Doktor Tv Banner

Bel Ağrısı Atağı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Ağrısı Atağı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?
77 0 82

Yetişkinlerde sıkça yaşanan bel ağrılarının tedavisi mümkün mü ne zaman daha çok görülüyor?

Her 100 yetişkinden 80’i, yaşamı boyunca en az bir kez bel ağrısı atağı geçiriyor.

Anadolu Sağlık Merkezi uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, bel ağrılarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı:

Bel ağrısı çekenler hangi doktora gitmeli?

Basit mekanik bel ağrıları ilk basamak sağlık hizmetlerinde bile tedavi edilebilir. Ağrı tedaviyle düzelmiyorsa bir uzmana başvurmak gerekir. Başlangıçta fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı doğru seçim olacaktır. Ancak kronik bel ağrıları çok komplekstir. Nöroşirürji (beyin ve sinir cerrahı), fizik tedavi ve rehabilitasyon, ortopedi, ağrı, psikiyatri gibi farklı branşlardan doktorlar hastaya yol göstermeli.

Bel ağrılarının kronikleşme ihtimali nedir?


Uygun ve zamanında tedavi edilmeyen akut bel ağrılarının yaklaşık yüzde 5-10’u kronikleşiyor. İlk 3 ay içinde iyileşme sağlanamayan bel ağrılarında kronikleşme oranı daha yüksek.


Bel ağrıları ne kadar uzarsa dikkatli olmalı?


Akut bel ağrısında, ağrı dışında uyuşukluk, kas güçsüzlüğü gibi bulgular varsa, ağrı günlük aktiviteleri yapamayacak kadar şiddetliyse, birkaç gün içinde geçmiyor veya azalmıyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir. Kronik bel ağrılı hastalarda ise atak sıklığı ve süresi giderek artıyorsa mutlaka tedavi gerekir.

Bel ağrıları nasıl tedavi ediliyor?


Önemli olan ağrının nedeni bularak tedavinin ona göre düzenlenmesi. Hastaların büyük çoğunluğu ilaç, istirahat, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleriyle tedavi oluyor. Ancak bir kısmında ağrı bu tedavilere rağmen devam edebiliyor. Bunlarda cerrahi tedavi düşünülmüyorsa, öncelikle şikayetleri azaltıcı tedavi yapılmalı. Beyin cerrahı, fizik tedavi uzmanı ve ağrı-algoloji uzmanı birlikte çalışmalı. Öncelikle algoloji uzmanının planlayacağı etkin ağrı tedavisiyle ağrı şikayeti ortadan kaldırılmalı daha sonra fizik tedavi ve egzersiz uygulamaları yapılmalı.


Bel ağrılarının ne kadarı fıtık, ne kadarı başka sorun kaynaklı?


Beldeki mekanik zorlanmalar, kireçlenme veya fıtığa bağlı olabileceği gibi omurgayı tutan romatizmal, osteoporoz gibi metabolik hastalıklara ya da kansere bağlı da gelişebilir. Ama en sık bel ağrısı nedeni sinir kökü basısı ve mekanik zorlanma. Romatizmal hastalıklara bağlı bel ağrısı daha az görülüyor. Ancak gençlerde romatizmal hastalıklar da bel ağrısı yapabilir. Duygusal stres veya uzun süre hareketsiz kalmanın da bel ağrısını arttırdığını gösteren çalışmalar var.

Bel nasıl

korunur

Kilonuzu kontrol altında tutun.
Yerden bir cismi almak için dizleri kırıp çömelerek hareket edin. Yükü, mümkün olduğunca gövdenize yakın tutarak taşıyın.
Ağır şeyleri kaldırırken yardım alın.
Ani hareketlerden sakının. Özellikle ayaklar hareketsizken vücudu döndürerek yerden bir şey almak, aşırı uzanarak bir cismi almaya çalışmak çok riskli.
Otururken dik pozisyonda olmaya özen gösterin. Yumuşak, alçak ve derin koltuklarda oturmayın. Yatak, ayakkabı vb. seçimlerde bel sağlığınızı da düşünün.
Uzun süre hareketsiz kalmamaya özen gösterin. Uzun süre oturmak zorundaysanız sık sık mola verip bacaklarınızı hareket ettirin. Uzun süre araç kullanıyorsanız mola vermeyi ihmal etmeyin. Uzun uçak yolculuklarında aralıklarla kalkıp uçak içinde yürüyüşler yapın.
Stresin bel ağrısını arttırdığını unutmayın.
Yüzmek bel ağrısından korunmanın en etkili yollarından.

6 hafta kuralı

Kaynağı ne olursa olsun, bir süre sonra doku kendisini onarıyor ve ağrı kendiliğinden geçiyor. Yaklaşık yüzde 50’si 2 hafta, yüzde 80’i 6 hafta içinde azalarak kayboluyor. Vücudumuzun tamir mekanizmaları 6 haftaya kadar ağrı kaynağı olan dokuyu onarabilirse bel ağrısı geçiyor. 6 hafta sonra geçmeyen bel ağrısı kronik sayılıyor. Bir kez bel ağrısı atağı geçirenlerin yüzde 30’unda bel ağrısı tekrarlayabiliyor ve kronikleşebiliyor.

