Doktor Tv Banner

Bitkilerde Kok Yapisi

Bitkilerde Kok Yapisi
23 2 49

Bitkilerde Kök, Kök Hakkında Bilgiler

Kök kara hayatına uyum sağlamış olan gelişmiş bitkilerde toprak içine doğru büyüyen bir organdır. Köklerde stoma bulunmaz. Kök hücreleri klo-roplast içermez. Bazı bitkilerin kökleri su ve havada gelişebilmektedir. Suda gelişen köklere su kökleri, havada gelişen köklere ise hava kökleri denir. Hava kökleri fotosentez yapma işini de üstlendiklerinden kloroplast içeriri-ler. Köklerin toprağı tutma özelliği son derece önemlidir, çünkü bu sayede toprak kaymaları, toprağın verimli üst katmanlarının yağmurlarla kaybı gibi insan yaşamını etkileyecek olumsuz etmenler de ortadan kalkmış olur. Bitki­lerde köklerin dört önemli işlevi vardır. Bunlar: 1) Bitkileri toprağa bağla­mak 2) Topraktan su ve mineral maddeleri almak 3) Su ve mineral maddele­rin alındıkları yerden gövde ve yapraklara taşınmasını sağlamak 4) Bitki hormonları ile diğer organik bileşikleri sentezlemek. Bunlardan başka kök bazı besin maddelerini depo etme görevini de yapar.

Kökler üçe ayrılır: 1) Primer Kök (Ana Kök) 2) Sekonder Kök (Yan Kök) 3) Adventif Kök (Ek Kök)

Gelişme gösteren tohumdan meydana gelen ilk kök genellikle doğru­dan aşağı doğru büyür ve primer kök (ana kök) olarak adlandırılır. Primer kök, bitkinin toprağa bağlanmasını sağlar. Primer kökten dallanarak gelişen köklere sekonder kök (yan kök) denir. Sekonder köklerin sayıları fazladır ve bitkinin toprağa tutunmasını sağlarlar. Bazı şartlar altında bitkinin gövde ve yapraklarından kök meydana gelebilir. Bu şekildeki köklere adventif kök (ek kök) denir.

Kök Metamorfozları

Kökler, kendi görevlerinden farklı görevleri üstlendiklerinde meta­morfoza uğrayabilmektedirler. Bunlar:

1) Yumru (Depo) Kökler: Besin maddelerini depo ederek şişkinleşen köklere denir. Yumru kökler şekil bakımından bir çok farklılıklar gösterir. Örnek: Havuç, turp, pancar, salep.

2) Çekme (Kontraktil) Kökler: Bu tip kökler önce fazla miktarda yedek besin maddesini depo eden kabuk bölgesinin (korteks) sonradan besin maddesini kaybetmesi sonucu yüzeyinde enine katlanmalar oluşturarak kı-salmasıyla meydana gelir. Böylece bitkinin gövdesi daha fazla derine çekile­rek toprağa daha sıkı tutunmuş olur. Örnek: Kırmızı zambak, safran, dana ayağı.

3) Tutunma Kökleri: Bazı sarılıcı köklerin gövdelerinde oluşan ve bitkinin duvara tutunup yükselmesini sağlayan köklerdir. Örnek: Duvar sar­maşığı.

4) Sömürme Kökleri: Bazı parazit bitkilerin yaşadıkları konak bitki­nin besininden faydalanmak için konak bitkinin iç dokularına doğru geliştir­dikleri köklerdir. Örnek: Canavar Otu, Ökse Otu.

5) Hava Kökleri: Özellikle tropikal bölgelerde, deniz kenarlarındaki bataklıklarda yaşayan bitkilerde görülür. Bu köklerin hücreleri arasında ge­niş, boş alanlar yani hücre arası boşluklar bulunur. Bol hava içeren böyle kökler yapraklı dalları su üzerinde tutmaya yarar. Bazı bataklık bitkilerinin kökleri su yüzeyine çıkarak oksijen sağladıklarından bunlara solunum kökle­ri denilmektedir. Örnek: Bazı bataklık bitkileri.

6) Destek Kökler: Bunlar genellikle tropikal bölgelerde ve bataklık topraklarda yetişen bitkilerin tutunabilmeleri için geliştirdikleri ek köklerdir. Örnek: Devetabanı ve mısır.

7) Diken Kökler: Bazı palmiye, hurmagiller gibi bitkilerde kökler di­ken şeklini almıştır. Bunlar koruyucu ve savunma görevini görmektedir.

Kökün Anatomik Yapısı

Kökün en dış kısmında tek hücre sırasından oluşan bir epidermis taba­kası bulunur. Kök emici tüyler genellikle epidermis hücrelerinden oluşur.

Epidermise koruyucu doku da denir. Epidermisin altında parankima hücre­lerinden oluşan geniş bir korteks (kabuk) tabakası yer alır. Parankima hüc­releri arasında intersellüler alanlar bulunur. Parankimatik korteks hücreleri içinde çoğu kez nişasta tanelerine ve salgı maddelerine rastlanır. Hava kökle­ri dışında bu hücreler kloroplast içermezler.

