Doktor Tv Banner

Bel Fitigi Belirtileri Nasil Olur?

Bel Fitigi Belirtileri Nasil Olur?
25 0 28

Bel Fıtığı Belirtileri ve Bulguları, Bel Fıtığı Nasıl

Bel fıtığı, seviyesine ve etkilediği yapılara göre çeşitli belirtiler verir. Başlıca belirtiler ve bulgular şunlardır:

Bel ağrısı,

Bacakta ağrı, uyuşma, karıncalanma (siyatik ağrısı),

Kuvvet azalması,

Hareket kısıtlanması,

Dışkılama ve idrar yapmada sorunlar.

Fıtık genellikle arka yan tarafa doğru oluştuğundan bacağa giden siniri sıkıştırabilir. Bacakta ağrı ve uyuşma gibi yakınmalarla seyrederek siyatik ağrısı ya da siyatalji denilen rahatsızlığa neden olabilir.

Fıtık nadiren arkaya doğru oluşarak omuriliği etkile­yebilir. Omuriliğin sonlandığı yerde kaudaekina denilen yapıyı etkilediğinde bacakta güçsüzlük, idrar yapma ve dışkılamada sorun, cinsel fonksiyonlarda bozulma ve makat çevresinde uyuşma olabilir. Kaudaekina sendromu olarak adlandırılan bu durum acilen ameliyat gerek­tirir.

Bel fıtığı dışında siyatik ağrısının başka nedeni var mı­dır?

Bacağa giden siyatik sinir, omurgada kireçlenme, omurga kanalında daralma ve kas kasılmasında da sıkışa­rak siyatik- ağrısına neden olabilir.

Siyatik siniri, kalça bölgesinde piriformis denen bir ka­sın içinden geçer. Bu kastaki kasılma ve spazm da siyatik ağrısına yol açabilir.

Her bacak ağrısı fıtık belirtisi değildir

Genellikle fıtık ameliyatı olanlar bacak ağrısıyla dok­tora koştuklarını söylerler. Her bacak ağrısı fıtık belirtisi midir?

Her fıtıkta bacak ağrısı olmaz. Fıtık, siyatik sinirini et­kiliyorsa bacak ağrısı olur. Orta hattaysa, bacağa giden si­niri tutmamışsa, etkilememişse, sadece bel ağrısı yapar. Ameliyat sonunda iyileşen öncelikle bacak ağrısıdır.

Bel fıtığı, bel hastalıkları arasında en ciddi olanı mıdır?

Bel fıtığı mekanik kaynaklı bel ağrıları arasında en fazla sıkıntı veren ve en fazla ameliyat gerektiren rahat­sızlıktır.

Fıtıkta en önemli risk faktörleri nelerdir?

Bel ağrısı için bahsettiğimiz tüm risk etkenleri bel fıtığı için de geçerlidir. En sık nedeni belin ve omurganın yanlış kullanımına bağlı hareketlerle, örneğin öne eğilme, ağırlık kaldırma, taşıma, uzanma gibi aktivitelerle zorlanmadır.

Bel fıtığı ile dizleri bükmeden öne eğilerek ağırlık kal­dırma ve gövdeyi döndürme arasında doğrudan ilişki ol­duğu kanıtlanmıştır. Bu hareketlerin tekrar tekrar yapıl­ması riski artırır.

Kötü duruş, kötü pozisyonda uzun süreli kalma, ağırlık taşıma, titreşim, kondisyon yetersizliği ve sırt, bel ve karın kaslarının zayıflığı bel fıtığı için diğer risk faktörleridir.

Çocuklarda ve gençlerde hiç bel fıtığına rastlanır mı?

Çocuklarda bel fıtığı çok nadir görülür. 10 yaşından küçüklerde ise hiç olmaz. 10 ile 18 yaş arasında da çok az rastlanır. Ergenlik döneminde hızlı büyüme sonrasında bel fıtığı riski artmaktadır. Çocuklarda ağır yarış sporu ve ağır fiziksel aktivite bel ağrısı riskini artırır.

Neden çocuklarda daha nadir görülür?

Erişkinlerde bel fıtığı için risk oluşturan tekrarlamalı, zorlamalı hareketler, kondisyon yetersizliği, aşırı kilo gibi riskler çocuklarda yoktur. Çocuklarda tam kemikleşme ta­mamlanmadığı için; yetişkinle kıyasladığımızda biyomekaniğin farklı olması da riski azaltmaktadır.

