Doktor Tv Banner

Bitkilerde Beslenme Ototrof Bitkiler

Bitkilerde Beslenme Ototrof Bitkiler
69 1 74

Bitkilerde Beslenme, Bitkilerin Beslenmesi

Bataklık ve sulak ılıman iklim bölgelerinde yetişen böcek kapan bitki­leri incelediğimizde, özellikle böcekleri çekerek veya tutarak beslendiklerini görebiliriz. Böyle bitkilerde gözlenen bu hareketler bilinçli bir hareket olma­yıp basit turgor prensiplerine göre çalışmaktadır. Bunun yanısıra tüm iletim demetine sahip bitkiler, topraktan bazı mineral maddelerini yeterince alama­dıklarında büyüyemezler. Böcek kapan bitkiler (insektivorlar) gerekli mad­delerin çoğunu böceklerden temin ederler. Bu özel bitkiler sindirim enzimle­rini salgılayarak böcekteki mineral maddeleri çözerler ve besin gereksinim­lerini sağlarlar. Böcek kapan bitkiler hücre dışı sindirimi ve absorbsiyon ya­parlar ve bu beslenme yöntemleri ile aslan, köpek vs. gibi et yiyen (karnivor) hayvanlar katagorisine girerler. Karnivor bitkilerin her bir türü mineral mad-delerce fakir topraklarda yetişmek üzere bir değişim göstermişlerdir. Bu canlıların topraktan alamadığı ancak böcekten temin ettikleri en önemli madde azottur. Böcek kapan bitkiler bu tip beslenmenin yanı sıra fotosentez azottur. Böcek kapan bitkiler bu tip beslenmenin yanı sıra fotosentez yaparak da besinlerini temin ederler. Böcekkapan bitkilere Drosera, Dionea, Nepenthes ve Utricularia gibi bitkiler örnek verilebilir. Bitkilerin beslenmesi için gerekli olan elementler şunlardır:

Karbon : Bu element karbonhidratların temel elementidir.

Azot: Proteinlerin yapı taşıdır ve bitkilerin yaşamında çok önemlidir.

Fosfor: Bazı katalitik olaylarda rol oynar.

Magnezyum: Bu element krolofil yapımı için gereklidir ve katalizör olarak görev yapar.

Demir: Solunum ve madde taşınımı olaylarında görev alır.

Kalsiyum: Hücre çeperinde bulunması gereken bir maddedir.

Potasyum: Büyüme ve hücre bölünmesi olaylarında iş görür ve kloro­fil yapımı ile karbonhidrat metabolizmasında rol oynar. Bu maddelerden herhangi birinin eksik olması veya bunlardan birkaç tanesinin yeterli alına­maması durumunda bitkilerin gelişmelerinde çeşitli anormallikler görülür.

Bitkilerin az da olsa almak zorunda oldukları elementler vardır. Bun­lara mikro elementler denir. Klor, bor, manganez, bakır ve molibden bu elementlere örnektir. Bunlar bitkilerde esas olarak enzimatik reaksiyonlarda kök ve gövde gelişiminde, çiçeklenmede, hormon oluşumunda rol oynarlar.

Gerek fotosentez gerekse kemosentez yapamayan bazı bitkiler kendi­lerine gerekli olan besin maddelerini bulundukları ortamdan hazır olarak alırlar. Canlıların bir çoğu bu yolla kendileri için çok gerekli olan elementleri sağlamış olurlar. Bu canlılara heterotrof canlılar denir. Heterotrof beslen­mede 3 değişik tip ayırt edilebilmektedir:

1) Saprofitik Beslenme (Çürükçül Beslenme )

Gıdalarını çürümekte olan organik yapılardan alırlar. Pek çok bakteri küf mantarı bu şekilde beslenir.

2)Parazitik Beslenme (Asalak Yaşama)

Bazı klorofilsiz bitkiler besin maddelerini doğrudan doğruya canlı or­tamdan sağlar. Bu canlılar tam parazittir. Örneğin Cin saçı (Cuscuta) veya Canavar otu (Orobanche) gibi bitkiler klorofilleri olmadığından üzerinde yaşadığı bitkinin bütün besinini alır. Yarı parazit bitkiler ise klorofillidir ve fotosentez yapabilirler. Bunlar sadece su ve suda erimiş mineral maddeleri alırlar. Örneğin; Ökse otu (Viscum albüm) bitkisi.

3) Simbiyoz Yaşam Nedir

Bazı bitkiler ortamlarında kendileri için gerekli mineral ve besin mad­desi çok az olması ve bazı minerallerin bulunmaması nedeniyle simbiyoz (ortak) yaşarlar. Bu duruma en güzel örnek Likenlerdir. Birlikte karşılıklı ya­rarlanma söz konusu olduğu için bu duruma mutualizm de denir. Baklagil­lerin köklerinde bulunan ve havanın serbest azotunu alan özel bakteriler (Rhizobium) simbiyotik yaşamaya güzel bir örnektir.