Bu belirtileri dikkate alın

Aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız durum ciddi demek, mutlaka doktora gidin:
6 hafta geçmesine rağmen kaybolmayan bel ve/veya bacak ağrısı,
Bacakta güç kaybı hissi,
İdrar yapma veya tutmada güçlük,
Makat bölgesini içeren uyuşukluk hissi,
Kısa mesafe yürüyüşlerde bile her iki veya tek bacakta gelişen uyuşukluk, yorgunluk hissi.

Hekime sormadan ağrı kesici içmeyin

Bel ağrısı tedavisinde önerilen ağrı kesici ilaçları doktor önerisi dışında kullanmak, özellikle sindirim sistemi üzerinde oluşturabileceği yan etkilerinden dolayı uygun değil. Bu ilaçları doktorunuzun önerdiği sürede ve dozda kullanın.

Kadınlarda Göğüs Ağrısı Kalp Krizi Habercisi Değil

Yeni bir araştırmaya göre kadınlarda görülen göğüs ağrısı, doktorların kalp krizi teşhisinde kullanamadıkları bir durum yani kalp krizi gibi durumları..
338 10 639
Hamilelikte Görülen Ağır Sabah Bulantısı

Hamilelikte görülen ağır sabah bulantısı Hiperemezis gravidarum olarak biliniyor. Nedenleri, belirtileri, neye yol açtığı ve tedavisi nedir? Hamile..
219 19 707
Migrenin Bilinmeyen 18 Zorlu Belirtisi

1. Hava. Titreşen ışıklar, çizgiler ve gözlerde değişik görseller görülüyorsa migren kapıdadır. Hava şartları migreni rahatça başlatabilir. 2. Depr..
721 16 452
Çocuklarda İshal Belirtileri Nelerdir? Nasıl Korunabilirler?

İshal çocukların olabileceği en tehlikeli hastalıklardan biri.. PEki nedenleri nelerdir, nasıl korunabilirler, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerd..
280 15 235
Kış Baş Ağrılarından Kurtulun

Bu aylarda daha da fazla rahatsızlık veren baş ağrılarımızdan nasıl kurtulabiliriz? Uzmanların tavsiyelerine göre hava değişimi ve bakımda ihmaller bu..
375 16 606
Ağrı Kesicileri Fazla Kullanmayın

Her başınız ağrıdığında ağrı kesici alıyor musunuz? Yaklaşık her 5 kişiden birinde görülen migrenin 50 yaş altında en sık karşılaşılan nörolojik hasta..
613 7 114
Divertikülit Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kolon kısmında divertikül denilen cep şeklinde küçük şişliklerin oluşmasıdır.   Bu küçük torbalar bağırsak duvarlarının zayıf noktaları üzer..
420 23 321
Kıl Dönmesinin Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kıl dönmesi ciltte görülen bir tür doku kıl uyumsuzluğu. Neden ortaya çıktığını, belli başlı belirtilerini ve tedavide izlenecek yolları doktorundan ö..
652 22 310
Beyin Tümörünün Belirtileri ve Nedenleri

Hangi belirleyici sebepler beyin tümörüne neden oluyor tümörün başlıca belirtileri neler, tedavide nelere dikkat edilir? Günlük yaşamın koşuşturmas..
909 8 835
Perthes Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Perthes hastalığı nedir, hangi yaşlarda görülebilir, nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Perthes hastalığı nedir? ..
782 17 635
Ülseratif Kolit Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ülseratif kolit inflamatuvar barsak hastalığıdır. Bu bir iltihaplanma şeklidir kanamalı olabilir ve sindirim sisteminde meydana gelir. Bu alanda y..
730 22 847
Boğaz Ağrısı Nasıl ve Neden Oluşur?

Boğazın gırtlak tarafında hissedilen bu ağrılı hastalık kışın çetin şartlarında mevsimsel değişimlerde görülebilir. Alerjiden de kaynaklanabilir v..
461 24 576
Botoks İle Migrenden Kurtulmak Mümkün mü?

Ayda 15 defadan fazla migren atağı geçirenlere uygulanabilen yöntem olan botoksla migren tedavisi ilaç bağımlılarına da iyi geliyor.. Nörolog Prof...
263 16 216
Varikosel Nedir, Erkekleri Nasıl Etkiler?

Varikosel testiste kirli kanla birlikte genişleme yapan büyük bir doku parçasının ele gelmesini sağlayan bir rahatsızlık. Kısırlıkla olan bağlantısı n..
640 20 615
Kuru Öksürük Nasıl Tedavi Edilir

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu Kronik öksürük,bronşit ve kış aylarında üst solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı inatçı öksürüklerde ideal bir yardımcı ol..
790 26 250