Doktor Tv Banner

Bitki Hucresi Nedir

Bitki Hucresi Nedir
92 0 80

Bitki Hücreleri ve Bitki Hücresi Farklılaşma

Yeşil alg Volvox'da iki farklı hücre tipi, yani generatif olan çoğalma ve vejetatif olan hareket hücresi ayırt edilir. Organizasyon düzeyi yüksek koloniler olan ilk çok hücreli bitkiler volvoxlardır Bitkilerde organizasyon arttıkça hücre çeşidi de artar. Örneğin eğrelti ve tohumlu bitkilerde farklı yapıdaki hücre tipleri yosunlara göre daha çeşitlidir. Bir bitkideki tüm hücre tipleri döllenmiş yumurta hücresinden oluşur. Gelişim süresince hücre farklılaşması görülür

Aynı yapıda olan ve benzer görev üstlenen hücre topluluğuna Doku denir. Böyle bir dokuyu terenin kök ucunu ışık mikroskobu ile inceleyerek görebiliriz. Bunlar zar şekilli, ince çeperli ve vakuolsüzdür. Bu hücrelerde sıkça çekirdek ve hücre bölünme dönemleri görülür. Yani doku bir yerde, bölünme yeteneğindeki hücre top­luluğudur. Bu şekilde hücrelerin oluşumunu üstlenen dokuya "MERİSTEM DOKU" (bölünür doku) denir. Meristem doku, canlılığını sürdüren bitkide embriyo döneminde bölünme yetisini korur ve primer (birincil) veya öncül olarak bölünür. Meristem doku ve sürekli doku hücrelerinin bazıları hormon ve benzeri maddelerin etk­isiyle sonradan tekrar bölünme özelliği kazanır. Bunlara sekonder (ikincil) ya da son-cul meristem doku adı verilir. (Bitkilerde hüce)

Kök ucundan yukarıya doğru hücrelerin yapısını incelersek, hücrelerin uzunla­masına yerleştiği bir bölge görülür. Bunların hücre çeperi, farklı kalınlıkta ve vakuol-leri değişik büyüklüktedir. Burası farklılaşma zonudur. Bu bölgenin üst kısmında aynı hücrelerin oluşturduğu başka bir bölge vardır. Buradaki dokunun hücreleri kural olarak bölünmez. Meristem veya bölünür dokuyu oluşturan hücreler farklılaşarak, sürekli bir durum alırsa DEVAMLI DOKU adını alır. Devamlı doku, kökü sarar. Devamlı doku hücreleri, meristem dokudan hücre bölünmesinin az oluşu veya hiç olmaması ile ayırt edilir. Bu hücrelerin çeperi çok kalın ve merkezi vakuolleri vardır. Bunlar ÖRTÜ DOKUSUNU; yani EPİDERMİS'i oluşturur- Örtü doku, epidermis, tabakaları bitkinin yaprak ve gövdesini sarıp örter. Bunlar vejetasyon küresinin dış meristem tabakası adı ver­ilen Dermatogen; yani PROTODERM'den oluşur (bitki hücresi özellikleri)

Epidermis bitki organlarındaki diğer dokuları örterek, onların fazla nem kaybederek kurumasını önler. Ayrıca güneş ışınına, mekanik yaralanmalara ve zararlı böceklere karşı koruyucu rol oynar, Bunu epidermisin, örneğin yaprakta. olduğu gibi, üzerinde bulunan mumsu bir maddeden yapılmış olan Kutikula (=mumsu örtü) sayesinde gerçekleştirir. Kaktüs gövdesini saran mumsu örtü, bunun için iyi bir örnektir.

Kökün bu tüylü bölgesinin farklılaşmış epidermis hücreleri, su ve çözünmüş tuzlan alır. Bunlar bir emme dokusu oluşturur. Epidermis bitkinin "PARANŞİM" veya temel dokusunu sarar. Bu devamlı doku, çok köşeli şekle sahip az farkhlaşan hücrelerden oluşur. Paranşim, konumuna bağlı olarak farklı görevler üstlenir. Örneğin kökün paranşim hücreleri, nişasta veya protein gibi maddeleri depolar. Bu durumda Depo Paranşimi söz konusudur. Yapraktaki Asimilasyon (=Özümleme) Pa-ranşimi fotosentez, sünger paranşimi solunum (=gaz değişimi) görevini yapar. Ayrıca rizodermis ve kök örtüsünün dahil olduğu bir emme dokusu (=absorbsiyon) ve asimilatları (asimilasyon ürünleri) ileten floem ve suyu ileten xylemi içeren bir de iletim dokusu; ayrıca salgı dokusu ve spor ve polen oluşturan doku vardır.

