Doktor Tv Banner

Cekap Nedir Hastane Check Up Ne Demektir

Cekap Nedir Hastane Check Up Ne Demektir
68 0 36

Çekap (Check Up ) Nedir Çekap Nasıl Yapılır

Ülkemizde geçerli olan Batı tıbbı (ortodoks tıb me­todu), son yıllarda yeni bir sağlık hizmetini neredeyse mecburiyet halinde benimsenmiş durumda: Check-up. Bu tatbikat, belirgin bir hastalığı ve sıhhî şikayeti olmayan­lara da tavsiye ediliyor, hatta daha sık tepeden tırnağa sıhhî kontrolden geçmelidirler. İnce ince tıbbî tahliller ya­pılmalı, sıkı bir muayene edilmelidirler.

Birtakım özel sağlık işletmelerinin reklam katkılarıy­la da artık Batı'da milyonlarca kişi sanki yaşamları çe-kap'a bağlıymış gibi özenle ve düzenli olarak yaptırıyor­lar. Bedenlerinde anormal belirtilerin yokluğunu garanti­leyerek daha uzun ve sağlıklı yaşamanın yollarını arıyor­lar.

Çekap, pek çok tahlil, sorgu ve muayene demektir. Di­ğer tıbbî tetkikler gibi bir anamnezle (sorgu) veya bir for­mun doldurulmasıyla başlar. Bu sorguda özellikle 40 ya­şından itibaren kalb ve damar anormallikleri aranır.

Meselâ kalb anjini, bayılma, baş dönmesi, sıkıntı, çarpın­tı, kalb atımında hızlanma, baş ağrıları, yakın aile içinde­ki kalp hastalıkları veya tansiyon yüksekliği gibi. Bu be­lirtilerin büyük kısmı steroklerozdan (damar sertliği) kaynaklanır

Aranılan belirtiler arasında astımınkiler (veya genel anlamdaki alerjiler) veya müzmin bir bronşitten şüphe­lendiren, çaba sonucunda soluk soluğa kalmak da var.

Soru, günlük hayattaki alışkanlıkları da içine alır. Uykunun kalitesi, tütün ve alkol tüketimi, beslenme şekli, günlük yolculukların süresi, ailevî veya meslekî meselele­rin var olup olmadığı, hareketsizlik gibi.

Fazla kiloların, ezellikle kalb için oluşturduğu tehlike sebebiyle önce kilo ölçülür. Kalb ve damar muayenesi; dinlenme, nabzın sayılması, ayakta ve yatar durumda tansiyon ölçülmesi, varislerin veya hemoroidlerin (basur) tesbit edilmesi ile olur.

Bu muayene, dinlenme durumunda ve çoğu zaman "maksimum altında efor" halinde alınan bir elektrokardiyogramla tamamlanır. Hasta ergometrik bir bisiklet üze­rinde giderek artan güçle, nabzı dakikada 130 veya 140 atıncaya kadar pedal çevirir. "Maksimum efor ölçümü" da­ha zordur, Ama tercih edilir. Hastalığın o zaman maksi­mum kalb frekansına (220 eksi hastanın yaşı) erişmesi ge­rekir. Elektrokardiyogramın sürekli kontrolü altında ve yalnızca bir uzmanlık ortamında uygulanan bir ölçüm, maksimum efor sırasında kendilerini ele veren kalb ve kroner bozuklukların yok olduğuna kanaat getirilmesine imkân verir.

Gerekirse başka testler de uygulanabilir; Holter (elektrokardiyogramın 24 saat boyunca sürekli kaydı), ultrasonlar sayesinde kalb boşluklarının görülmesine imkân veren ekokardiyografı veya yine ultrasonlar sayesinde atarmadarların geçirgenliğini sınayan doppler.

Akciğer muayenesi, steteskopla dinleme dışında, sis­tematik bir radyografisi (röntgen filmi) ve akciğer hacim­lerinin ölçümü demek olan spirometrik bir muayeneden teşekkül eder.

Böbreklerin durumu, elle muayene ile idrarda albümin ve şeker aranması ile araştırılır. Göz için ise göz dibi muayenesi ve göz tansiyonu ölçümü yapılır. Sağırlığın tesbiti için odiogram tatbik edilir.

Son olarak, biyolojik seviyede kan tahlili al ve akyu­varların miktarlarının, sedimantasyon hızının, trombosit-lerin, ürenin, kan şekerinin, kolesterolün, trigliseridlerin ve ürikasitin ölçülmesi ile çekap ilk aşamada tamamlanır.

Anormal çıkan bir netice olursa, önce tahlil tekrarla­nır, ardından yan ve ileri tetkiklerle bir hastalığa uydu­rulmaya çalışılır.

Çekap'ı tavsiye eder misiniz? Mahzurları var mıdır?

Bir defa çekapın yaygınlaşması ise giderek daha çok sayıdaki kişi tarafından yaptırılması, ülke ekonomisine milyonlarca ek yük getirmektedir. Bir de riskli olan araş­tırma yöntemler vardır. Vücudumuza verilen her şua biri­kerek kanser tehlikesini arttırır.

Kalb için uygulanan efor testlerinin bazen kalb krizi­ne yol açtığı anlaşılmıştır. Sonra çekap, sadece kişinin sağlık durumunun belli bir anındaki fotoğrafıdır ve sayı­sız muayeneye, incelemeye rağmen her şeyi göstermez.

Bugün çekapta sapasağlam çıkan kişi, ertesi gün bir miyokard infarktüsü geçirebilir.