Kasık Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi

Prof. Dr. Hasan Taşçı sinsice ilerleyen belirti vermeyebilen kasık fıtığının nedenlerini ve tedavi şeklini anlattı.. Medipol Üniversitesi Genel Cer..
955 15 739
Bel ve Boyun Fıtığı Sebebi

Bazı huylarımız ve karakter özelliklerimiz bel ve boyun fıtığı sebebi olabiliyor. Uzmanlar bazı huyların bel ve boyun fıtığına yol açabileceğini a..
521 12 510
Ne Zaman Fıtık Ameliyatı Olunmalı?

Duruş bozuklukları son yıllarda bel ve boyun fıtığına yol açıyor. Bu fıtık ameliyatları her ülkede hafif yaşanırken ülkemizde yoğun yaşanıyor.. Ülk..
624 15 682
Çocuklarda Fıtık Nasıl Anlaşılır, Fıtık Belirtileri

Erkek bebek ve çocuklarda görülen fıtığın tanımı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavi şekli çocuklarda nasıl ortaya çıktığı hakkında ayrıntılı bilg..
384 21 398
Maniplasyon Yöntemi İle Fıtık Tedavisi

Bursa'da bel ve boyun fıtığı nedeniyle yürümekte zorluk çekenler bu yöntemi denesin.. Milyonlarca insanın hayatını karartan bel ve boyun fıtıkları ..
214 5 105
Bel Fıtığı Tedavisinde Yeni Çözüm

Tedavi edilmeyen bel fıtığı, ilerleyen dönemlerde cinsel yaşamı olumsuz etkileyerek idrar ve büyük abdest kaçırmalarına yol açabiliyor. Fizyorem F..
331 22 528
Verem Belirtileri ve Korunma Yolları

İnanılmaz ama gerçek! Her gün 4 bin kişi veremden yaşamını yitiriyor. Verem yani tüberküloz nasıl bu kadar ilerledir, belirtileri ve tedavisi.. Hal..
200 19 406
Bel Fıtığı Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı?

İlaç ya da fizik tedavinin yetersiz kaldığı zamanlarda bel fıtığı tedavisine nasıl devam edilmeli? Bel fıtığı tedavisine ne zaman ve nasıl başlanmalı?..
879 11 693
Hangi İlaç Hangi Ağrıya İyi Gelmiyor?

Bazen ilaçlara sarılsak da aslında ğek faydasını göremiyoruz. İlaçlar hakkında detayları Uzm. Dr. Fatma Akkan verdi.. Uzmanlar ne kadar alınırsa al..
269 17 180
Menopoz Nedir, Belirtileri Nasıl Baş Gösterir?

Kadınların bir dönemden itibaren girdikleri bir dönem. Menopozda çekinmek yersiz, peki bu dönemin özel belirtileri var mıdır? Menopoz kelime anlamı..
449 4 262
Tıbba Karşı Gelmenin Sonu

Kocaeli’de bel fıtığı yaşayan 16 yaşındaki kızının belini çektirten baba pişman. Çünkü kızı sol bacağından felç oldu. Hastaneler, doktorlar varken bu ..
587 26 675
Corona Virüsü İnsanlık İçin Büyük Tehlike

Corona Virüsü son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz riskli bir virüs.. Peki bu virüs nereden çıktı, kimlerde görülebilir? Nasıl korunabiliriz, belirti..
422 13 159
Kalp Hastalıkları Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kalp hastalığını çoğu insan kalp krizi olarak düşünür. Kalp çalışma yeteneğini zorlayan birçok durumda kalp hastalıkları düşünülebilir. Koroner ar..
860 26 547
Kalp Krizi Geçirirken Yaşanan Belirtiler

Kalp krizi geçirdiğimizi veya birinin geçirdiğini nasıl anlarız? Kalp krizinin olası belirtileri.. Her insan kalbini günlük çalışma temposuna göre ..
636 9 368
Bronşit Kendini Nasıl Belli Eder?

Mukus üreten ve sık karşılaşılan kötü öksürükler bronşitin ana belirtisidir. Olabilecek diğer belirtileri: hafif ateş yorgunluk nefes alıp veri..
956 11 411