Doktor Tv Banner

Bel Fıtığı Rahatsızlığı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Bel fıtığı rahatsızlığı olanların dikkat etmesi gerekenler
25 0 85

Bel fıtığı tedavisi bel ağrısı

Hikayesinde bel fıtığı rahatsızlığı bulunan bir hasta ister operasyon geçirmiş isterse geçirmemiş olsun, günlük hayatında yapılması ve yapılmaması gereken hareketleri bilmek zorundadır.

1- Cisimleri bir yerden başka bir yere taşırken belinizin eğik değil de dik bir pozisyonda olmasına dikkat ediniz.

2- Herhangi bir ağırlığı taşımanız gerekirse yükü vücudunuza simetrik olarak paylaştırdıktan sonra taşıyınız.

3- Hafif dahi olsa yerden bir cismi alırken dizlerinizi kırınız ve çömelerek alınız.

4- Sandalye veya koltukta otururken dik bir pozisyonda olmaya gayret ediniz ve bunu alışkanlık haline getiriniz.

5- Ağır bir yükü kaldırmayı denemeyiniz.

6- Bir eşyayı alırken ona doğru uzanmayınız, yanına iyice yaklaşınız ve öyle alınız. Bir cismi yerden alırken de önce onu bedeninize doğru yaklaştırın sonra yükseltiniz.

7 - İki kişi iseniz ve bir eşyayı iki ucundan tutarak taşımanız gerekiyorsa, birbirinize haber vermeksizin eşyanın bir ucunu asla bırakmayınız.

8- Bir cismi kaldırmadan önce onun ne derecede ağır olduğunu tahmin etmeye çalışınız, ondan sonra yaklaşınız. Kaldırma işlemine geçmeden önce onu hafifçe yoklayarak bir kez de test ediniz ve ağırlığı hakkında tam bir fikir edindikten sonra kaldırınız.

9- Cisimleri bedeninizle değil de önce beyninizle kaldırdığınızı unutmayınız. Bunun için, ağır bir yükü mutlaka kaldırmanız gerekiyorsa, haltercilerin yaptığı gibi, çok iyi konsantre olunuz.

10- Ayakta iken belinizi sağa veya sola doğru rotasyon yaptırıp eğilerek yerden bir şeyalmayınız.

11- Ağır bir cismi bir yerden bir yere çekerek veya iterek tek başınıza götürmeyiniz.

12- Merdivenlerden inerken bastığınız basamaklara çok dikkat ediniz. Bazen son basamağa geldiğinizi sandığınız da bir basamak daha vardır ve siz farkında olmadan tüm vücudunuzla aşağıya doğru düşersiniz. İşte bu çok tehlikeli bir harekettir, bundan kaçınınız.

13- Abdest alırken ya da elinizi, yüzünüzü yıkarken lavaboya doğru eğilmeyiniz, belinizi olabildiğince dik tutmaya gayret ediniz. Bu yüzden evinizdeki lavaboların biraz daha yüksekçe olmasını sağlayınız.

14- Çocuklarınız okula giderken çantalarında az yük taşıtmaya çalışınız. Bunun için sadece o günkü dersleri ilgilendiren kitap ve ders gereçlerini yanlarına almaları için onları eğitiniz.

15-Ütü yaparken tek ayağınızın altına 15-20 cm. yükseklikte bir cisim koyarak hafifçe yükseltiniz, belinizin rahatladığını göreceksiniz.

16-Elektrikli süpürgeyle veya paspasla yerleri temizlerken öne doğru eğilmeyiniz ve belinizi dik bir pozisyonda tutmaya gayret ediniz.

17 - Sağlıklı iken düzenli olarak spor yapınız. Yüzmeye önem veriniz, yürümeyi ihmal etmeyiniz.

18-Her gün en az 15 dakika yürüyünüz.

19- Bir defa bel rahatsızlığı geçirmiş ve iyileşmişseniz, uzman doktorun size vereceği egzersizleri aksatmadan yapınız.

20- Sağlıklı iken her gün hiç aksatmadan kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapınız.

21- Egzersizleri, altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zemin üzerinde yapınız.

22- Egzersiz hareketlerinin sayısını gün geçtikçe yavaş yavaş arttırınız. Başlangıçta aşırılığa kaçmayınız.

23- Spor veya egzersiz yaparken ani ve zorlayıcı hareketlerden kaçınınız.