4) Ototrof (Kendi Besinini Kendi Yapan) Bitkiler

Bitkiler canlılıklarını sürdürmek ve enerji sağlamak için besin yapmalı ve yapılan bu organik gıdaları yakarak kullanmaları gerekmektedir. Enerji sağlamak için kullanılacak organik bileşiklerin devamlı bulunması, bitki beslenmesi ve yaşamlarının sürekliliği için zorunludur. Bitkilerin dış ortam­dan aldıkları inorganik maddelerden kendileri için gerekli organik maddeleri yapmalarına asimilasyon (özümleme) denir. Bu yeteneğe sahip bitkilere ototrof bitkiler denir. Ototrof canlılar belli bir enerjiden yararlanarak hava­dan aldıkları karbondioksiti redüksiyona uğratarak kendileri için gerekli or­ganik maddeleri yaparlar. Enerji güneşten sağlanıyorsa bu olaya fotosensez denir. Buna karşılık prokaryot ve klorofilsiz bitkiler güneş enerjisi yerine ya­şadıkları ortamdan kendileri için besin temin ederler. Bu olaya ise kemosentez denir.

Cinselliği Güçlendiren Bitkiler ve Özellikleri

Lavanta başta olmak üzere bu bitkiler cinsel hayatınızı canlandıracak. İşte seks hayatınıza renk katacak bitkiler.. Mutfağınızda bulunan birçok bit..
154 17 276
Hastalıklara Bire Bir Şifalı Bitkiler

Ferin Batman’dan 8 muhteşem özellikli bitki tavsiyesi.. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman’ın verdiği bilgiye göre; Menemendeki Ege Tarımsal Ara..
504 4 338
Sinameki ve Cascara Kansere İyi Geliyor

Kanserden koruyan alternatif tıp mucizeleri bitkiler ve besinler neler? Sinameki ve cascaranın özellikleri neler? İşte mucize yaşam dostu bitkiler.. ..
215 18 275
Kemoterapiye Başlarken 15 Beslenme Önerisi

Kemoterapinin yan etkileriyle başa çıkabilmek için sağlıklı ve dikkatli beslenmek gereklidir. 1. Lezzetli gıdalara yönelin. Hoş olmayan tatlar zat..
270 4 511
Dolgun Göğüsler İçin Beslenme Önerileri

Dolgun göğüslere sahip olmak isteyen kadınlar. Estetikten önce bu beslenme düzenini denemeye ne dersiniz? Hisar Intercontinental Hospital Estetik P..
909 20 178
Boğaz Ağrısı ve Larenjite İyi Gelen Bitkiler

Larenjit ses kısıklığı veya ses kaybı şeklinde görülür ve boğaz ağrısıyla birlikte ortaya çıkar. Ses tellerinin iltihaplanması durumudur. Soğuk al..
774 26 399
Zehirli Bitkiler Bizi Nerede Bulur Nasıl Etkiler?

Zehirli sarmaşık, meşe ve sumak Amerika’da ormanlık ve bataklık yerlerde sıkça karşılaşılan bitkiler. Gerçekten zehirli değiller fakat ciltle tema..
290 23 807
Obezite ve Gelişim Bozukluğu Neden Olur?

Batı tarzı beslenme alışkanlıkları sağlığı bozuyor. Çocuklarda gelişim bozukluğu ve obeziteye bile yol açabiliyor. Fırat Üniversitesi Çocuk Sağlığı..
386 14 688
Kansızlık Tedavisinde Doğru Beslenme Faktörü

Kansızlık tedavisinde doğru seçilmiş bir beslenme modelini uzmanlar sizlerle paylaşıyor.. Ülkemizde en sık görülen anemi türü “demir yetersizliği a..
658 12 355
Okul Çağı Çocukları Vejetaryen mı Oluyor?

Tavuk, köfte ve hamburgerin yerini erişte, pirinç ve fasulye mi alıyor? Dünya ülkelerinde yapılan genel bir araştırmaya göre okul çağındaki çocukla..
414 6 883
Diyabeti Önleyen ve Yöneten Bitkiler

Sağlığımız üzerindeki etkileri adeta bir yıkım gibi gerçekleşen diyabet yani şeker hastalığı mutlaka tedavi edilmelidir. Tip 2 diyabet sonucu kötü..
269 6 562
A Vitamini Nedir? Etkileri ?

Öncül yapısını Beta Karoten maddesinin oluşturduğu A vitamini, sağlıkta önleyici bir madde olarak oldukça önemli bir konumdadır. A vitamini,..
462 16 577
Bu Bitki Çayları Bitkinliğe İyi Geliyor

Hangi bitki çaylarını tüketmeliyiz? Bahar yorgunluğu ve depresyona iyi gelen bitkiler.. Prof. Dr. İlhami Gülçin, fitoterapistlerin bahar yorgunluğu..
720 18 278
Akdeniz Diyeti, Kadınlarda Ömrü Uzatıyor

Kalbi koruyan sağlıklı Akdeniz diyeti kadınlarda yaşam ömrünü uzatıyor ve sağlık veriyor. Orta yaş ve üzerindeki kadınlar için en ideal beslenm..
911 21 289
Bağışıklığı Koruyan, Stresi Azaltan, Enerjik Bitkiler

Günlük enerji düzeylerinizi artırmak, hastalıklardan korunmak aynı zamanda stresi yenmek mi istiyorsunuz? Bu bitkiler tam size göre. Sağlıklı bir ..
508 19 855