Doktor Tv Banner

Boyun Kireclenmesi

Boyun Kireclenmesi
57 0 41

Boyun Kireçlenmesi, Boyunda Kireçlenme

Boyun omurgasını meydana getiren yapıların (kemik, bağ, kas) yozlaşması sonucu ortaya çıkan ve buna bağlı sinir ve damarsal bozuklukları da içeren klinik bir tablodur. Nedenlerinin yaşlanma, mikrotravmalar, makrotravmalar, duruş bozuklukları ve genetik faktörler olduğu düşünülmektedir. Boyun ağrısı, kola yayılan ağrı, baş ağrısı, boyunda tutukluk, kolda güçsüzlük - hissizlik -yanma - batma, ellerde zayıflık - beceri azalması - uyuşma - karıncalanma, kulak çınlaması, baş dönmesi ve bulanık görme gibi yakınmalara neden ola­bilir. Boyun kireçlenmesine bağlı ağrının tedavisinde kullanılan yöntemler:

İstirahat Boyun korsesi

İlaç tedavisi

Fizik tedavi

Egzersiz

Enjeksiyon yöntemleri

Eğitim

Doktorunuzun Rolü

Boyun probleminizin belirlenmesinde, doktorunuz sorgulama, fizik ve nörolo­jik muayene, radyografi ve diğer tanısal tetkiklerden faydalanır.

Sorgulama

Doktorunuzun sorularına düşünerek verdiğiniz yanıtlar, probleminizin kaynağı ile ilgili önemli ipuçları verir. Yaralandınız mı? Ağrı başlamadan 24-36 saat önce ne yapıyordunuz? Daha önce benzer bir probleminiz oldu ise dok­torunuza söyleyin. Öyle ise nasıl tedavi edildiğini anlatın. Nasıl bir ağrı duy­duğunuzu tarif edin. Tam olarak nerenizi rahatsız ettiğini söyleyin. Sürekli aynı yer mi ağrıyor? Yoksa yüzünüze omuzlarınıza, kollarınıza ve göğsünüze yayılıy­or mu? Hangi sıklıkla rahatsız ediyor? Ne kadar sürüyor? Hangi hareketlerle ortaya çıkıyor? Hangi hareketlerle rahatlıyor? İşiniz veya hobinizin boynunuz­da özel bir stres yaratıp yaratmadığını doktorunuza anlatın.

Muayene

Doktor, duruş ve genel fizik durumunuza bakacaktır. Neyin ağrıya neden olduğunu görmek için başın üç temel hareketi yaptırılır. Doktor omurganıza da bakar ve inceler.

Sinirsel fonksiyonlarınızı test etmek için doktorunuz bir toplu iğne ile el ve kollarınıza dokunabilir ve refleks çekici ile kol kaslarınıza vurabilir. Bazen koor­dinasyonunuz vibrasyon ve pozisyon duyularınız da test edilir.

Özel çalışmalar

Radyografi, genellikle doktorunuzun tanısını doğrulamak için çekilir. Çeşitli yönlerden çekilmelidir. Kan testi de istenilebilir. Bazen daha ileri tetkikler gerekebilir.

İleri tanısal testler

Bazen ileri tanısal testler gerekir. Doktorunuz aşağıdakilerden birini veya daha fazlasını isteyebilir. Bunlardan bazıları doktorun ofisinde yapılabilir, Bilgisayarlı tomografi ve MRI genellikle bir görüntüleme merkezi veya bir hastanenin radyoloji departmanında yapılır.

Sinir iletisi ve elektromiyografi

Bu testler sinirlerin nasıl ve ne hızla impulsları ilettiğini gösterir. Bunlar, dok­torunuzun boynunuzda hangi sinirinizin zedelendiğini bulmasına yardımcı olar. Sinirdeki zedelenmenin görülmesi zaman aldığından bu testler zedelen­meden en az 3 hafta sonra yapılmalıdır.

Doktorunuz, sizi bu testleri ofisinde yapabilecek bir uzmana gönderebilir. Bir veya daha çok sayıda iğne kol kaslarına sinir yolu boyunca yerleştirilir. İğnelere bağlanan teller elektrik aktiviteyi ölçer ve bir aktivite bir gösterge yansıtılır. Test yaklaşık yarım saat sürer. İnce iğneler nedeniyle karıncalanma duyabilirsiniz.