Korteks tabakasının iç kısmında merkezi silindir olarak adlandırılan bölge vardır. Merkezi silindirin en dış kısmında endoderma tabakası bulunur. Endoderma tek bir hücre sırasından oluşur. Bu hücre sırası merkezi silindirle korteksi birbirinden ayırır. Endoderma hücrelerinin çeperlerinde suberin ve ligninden oluşan "kaspari şeridi" adı verilen şeritsi kalınlaşmalar vardır. Bu şerit su geçişini engeller. Su ancak teğetsel çeperlerden geçebilmektedir. Kökler yaşlandıkça hücrelerin çeperlerinde başka kalınlaşmalar da olmakta­dır. Merkezi silindir endoderma tabakası altında yeralan ikinci tabakası yine tek hücre sırasından oluşmuş periskl tabakasıdır. Periskl tabakası hücreleri parankimatik özellikte olup yan kökler bu hücrelerden oluşmaktadır. Periskl tabakasının altında kökün iletim sistemi yer almaktadır. Kökte ksilem ve floem ışınsal tarzda yanyana yerleşim gösterir. Ksilem sayısına göre bitkinin monokotil veya dikotil olduğuna karar verilir. Monokotillerde ksilem sayısı 15-20, dikotillerde 2-3'dür. Merkezi silindirin en alt kısmında kökün öz kısmı yer alır. Öz bölgesi sklerankimatik hücrelerden oluşmuştur. Sklerankimatik öz toprak içinde ilerleyen köklere direnç özelliği kazandırmıştır.

Monokotil bitkilerin köklerinde ilk oluşan elementler sürekli (daimi) doku haline dönüştüğünden bunlarda sekonder yapı meydana gelmemektedir ve kökte enine büyüme bir süre sonra sona ermektedir. Kökte sekonder bü­yümeye genellikle açık tohumlularda ve dikotil (çift çenekli) bitkilerde rast­lanmaktadır. Kök ile gövde arasındaki bölgeye hipokotil denilmektedir.

Meme Kanseri Taramanızı Önce Kendiniz Yapın

Kendi kendinize bir yaştan sonra bu kontrolleri yapmanız önem taşıyor.Göğüs ve çevresini dairesel hareketlerle çok bastırmadan ele bir yumru ya da ser..
324 21 753
Hareket Etme İsteği de Genetik mi?

ABD araştırmasına göre hareket etmem isteği ve tembellik genetik mi ve önlenmesi mümkün mü? Miskinlerin, tembelliğe genetik olarak yatkın olabilece..
249 11 367
Gülüş Tasarımı İle Gençleşmek de Mümkün

Ağız ve diş estetiğinde son moda gülüş tasarımı.. Bu estetikle daha genç görünülebilir. Hanımların ilgisini çekecek ayrıntılar.. Euroderm Özel Poli..
898 18 805
Saraylardan Evinize Gelen Şıklık

Bambum’dan müthiş bir yenilik! Cam sebiller “Bambum Glass Serisi” ile saraylardan evlerimize giriyor! Limonata, meyve suyu, Osmanlı şerbeti gibi çok ..
513 25 550
Hassas Ciltlere Nasıl Bakım Uygulanır?

Hassas ve narin bir cilt yapınız varsa, güneşten iyi korumalı ve özel bakım yapmalısınız.. HASSAS CİLDİN YAPISI VE BAKIMI NASILDIR, NASIL OLMALIDIR..
865 10 707
Ağız Kokusu İçin Tarçın Tüketin

Her şekilde kullanabileceğiniz bir miktar tarçın ile yoğun ağız kokusuna son! Ağız kokunuzdan şikayetçiyseniz biraz tarçın işinize yarayacak.. Ağız..
954 4 826
Dişler neden çürüyor? Diş çürükleri engellenebilir

“Ne yazık ki çürüklerin önüne geçmek biraz zor. Ancak dişin yapısı çeşitli yöntemlerle güçlendirilerek diş çürükleri engellenebilir”Diş Hekimi Dt. Gür..
468 5 305
Kimlerin Saçı Daha Çok Yağlanır?

Saç dokusu ve türü kişiden kişiye farklılık gösterir. Yağlı, kuru ve karma tipler vardır. Aşırı yağlanmanın sebepleri ve çareleri nelerdir? Saçları..
927 10 201
Günde Ne Kadar Süt İçmeliyiz?

Kemik sağlığı için yapı taşı olan süt ne kadar tüketilmeli ve sütün mucizevi faydaları.. Yaşamın her döneminde tüketilmesi gereken süt, vücudun iht..
887 6 314
Yumurtalık Kisti Bebeği ve Doğumu Etkiler mi?

Yumurtalık kistleri her zaman kötü huylu olmuyor. Peki gebelikte yaşanan yumurtalık kistleri bebeği, anne sağlığını ve doğumu ne yönde etkiliyor? Y..
467 19 378
Saç Büyümesi İle İlgili Gelişmeler

Kel ya da saçı az olanlar için yeni bir umut ışığı doğdu. Araştırmacılar klonlama ile saç hücrelerini hedefledi kafa derisine saç hücreleri aktarılabi..
857 24 202
Saç Güzelliği İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Somon. Saç temelleri için gerekli protein somon balığında fazlasıyla bulunur. Kafa derisi sağlığını olumlu etkiler. Omega 3 yağ asitleri ve D v..
707 26 478
Yaz Aylarında Cilt Tehlikeleri: Böcek Sokması, Aşırı Yanma

Denizdeki tehlikelerden biri acı ve ağrı veren mikrop kapmanızı sağlayan denizanasıdır. Yaşamınızı tehdit eden zehre sahip olabilir. Dikkatsiz old..
154 24 194
Sevgiliye %100 doğal, şık ve sağlıklı hediyeler!

Bambum, Sevgililer Günü’ne özel hazırladığı indirim kuponu ile hem kalpleri fethediyor hem de kesenizi düşünüyor. Sevgiliniz bambudan yapılmış hediyes..
899 11 157
Saçları Korumanın En Güzel Çözümleri

İnce ve cansız saçlara neler yapabiliriz? Ağır şekillendiriciler ve ürünlerden uzak duralım. Silikon bazlı ürünlere yönelin. Dolgun ve canlı sa..
537 7 384