Doktor Tv Banner

Bel Fıtığı Bel Sağlığını Koruma Yolları

Bel fıtığı bel sağlığını koruma yolları
38 0 66

BEL SAĞLIĞINI KORUMA YOLLARI

Hikayesinde bel fıtığı rahatsızlığı bulunan bir hasta ister operasyon geçirmiş isterse geçirmemiş olsun, günlük hayatında yapılması ve yapılmaması gereken hareketleri bilmek zorundadır.

1-Cisimleri bir yerden başka bir yere taşırken belinizin eğik değil dik pozisyonda olmasına dikkat ediniz.

2-Herhangi bir ağırlığı taşımanız gerekirse yükü vücudunuza simetrik olarak paylaştırdıktan sonra taşıyınız.

3-Hafif dahi olsa yerden bir cismi alırken dizlerinizi kırınız ve çömelerek alınız.

4-Sandalye veya koltukta otururken dik bir pozisyonda olmaya gayret ediniz ve bunu alışkanlık haline getiriniz.

5-Ağır bir yükü kaldırmayı denemeyiniz.

6-Bir eşyayı alırken ona doğru uzanmayınız, yanına iyice yaklaşınız ve öyle alınız. Bir cismi yerden alırken de önce onu bedeninize doğru yaklaştırın sonra yükseltiniz.

7-İki kişi iseniz ve bir eşyayı iki ucundan tutarak taşımanız gerekiyorsa, birbirinize haber vermeksizin eşyanın bir ucunu asla bırakmayınız.

8-Bir cismi kaldırmadan önce onun ne derece ağır olduğunu tahmin etmeye çalışınız, ondan sonra yaklaşınız. Kaldırma işlemine geçmeden önce onu hafifçe yoklayarak bir kez de test ediniz ve ağırlığı hakkında tam bir fikir edindikten sonra kaldırınız.

9-Cisimleri bedeninizle değil de önce beyninizle kaldırdığınızı unutmayınız. Bunun için, ağır bir yükü mutlaka kaldırmanız gerekiyorsa, haltercilerin yaptığı gibi, çok iyi konsantre olunuz.

10-Ayakta iken belinizi sağa veya sola doğru rotasyon yaptırıp eğilerek yerden bir şey almayınız.

11-Ağır bir cismi bir yerden bir yere çekerek veya iterek tek başınıza götürmeyiniz.

12-Merdivenlerden inerken bastığınız basamaklara çok dikkat ediniz. Bazen son basamağa geldiğinizi sandığınızda bir basamak daha vardır ve siz farkında olmadan tüm vücudunuzla aşağıya doğru düşersiniz. İşte bu çok tehlikeli harekettir, bundan kaçınınız.

13-Abdest alırken ya da elinizi, yüzünüzü yıkarken lavaboya doğru eğilmeyiniz. Belinizi olabildiğince dik tutmaya gayret ediniz. Bu yüzden evinizdeki lavaboların biraz daha yüksekçe olmasını sağlayınız.

14-Çocuklarınız okula giderken çantalarında az yük taşıtmaya çalışınız. Bunun için sadece o günkü dersleri ilgilendiren kitap ve ders gereçlerini yanlarına almaları için onları eğitiniz.

15-Ütü yaparken tek ayağınızın altına 15-20 cm. yükseklikte bir cisim koyarak hafifçe yükseltiniz. Belinizin rahatladığını göreceksiniz.

16-Elektrikli süpürgeyle veya paspasla yerleri temizlerken öne doğru eğilmeyiniz ve belinizi dik bir pozisyonda tutmaya gayret ediniz.

17-Sağlıklı iken düzenli olarak spor yapınız. Yüzmeye önem veriniz. Yürümeyi ihmal etmeyiniz.

18-Her gün en az 15 dakika yürüyünüz.

19-Bir defa bel rahatsızlığı geçirmiş ve iyileşmişseniz, uzman doktorun size vereceği egzersizleri aksatmadan yapınız.

20-Sağlıklı iken her gün hiç aksatmadan kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapınız.

21-Egzersizleri, altında tahta veya sunta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zemin üzerinde yapınız.

22-Egzersiz hareketlerinin sayısını gün geçtikçe yavaş yavaş arttırınız. Başlangıçta aşırılığa kaçmayınız.

23-Spor veya egzersiz yaparken ani ve zorlayıcı hareketlerden kaçınınız.

