Bel Ağrısı Atağı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Ağrısı Atağı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?
35 3 27

Yetişkinlerde sıkça yaşanan bel ağrılarının tedavisi mümkün mü ne zaman daha çok görülüyor?

Her 100 yetişkinden 80’i, yaşamı boyunca en az bir kez bel ağrısı atağı geçiriyor.

Anadolu Sağlık Merkezi uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, bel ağrılarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı:

Bel ağrısı çekenler hangi doktora gitmeli?

Basit mekanik bel ağrıları ilk basamak sağlık hizmetlerinde bile tedavi edilebilir. Ağrı tedaviyle düzelmiyorsa bir uzmana başvurmak gerekir. Başlangıçta fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı doğru seçim olacaktır. Ancak kronik bel ağrıları çok komplekstir. Nöroşirürji (beyin ve sinir cerrahı), fizik tedavi ve rehabilitasyon, ortopedi, ağrı, psikiyatri gibi farklı branşlardan doktorlar hastaya yol göstermeli.

Bel ağrılarının kronikleşme ihtimali nedir?

Uygun ve zamanında tedavi edilmeyen akut bel ağrılarının yaklaşık yüzde 5-10’u kronikleşiyor. İlk 3 ay içinde iyileşme sağlanamayan bel ağrılarında kronikleşme oranı daha yüksek.

Bel ağrıları ne kadar uzarsa dikkatli olmalı?

Akut bel ağrısında, ağrı dışında uyuşukluk, kas güçsüzlüğü gibi bulgular varsa, ağrı günlük aktiviteleri yapamayacak kadar şiddetliyse, birkaç gün içinde geçmiyor veya azalmıyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir. Kronik bel ağrılı hastalarda ise atak sıklığı ve süresi giderek artıyorsa mutlaka tedavi gerekir.

Bel ağrıları nasıl tedavi ediliyor?

Önemli olan ağrının nedeni bularak tedavinin ona göre düzenlenmesi. Hastaların büyük çoğunluğu ilaç, istirahat, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleriyle tedavi oluyor. Ancak bir kısmında ağrı bu tedavilere rağmen devam edebiliyor. Bunlarda cerrahi tedavi düşünülmüyorsa, öncelikle şikayetleri azaltıcı tedavi yapılmalı. Beyin cerrahı, fizik tedavi uzmanı ve ağrı-algoloji uzmanı birlikte çalışmalı. Öncelikle algoloji uzmanının planlayacağı etkin ağrı tedavisiyle ağrı şikayeti ortadan kaldırılmalı daha sonra fizik tedavi ve egzersiz uygulamaları yapılmalı.

Bel ağrılarının ne kadarı fıtık, ne kadarı başka sorun kaynaklı?

Beldeki mekanik zorlanmalar, kireçlenme veya fıtığa bağlı olabileceği gibi omurgayı tutan romatizmal, osteoporoz gibi metabolik hastalıklara ya da kansere bağlı da gelişebilir. Ama en sık bel ağrısı nedeni sinir kökü basısı ve mekanik zorlanma. Romatizmal hastalıklara bağlı bel ağrısı daha az görülüyor. Ancak gençlerde romatizmal hastalıklar da bel ağrısı yapabilir. Duygusal stres veya uzun süre hareketsiz kalmanın da bel ağrısını arttırdığını gösteren çalışmalar var.

Bel nasıl  korunur

Kilonuzu kontrol altında tutun.
Yerden bir cismi almak için dizleri kırıp çömelerek hareket edin. Yükü, mümkün olduğunca gövdenize yakın tutarak taşıyın.
Ağır şeyleri kaldırırken yardım alın.
Ani hareketlerden sakının. Özellikle ayaklar hareketsizken vücudu döndürerek yerden bir şey almak, aşırı uzanarak bir cismi almaya çalışmak çok riskli.
Otururken dik pozisyonda olmaya özen gösterin. Yumuşak, alçak ve derin koltuklarda oturmayın. Yatak, ayakkabı vb. seçimlerde bel sağlığınızı da düşünün.
Uzun süre hareketsiz kalmamaya özen gösterin. Uzun süre oturmak zorundaysanız sık sık mola verip bacaklarınızı hareket ettirin. Uzun süre araç kullanıyorsanız mola vermeyi ihmal etmeyin. Uzun uçak yolculuklarında aralıklarla kalkıp uçak içinde yürüyüşler yapın.
Stresin bel ağrısını arttırdığını unutmayın.
Yüzmek bel ağrısından korunmanın en etkili yollarından.