Çekapın en mühim mahzuru da hasta olmayan sağ­lam kişilerin de tıbbî bağımlılığa teşvik edilmesi, daha ko­lay hasta olmalarının sağlanmasıdır. Bu da gerek ruhî, gerekse bedenî olarak insan hayatının tıbbın tehdidi altı­na girmesi demektir.

İşin ilginç yanı ise, neredeyse uygarlık sembolü haline gelen ve orijinal adıyla bütün dillere geçen gittikçe de yay­gınlaşan çekap tatbikatlarının, hem hayat süresini ve hem de kalitesini pek değiştirmediğinin anlaşılmış olma­sıdır. Yani düzenli olarak muayyen aralıklarla tepeden tırnağa muayane olan kişiler, çekap yaptırmayanlara oranla ne daha seyrek hastalanmakta, ne de daha uzun yaşamaktadırlar.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, çekapın faydasının zara­rından fazla olup olmadığı belli değildir. Cenab-ı Hakk'ın sağlığımız için uyarı olarak bedenimize bahşettiği ağrı, ateş, halsizlik, iştahsızlık, fonksiyonlarımızın kaybı vs. gi­bi şikâyetlerimizde tıbba başvurmak en doğru yol olarak görünmektedir.

Mühim bir konuda "az yeme"nin sayısız tahliller yap­tırarak masraf etmektense çok daha sağlığı koruduğudur.

KOAH Akciğerlere ve Vücuda Zarar Veriyor

Akciğerlere yerleşen KOAH sigaradan kaynaklanabiliyor. Nefes darlığı ve diğer ciddi şikayetleri olan KOAH tan nasıl korunabilir ve kurtulabiliriz?.. ..
423 25 402
Depresyonlu Birine Söylenenler ve Nasıl Anlaşıldıkları

Depresyonda olan bir yakınınıza nasıl davranacağınızı bilemezsiniz. Bu kişilere hassas davranmak gerekir.Neler söylemeli, neler söylememeliyiz bakalım..
817 8 446
Kaplıcaya Gitmeden Önce Check-up Yaptırın

Uzmanlar kaplıcaya gitmeyi düşünenlere bir uyarıda bulunuyor. Önce mini bir check-up ile durumunuzu kontrol ettirin kaplıcaya elverişli olmayabilirsin..
596 8 389
ATİPİK HİPERPLAZİ NE DEMEKTİR?

Memedeki hücreleri etkileyen kanser öncüsü bir değişimdir, atipik hiperplazi. Atipik: tipik olmayan, normal olmayan. Hiperplazi: Hücrelerin say..
961 6 213
Kalp Sağlığınız Tatil Yapmaya Elverişli mi?

Dr. Sertaç Yıldırım, tatile çıkmadan önce  kalp taraması öneriyor.. Bayındır Söğütözü Hastanesi Check-up bölümünden Dr. Sertaç Yıldırım, tatil..
536 26 706
Mide Sorunları Kalp Habercisi mi?

Felç, kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi hastalıklarınız varsa veya başlangıcındaysanız, bunun belirtisi midenizden gelebilir. Mide ağrısı ve gaz çıka..
520 26 629
Tansiyon Ölçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Üstünkörü yapılan tansiyon ölçümü tedavinin aksamasına yol açar. Tansiyon ölçmeden önce dinlenin. Kolunuzu kalp hizasında tutun ve altına destek koyun..
932 15 183
Birden Yükselen Tansiyon Ölümcül Olabilir

Uzmanlar uyardı. Tansiyon hastalarının sağlıklı yaşamaları önemli. Birden yükselen tansiyon ani ölüme sebep olabilir.. * Tansiyonum fırlayınca çocu..
866 7 468
Sömestr Tatil Planınızı Buna Göre Yapın

Çocuklar aileleriyle birlikte tatile çıkmaya bayılır. Peki onlara vereceğiniz en güzel yarıyıl hediyesi nasıl bir tatil tarzını içeriyor? Yarıyıl t..
951 7 425
Tansiyon Hastalarına Özel Sağlık Sırları

Prof. Dr. Serap Erdine, tansiyon cihazlarıyla ve tansiyon hastalığıyla ilgili önemli ve hayati bilgiler veriyor.. 10. Akdeniz Hipertansiyon ve Ater..
458 5 135
Erkeklerin Cinsel Yaşamı İçin 10 İpucu

Erkeklerin cinsel yaşamının sağlıklı ve tatmin edici olması için düzenli egzersizi, sağlıklı beslenmeyi ve stressiz bir yaşamı benimsemeleri gerekiyor..
692 12 887
Menopoz Nedir, Belirtileri Nasıl Baş Gösterir?

Kadınların bir dönemden itibaren girdikleri bir dönem. Menopozda çekinmek yersiz, peki bu dönemin özel belirtileri var mıdır? Menopoz kelime anlamı..
176 7 234
Akciğer Kanserinde Erken Tanı İçin; Check-Up!

Çağın vebası akciğer kanserinin ancak düzenli yapılan check-uplar ile yakalanma şansı olabilir.Doç . Dr. Ahmet Bekir ÖztürkOnkoloji Uzm.Akciğer kanser..
546 20 376
GEN NEDİR? TEMEL GENETİK BİLGİLER

DNA'nın Yapısı İnce uzun ip gibi iki şeker molekülü düşünün. Üzerlerinde 4 farklı özel asit molekülü olsun (A, T, G, C). Bu 4 molekül ..
857 19 458
10 Adımda Kolayca Zayıflayın

Herşeyi yaptınız ama hala kilo veremediniz. Bünyenize uygun bir egzersiz ve diyet programının yanında kolayca uygulanan 10 tavsiye.. Yemeklerde değ..
984 6 435