Doktor Tv Banner

Beyin Hastaliklari Ve Goz

Beyin Hastaliklari ve Goz
73 0 32

Beynimizin hastalıkları gözümüzü nasıl etkiliyor?

Beynin yapısı ile gözün yapısı birbirinin kardeşi; yani ilk başlangıçtan itibaren, ilk hücreler çoğalmaya başladık­tan itibaren, kardeşlik oluyor. Bazı hücreler vücudun bazı bölümlerini, bazı hücreler de başka bazı bölümünü yapı­yor. Gözün ve beynin ana hücreleri aynı. Bu yüzden beyinde bir problem olduğunda gözde de benzer bir problem ortaya çıkabiliyor. Örneğin multipl skleroz (MS) hastalı­ğında, beyindeki damar tıkanıklıklarında, beyindeki da­mar genişlemelerinde, Alzheimer'de ve birçok başka ilti­hap hastalıklarında, yalancı tümörlerde gözde ya görme kaybı ya çift görme ya bulanık görme ya da yarım görme gibi belirtiler olabiliyor veya yüzün bir tarafında kasılma, seğirme gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Nöro-oftalmo-loji, beyin hastalıklarının daha önce teşhis edilmesinde ya­rarlı oluyor.

Yani gözde ortaya çıkan herhangi bir şey, tedavide çok önemli bir basamak oluşturabiliyor...

Evet ve hatta hastaya da o işareti veriyor, doktora gitmesini sağlıyor. Kimse, "Benim beyin tümörüm var" diye gelmiyor, her beyin tümörü de erken dönemde baş ağrısı, bulantı, kusma yapmıyor, ama hasta, "Görmem­de bir problem var" diye geldiği zaman, yapılan muaye­nede biz tümörün izini bulabiliyoruz. Dolayısıyla ilk, açılan kapı, nöro-oftalmoloji ya da göz hastalıkları ola­biliyor.

Multipl sklerozdan (MS) az önce bahsettiniz. MS'te özel bir görme kaybı olabiliyor mu?

Olabiliyor, bu görme kaybı iki şekilde olabiliyor. Bir tanesi, göz siniri etkilenebiliyor ve görme kaybı olabili­yor. Bu görme kaybı da geçici bir kayıp değil, uzun süre­biliyor, bazen de iz bırakabiliyor. İkincisi, göz kaslarını işleten sinirlerde problem yaratması. O zaman da çift görmede, demin söylediğim gibi titreme olabiliyor, çevre devamlı titriyormuş gibi gözükebiliyor. Zaten bazen MS teşhisini göz bulgusuna bakarak koyabiliyoruz. Önemli bir kas hastalığı olan "miyasteni gravis" hastalığında da yine benzer şekilde hastalar genellikle ya çift görme ya da gözkapaklarında düşüklükle geliyorlar. Tetkik ediyo­ruz ve o zaman da kas hastalığı bulabiliyoruz. Gene ilk belirti gözde olabiliyor.

Beyin ağrımaz, göz ağrır

Alkol ve madde kullanımına geçmeden önce sormak istiyorum: Göz ağrır mı?

Beyin ağrımaz, ama göz ağrır.

Dayanılmaz bir ağrı mı?

Olabilir. Gözün içinde birçok sinir hücresi var, ağrıyı bu hücreler yansıtır. Gözün önünde ve içinde göze ağrıyı taşıyan sinirler var. Dolayısıyla göz içinde iltihap olduğu zaman da ağrır, gözün önünde bir yabancı cisim olduğu zaman da ağrır, göz siniri iltihap atacağı zaman da ağrır, multipl sklerozda gene ağrır. Bunların hepsi ağrı yapar.

Yani gözümüz ağrıdığında o acıyı hissedebiliyoruz...

Evet, ağrıyı hissedebiliyoruz. Beyin gibi değil.

