Doktor Tv Banner

Bel Fitigi Belirtileri Nasil Olur?

Bel Fitigi Belirtileri Nasil Olur?
73 9 29

Bel Fıtığı Belirtileri ve Bulguları, Bel Fıtığı Nasıl

Bel fıtığı, seviyesine ve etkilediği yapılara göre çeşitli belirtiler verir. Başlıca belirtiler ve bulgular şunlardır:

Bel ağrısı,

Bacakta ağrı, uyuşma, karıncalanma (siyatik ağrısı),

Kuvvet azalması,

Hareket kısıtlanması,

Dışkılama ve idrar yapmada sorunlar.

Fıtık genellikle arka yan tarafa doğru oluştuğundan bacağa giden siniri sıkıştırabilir. Bacakta ağrı ve uyuşma gibi yakınmalarla seyrederek siyatik ağrısı ya da siyatalji denilen rahatsızlığa neden olabilir.

Fıtık nadiren arkaya doğru oluşarak omuriliği etkile­yebilir. Omuriliğin sonlandığı yerde kaudaekina denilen yapıyı etkilediğinde bacakta güçsüzlük, idrar yapma ve dışkılamada sorun, cinsel fonksiyonlarda bozulma ve makat çevresinde uyuşma olabilir. Kaudaekina sendromu olarak adlandırılan bu durum acilen ameliyat gerek­tirir.

Bel fıtığı dışında siyatik ağrısının başka nedeni var mı­dır?

Bacağa giden siyatik sinir, omurgada kireçlenme, omurga kanalında daralma ve kas kasılmasında da sıkışa­rak siyatik- ağrısına neden olabilir.

Siyatik siniri, kalça bölgesinde piriformis denen bir ka­sın içinden geçer. Bu kastaki kasılma ve spazm da siyatik ağrısına yol açabilir.

Her bacak ağrısı fıtık belirtisi değildir

Genellikle fıtık ameliyatı olanlar bacak ağrısıyla dok­tora koştuklarını söylerler. Her bacak ağrısı fıtık belirtisi midir?

Her fıtıkta bacak ağrısı olmaz. Fıtık, siyatik sinirini et­kiliyorsa bacak ağrısı olur. Orta hattaysa, bacağa giden si­niri tutmamışsa, etkilememişse, sadece bel ağrısı yapar. Ameliyat sonunda iyileşen öncelikle bacak ağrısıdır.

Bel fıtığı, bel hastalıkları arasında en ciddi olanı mıdır?

Bel fıtığı mekanik kaynaklı bel ağrıları arasında en fazla sıkıntı veren ve en fazla ameliyat gerektiren rahat­sızlıktır.

Fıtıkta en önemli risk faktörleri nelerdir?

Bel ağrısı için bahsettiğimiz tüm risk etkenleri bel fıtığı için de geçerlidir. En sık nedeni belin ve omurganın yanlış kullanımına bağlı hareketlerle, örneğin öne eğilme, ağırlık kaldırma, taşıma, uzanma gibi aktivitelerle zorlanmadır.

Bel fıtığı ile dizleri bükmeden öne eğilerek ağırlık kal­dırma ve gövdeyi döndürme arasında doğrudan ilişki ol­duğu kanıtlanmıştır. Bu hareketlerin tekrar tekrar yapıl­ması riski artırır.

Kötü duruş, kötü pozisyonda uzun süreli kalma, ağırlık taşıma, titreşim, kondisyon yetersizliği ve sırt, bel ve karın kaslarının zayıflığı bel fıtığı için diğer risk faktörleridir.

Çocuklarda ve gençlerde hiç bel fıtığına rastlanır mı?

Çocuklarda bel fıtığı çok nadir görülür. 10 yaşından küçüklerde ise hiç olmaz. 10 ile 18 yaş arasında da çok az rastlanır. Ergenlik döneminde hızlı büyüme sonrasında bel fıtığı riski artmaktadır. Çocuklarda ağır yarış sporu ve ağır fiziksel aktivite bel ağrısı riskini artırır.