BT tarama

Bilgisayar tomografi (BT), radyografi ile bilgisayar teknolojisini birleştirerek boynun uzunlamasına ve çapraz kesitlerini görüntüler. BT tarayıcı içine giren masa üzerine yatacaksınız. Bu ağrısız tanısal test doktorunuzun kemikler kadar sinir ve damar gibi yumuşak dokuları görmesini sağlar.

MRG tarama

Manyetik rezonans görüntüleme ile (MRG) grafı kullanılmadan çeşitli açılar­dan boynunuzun görüntüsü alınır. MR görüntüleyicinin kalbinde, içine yata­bileceğiniz kadar büyük bir mıknatıs bulunur. Görüntüleyici sizi zararsız bir manyetik alan ile sarmalar ve radyo sinyalleri vücudunuzdan güvenli ve ağrısız olarak geçer. Bilgisayarın yardımı ile MRG kaslar ve sinirler gibi yumuşak dokuları görüntüleyebilir.

Myelogram

Bazı durumlarda doktor şüphelenilen sinir problemini belirleyemediğinde myelogram önerebilir. Sinirler grafide görülemediğinden omuriliği ve servikal sinirleri görüntülemek için boya kullanılır. Grafî sinirler üzerine nerede baskı olduğunu gösterebilir.

Ağrı kısır döngüsünün kırılması

Boyun probleminiz bir kez teşhis edilince, siz ve doktorunuz tedavi planına karar verirsiniz. Birçok durumda boyun üzerindeki baskı ağrıya neden olur, ağrı kas spazmına yol açar, böylece bir döngü oluşur. Bu döngüyü kesmenin en iyi yolu spazmı ve baskıyı gidermek için ağrının ortadan kaldırılmasıdır.

Bu tedavi hedeflerinin her biri için çeşitli yaklaşımlar vardır. Birçoğuna günlük uygulama yapılmalıdır, dolayısı ile hasta evde uygulayabilmelidir.

Baskının giderilmesi

Yatma belki de boynunuzdaki ağır yükü gidermenin en basit yoludur. Yatak istirahatı kaslarınızın kendini toplamasına yardımcı olur. Doktorunuz bunu yapıp yapmamayı ve ne süre ile yapmanız gerektiğini size anlatacaktır. Boyunluk, boyun kaslarınızın başınızı desteklemesine yardımcı olur; ayrıca boyun hareketini de azaltır. Doktorunuz, boyun problemleri yeni başladığında boyunluk önerebilir. Boyunluğu ne zaman ve ne kadar kullanacağınız ile ilgili olarak doktorunuzun önerilerine uyun. Boyunluk, boynunuza rahatça oturmalı ve çeneyi destekleyecek kadar uzun olmalıdır. Sıcak olabilir. Erkekler sık tıraş olarak bu iritasyonu azaltabilirler.

Evde traksiyon, boyun kaslarının ve disklerinin yükünü hafifleterek, rahatla­malarını sağlar. Kramp girmiş boyun kaslarının da gerilmesi ve foramina içinde sinir ve kan damarlarının geçeceği alanın büyütülmesi önerilebilir. Neyin alın­ması ve nasıl kullanılması konularında doktorunuzun önerilerine uyun. Başa takılan kısım başı doğrudan yukarı değil hafifçe öne çekmelidir. Evde traksiy­on, ağrıyı giderir, ancak iki üç hafta sürer. Ağrı artarsa doktorunuzu arayın.

Kas spazmının giderilmesi

Boynu destekleyen kaslar ani, uzun süreli ve istemsiz olarak ağrılı kasılıyorsa kas spazmı oluşur.

Isı, genellikle ıslak bir havlu veya sıcak su torbası veya duş veya banyoda uygulanır- bazı kasları gevşetir ve dolaşımı artırır. Ancak çok uzun süre uygulanırsa, semptomları artırabilir, Doktorunuzun önerilerini takip ettiğinizden emin olun. Traksiyon, egzersiz ve masaj öncesinde ısı uygulamak suretiyle bunların etkinliği artırılır.