24- Egzersiz sonrasında şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa uzman doktora danışınız. Bir saati geçen rahatsızlık söz konusu ise o hareketi yapmayınız.

25- Hergün peynir veya bir tabak yoğurt yemeyi adet haline getiriniz.

26- Eğer kilonuz fazla ise bunu bir türlü veremiyorsanız, bir uzman doktor ve diyetisyene başvurunuz. Gerekirse psikologdan da yardım isteyerek, kararlı bir şekilde kilolarınızı veriniz.

27-Uzman hekime danışmadan bel korsesi kullanmayınız. Çelik balenli korselerin uzun vadede bel ve karın adalelerini zayıf bırakacağını unutmayınız.

28- Kesin teşhis konulup bel ağrınızın nedeni anlaşılmadan belinizi asla çektirmeyiniz. Bunun bazen felce kadar giden sonuçlara yol açtığını unutmayınız.

29- Üzüntü ve streslerin bel sağlığınızı da olumsuz yönde etkilediğini bilerek ruh sağlığınıza özen gösteriniz. Ailevi, sosyal veya iş hayatınızla ilgili problemlerinizi çözmek için gerekirse ilgili doktor ve şahıslardan yardım isteyerek köklü bir çözüme gidiniz.

30-Vücut ağırlığınızı sürekli kontrol altında tutunuz. Alınan her fazla kilonun vücudunuz ve beliniz için ilave bir yük olduğunu, bunun da belinizin biyomekaniğini olumsuz yönde etkilediğini unutmayınız. Onun için bir Hadis-i Şerif'te belirtildiği üzere "Sofraya acıkmadan oturmayınız, doymadan kalkınız".

31- Uzun topuklu veya topuksuz ayakkabı giymeyiniz. Ayakkabınızın topukları normal olsun.

32-Sandalye veya koltuğa oturmak için kendinizi oturağınızın üstüne sanki düşüyormuş gibi aniden bırakmayınız. Yavaş yavaş, kontrollü olarak oturma pozisyonuna geçiniz.

33- Sandalye veya koltukta otururken öne doğru eğilerek yerden bir cisim -hafif dahi olsa- almayınız.

34- İşinizde sürekli oturarak çalışıyorsanız, arada bir kalkıp kısa bir süre de olsa dolaşınız.

35- Yan veya sırtüstü pozisyonda yatarak uyuyunuz. Yüzüstü yatmayınız.

36- Yatağınız sert olsun. Vücudu değişik şekillere sokan, stabil olmayan yumuşak yataklar sağlıklı değildir. Altında sunta veya tahta olan yataklar ile kaliteli ortopedik yatakları tercih ediniz.

37- Doktorunuz mutlak yatak istirahat vermişse, 2 veya 3 hafta kesinlikle istirahat ediniz. Bu süre içinde ağrınız artıyorsa, durumunuz kötüye gidiyorsa, doktorunuza bildiriniz.

38- Sert yatak istirahatinde iken ayaklarınızın altına birkaç yastık koyarak yükseltmeniz daha iyi olacaktır.

39- Sırtüstü yatağınızda bacaklarınızı dizlerinizden kırarak yukarıya doğru toplayınız.

40- Beliniz ağrıyor ve özellikle de ağrı bacağınıza vurmaya başlamış ise vakit geçirmeden uzman doktora başvurunuz. Doktor olmayan kişilerle kaybedeceğiniz vaktin bazen telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabileceğini unutmayınız.

41- Sağlıklıyken, günlük yaşantınızda tembel olmayınız, hareketli olmayı tercih ediniz.

42- Bacaklarınız düz pozisyondayken, ayakta dimdik uzun süre hareketsiz kalmayınız.

43- Daha önce bel rahatsızlığı geçirmişseniz, güreş, boks, judo, futbol gibi mücadele sporlarından uzak durunuz.

44- Çocuklarınız hız1ı gelişsinler diye aşırı antrenman veya gereğinden fazla spor yaptırmayınız.

45- Çocuklarınız oturarak ders çalışırlarken on~ ları öne veya yana eğik durmamaları konusunda sık sık uyarınız.

46- Raflardan kitap veya herhangi bir eşyayı alırken önce ayağınızın altına yükseltici bir şey koyunuz ve o eşyanın hizasına yükseldikten sonra alınız.

47- Yürürken veya ayakta dururken vücudunuzun dik bir pozisyonda olmasına özen gösteriniz.

49- Otomobil kullanırken koltuğunuz sert olsun ve belinizi ince bir yastıkla destekleyiniz.

