Doktor Tv Banner

Ceviz Ve Ceviz Yağının Faydaları

Ceviz ve Ceviz Yağının Faydaları
33 1 52

Ceviz ve cevizin yağı, pek çok derde devadır. Hem sağlık açısından, hem de güzellik açısından oldukça faydalı olan bu ikili, bakın nelere iyi geliyormuş...

Ceviz :

* Yaprakları ve kabuklarıyla hazırlanan ilaçlar kanı temizler, kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser.

* Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir.

* Saç ve elleri boyamakta da kullanılır.

* Bitki bilimcilere göre bol miktarda A, B1, B2, C, E ve K vitaminleri ile Chinon Juglon adlı aktif madde içeren cevizin hem içi, hem ağacının kabukları hem de yaprakları pek çok sağlık sorununa iyi geliyor.

* Her sabah kahvaltıda bir miktar ceviz içi yenmesinin zekayı geliştirdiğini belirten uzmanlar, yeşil ceviz meyvelerinin kabukları kaynatılarak içildiğinde erkeklerde cinsel gücü artırdığını belirtti.

* Vücudu besleyip güçlendiriyor.

* Nasırlar üzerine konulan ceviz yağı zamanla bunların yok olmasını sağlar.

* Taze dalların kabukları ve meyvelerinin kabukları ile karıştırılıp kaynatılarak elde edilen sıvı mideyi kuvvetlendirir.

* Ceviz yapraklarından yapılan çay iştah açar, mideyi kuvvetlendirir, boğaz hastalıklarına iyi gelir. • Bir miktar ceviz yaprağı banyo suyuna karıştırılırsa cilt hastalıklarına iyi gelir.

* Ceviz yaprakları pişirilerek çıbanların üzerine sarılırsa iyileşmesini sağlar.

* Ceviz yağı yüz lekelerinin üzerine sürülüp masaj yapılırsa lekeler yok olur.

Ceviz yağı : Juglandis regiae olarak adalndırılan ceviz yağı; Cilt için kullanılır. Kolestrolü düşürür. Ayrıca, müshil amaçlı kullanılabilir.

* Müshil ve safra artırıcı olarak kullanılır.

* Cildi nemlendirir ve elastikiyetini korur.

* Kuru ciltleri besler ve yumuşatır.

* Saç bakımında kullanılır.

* Öksürüğü giderir.

* Saçı besler.

* Hafızayı güçlendirir.

* Kan şekerini dengeler.

* Romatizmal ağrılara iyi gelir.

* Bronzlaşmak için kullanılır.

* Kalp-damar hastalıklarından korur.

* Nasırlarda kompres olarak kullanılır.

* Sinir sistemini güçlendirir.

* Masaj yağlarında baz yağ olarak kullanılır.

* LDL Kolesterol ve Trigliserit seviyesini düşürür.

* Cildin yenilenmesine ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

* Yıpranmış ciltlerde onarıcı etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

* Dahilen günde bir çay kaşığı içilirse kolestrolü düşürür.

* Ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir.

* Yaşlanmaya bağlı dikkat dağınıklığına karşı iyi gelir.

* Haricen kullanılarak yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

* Ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarında gargara olarak kullanılır.

* Ayrıca omega 3 yağ asidi içeriğinden dolayı vücut gelişimini arttırır.

* Ceviz yağında bulunan L-arginin amino asitinden dolayı yüksek tansiyonu engeller.

* Ceviz yağı pineal bezi uyararak melatonin hormonu salgılamasını arttırır. Bu sayede insanların iyi bir gece uykusu almalarını sağlar.

* Diyabetli kalp hastaları bu amino asit sayesinde rahat bir yaşam sürerler.

* Yüksek oranda Omega 3 yağ asidi içeriğinden dolayı beynin çalışma fonksiyonlarını düzenler.

* Ceviz yağı yüz lekelerinin üzerine sürülüp masaj yapılırsa lekeler yok olur.

* Ceviz yağı mantar ve parazit gelişmesini önlemede, egzama, sedef gibi rahatsızlıkların tedavisinde bitkisel destekleyici olarak kullanılabilir.

* Kanı temizlemede, kanamalarda, kılcal damarları sıklaştırarak kanamayı durdurma, basuru rahatlatmada, pekliğe, dizanteriye, fazla regl kanamalarına iyi gelir.