Masaj, boyundaki rahatsızlığın akut fazında önerilebilir. Geçici rahatlama sağlar ve uyumunuza yardımcı olur. Duştan sonra 15 dakika hafifçe boynunuzu ovalayın. Cilt iritasyonunu önlemek için losyon kullanın.

Soğuk da, küçük kas spazmlarını ve düğümleri düzeltir. Kırılmış buz plastik bir torbaya konur, bir havluya sarılır ve tetikleyici noktaya uygulanır.

Kasları gevşetmek için ilaç verilebilir.

Bazen, tetikleyici nokta denilen küçük lokalize ağrı bölgelerine enjeksiyonlar yapılır.

Boynu geren egzersizler kasları gevşetir ve katılığı önler. Boynunuzun ve omu­zlarımızın etrafına katlanmış ıslak ve sıcak bir havlu sarın ve egzersiz yapın.

Ağrıların daha fazla giderilmesi

Ağrının giderilmesi için ilaç da önerilebilir. Genellikle, analjezik verilir, bu aspirin veya gerekirse daha güçlü bir ağrı kesici olabilir. Daha fazla rahatlama sağlanmak istendiğinde veya anlatılan önlemler yeteıli olmadığında, hekiminiz başka tedavi önerebilir.

Boynunuz incindiği zaman

Boyun problemleriniz bir kaza sonrası aniden çıkabilir. Ya da gerilim, uykusu­zluk ve iş alışkanlıklarına bağlı yavaşça ve tedrici olarak gelişebilir. İyi haber ağrılı bir boyunla yaşamak zorunda olmadığınızdır. Boyun egzersizleri omuzlarınızdaki, sırtınızdaki ya da çenenizdeki basınç ve gerilim hislerinde kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca baş ağrısını ya da kol ve parmaklarınızdaki ağrı ve karıncalanmayı da geçirebilir. Egzersiz sıklıkla boyun sağlığını yeniden düzeltir ve sağlıklı bir boyunda rahatsızlık hissi ve ağrı olmaz.

Boyun egzersizi programı

Kaslarınız güçlü değilse ve esnekse boynunuz incinebilir. Ayrıca kötü duruş nedeniyle boynumuzu hatalı bir şekilde tutarız. Egzersiz programı duruşu düzelterek, hareket alanını artırarak ve boynu destekleyen kasları güçlendirerek boyun incinmesini azaltmaya yardım eder. Boynunuzu sağlıklı ve dengeli duru­ma getirmek yalnızca haftada 3-5 kez 15 dakikanızı alır.

Normal hareket derecesi

Esnek kas ve eklemler boynunuzu üç ana yöne doğru hareket ettirmenizi sağlar. Her bir yöne hareketin kendine has hareket derecesi normalde mümkün ola­bilen miktar vardır.

Boyun egzersizlerinden yararlanma

Egzersizler gevşemenize yardımcı olur. Bunlar duruşunuzu düzeltir, hareket kabiliyetinizi artırır ve boyun kaslarınızın güçlenmesini ve eğilebilirliğini sağlar. Haftada 3-5 kez günde 15 dakika olmak koşuluyla egzersizlerin yapılması, rahatsızlığınızı ve ağrılarınız giderir ve gelişebilecek boyun problemlerinizi önler. Boynunuza nazik davranın, böylece o da size karşı nazik olacaktır.

Egzersiz Önerileri

Ağrı ve rahatsızlığa neden olan veya var olan ağrıyı artıran egzersizi kesin. Sessiz sakin ortamlarda egzersiz yapın.

Rahat giysiler giyin. Ayakkabılarınızı çıkarın.

Egzersiz yaparken vücudunuzu dinleyin nerede daha fazla sıkılık olduğunu hissedin ve ona odaklanın.

Kendinizi gevşetin. Gergin olmayın.

Derin ve yavaş soluk alıp verin nefesinizi tutmayın.

Yavaş ve burgu germe hareketleri yapın.

Öğrendiklerinizi diğer egzersizlerinize ekleyin.