50- Yataktan kalkarken önce tam yan dönünüz, daha sonra ellerinizle yandan destek alarak oturur pozisyona geçiniz ve öyle kalkınız.

Bel ve Boyun Fıtığı Sebebi

Bazı huylarımız ve karakter özelliklerimiz bel ve boyun fıtığı sebebi olabiliyor. Uzmanlar bazı huyların bel ve boyun fıtığına yol açabileceğini a..
635 26 395
Kasık Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi

Prof. Dr. Hasan Taşçı sinsice ilerleyen belirti vermeyebilen kasık fıtığının nedenlerini ve tedavi şeklini anlattı.. Medipol Üniversitesi Genel Cer..
835 13 448
Masa Başı Çalışanları Fıtık Mahkumu mu?

Dr. Ali Şahabettinoğlu kötü ofis koşullarında çalışanların hangi ortopedik sorunlara yakalandığını anlatıyor.. Günümüzde iş hayatında bilgisayar ku..
741 14 138
Bel Fıtığı Tedavisinde Yeni Çözüm

Tedavi edilmeyen bel fıtığı, ilerleyen dönemlerde cinsel yaşamı olumsuz etkileyerek idrar ve büyük abdest kaçırmalarına yol açabiliyor. Fizyorem F..
909 13 241
Tıbba Karşı Gelmenin Sonu

Kocaeli’de bel fıtığı yaşayan 16 yaşındaki kızının belini çektirten baba pişman. Çünkü kızı sol bacağından felç oldu. Hastaneler, doktorlar varken bu ..
262 19 697
Ne Zaman Fıtık Ameliyatı Olunmalı?

Duruş bozuklukları son yıllarda bel ve boyun fıtığına yol açıyor. Bu fıtık ameliyatları her ülkede hafif yaşanırken ülkemizde yoğun yaşanıyor.. Ülk..
380 13 838
Bel ve Boyun Fıtığı Cinselliği Vuruyor

Cinsel isteksizlik ve güç yetmezliğinin sebeplerinden biri de bel ve boyun fıtığı.. Cinselliği vuran sebepler nelerdir? Bütün bel ve boyun ağrıları..
222 11 224
Maniplasyon Yöntemi İle Fıtık Tedavisi

Bursa'da bel ve boyun fıtığı nedeniyle yürümekte zorluk çekenler bu yöntemi denesin.. Milyonlarca insanın hayatını karartan bel ve boyun fıtıkları ..
654 9 786
Soğuk Kış Günleri Kalbi Vuruyor

Kalp krizi geçirenler, geçirme tehlikesi olanlar ve kalp hastalarının bu havalarda dışarıya fazla çıkmaması soğuğa maruz kalmaması önemli.. Kardiyo..
279 8 233
Eklem Ağrıları ve Romatizma Sorunu

Sert havalarda ortaya çıkan romatizma ve eklem ağrıları hayatımıza kara bulut gibi çöküyor. Yaşam kalitesini bozuyor. Peki bunlardan nasıl korunuruz? ..
874 26 318
Sütün Faydalarından Biri de Diyabeti Önlemesi

Şeker hastası olanların en dikkat etmesi gereken şey beslenmeleri. Kimi yiyecekler kan şekerini yükseltirken kimileri ise bu sıkıntıya derman oluyor. ..
851 16 295
Diş Estetiğinde Sağlığa da Önem Verilmeli

Fiziksel anlamda diş bozukluğunu gidermede kullanılan implant tedavisinin kaliteli olması önemli. Hem sağlık hem estetik açısından önemli.. Diş ka..
326 12 639
Zona Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çiçek hastalığı geçiren hemen her yetişkinde görülen bir deri rahatsızlığıdır. Yıllarca belirti vermeden de vücutta gelişebilir, Varisella zoster ..
699 5 202
Sağlıksız Kozmetik Ürünler Gözü Bozuyor

Göz sağlığını olumsuz etkileyen kalitesiz ve sağlıksız kozmetik ürünlerinden uzak durun. Bu malzemeleri satın almayın ve kullanmayın. Göz Hastalıkl..
747 25 546
Zihinsel Yüklenme Bel ve Boyuna Zarar

Her bel ve boyun ağrısı fıtık olmayabilir. Zihindeki aşırı yüklenmeler kaygı, stres gibi olaylar bel ve boyuna da vuruyor.. Fiziksel Tıp ve Rehabil..
903 5 267