Doktor Tv Banner

Boyun Fitigi Egzersizleri

Boyun Fitigi Egzersizleri
64 0 41

Boyun Egzersizleri, Boyun Fıtığı Egzersiz

Gevşeme: Dizleriniz bükülü, ayaklarınız yere basarak dengeli bir şekilde sırtüstü yatın (Başınızın altına bir yastık koyarak da rahat edebilirsiniz). Karın kaslarınızı şişirerek ve gevşeterek derin derin nefes alın ve verin. Bunu üç kez tekrarlayın

1. Boyun kaydırma: Boyun kavsinizi yere doğru bastırarak düzleştirin. Çenenizi göğsünüze yak­laştırmak yerine boynunuzu uzatarak, daha uzun olduğunuzu hissedin. Her seferinde 5 saniye bu şekilde kalarak 3 kez tekrar­layın.

2. Pasif Boyun çevirme: Bir elinizle alnınızı tutarak başınızı boy­nunuz gevşeyene kadar bir taraftan diğer tarafa çevirin. Hareketi yapmak için boyun kaslarınızı kullanmayın ve harekete zorla­mayın. 10 kez tekrarlayın.

3. Aktif Boyun çevirme: Gevşemiş hissettiğinizde elinizi başınızdan çekin ve başınızı bir taraftan diğerine çevirmek için boyun kaslarınızı kullanın. 10 kez tekrarlayın. Başınızı çevirirken çenenizi kaldırmayın.

4. Boyun ve gövde çevirme: Ayaklarınızı ve alt gövdenizi başınızla ve boynunuzla zıt istikamette yavaşça çevirin. 10 kez tekrarlayın. Çenenizi kapalı ayaklarınızı yerde tutun.

5. Baş saati: Başınızı bir saat olarak düşünün. Burnunuzla saat 12'ye sonra 6'ya dokunun. Zıt taraftaki saatlere dokunmaya devam edin. Sonra burnunuzla yavaşça saatin dış kenarını çizin. Önce saat yönüne ardından saat yönünün tersine gidin. Her bir yöne egzersizi 3 kez tekrar­layın. Başınızı hareket ettirirken kaslarınızı germeyin.

6. Omuz saati: Yan yatıp dizlerinizi bükün, başınızın altına havlu koyun. Omzunuzun bir saatin ortası olduğunu düşünün. Omuz başınızla zıt saat çiftlerine dokunun. Her bir saat çiftine dokunmayı 3 kez tekrarlayın. Diğer tarafa dönerek egzersizi tekrarlayın.

7. Kol ve üst vücut dairesi: Yan yatmaya devam ederek parmaklarınız mümkün olduğunca yere değerek kolunuzla yavaşça daire çizin. Hareketi gözlerinizle izleyin ve başınızla üst gövdenizin kollarınızla birlikte hareket etmesine izin verin. Saat yönünde ve ardından zıt yönde 5 kez tekrar­layın. Diğer yanınıza dönerek egzersizi tekrarlayın. Alt gövdenizi korumak için alttaki elinizle dizinizi tutun.

8. Omuz ve üst sırt germe: 1. Basamak: Her iki kolunuzu hafifçe geriye doğru alarak başınızın üstüne uzatın.

2. Basamak: Avuç içleri tavana bakacak şekilde baş parmaklarınızı öne çevirin ve derin nefes alın.

3. Basamak: Nefes verin ve el bileklerinizi arka cebinize koyacakmış gibi indirin. El bilekleriniz vücudunuzun dikey orta çizgisinin gerisinde olarak omuz ve boynunuzu dengeli pozisyonda tutun. Bu pozisyonda 10 saniye durun. Sonra başlangıç pozisyonuna dönün. 3 kez tekrarlayın.

Duruş ve Pozisyon

Omuz ve üst sırt kaslarınızı güçlendirmek için düşük omuz alışkanlığınızdan vazgeçin ve dengeli pozisyonda dur­maya çalışın. Omurganız düz, omuzlarınız geride ve aşağıda olarak dengeli pozisyonda durun ya da oturun. Kulaklarınızı, omuzlarınızı ve kalçanızı aynı hizada tutun.