Gen Değişimi Aortu Olumsuz Etkiliyor

Kalp hastalıklarına sebep olan aort yani kalp damarı kireçlenmesi genlerdeki değişimden kaynaklanıyor olabilir. Gen değişimi nedir, neden aortu kötü e..
876 6 151
Bel ve Boyun Fıtığı Sebebi

Bazı huylarımız ve karakter özelliklerimiz bel ve boyun fıtığı sebebi olabiliyor. Uzmanlar bazı huyların bel ve boyun fıtığına yol açabileceğini a..
165 24 114
Boyun Fıtığında Dikkat Edilecek Noktalar

Boyun ağrıları fıtık sebebi olabilir. Fıtıkta nasıl bir tedavi uygulanabilir, nelere dikkat edilmelidr, fizik tedavinin rolü nedir? Çalışan kesimi ..
220 13 137
Bel ve Boyun Ağrısı Artıyor

Özellikle rahatsız konumlarda çalışan kişiler ve işinden memnun olmayanlar bel ve boyun ağrısı çekiyor.. Türkiye'de her 3 kişiden birinin bel ya da..
158 6 363
Ne Zaman Fıtık Ameliyatı Olunmalı?

Duruş bozuklukları son yıllarda bel ve boyun fıtığına yol açıyor. Bu fıtık ameliyatları her ülkede hafif yaşanırken ülkemizde yoğun yaşanıyor.. Ülk..
706 12 728
Fıtık Ameliyatında Yeni Lazer Teknolojisi

Bel ve boyun fıtığından şikayetçi olanlar için yeni teknoloji lazer ameliyatları etkili oluyor. Teknolojik uygulamalar endişeyi de ortadan kaldırıyor...
955 17 421
Artık Kimsede Fıtık Görülmeyecek mi?

Prof. Dr. Ali Şahabettinoğlu fıtığın tarihe karışabileceğini belirtiyor.. Bursa’da 8 yıldır boyun ağrıları, baş dönmesi ve kollarında uyuşma olan m..
376 19 117
Diş Boşlukları ile Boyun Kanseri İlişkisi

Dişlerinde çürükler olup bu nedenle dişini kaybeden diş boşlukları olan kişilerde baş ve boyun kanseri riski azalıyor. Diş boşlukları kavite de de..
238 15 170
Maniplasyon Yöntemi İle Fıtık Tedavisi

Bursa'da bel ve boyun fıtığı nedeniyle yürümekte zorluk çekenler bu yöntemi denesin.. Milyonlarca insanın hayatını karartan bel ve boyun fıtıkları ..
961 7 713
Eklem Kireçlenmesi Ağrıların En Büyük Sebebi

HAreketsizlik ve beraberinde gelen obezite ile eklem kireçlenmesi gözlenir hemen ardından her yerde ağrılar görülür. Bundan nasıl korunuruz? Hareke..
179 10 319
Boyun Ağrısı Fıtık Habercisi Olabilir

Prof. Dr. Halil Ak boyun fıtığında dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyor. Belirtileri, nedenleri ve tedavisi nelerdir? Prof. Dr. Halil Ak, bo..
475 6 405
Masa Başı Çalışanları Fıtık Mahkumu mu?

Dr. Ali Şahabettinoğlu kötü ofis koşullarında çalışanların hangi ortopedik sorunlara yakalandığını anlatıyor.. Günümüzde iş hayatında bilgisayar ku..
537 7 327
Kiraz Tüketmek Kireçlenmeye Karşı Birebir

Kireçlenme belli bir yaştan sonra çoğu kişide görülebilen bir rahatsızlık. Kireçlenmeye karşı kiraz tüketilmeli.. Toplumumuzda en sık rastlanan has..
560 9 673
Fıtık Ya da Kas Ağrısı

Son zamanlarda bel ve boyun bölgelerinizde görülen ciddi ağrılar ve kasılmalar aslında fıtık mı yoksa kas ağırısından ibaret mi? Bu ağrıların boyun..
608 9 758
MS Hastalığının Ardında Yatan Neden ve Faktörler

Yeni araştırmalara göre multipl skleroz yani MS hastalığında baş ve boyun bölgesinde bir kan akışı engeli olduğu ortaya çıkmıştır. Damarlara kan a..
892 24 236