24-Egzersiz sonrasında şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa uzman doktora danışınız. Bir saati geçen rahatsızlık söz konusu ise o hareketi yapmayınız.

25-Her gün peynir veya bir tabak yoğurt yemeyi adet haline getiriniz.

26-Eğer kilonuz fazla ise bunu bir türlü veremiyorsanız, bir uzman doktor ve diyetisyene başvurunuz. Gerekirse psikologdan da yardım isteyerek, kararlı bir şekilde kilolarınızı veriniz.

27-Uzman hekime danışmadan bel korsesi kullanmayınız. Çelik balenli korselerin uzun vadede bel ve karın adalelerini zayıf bırakacağını unutmayınız.

28-Kesin teşhis konulup bel ağrınızın nedeni anlaşılmadan belinizi asla çektirmeyiniz. Bunun bazen felce kadar giden sonuçlara yol açtığını unutmayınız.

29-Üzüntü ve streslerin bel sağlığınızı da olumsuz yönde etkilediğini bilerek ruh sağlığınıza özen gösteriniz. Ailevi, sosyal veya iş hayatınızla ilgili problemlerinizi çözmek için gerekirse ilgili doktor ve şahıslardan yardım isteyerek köklü bir çözüme gidiniz.

30-Vücut ağırlığınızı sürekli kontrol altında tutunuz. Alınan her fazla kilonun vücudunuz ve beliniz için ilave bir yük olduğunu, bunun da belinizin biyomekaniğini olumsuz yönde etkilediğini unutmayınız. Sofraya acıkmadan oturmayın, doymadan kalkınız.

31-Uzun topuklu veya topuksuz ayakkabı giymeyiniz.

32-Sandalye veya koltuğa oturmak için kendinizi oturağınızın üstüne sanki düşüyormuş gibi aniden bırakmayınız. Yavaş yavaş, kontrollü olarak oturma pozisyonuna geçiniz.

33-Sandalye veya koltukta otururken öne doğru eğilerek yerden bir cisim - hafif dahi olsa- almayınız.

34-Yan veya sırtüstü pozisyonda yatarak uyuyunuz. Yüzüstü yatmayınız.

35-İşinizde sürekli oturarak çalışıyorsanız, arada bir kalkıp kısa bir süre de olsa dolaşınız.

36-Yatağınız sert olsun. Vücudu değişik şekillere sokan, stabil olmayan yumuşak yataklar sağlıklı değildir. Altında sunta veya tahta olan yataklar ile kaliteli ortopedik yatakları tercih ediniz.

37- Doktorunuz mutlak yatak istirahatı vermişse, 2 veya 3 hafta kesinlikle istirahat ediniz. Bu süre içinde ağrınız artıyorsa, durumunuz kötüye gidiyorsa, doktorunuza bildiriniz.

38-Sert yatak istirahatında iken ayaklarınızın altına birkaç yastık koyarak yükseltmeniz daha iyi olacaktır.

39-Sırtüstü yatağınızda bacaklarınızı dizlerinizden kırarak yukarıya doğru toplayınız.

40-Beliniz ağrıyor ve özellikle de ağrı bacağınıza vurmaya başlamış ise vakit geçirmeden uzman doktora başvurunuz. Doktor olmayan kişilerle kaybedeceğiniz vaktin bazen telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabileceğini unutmayınız.

41-Sağlıklıyken, günlük yaşantınızda tembel olmayınız, hareketli olmayı tercih ediniz.

42-Bacaklarınız düz pozisyonda iken, ayakta dimdik uzun süre hareketsiz kalmayınız.

43-Daha önce bel rahatsızlığı geçirmişseniz, güreş, boks, judo, futbol gibi mücadele sporlarından uzak durunuz.

44-Çocuklarınız hızlı gelişsinler diye aşırı antrenman veya gereğinden fazla spor yaptırmayınız.

45-Çocuklarınız oturarak ders çalışırlarken onları öne veya yana eğik durmamaları konusunda sık sık uyarınız.

46-Raflardan kitap veya herhangi bir eşyayı alırken önce ayağınızın altına yükseltici bir şey koyunuz ve o eşyanın hizasına yükseldikten sonra alınız.

47-Yürürken veya ayakta dururken vücudunuzun dik bir pozisyonda olmasına özen gösteriniz.

48-Ayakkabınızı bağlamanız veya benzer bir hareket yapmanız gerekiyorsa yüksekçe bir cismin üstüne basarak yapınız.

