Doktor Tv Banner

Botoks Nasıl Yapılır.

Botoks Nasıl Yapılır.
23 0 61

Botulinum toksin uygulanacak alanın temiz, cilt yağından, kirden ve her türlü makyajdan arındırılmış olması gerekir.

Enjeksiyon öncesi bu alan antiseptik bir solusyon ile silinerek enjeksiyona hazırlanır.

Uygulamadan önceki en az 10 gün aspirin yada benzeri ilaçların alınmaması, uygulamadan önceki 48 saat içinde alkol alınmaması gereklidir. Alkol, aspirin ve benzeri ilaçlar enjeksiyon yerinde ödemi artırır, morarmayı kolaylaştırır.

Uygulama yapılmadan 30-45 dakika önce uygulama yapılacak alana uyuşturucu krem (EMLA krem) uygulanması iğnenin acısını azaltır, fakat genellikle iğne fazla can yakmaz ve buna gerek kalmaz. Uyuşturmak için buzda uygulanabilir. Bir kaç yıl içinde piyasaya çıkması beklenen ve ciltte derin anestezi sağlayan spreyler de anestezi için kullanılabilir. Bu uyuşturucu spreyler henüz izin aşamasındadır ve şu an için piyasada bulunmamaktadır. Ben bu spreylerden birini kendim deneme fırsatını buldum ve oldukça etkili olduğunu belirtmeliyim. Botulinum toksini çok ince iğnelerle uygulandığından enjeksiyonun anestezisiz yapılması kişiye fazla bir rahatsızlık vermez. Zaten botulinum toksini enjeksiyonundaki ağrı ve yanmanın sebebi iğnenin cilde batışından çok toksinin kendisinin verildiği bölgede yarattığı yanma hissidir. Bu yanma hissi kısa sürede geçer ve kişiye fazla bir rahatsızlık vermez.

Botulinum toksin enjeksiyonu, kırışıklıkları oluşturan kaslar hedeflenerek yapıldığından enjeksiyonu yapan doktorun, yüz anatomisini çok iyi bilmesi gereklidir. Doktor, hastanın yüzüne bakınca, kırışıklık olan bölgedeki kasların yerlerini, sanki derinin altını görüyormuşcasına, net bir şekilde bilmelidir. Bunlar dışında enjeksiyonun yapılma tekniği ve verilecek toksin dozu da önemlidir. Doktorunuz muayene sırasında gerekli planlamayı yapacak ve gereken doza karar verecektir. Doz hesaplanırken BOTOX® ve DYSPORT® preperatlarının dozajlarının farklı olduğu akılda tutulmalıdır.

Botulinum toksininin uygulaması, estetik amaçla sadece plastik cerrahlar ve dermatologlar (cilt hastalıkları uzmanları) tarafından uygulanan ve uygulanması 5-10 dakika süren bir işlemdir. Toksin, flakon içinde liyofilize toz olarak piyasaya sunulmuştur. BOTOX® flakonlarının soğuk ortamda (-5 derece veya altında) muhafaza edilmesi gerekir. DYSPORT® ise 2-8 °C’de nakledilip saklanabilir. Uygun şartlarda saklandığında kuru raf ömrü 2 yıldır. Enjeksiyondan hemen önce 1-4 cc steril serum fizyolojik ile sulandırılarak kullanılır. Prospektüse göre sulandırıldıktan bir süre sonra toksin bozulmaya başladığından, tüm toksinin hemen kullanılması gerekir. Sulandırılan toksin buzdolabında (2-8 derecede) 4 saat kadar saklanabilir, bu süre sonunda kullanılmayan toksin bozulduğu için kullanılmaz, atılmalıdır; bu prospektüs bilgisidir. Yalnız, Allergan firması 2004 yılında Amerika da, en çok Botox kulanan doktorlarla bir toplantı yapmış ve Botox kullanımının ayrıntılarını tekrar, yeni baştan belirlemiştir. Şu an prospektüsde sulandırıldıktan sonra hemen kullanılması önerilirken, oluşturulan konsensus raporuna göre sulandırılmış Botox, etkinliğini kaybetmeden buzdolabının kapağında 6 hafta kadar saklanabilir. Ayrıca prospektüsde prezervatif madde içermeyen serum fizyolojik ile sulandırılması önerilirken, konsensus raporunda prezervatif madde içeren serum fizyolojik ile daha ağrısız enjeksiyon yapılabildiği belirtilmiş ve prezervatif madde içeren serum fizyolojik kullanılması önerilmiştir.