Paranşimde Destek Doku bulunur. Bu, çeperi çok kahnlaşan hücrelerden oluşur. Örneğin skleranşim. Bu doku ot sapının esnekliğini; kökte çekme ve basıncı artırır. Temel dokunun diğer bir özel şekline "HAVALANDIRMA DOKUSU (=AERENŞİM)" denir. Bunun hücreleri arasında, büyük hücre arası boşluk vardır. Bataklık ve su bitkilerinin yıldız paranşimi böyledir; yapraktaki sünger paranşiminde de bu durum izlenir. (bitki hücresi yapısı)

Yaprağın çeşitli dokuları bir arada çalışarak, belli bir görevi gerçekleştirir. Bu yapıya Organ denir. Bir bitkinin çiçeğindeki taç ve çanak yapraklar ile erkek ve dişi üreme organları gibi çeşitli yapılar, üreme görevini üstlenir. Yani bir bitkinin çiçeği "ORGAN SİSTEMİNİ" oluşturur. Çok sayıda organ sistemi "ORGANİZMA"yı örneğin, çiçekli bitkileri meydana getirir

GEN NEDİR? TEMEL GENETİK BİLGİLER

DNA'nın Yapısı İnce uzun ip gibi iki şeker molekülü düşünün. Üzerlerinde 4 farklı özel asit molekülü olsun (A, T, G, C). Bu 4 molekül ..
963 25 497
TÜP BEBEK TEDAVİSİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Tüp bebek tedavi yönteminde genel olarak üç aşama mevcuttur. Bu aşamalar da uygulaması kolay ve acısız işlemler olup eski yöntemlere nazaran daha..
560 8 487
İleri Yaşlarda Kadınlara Gereken Besinler

Bu besinler ve vitaminler kadınları özellikle ileri yaş rahatsızlıklarından koruyor. Kadınlar yaşlandıkça, özellikle menopozdan sonra kalp hastalığ..
722 21 449
Cell Stem Cell Buluşu Kansere Karşı

Japon bilim adamları AIDS ve kanserle savaşan bir hücre geliştirdi. Cell Stem Cell çalışmasında bir tür kan hücresine odaklanıldı. BBC'nin haberine..
351 5 647
Cinselliği Güçlendiren Bitkiler ve Özellikleri

Lavanta başta olmak üzere bu bitkiler cinsel hayatınızı canlandıracak. İşte seks hayatınıza renk katacak bitkiler.. Mutfağınızda bulunan birçok bit..
513 13 432
Çakşır Otunun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Coşturucu özelliği olan çakşır bitkisi nelere iyi gelir, neleri önler? Otsu bir bitki olan çakşır otunun faydaları saymakla bitmiyor. İçerisinde ta..
323 8 289
Ameliyat Sonrası Kilo Alımı

Ameliyat  sonrası çoğu kişi kilo alma sorunu ile karşılaşmaktadır. Ve bununda sağlıklı bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, ameliya..
377 20 703
Bitki İle Zayıflama

Bitki çayları ile zayıflamamın mümkün olduğunu ve bunu sağlıklı bir şekilde yapıyor olduğunuzu belirtsek şaşırmısınız ? Evet, yanlış duymadınız bitki ..
744 12 583
Melisa Bitkisi Mutluluk Veriyor

Melisa çayı genelde rahat bir uyku çekmek için yapılır ve stresi azaltıcı özellikleriyle bilinir. Beyinde endorfini salgılatan papatya mutluluk da ver..
824 7 394
Bu Bitki Çayları Bitkinliğe İyi Geliyor

Hangi bitki çaylarını tüketmeliyiz? Bahar yorgunluğu ve depresyona iyi gelen bitkiler.. Prof. Dr. İlhami Gülçin, fitoterapistlerin bahar yorgunluğu..
341 8 351
Gen Tedavisi Lösemiye Umut Işığı Olacak

Ön araştırmalara göre gen tedavisi lösemiye ve diğer kan kanseri türlerine kurtarıcı umut ışığı olacak. New Orleans deneysel tedavi merkezinde ..
263 7 302
Bitkisel de Olsa İlaç Alırken Dikkat

Prof. Dr. Esat Yılgör her ilacın bileşeninde bitki olduğunu ancak bitkisel de olsa ilacın dikkatli kullanılması gerektiğini vurguluyor. Doğadaki bi..
687 18 446
Diyette Olan Birine Alınabilecek En İyi ve En Kötü Hediyeler

Sevdiğiniz biri kilo vermeye çalışıyor yani diyette, peki ona nasıl bir hediye alabilirsiniz? Diyette olan birine alınabilecek iyi ve kötü hediye..
259 10 238
Yorgunluk ve Baş Ağrısına Ihlamur

Baş ağrısı çekenler ve bahar yorgunluğuna özel en etkili bitki ıhlamur bol bol ıhlamur için.. Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğret..
633 16 291
Demli Çay Sağlığa Zarar Veriyor

Çok miktarda çay zaten sağlığa zararlı bir de demli koyu çay içiyorsanız sağlığınız tehlikede olabilir. Miktarını ve demini iyi ayarlamak gerek.. S..
372 26 638