49-Otomobil kullanırken koltuğunuz sert olsun ve belinizi ince bir yastıkla destekleyiniz.

50-Yataktan kalkarken önce tam yan dönünüz., daha sonra ellerinizle yandan destek alarak oturur pozisyona geçiniz ve öyle kalkınız.

Bel ve Boyun Fıtığı Sebebi

Bazı huylarımız ve karakter özelliklerimiz bel ve boyun fıtığı sebebi olabiliyor. Uzmanlar bazı huyların bel ve boyun fıtığına yol açabileceğini a..
941 20 163
Kasık Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi

Prof. Dr. Hasan Taşçı sinsice ilerleyen belirti vermeyebilen kasık fıtığının nedenlerini ve tedavi şeklini anlattı.. Medipol Üniversitesi Genel Cer..
654 8 647
Tıbba Karşı Gelmenin Sonu

Kocaeli’de bel fıtığı yaşayan 16 yaşındaki kızının belini çektirten baba pişman. Çünkü kızı sol bacağından felç oldu. Hastaneler, doktorlar varken bu ..
691 12 502
Ne Zaman Fıtık Ameliyatı Olunmalı?

Duruş bozuklukları son yıllarda bel ve boyun fıtığına yol açıyor. Bu fıtık ameliyatları her ülkede hafif yaşanırken ülkemizde yoğun yaşanıyor.. Ülk..
753 8 130
Mesajlaşmak El ve Bilek Sağlığını Bozuyor

El ve bileği fazla yoran yıpratan şeylerden biri fazla mesajlaşmak.. El ve El Bileği Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Kılıç, cep telefonuyla fazla s..
221 13 275
Kalbe Dost Kırmızı Besinler ve Faydaları

Kırmızı besinler özellikle kalp rahatsızlıklarına iyi gelirken aynı zamanda kansere karşı da etkili oluyor.. Kırmızı renkli sebzeler bitkisel kimya..
687 7 212
Maniplasyon Yöntemi İle Fıtık Tedavisi

Bursa'da bel ve boyun fıtığı nedeniyle yürümekte zorluk çekenler bu yöntemi denesin.. Milyonlarca insanın hayatını karartan bel ve boyun fıtıkları ..
351 11 293
Bel Fıtığı Tedavisinde Yeni Çözüm

Tedavi edilmeyen bel fıtığı, ilerleyen dönemlerde cinsel yaşamı olumsuz etkileyerek idrar ve büyük abdest kaçırmalarına yol açabiliyor. Fizyorem F..
313 13 303
Kadın ve Erkek İçin Kanser Durumları

Kansere yakalandığımızda ne yapmamız neler yapmamamız gerekir? Kadın ve erkekler için harika bir kılavuz.. Ülkemizde her yıl 150 bin yeni kanser va..
372 12 434
Sperm Dondurma Yöntemiyle Baba Olunabilir

Kanser babalık şansını öldürmez. Yeni yöntem olan sperm dondurma işlemi ile kanser olan erkekler de baba olabiliyor.. Son günlerde kanser görülme s..
241 22 647
Diş Macununu Doğru Seçmenin Faydaları

Bugünlerde yabancı ülkelerden gelen sahte ve zararlı içerikli diş macunları ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiliyor.. Buna nasıl dikkat edebiliriz? ..
836 20 415
Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonu Tedavisinde Dinlenme ve Beslenme Önemli

Üst solunum yolu enfeksiyonları çocuklarda tehlikeli olabilir. İlaç yerine iyi beslenme ve bolca dinlenme daha etkilidir.. Liv Hospital Çocuk Hasta..
911 11 577
Yaz Mevsimine Özel Beslenme Önerileri

Bahar ve yaz aylarında daha hafif beslenmeliyiz işte sizin için harika öneriler.. Yaz yaklaşıyor, sağlıklı beslenmenin tam zamanı! Diyetisyen ve Ya..
650 26 879
Güneşten Korunmak İçin Organik Ürünler Kullanın

Yaz güneşi feci yakar ve cildi bozar. Organik güneş kremleri tavsiye ediliyor. Florame organik güneş serisi, içeriğindeki bitkisel yağlar sayesinde..
237 19 217
Artık Kimsede Fıtık Görülmeyecek mi?

Prof. Dr. Ali Şahabettinoğlu fıtığın tarihe karışabileceğini belirtiyor.. Bursa’da 8 yıldır boyun ağrıları, baş dönmesi ve kollarında uyuşma olan m..
277 21 545