Sigara gözü kurutuyor

Gerek sigara, gerek alkol kullanımı olsun, bütün bu alışkanlıklarımız gözlerimize de zarar verebiliyor mu?

En sık kullanılandan başlayalım: Sigara kuru göz ya­par, kataraktı ilerletir, gözün gören noktasının bozulma­sına neden olur. Alkole gelince, sık alkol kullanımı, hele beslenme bozulacak düzeyde olan kronik alkol kullanı­mı, göz sinirindeki B vitamini metabolizmasını bozduğu için başlangıçta geri dönülebilen, ama ileri dönemlerde geri dönülmez görme kaybı yapar. Eğer kötü bir alkol, mesela metil alkol alınmışsa, aniden körlük olur; çünkü beyin bundan etkilenir. Saatler içerisinde belki tedavi edilebilir, ama daha önce söylediğim gibi 6 saatin öte­sinde pek işe yaramıyor. Bununla da zaman zaman kar­şılaşıyoruz, ispirto içmek, kolonya içmek gibi. Madde bağımlılıklarına ilişkin şunu söyleyebilirim: Diğer toksik madde bağımlılıkları da, her türlü uyuşturucu da gene göz sinirine toksik etkisi nedeniyle, yavaş yavaş ya da aniden, geri dönülmez görme kayıplarına yol açabiliyor.

Rakı zehirlenmeleri olmuştu...

Maalesef onlarda geri dönüş olmuyor. Çünkü orada sa­dece göz sinirinde değil, aynı zamanda beyindeki bazı merkezlerde bozukluk oluyor, yani sadece görme bozuklu­ğu değil, başka sorunlar da oluyor.

Beyin hastalıklarıyla ilgili bir soru daha geldi aklıma. Felçler, yüksek tansiyon beyne bağlı fonksiyon kayıpları... Bizim bir ya da iki tarafımızı tutan felç, gözümüzü de tu­tabilir mi?

Evet! Ya yarım ya çeyrek görme kaybı olur sağ ya da sol tarafta ya da iki tarafta veya göz kaslarının sinirleri bozulduğu için çift görme olur. Bir tarafa ya da iki tarafa bakamamak şeklinde olabilir veya bakabiliyorsa da baktı­ğı yerde duramamasma yol açabilir, yani titreme olabilir.

Beki, zehirlenmelerde göz etkilenebilir mi? Soba zehir­lenmeleri, mantar ya da tavuk etinden zehirlenmeler göz­lerimize zarar verebilir mi?

Etkilenebilir, ama etkisi maddeye göre değişir tabii ki. Eğer beslenmeyle ilgili bir problemse, bu genellikle sindi­rim-sisteminde halloluyor. Eğer kan dolaşımımıza ulaşıp beyni etkileyebilecek bir toksik maddeyse, o vakit görmeyi de etkileyebiliyor.

Anlattıklarınızdan nöro-oftalmolojinin aslında hayatı­mızın ne kadar içinde olduğunu öğrenmiş olduk...

Yaşam ile göz arasındaki ilişkiyi, nöro-oftalmoloji ku­ruyor. Diğer dallar, görmeyle ilişkisini kuruyor; ama nöro-oftalmoloji yaşamla ilişkiyi kuruyor. Bir anlamda hayat kurtarıyor.

Dikkatimi çekti. En çok burada kullandınız acilen doktora gitmek gerekiyor uyarısını...

Kesinlikle. Nöro-oftalmolojiyle ilgili bir bulgu hayat kurtarıcı bir bulgu olabilir. Bu yüzden çok önemlidir.

