Doktor Tv Banner

Çibanin Bitkisel Tedavisi

ÇIBANIN BİTKİSEL TEDAVİSİ
38 0 70

Çıban yavaş yavaş büyüyen, zamanla kızaran ve ağrı yapan sivilcelere verilen addır. Çıban büyüdükçe ortasında beyaz renkli iltihap görülür. Daha sonra bu iltihap yumuşar ve içindeki beyaz sıvı akar.
Çıbanlar genellikle saç dibi, sırt, kalçalar, kol ve bacak arkasında görülür. Çıbanın varlığı vücutta stafilokok dore mikrobu olduğunu gösterir. Bu mikrop kulağa, bağırsaklara veya solunum yollarına girip yerleşebilir.
Önlemler :Vücudunun herhangi bir yerinde çıban çıkan kişi doktor tedavisini uygulayana kadar yarayı temiz gazlı bir bezle kapatıp üstünü bantlayarak mikrop kapmasını önleyebilir.
Bu hem mikrobun diğer insanlara geçmesini, hem de çıbanın kıyafet ve benzeri bölgelere değmesini ve kişinin acı hissetmesini önler.

Çıban mikrobu bulaşıcı olduğundan kişi özellikle küçük çocuklardan ve bebeklerden uzak durmalı, mümkünse çocuğa ait eşyalara da çıban geçene kadar dokunmamalıdır.
Çıbanı olan kişi eğer anne ise, ellerini sık sık yıkamalı ve maske takmalıdır. Çıban göğüs bölgesindeyse, bir süre o taraftan meme vermemesi gerekir.
Tıbbi Tedavisi :Çıban tedavisinin başında antibiyotik merhemler gelir. Merhemlerle birlikte bölgenin tahriş olmasının da önlenmesi gerekir.
Özellikle baş bölgesinde ve yüzde çıkan büyük çıbanlar tedavi edilmediği taktirde zamanla kan zehirlenmesine yol açabilir. Bu nedenle çıban tedavisine vakit kaybetmeden başlamak gerekir.
Çıbanın Bitkisel Tedavisi;
Gerekli Malzemeler : Civan perçemi, Isırgan otu, Soğan, Salkım söğüt, Meyan kökü, Maydanoz, Sarmısak, Bal
Hazırlanış Şekli:* Isırgan otu ile civan perçemi birlikte ezilir. Hazır­lanan karışım merhem kıvamına gelinceye kadar soğan suyu ile karıştırılır. Elde edilen merhem çıban mahaline sürülür.
* Közde pişirilen soğan, çıbanın üzerine konarak sarı­lır.
* Söğüt tohumundan yakılarak elde edilen kül bal ile karıştırılarak merhem kıvamına getirilir. Hazırlanan bu merhem pansumandan sonra çıban mahaline sürülür.
* Sarımsak ve taze maydanoz iyice dövüldükten sonra merhem kıvamına gelinceye kadar bal ile yoğrulur. Elde edilen merhem, pansumandan sonra yara sathına sürülür.


Cilt Lekesi Tedavisi

Cilt Lekesi TedavisiCilt Lekesi Tedavisi: Güneş ışınlarının etkisi ile oluşan pigment artışı, ciltte geniş leke görüntüleri oluşturur. Ayrıca sivilce ..
287 21 385
Bitkisel İlaçlardan Uzak Durun Çünkü..

Başta sağlık bakanlığı ve eczacılar birliği bitkisel içerikli haplardan uzak durulmasını öneriyor. Toplatılmaya başlanan bu ilaçlar tehlikeli.. Siv..
272 14 814
Hepatit B’nin Tedavisi Var, Mutlaka Aşısını Olun

Doç. Dr. Serap Gençer Hepatit B’de yeni tedaviler de geliştirildiğini ve umut yok diyenlere inanmamamız mutlaka korunmamız gerektiğini belirtiyor. ..
888 12 488
Şeker ve Meyve Macunları Faydalı

Meyveli şekerlemeler, jöle ve macunlar sağlığa faydalı! Stockholm Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar bu şekerlerin bitkisel olduğun söylüyor.. M..
216 24 508
Bitkisel İlaç Kullananlara Kötü Haber

Bitkisel haplar bazı durumlarda beyin kanaması, körlük ve ölüme sebep olabiliyor. Etkileşim konusunda doktorunuzla ayrıntılı bir görüşme yapın.. Gö..
620 25 352
Bamya Yemek Sindirim Sistemine İyi Gelir

Mide ve bağırsak çalışması ve sağlığı açısından bamyanın önemi büyük. Bamya içeriğindeki lif oranı mideye çok iyi geliyor. Bamya mide ve bağırsakla..
586 12 877
Anksiyete Bozukluğu Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Stresli ve endişeli zamanlarda anksiyete olduğumuzun farkına varmayabiliriz. Sürekli endişeli, kaygılı, gergin, uzak ve öfkeli olma durumudur. ..
432 21 292
İlaç Kullanmadan Migren Tedavisi Yapılabilir

Akupunktur. Minik iğnelerle yapılan bu alternatif tedavi yöntemi migreni tedavide kullanılıyor. Belli noktalara saplanan iğneler ağrıyı azaltıy..
319 20 514
Diyet Yaparken Vücudumuzda Meydana Gelen Değişiklikler

Her güne başlarken diyet yapan bir kişi olarak farklı uyanırız. Vücudumuz da kararlarımız da değişiyordur. Nature dergisinde yayınlanan bir ara..
348 23 258
Bakanlık İlaç Kullanımında Yeni Uygulama Başlattı

Artık ülkemizde de uygulanacak olan sistemde vatandaş kullandığı ilacın yan etkilerini bitkisel ürünler de dahil olmak üzere bildirebilecek. Dünya..
732 7 470
Kuru Öksürük Nasıl Tedavi Edilir

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu Kronik öksürük,bronşit ve kış aylarında üst solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı inatçı öksürüklerde ideal bir yardımcı ol..
533 11 281
Bitkisel İlaçlar - Nanenin Gizli Gücü

Nane bitkisi doğanın gizli şifalı güçlerinden biri. Oldukça yararlı olan taze ve kuru nanenin birçok yararını sayabiliriz. İrritabl bağırsak se..
839 14 662
Alternatif Depresyon Tedavisi Yöntemleri Hangileridir?

Batılı standart tıbbi uygulama alanlarının dışında kalan alternatif tedavi yöntemleri standart sağlık tedavilerinin yardımcısı ve tamamlayıcısıdır. ..
753 11 155
Bitkisel de Olsa İlaç Alırken Dikkat

Prof. Dr. Esat Yılgör her ilacın bileşeninde bitki olduğunu ancak bitkisel de olsa ilacın dikkatli kullanılması gerektiğini vurguluyor. Doğadaki bi..
326 13 864
Gıda Takviyeleri Ne Kadar Sağlıklı?

Gıda takviyesi olarak satılan bitkisel ürünlerden kimyasal ilaç çıktı. Bu durumu tüketicilere bildiren bakan tedbirli olunması gerektiğini vurguladı. ..
761 26 796