Kullanım Şekli : Yıpranmış ciltlerde onarıcı etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Direkt cilde uygulanabilir. Ayrıca, içerdiği doymamış yağ asitleri nedeni ile kalp damar sağlığı üzerinde faydalı bir yağdır. Zararlı kolestrol olarak bilinen LDL'nin kandaki seviyesini düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu amaçla günde 1 çay kaşığı tüketilmesi tavsiye olunur. Haricen saç diplerine parmak ucu ile friksiyon yapılaması cilde masajın şeklinde sürülmesi tavsiye edilir.

Yeşil cevizin faydaları

Yeşil ceviz, olgunlaşmamış ham cevizlerden elde edilmektedir. Anavatanı Kafkaslar olan yeşil ceviz, içinde barındırdığı Juglon nedeniyle birçok tedavi..
453 11 647
Cevizin Faydaları ve Bilinmeyen Yönleri

Ceviz bilinen en iyi afrodizyaklardan biri ve cinselliği hareketlendiriyor. Peki ceviz başka nelere iyi geliyor, işte cevizin bilinmeyenleri.. Cev..
306 25 320
Gümüş İyonu İçeren Cevizin Faydaları

Cevizin besin değerleri, sağlığa ve zayıflığa olan etkileri nelerdir? Gümüş iyonu içeren cevizin bu özelliği ne işe yarar? Diyetisyen Özlem Aydın’dan ..
201 6 237
Ceviz ve Biberiye Alzheimer Düşmanı

Alzheimer’den korunmak ve mümkün olduğunca ertelemek için ceviz ve biberiye birebir. Bu besinleri tüketerek beyni korumak mümkün.. Yaşlanan beynin ..
424 7 654
Zeytinyağı, Ceviz ve Fındıkla Beyni Koruyun

Beyin sağlığı için zeytinyağı, balık, fındık ve ceviz tüketmek gerekiyor. Bu sağlık deposu besinler beyni ve hücreleri besliyor sağlıklı gelişimi ..
517 23 334
Hindistancevizi Yağının Sağlığa Olan Faydaları

Hindistancevizi yağının doğal sağlık faydaları saymakla bitmez. Hangi amaçlarla kullanılıyor görelim. Bitkisel laurik yağı içeriğine sahiptir, an..
483 19 441
Sağlıklı ve Lezzetli Ispanak Salatası

Ispanak, nar, ceviz, maydonoz, dereotu ve soğanla harika lezzetli ve enerji dolu bir salata hazırlayın.. Malzemeler 1 kg ıspanak 2 adet nar 2..
537 21 455
Öksürüğe Birebir Besin: Bir Avuç Ceviz

Cevizin bitmek bilmeyen faydaları sürekli söylenir.. Öksürüğü de şıp diye kesebilen ceviz mucizesinden siz de yararlanın. Öksürüğe artık son. Ceviz yi..
534 6 673
İyi Yağ Omega 3 Hakkındaki Gerçekler

Tüm yağlar sağlıksız değildir. Omega 3 yağ asitlerini içeren tüm besinler sağlığımız için oldukça yararlı ve gereklidir. Kalp hastalıklarında özel..
368 17 793
Bulgurlu ve Haşhaşlı Müthiş Gözleme Tarifi

Konuklarınıza çok ideal bir sofra hazırlamak için tek eksiğiniz bu gözleme tarifi.. Malzemeler     5 çorba kaşığı köftelik bulgu..
975 16 155
Cildi Temizleyen ve Güzelleştiren 7 Besin

1.Somon ya da ton balığı gibi Omega 3 içeren balıklar. Biyotin, omega 3 yağ asitleri, amino asit, protein, B vitamini ile cilt kuruluğuna son verir. C..
558 24 426
Miis gibi kokan ekmekler ve leziz kanepeler

Yeni formülüyle doğanın mucizesi fındık ve ceviz yağlarını bir araya getiren Luna, ‘Luna ile Lezzet Mutfak Atölyesi’nde ekmek ve kanepe severleri bulu..
297 5 364
Kayısı Yağı Faydaları

Hemen hemen herkesçe bilinen, mevsiminde severek tüketilen bir meyvedir. Bu şifalı meyve gerek taze olarak gerekse kuru kayısı şeklinde tüketilebilir...
536 7 465
Ağzınıza Layık Havuçlu Kek Tarifi

Kremalı havuçlu kek tarifini mutlaka deneyin ve denettirin. Farklı ve kolay bu yapım ev hanımlarının kurtarıcısı olacak.. Malzemeler 4 tane yumurt..
688 14 602
Sağlıklı Saçlar İçin 10 Besin

Daha iyi görünen saçlara kavuşmak herkesin hayalidir. Dengeli bir diyetle bu mümkün. Sağlıklı bir saç derisi ve yapısı için 10 mucizevi besinle bu güz..
434 24 471