9. Ağırlığı bir yana vererek boyun rotasyonu: 1. Basamak: Başınızı aksi omzunuzun üzerinden arkaya çevirirken ağırlığınızı bir kalçanızın üstüne verin. 3 saniye tutun. Her yöne 5 kez tekrarlayın.

2. Başınızı daha çok çevirebilmek için kolunuzu arkaya doğru uzatın. Her yöne 5 kez tekrarlayın.

Hareket Derecesi

Boynunuzun ve sırtınızın esnekliğini artırmak ve böylece günlük aktiviteler sırasında bedeninize binen stresi azaltmak içindir. Bu, daha az yorulmanıza ve ev ile işte daha verimli olmanıza yardım­cı olacaktır. Bir tabureye ya da arkası kısa bir sandalyeye dengeli pozisyonda oturun.

10. Boyun ekstansörleri ve yana eğme: Bir elinizi belinizin arkasına, diğer elinizi başınızın arkasına koyun. Çenenizi çekin. Yapabildiğiniz kadar, başınızı öne ve aşağı çekin. 5 kez tekrar­layın. Aynı şeyi çapraz ve yana olarak 5 kez tekrarlayın. Ellerinizi değiştirin ve öne, çapraz ve yana olarak tekrarlayın.

11. Arkaya yaslanma: Ellerinizi boynunuzun arkasına kenetleyin. Başınızı yavaşça arkaya yaslayın ve tavana bakın. Çenenizi germek için ağzınızı açıp kapayın ve yavaşça düzelin. 5 kez tekrarlayın. Başınız dönerse egzer­sizi kesin.

12. Birinci kaburganın gerilmesi: Rulo haline getirilmiş bir havlunun bir ucunu sol koltuk altınıza koyun; sırtınızdan çapraz geçirin sağ omzunuzun üstüne getirin. Her iki eliniz ile havlunun diğer ucunu tutun. Başınızı sağa eğin ve gevşeme elde edene kadar havluyu hafifçe çekin. Kaburga kemiğinize bastırmak için havluyu aşağı çekerken yavaşça başınızı sola eğin. 2 saniye tutun, başınızı tekrar ortaya getirin. Her iki basamağı 5 kez tekrarlayın. Sonra değiştirip yeniden yapın.

13. Omuz kemerini germe: 1. Basamak: Dirsekleriniz ile 90 derece açı oluşturarak kollarınızı kaldırın. Yavaşça kollarınızı birbirine yak­laştırın. Tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. 10 kez tekrarlayın. Kollarınızın yere paralel olduğundan emin olun.

2. Basamak: Birinci basamağı kolay yapabiliyorsanız ikincisine geçin. Bir elinizi dirseğinizin altına koyun ve vücudunuza hafifçe çekin, her iki yönde 10 kez tekrarlayın.

14. İzometrik: Elinizi alnınıza koyarak basınç uygulamaya başlayın. Giderek amirin, ancak boyun kaslarınız ile buna direnin. Böylece boynunuz aynı yerde kalır. 5 saniye tutun ve gevşeyin. 5 kez tekrarlayın. Her iki yana 5 kez tekrarlayın. Sonra arkadan 5 kez tekrarlayın. Ağrıya neden olacak şekilde baskı ve direnç uygulamayın.

15. Kol kaldırma: Dengeli bir pozisyonda ayakta dururken kollarınızı sırayla kaldırıp indirin. Düz olarak hareket ettirin. 10 kez tekrarlayın. Egzersiz hafif gelmeye başladıkça hafif ağırlıklarla devam edebilirsiniz. Baş ve boynunuzun dengeli pozisyonda olduğundan emin olun.

16. Uzanma ve germe: El ve dizleriniz üzerinde başlayın. Bu pozisyonda durarak sırayla kollarınızı kaldırıp indirin. Dizleriniz kalçalarınız hizasında olsun. Başınız egzersiz boyunca vücudunuzla aynı seviyede olsun.

Bel ve Boyun Fıtığı Sebebi

Bazı huylarımız ve karakter özelliklerimiz bel ve boyun fıtığı sebebi olabiliyor. Uzmanlar bazı huyların bel ve boyun fıtığına yol açabileceğini a..
817 13 714
Ne Zaman Fıtık Ameliyatı Olunmalı?

