Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

0
Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

Ceviz ve ceviz yağı mutheşem bir omega-3 yağ asididir. Ceviz yağının daha az miktarlarda tüketilmesi faydaları açısından yeterli olacaktır. Örneğin 35 gr. ceviz yağının besin değerleri 50 gr cevizdeki besin değerlerine eşittir. Ceviz selenyum, fosfor, magnezyum, çinko, demir ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Ayrıca ceviz ve ceviz yağı B1, B2, ve B3 vitaminleri bakımından da zengindir.

Ceviz ve ceviz yağının faydaları arasında en önemlisi kroner kalp rahatsızlıkları riskini azaltmasıdır. Bunun yanı sıra ceviz ve ceviz yağı kolesterol seviyesinin düşürülmesinde de oldukça etkilidir. Ceviz ve ceviz yağı antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir. Antioksidanlar vücuttaki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur ve böylece vücudun savunma sistemi güçlenir. Ayrıca ceviz yağı içerdiği antibakteriyel, iltihap sökcü, antiviral ve antiseptik özellikler sayesinde vücudun daha sağlıklı kalmasına katkıda bulunur.

Ceviz yağı salatalarınızda sos olarak ideal bir yağdır. Bunun yanı sıra balık servislerinize de bir miktar ceviz yağı ekleyebilirsiniz. Ayrıca tatlılarınıza da ekleyebileceğiniz.

Kategori: Alternatif Tıp