Doktor Tv Banner

Bitlenme Bas Biti Vucut Kasik Biti Tedavisi

Bitlenme Bas Biti Vucut Kasik Biti Tedavisi
20 0 31

Bitlenme (Pedikülozis), Bitlenmek

Bitlenme (Pedikülozis) insan bit türlerinden birinin enfestasyonu sonucu oluşur. Farklı türler farklı enfestasyon formlarına neden olur.

Pedikülozis Kapitis (Baş Biti)

Pedikulus kapitis enfestasyonu çok yaygın olup daha da artacağı sanıl­maktadır. Fakir toplum kesimlerinde daha sık görülse bile, günümüzde sosyal yaşantıya bakılmaksızın uzun saçlı okul çağı çocuklarında da tespit edilebilir. Büyük sosyal değişikliklerinin bulunduğu savaş gibi durumlar­da daha yaygın rastlanır. Bit çocuklar arasında direkt temas veya tarak ile fırçaların paylaşımından bulaşır.

Klinik özellikler

En belirgin şikayet kaşıntıdır. Kaşıntı sonucu oluşan sıyrıklarda kabuklan­ma ve eksudasyon ile sekonder enfeksiyon gelişebilir, ancak enfeksiyon gelişmezse deride sadece ekskoriasyon izleri ve kırmızı papüller görülür.

Saçların incelenmesiyle saç tellerin gövdesine yapışık bit yumurtaları (sirke) görülür. Dikkatli bir inspeksiyonla 1 mm'den küçük, gri veya beslendikten sonra kırmızı renkte olan erişkin bitler de görülebi­lir. Hareket ettiğinde bir "mobil kepek" izlenimini verir.

Tanıyı doğrulamak için bit veya saç gövdesine yapışık olan sirke mikroskobik olarak tespit edilmelidir.

Baş Biti Tedavisi

Tavsiye edilen tedavi yöntemi 12 saat için kafa derisine malation veya karbaril losyonu sürülmesi ve ar­dında aynı maddeyi içeren şampuan kullanımıdır. Bütün yakın arkadaşla­rı ve ailesini tedavi etmeye özenle dikkat edilmelidir. 1 ay sonra ilk teda­viden canlı kalmış olabilen sirkelerden çıkan yeni bitleri öldürmek için te­daviyi tekrarlamak gerekir.

Pedikülozis Korporis (Vücut Biti)

Vücut biti enfestasyonları modern gelişmiş toplumlarda nadir görülür, ama doğal felaketler veya savaş durumlarında epidemik oranlara varabi­lir. Aynı zamanda fakir, hijyenin iyi olmadığı sosyal düzeyi düşük toplum­larda sporadik olarak görülür. Bulaşma elbiselerle, yatak veya enfeste ki­şiyle yakın temas ile olur. Vücut biti Rickettsia provvazeki'nin neden ol­duğu epidemik tifüs ve Borrelia rekurrentis''in neden olduğu siper ateşi ve tekrarlayan ateş için sorumludur.

Vücut biti zamanının çoğunu, yumurtalarını bıraktığı elbise liflerine yapışık geçirir bu yüzden şüphelenildiğinde elbiselerde aranmalıdır.

Klinik özellikler

Erken evrelerde kişiyi çok fazla rahatsız etmeyecek derecede kaşıntı var­dır. Bitin beslendiği alanlarda ekskoriasyon izleri, kanlı kabuklar ve ma­vimsi izler görülebilir. Hastalık ilerlediğinde, eklenen likenifikasyon ve egzema benzeri görüntüsüyle "avarelerin hastalığı" denilen tabloyu oluş­turur.

Enfeste kişinin, aile fertlerinin, arkadaş ve yakın çevredeki herkesin elbi­selerinin ve yatak takımlarının yok edilmesi ve/veya dezenfeksiyonu ya­pılmalıdır. Birçok ülkede bu önemli işlemin yapıldığı "dezenfeksiyon merkezleri" vardır. 1 ay son­ra tedavinin tekrarlanması tavsiye edilir.

Pedikülozis Pubis (Pubis Biti, Kasık Biti)

Kasık biti (Phthirus pubis) baş ve vücut bitinden farklı görünümdedir, da­ha geniştir ve yengece benzer arka ayakları vardır. Sıklıkla cinsel ilişki ile bulaşır. Kasık biti, pubik kıllara çok sıkı tutunur ve kan emmek için her defasında deri seviyesine iner. Ağır enfestasyonlarda bit vücut kıllarına ve hatta kaş ve kirpiklere bile yayılabilir! Tanı bitin ve/ve­ya sirkelerin görülmesiyle doğrulanır.

