecek. Daha fazla zevk almayı sağlayan bu yö..
176 8 246

Tıpta disparoni olarak adlandırılan cinsellik sırasında yaşanan ağrılı durumlarda dikkatli olunmalı ve ilişkiye devam edilmemelidir. Disparoni hakkınd..
389 4 274

Erkek de ilk gece korkusu yaşar İlk gece sorunları tedavi edilmezse yıllarca sürebilir Yaz aylarının düğün mevsimi olarak bilindiğini söyleyen CİSED G..
471 12 632

Sistit Neden Olur? Sistite neden olan risk faktörleri: " Kötü genital temizlik " İdrar akımının engellendiği durumlar (üriner sistemde taş, tümör ve..
984 24 643

Cinsel ilişkiyi zorlaştıran rahatsızlıkların başında bel fıtığı geliyor. Tahmin edeceğiniz gibi bel ve kasları hareket kapasitesini azaltıyor ve ilişk..
839 6 245

Orgazm bir tür tabu gibi görülüyor. Cinsellikteki yanlışlardan biri kadınların orgazma odaklanması önemli olan zevk alabilmek.. Günümüzde hala çoğu..
296 26 180

Stres. Seksi hissetmeye engeldir, uyarılmayı, zevk almayı, cinsel ilişkiye girmeyi önler. Evde, işte ve her yerde stres yaşanabilir ve cinselliği ö..
568 5 117

Cinsel hayatı renklendiren ve pekiştiren fanteziler ayıp değil. Cinsel hayatı renklendirmek için kurulan cinsel fanteziler ve kullanılan seks oyunc..
707 26 611