Botoks Ruhu da Gençleştiriyor

Estetik operasyonlardan en sık tercih edileni botoks, depresyonu da tedavi ediyor olabilir.. Kadınların son yıllarda en çok tercih ettiği estetik m..
270 24 528
Baharda Yaptırılan Botoksun Özelliği Nedir?

Daha genç ve güvenli görünmek için botokstan vazgeçemeyenlere Medical Estetik Uzmanı Dr. Hikmet Gülaçtı, baharda botoksu tavsiye ediyor.. Daha huzu..
558 26 179
Botoks İle Kasvetli Günlerin Etkisinden Kurtulun

Bunalım sürekli bir hale geldiyse çaresi artık botokstan geçiyor. Peki botoksun değişik alanlarda kullanılmasının sebebi nedir? Botoks nasıl stresi az..
590 25 125
Migrensiz Bir Hayata Merhaba

Şiddetli baş ağrıları ve beraberinde gelen diğer yan etkilerle migren hayatınızın ortasına kabus gibi çöer. Botoksla migren tedavisi mümkün müdür? ..
619 10 435
Botoksu Tercih Eden Kesim Hangisi?

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Dinar botoksu aslında en çok ev kadınlarının tercih ettiğini bildirdi. Botoks kimlere yapılıyor etkil..
183 6 332
Botoksun Dozu İyi Ayarlanmalı

Yüz estetiğinde yoğun bir şekilde talep gören botoks tedavisinin dozu iyi ayarlanmalı. Doğal bir görüntü ve mimik açısından bu önemli.. Mimik kasla..
216 18 377
A’dan Z’ye Botoks Uygulamaları

Botoks nedir, nasıl bir yöntemle kişiye uygulanır? Hangi yaşlarda yaptırılmalıdır ve botoks teknikleri nelerdir? Gençlikte kasların çekimi nedeniyl..
533 13 596
Botoks İle Migrenden Kurtulmak Mümkün mü?

Ayda 15 defadan fazla migren atağı geçirenlere uygulanabilen yöntem olan botoksla migren tedavisi ilaç bağımlılarına da iyi geliyor.. Nörolog Prof...
370 22 495
Migreniniz Varsa Botok Yaptırın

Nöroloji uzmanı Dr. Özön, migrene karşı geliştirilen botoks yöntemini anlatıyor. Etkisi uzun sürüyor ve tekrarını azaltıyor.. Nöroloji Uzmanı Dr. A..
482 10 805
Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır

Yeninesil Tarafından Yayınlanan Salatalık Maskesi Nasıl Yapılırmakalemizi okumaktasiniz. Bu Koleksiyonumuzu 354 Kişi Görüntüledi. Salatalık maske..
632 22 875
Kabızlık Giderici Estetik Operasyon: Botoks

Botoks son zamanlarda kabızlık ve migren tedavisinde de kullanılmaya başlandı. Görüldüğü gibi sadece estetik amaçlı kullanılmıyor. Peki botoksun kabız..
321 25 781
Erkeklerde Meme Küçültme Estetik Operasyonu

Erkekler de son yıllarda burun, kalça, göğüs gibi estetik ameliyatlarını tercih etmeye başladı.. Meme küçültme estetiği de erkekler için kurtarıcı .. ..
778 13 772
Beklenmedik Bazı Sorunlar, Neden ve Çözümleri

Keskin derecede soğuk gıdaları tükettiğimizde bize neler olur? Soğuk sinirlerimize ve her hücremize işler. Baştaki kan damarlarına kadar etki eder. ..
869 25 711
Botoks ve Manyetik Sandalye Tedavisi

Botoks sadece estetik amaçlı kullanılmıyor. İdrar kaçırma tedavisi için manyetik sandalye ve botoks tedavileri de uygulanabiliyor. 1. Gün içinde i..
904 15 129
Nasıl ve Neden Rüya Görürüz?

Rüya analizi yapılır mı? Bazı hastalar rüya analizi yöntemiyle tedavi ediliyor. Nasıl ve neden rüya görürüz Dr. Kaya anlatıyor.. Doç. Dr. Nusret Ka..
422 16 227