6 hafta kuralı

Kaynağı ne olursa olsun, bir süre sonra doku kendisini onarıyor ve ağrı kendiliğinden geçiyor. Yaklaşık yüzde 50’si 2 hafta, yüzde 80’i 6 hafta içinde azalarak kayboluyor. Vücudumuzun tamir mekanizmaları 6 haftaya kadar ağrı kaynağı olan dokuyu onarabilirse bel ağrısı geçiyor. 6 hafta sonra geçmeyen bel ağrısı kronik sayılıyor. Bir kez bel ağrısı atağı geçirenlerin yüzde 30’unda bel ağrısı tekrarlayabiliyor ve kronikleşebiliyor.

Bu belirtileri dikkate alın

Aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız durum ciddi demek, mutlaka doktora gidin:
6 hafta geçmesine rağmen kaybolmayan bel ve/veya bacak ağrısı,
Bacakta güç kaybı hissi,
İdrar yapma veya tutmada güçlük,
Makat bölgesini içeren uyuşukluk hissi,
Kısa mesafe yürüyüşlerde bile her iki veya tek bacakta gelişen uyuşukluk, yorgunluk hissi.

Hekime sormadan ağrı kesici içmeyin

Bel ağrısı tedavisinde önerilen ağrı kesici ilaçları doktor önerisi dışında kullanmak, özellikle sindirim sistemi üzerinde oluşturabileceği yan etkilerinden dolayı uygun değil. Bu ilaçları doktorunuzun önerdiği sürede ve dozda kullanın.

Migren Nasıl Bir Hastalıktır? En sık primer baş ağrısı nedeni olan migren, damarsal kökenli, akut ataklarla giden kronik bir hastalık. Kadınların ort..
517 6 545

Yetişkinlerde sıkça yaşanan bel ağrılarının tedavisi mümkün mü ne zaman daha çok görülüyor? Her 100 yetişkinden 80’i, yaşamı boyunca en az bir kez ..
471 17 566

Küme Baş Ağrısı Nedir? Küme baş ağrısı, nörolojik bir hastalıktır. En belirgin özelliği çok büyük bir ağrı derecesine sahip olmasıdır. Bu ağrıların p..
842 5 282

Çene ağrısı nasıl geçer? Çene eklemi hastalıkları nasıl tedavi edilir? Çenemizi doğru kullanmanın püf noktaları. Çenenizi hareket ettirince ağrı hiss..
393 11 815

    Küme Baş Ağrısı Nedir?     Küme baş ağrısı, nörolojik bir hastalıktır. En belirgin özelliği çok büyük bir ağrı dere..
401 12 661

Baş Ağrısı Nedir? Baş ağrısı, başta ağrılı bir durumdur; bâzen de boyun veya sırtın üst kısmında olan ağrılar, bir baş ağrısı olarak yorumlanabilir. ..
703 12 266

Ailevi Akdeniz Ateşi Nedir? Ailevi Akdeniz Ateşi (İngilizce: Familial Mediterranean Fever, FMF), veya Ermeni Hastalığısıklıkla Ermeni, Yahudi, Türk, ..
229 26 823

MİYOKARD İNFARKTÜSÜ: Miyokard infarktüsü, kalp kasının iskemik nekrozudur. Yani kalbin koroner kan dolaşımının belli bir bölgede yetersiz kalması sonu..
763 10 198

Neden uyuyoruz? Ne kadar uykuya ihtiyacımız var? Uyku bozuklukları nasıl tedavi edilir? Cevapları uzmanından videolarla öğrenin. Uykuya neden iht..
356 15 435

Adele Ağrısı Nasıl Geçer Kas hücrelerinde egzersizlere bağlı değişiklikler ve sinir sistemi anormallikleri nedeniyle ortaya çıkan istemsiz adale kasıl..
556 20 630

Benler Nasıl Yok Edilir - Ben Nasıl Yok Edilir Et benleri tıbbi olarak zararsız oluşumlar olmakla birlikte, estetik açıdan ciddi kaygılar uyandırıyor..
682 7 718

Uzmanlar Migren’in gözde de görülebileceğini söylüyor. Çok sık karşılaşılan migrenin gözde de belirti vereceğini belirten uzmanlar; göz migreni diye b..
315 16 387