Neden çocuklarda daha nadir görülür?

Erişkinlerde bel fıtığı için risk oluşturan tekrarlamalı, zorlamalı hareketler, kondisyon yetersizliği, aşırı kilo gibi riskler çocuklarda yoktur. Çocuklarda tam kemikleşme ta­mamlanmadığı için; yetişkinle kıyasladığımızda biyomekaniğin farklı olması da riski azaltmaktadır.

Bel Fıtığı Egzersizleri Resimli hakkında detaylı geniş bilgi

Bel Fıtığı Egzersizleri Resimli
758 5 414
Bel Fıtığı Nedir? detaylı bilgi

Bel Fıtığı Nedir? Bel bölgesi omurları arasında yer alan disk adlı yapının yer değiştirmesi sonucu çıkan ağrılı durumların tümüne verilen tanımlamadı..
810 22 877
Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir hakkında detaylı geniş bilgi

    Boyun fıtığının en önemli belirtisi, ağrı. Hastalığın başlangıç döneminde boyun ve sırt ağrısı ön planda. Olay ilerledikçe dejenere..
512 11 686
Boyun Fıtığı Nedir? hakkında detaylı geniş bilgi

Boyun Fıtığı Nedir? Omurgayı oluşturan kemiklerin arasındaki diskin zamanla zayıflamasıyla disk içeriği dışarıya doğru fırlar. Fıtıklaşma sonucu sini..
298 23 469
Boyun Fıtığı Belirtileri sebepleri hakkında detaylı geniş bilgi

Boyun Fıtığı Belirtileri Boynumuz 7 adet boyun omurundan oluşuyor. Omurlarımızın arasında da hareket edebilmemizi sağlayan diskler yer alıyor. Disk is..
653 19 614
Kasık Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi

Prof. Dr. Hasan Taşçı sinsice ilerleyen belirti vermeyebilen kasık fıtığının nedenlerini ve tedavi şeklini anlattı.. Medipol Üniversitesi Genel Cer..
441 14 614
Fıtığın Nedenleri Nelerdir? nedir? hakkında detaylı geniş bilgi

Fıtığın Nedenleri Nelerdir? Pasif işler ve ağır işler olarak 2 ana nedeni vardır. Pasif işlerde(egzersiz işe başlama ), Uzun süreli sabit (masa başı)..
165 6 391
Bel ve Boyun Fıtığı Sebebi

Bazı huylarımız ve karakter özelliklerimiz bel ve boyun fıtığı sebebi olabiliyor. Uzmanlar bazı huyların bel ve boyun fıtığına yol açabileceğini a..
610 24 801
Bel ve boyun fıtığı için kırkkilit otu kürü

bel ve boyun fıtığı için kırkkilit(atkuyruğu) kürünün yapılışını şöyle 1 su bardağı klorsuz suyu kaynatın ve 2-3 yemek kaşı..
707 6 288
Veremin Belirtileri - Verem Belirtileri Nelerdir Tedavisi ne iyi gelir?

Veremin Belirtileri - Verem Belirtileri Nelerdir 1- Halsizlik,yorgunluk,iştahsızlık,zayıflama ve gece terlemesi 2- Ateş 3- Öksürük,balgam ve kan ..
911 22 202
Domuz Gribinin Belirtileri - Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir hakkında detaylı ve geniş bilgi

Domuz Gribinin Belirtileri - Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir
219 16 244
Arı ve Akrep Sokmasının Belirtileri ve İlkyardım hakkında detaylı geniş bilgi

Arı sokmalarının belirtileri nelerdir? Belirtiler kısa sürer. Acı, şişme, kızarıklık gibi lokal belirtiler olur. Arı birkaç yerden soktuysa, nefes bor..
556 11 883