Alzheimer Plakları ile Arterlerdeki Sertlik Arasındaki Bağlantı

Damar sertliği olan yaşlı kimselerde beyin plakları ve Alzheimer yaşanma riski daha fazladır. Demans ve beyindeki beta amiloid plaklar değerlendir..
627 11 307
Beyin ve Akıl Sağlığı İçin Besinler

Ceviz başta olma üzere beyin işlevlerini yerine getirmeyi kolaylaştıran akıl sağlığına birebir besinler.. Statistiklere göre 50 yaş üstündekilerde ..
517 26 116
Fazladan Bir Damar Hayatını Kararttı

Milyonda bir görülen bir damar fazlalığından ötürü 14 yılda 13 kez beyin kanaması geçiren adam henüz 34 yaşında ve rekorlar kitabına girmek istiyor! ..
687 10 771
Beyin Sarsılması ve Beyin Hasarı

Beynimiz yaralanmalara ve zarar görmeye çok müsait hassas bir organdır. En iyi şekilde korumamız gerekir. Kafatası içine oturan beyin kemiği ve iç..
354 11 138
Beyin Bağlantılarının Yavaşlaması Okuma Güçlüğüne Neden Olabilir

Beyin alanlarındaki belirli bağlantıların yavaşlaması sonucunda yaşanan okuma ve görme güçlüğü araştırıldı. Disleksi denilen bu durumun kökenin..
545 14 231
Sıcak Kakao Beyin İşlevlerini Geliştirir mi?

Düşük seviyelerde olan beyindeki kan akımını geliştiren ve hızlandıran, özellikle yaşlılarda düşünce geriliğini önleyen bir madde bulundu. Çalışma..
968 10 282
Sabah Baş Ağrılarının Belirli Nedenleri

Baş ağrınız sabahları yoğunsa ve geçmiyorsa birçok sebebi olabilir. Prof. Dr. İlhan Elmacı bu nedenleri ve tedavi şeklini anlatıyor.. Beyin insanı ..
446 26 807
Beyin Taramaları, Venüs Mars İddiasını Doğruluyor

Kadınlar sezgisel erkekler mantıksal düşünür, kadınlar venüs, erkekler marstan diye boşuna denmiyormuş. Araştırmalara göre beyin taramalarında ..
949 4 374
Kafadaki Baloncuk Saatli Bomba Gibi

Prof. Dr. Serra Sencer beyin anevrizması denilen kafa içi baloncuk oluşumuna karşı uyarıyor. Prof. Dr. Serra Sencer uyarıyor: ‘Baloncuk’ olarak bil..
238 9 671
Sosyal Kelebeklerde Görülen Beyin Farklılıkları

Yeni bir araştırmaya göre, beynin farklı kısımları bizi sosyal ya da içine kapanık olmaya itiyor. Başkalarıyla etkileşimde bulunmada kimileri b..
905 15 433
Tansiyon İlaçları Bunamaya Yardımcı Olur mu?

Bazı tansiyon ilaçlarını kullanmak yeni bir araştırmaya göre yaşlı insanlardan bunamayı yavaşlatarak önlüyor. ACE inhibitörleri üzerinde etki eder..
251 5 696
İki Dil Konuşabilmek, Demans Belirtilerini Geciktirebilir

Yeni bir çalışmaya göre iki dil konuşan kişilerde demans yani bunama riski önleniyor ve geciktiriliyor. Bir dil konuşan insanlara oranla 4 kat ..
477 15 678
Tansiyon Rahatsızlığı Sessiz Bir Katil

Hipertansiyonu olanlar mutlaka tedavisini olmalı.. Kontrol altına alınmayan tansiyon hastalıkları sessiz bir katil gibi ilerliyor ve organlara zarar v..
503 7 116
Aşkın İlk Zamanları En Güçlü Sizsiniz

İtalyan bilim adamlarının araştırmasına göre yeni aşık olmuş bir kişinin beyin gücü ve işlevi diğerlerine göre daha üstün.. İtalya'daki Pavia Ünive..
372 12 385
Parkinson Hastalığı Nedir, Tedavisi Mümkün müdür?

Parkinson hastalığı kas kontrolü kaybına neden olan bir beyin hastalığıdır. Parkinson belirtileri ilk başta hafif olma eğilimindedir ve bazen göz ..
421 23 753