Doktor Tv Banner

Cildiniz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

Cildiniz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?
67 0 46

Kelebek şeklindeki döküntüler ne anlama geliyor? Lupusun ilk işaretidir, kontakt dermatit de olabilir.

Dermatologların önerisi daha fazla test yapılmasıdır. Kadifemsi plaklar ise boyun ve koltukaltında yaygındır. Diyabet veya obezite kaynaklı olabilir. Nadiren bir iç kanser belirtisi olabilir. Bacak plaklarında ise kenarlar kırmızı döküntü orta bölümler altın rengine dönüşür. Bu durum da iyi huylu hücre büyümesi ve obezite kaynaklı olabilir.

Şeker hastalığının ayırt edici bir belirtisidir. Donuk kırmızımsı renk daha sonra yerini parlak altın sarısı renge bırakır. Ciltte çatlama kaşıntı ve ağrı yapabilir. Bileklerde morartılı kaşıntılar, liken planus olabilir. Kırmızı ve mor yüzeyli kabarcıklar görülür.

Döküntüler ayak bileği, ağız, bel, boyun, bacak, cinsel organlarda görülür. Karaciğer testi yaptırılmalıdır, hepatit C belirtisi olabilir. Elde ve avuç içinde derinin belirgin hat ve kıvrımlarında kalın kadifemsi beyaz pütürlenmeler görülür.

Akciğer ve mide kanseri belirtisi olabilir. Kalçalar üzerindeki pullu döküntüler, yaşlılarda kırmızı pullu döküntüler olarak görülür. Kalça ve avuç içinde görülür ağrılıdır ve pankreas tümörü habercisidir. Bu belirtiler önemle dikkate alınmalıdır.

Öpücük, Sadece Bir Öpücük Olmadığında Neler Olur?

Çalışmalar hem kısa hem de uzun vadeli ilişkilerde öpüşmenin etkilerini incelemiş ve öpüşmenin önemini bildirmiştir. Kadınlar erkeklere göre öpüşm..
635 4 342
Cildiniz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

Kelebek şeklindeki döküntüler ne anlama geliyor? Lupusun ilk işaretidir, kontakt dermatit de olabilir. Dermatologların önerisi daha fazla test yap..
647 19 722
Sürekli Göz Önünde Olmak Ömrü Kısaltıyor

Araştırmalara göre ünlü kişiler yani sürekli göz önünde olanların ömrü daha kısa ve kanser riski yüksek. Sürekli göz önünde olduğunuz pırıltılı bir..
878 17 370
Stresi Yenin Cildiniz Güzel Görünsün

Özellikle ergenlik çağında yaşana stres ile cilt bozulmaya başlar ve güzellik kaybolur.. Vücudun bağışıklık sistemini zayıflatıp hastalıklara karş..
687 13 222
Öksürüğünüzü Şıp Diye Kesecek

Çikolata sevmek için bir sebep daha. Öksürük krizlerine tutuluyorsanız ve ardı arkası kesilmiyorsa çikolata etkili olabilir. ABD’li bilim adamları ..
653 13 632
Kolesterolü Düşüren Kalbi Koruyan Öneriler

Kolesterolü düşürmenin ve kalp sağlığını korumanın en sağlıklı yollarını paylaşıyoruz. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri gerekmektedir. Kalp dam..
780 11 106
Diyabet ve Prediyabette Aile Öyküsü Faktörü

İnsanlar genelde prediyabet sürecini bilmezler. Diyabetten önce gelişen bir süreçtir. Ailede obezite veya diyabet öyküsü olan kişilerde prediyabet..
614 5 278
Geçmeyen Öksürüğün Nedenleri ve Tedavisi

Öksürük neden hangi sebeplerden oluşur, belirtileri nelerdir? Geçmeyen öksürüğün sebepleri ve tedavi şekli nasıldır? Öksürük, aslında boğaz ve sol..
385 22 544
Işığa Duyarlı Hücreler Körlüğün Çözümü

Kör fareler üzerinde denenen ve olumlu sonuç veren ışığa duyarlı hücreler ile körlük son bulabilir.. Tamamen kör fareler, ışığa duyarlı hücrelerin..
643 22 511
Kahve İçmek Göğüs Numarasını Küçültüyor

Araştırmalara göre günde birkaç fincan kahve içen kadınların göğüs numarası küçülüyor. 300'den fazla gönüllü üzerinde yapılan deneylerde bazı kadın..
194 9 217
Pürüzsüz Bir Cilt İçin Papatya Maskesi

Hanımlar cildinin ışıl ışıl olmasını sağlıklı bir görünüme kavuşmasını ister. Papatya maskesi ile bunu elde etmek çok kolay.. Cildiniz normal ya da..
547 22 222
Göğüs Sarkması İçin Sürekli Sütyen Takılmamalı

Araştırmaya göre sürekli sütyenle dolaşmak aksine göğüslerin sarkmasına neden olur. Yapılan yeni bir araştırma, sürekli sütyen kullanımının memeler..
808 13 762
Krokodil İlaçlar Ölümcül Düzeyde Olabilir

Krokodil olarak bilinen ölümcül ilaçlar ev yapımı şeklinde Rusya ve ABD’de hazırlanıp satılıyor. Bu ilacı kullananlarda bazı şüphelendirici yan et..
625 10 424
Göz Rengine Göre Güvenilirlik Durumu

Genel kanı kahverengi gözlü kişilerin daha güvenilir ve sakin olduğu yönünde. Renkli gözlülere daha az güveniliyor.. Gönüllülerin yer aldığı deneyd..
916 24 757
Yorgun Görünümü Azaltan Göz Kapağı Estetiği

Göz kapaklarında yılların birikimi toplanır ve yorgun bitkin görünümü ele verir. Bunun için geliştirilen yeni göz kapağı estetiğinde neler yapılabiliy..
211 15 278