Duruş bozuklukları son yıllarda bel ve boyun fıtığına yol açıyor. Bu fıtık ameliyatları her ülkede hafif yaşanırken ülkemizde yoğun yaşanıyor.. Ülk..
810 9 139
Maniplasyon Yöntemi İle Fıtık Tedavisi

Bursa'da bel ve boyun fıtığı nedeniyle yürümekte zorluk çekenler bu yöntemi denesin.. Milyonlarca insanın hayatını karartan bel ve boyun fıtıkları ..
693 23 600
Artık Kimsede Fıtık Görülmeyecek mi?

Prof. Dr. Ali Şahabettinoğlu fıtığın tarihe karışabileceğini belirtiyor.. Bursa’da 8 yıldır boyun ağrıları, baş dönmesi ve kollarında uyuşma olan m..
925 21 743
Bel Fıtığı Tedavisinde Yeni Çözüm

Tedavi edilmeyen bel fıtığı, ilerleyen dönemlerde cinsel yaşamı olumsuz etkileyerek idrar ve büyük abdest kaçırmalarına yol açabiliyor. Fizyorem F..
773 22 640
Masa Başı Çalışanları Fıtık Mahkumu mu?

Dr. Ali Şahabettinoğlu kötü ofis koşullarında çalışanların hangi ortopedik sorunlara yakalandığını anlatıyor.. Günümüzde iş hayatında bilgisayar ku..
520 6 634
Boyun Fıtığında Dikkat Edilecek Noktalar

Boyun ağrıları fıtık sebebi olabilir. Fıtıkta nasıl bir tedavi uygulanabilir, nelere dikkat edilmelidr, fizik tedavinin rolü nedir? Çalışan kesimi ..
191 22 160
Bel ve Boyun Ağrısı Artıyor

Özellikle rahatsız konumlarda çalışan kişiler ve işinden memnun olmayanlar bel ve boyun ağrısı çekiyor.. Türkiye'de her 3 kişiden birinin bel ya da..
912 22 492
Fıtık Ameliyatında Yeni Lazer Teknolojisi

Bel ve boyun fıtığından şikayetçi olanlar için yeni teknoloji lazer ameliyatları etkili oluyor. Teknolojik uygulamalar endişeyi de ortadan kaldırıyor...
273 21 474
Boyun Ağrısı Fıtık Habercisi Olabilir

Prof. Dr. Halil Ak boyun fıtığında dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyor. Belirtileri, nedenleri ve tedavisi nelerdir? Prof. Dr. Halil Ak, bo..
205 15 149
Kasık Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi

Prof. Dr. Hasan Taşçı sinsice ilerleyen belirti vermeyebilen kasık fıtığının nedenlerini ve tedavi şeklini anlattı.. Medipol Üniversitesi Genel Cer..
504 10 470
Fıtık Ya da Kas Ağrısı

Son zamanlarda bel ve boyun bölgelerinizde görülen ciddi ağrılar ve kasılmalar aslında fıtık mı yoksa kas ağırısından ibaret mi? Bu ağrıların boyun..
313 5 652
Bel ve Boyun Fıtığı Cinselliği Vuruyor

Cinsel isteksizlik ve güç yetmezliğinin sebeplerinden biri de bel ve boyun fıtığı.. Cinselliği vuran sebepler nelerdir? Bütün bel ve boyun ağrıları..
363 20 521
Zihinsel Yüklenme Bel ve Boyuna Zarar

Her bel ve boyun ağrısı fıtık olmayabilir. Zihindeki aşırı yüklenmeler kaygı, stres gibi olaylar bel ve boyuna da vuruyor.. Fiziksel Tıp ve Rehabil..
894 18 322
Felç İçin Uyarıldı Ama Dinlemedi

51 yaşındaki Ahmet Mercan boyun fıtığı yüzünden ameliyat oldu felç uyarısına rağmen ameliyata girdi ve kısmi felç geçirdi. Ayrıntılar devamında.. U..
734 12 164