Tedavisi

Pubik kılların tıraş edilmesi bazen tavsiye edilir ancak çok gerekli değildir. Hastayla cinsel ilişkide bulunan herkes tedavi edilmeli­dir.

İnsan derisine zarar verebilecek uçan, zıplayan ve sürünen çok sayıda bö­cek vardır. Bunlardan bazıları hastalık taşıyabilirler

Annelerin Korkulu Rüyası: Bit Salgını

Okul ve toplu ortamlarda çocuklarda saç ve baş biti sıkça görülür. Annelerin korkulu rüyası da çocuklarına bulaşacak bu bitler. Bit nasıl belli olur n..
883 5 442
Baş Biti Hakkında Yaygın Bilgiler

Bitlerin ciddi fiziksel zararları olmasa da birçok insanda kötü hijyen koşulları sağladığından sağlıksızdır. Bir zaman sonra duygusal sıkıntılara ..
689 11 284
Böcekler ve Isırıkları Hakkında Bilgiler

Keneler, zehirli örümcekler, arılar ve bitler.. Çok daha fazla haşere ve böcek ısırdıkları zaman canlılara zarar verir. Bu böcekleri ve ısırdıklar..
226 14 831
Vajinal Kaşıntılar Hangi Hastalıkların Belirtisi?

Kadınlarda görülen genital bölge kaşıntıları vajinal kaşıntılar mantar hastalığına mı işaret? Yoksa altında yatan başka nedenler de var mı? Kadınla..
985 23 876
Kasık Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi

Prof. Dr. Hasan Taşçı sinsice ilerleyen belirti vermeyebilen kasık fıtığının nedenlerini ve tedavi şeklini anlattı.. Medipol Üniversitesi Genel Cer..
230 4 374
Çocuğunuz Ağladığı İçin Fıtık Olmaz, Fıtık Olduğu İçin Ağlar!

Özellikle erkek çocuklarda daha fazla görülen kasık fıtıklarının, çocuklar ağladığı için ortaya çıktığına dair yanlış bir inanış mevcut. Kasık fıtıkl..
191 25 653
Çocuklarda Fıtık Nasıl Anlaşılır, Fıtık Belirtileri

Erkek bebek ve çocuklarda görülen fıtığın tanımı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavi şekli çocuklarda nasıl ortaya çıktığı hakkında ayrıntılı bilg..
549 10 846
Düşük Testosteron Tedavisi ve Nedenleri

Yorgunluk, düşük testosteron seviyesinin baş nedenlerinden biridir. Alışık olduğunuz enerjik halinizden eser kalmaz. Normal yaşlanma ve depresyon ..
458 11 716
Kök Hücre Naklinden Sonra HIV Şüphesi Var mıdır?

Yeni bir araştırmaya göre lenfoma tedavisinde kullanılan kök hücre nakli, kemoterapi gibi tedavilerden sonra HIV virüsüne rastlanılmamaktadır. Vüc..
598 24 727
Ağzınıza Layık Havuçlu Kek Tarifi

Kremalı havuçlu kek tarifini mutlaka deneyin ve denettirin. Farklı ve kolay bu yapım ev hanımlarının kurtarıcısı olacak.. Malzemeler 4 tane yumurt..
936 25 765
Kadınlarda Kasık Ağrısı Nelerin Belirtisi?

Çikolata kisti veya kısırlık habercisi olabilen kasık ağrılarına dikkat. Doktor kontrolü gerekiyor. Üreme çağına özgü bir hastalık olarak kabul edi..
264 22 834
Çocuğunuz Ağladığı İçin Fıtık Olmaz!

Kasık fıtıklarının özellikle yenidoğan döneminde çok daha fazla görülür, bu nedenle ailelerin çok dikkatli olmaları gerekir. Kasık fıtıkları özellikle..
630 13 282
Behçet Hastalığı Nedenleri ve Sonuçları

Cildiye Uzmanı Dr. Avni Bakkal behçet hastalığı hakkında bilgiler veriyor. Cildiye Uzmanı Dr. Avni Bakkal, her 300 kişiden birinde görülen Behçet h..
830 15 653
Çoçuklarda Fıtık Hastalığı

Özellikle erkek çocuklarda daha fazla görülen ve ağladığı için ortaya çıktığına dair yanlış bir kanının olduğu kasık fıtıklarını Hisar Intercontinenta..
762 15 531
Cilt Kanserinin En Önemli Belirtileri

Cilt kanserinin uyarıcı belirtileri gözle görülür bir şekildedir. Bu kanser türü, melanom, bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinom dahil ol..
740 17 538