Beden Egitimi Yillik Ve Gunluk Planlari

Beden Egitimi Yillik ve Gunluk Planlari
36 9 18

Beden Eğitimi Planı

Beden Eğitimi Yıllık Planları

Yıllık eğitim planı hazırlanırken göze alınacak bazı faktörler vardır. İklim ve mevsim şartları, okulun sahip olduğu ders araç ve gereçleri, ders yapılacak olan alanların nitelik ve yeterlilikleri ve öğrencilerin se­viye tespiti arasında bağlantı kurulmalıdır. Beden eğitimi programı da gözden geçirilerek, yıllık plan aylara göre dağıtılarak düzenlenir.

Yıllık ders planlarında yıl içinde birtakım değişiklikler yapmak zorunlu hale gelirse, gerektiğinde zümre öğretmenlerinin de kararı alınarak yapılan değişik­lik okul müdürünün onayından sonra uygulanır.

Beden Eğitimi Dersi Günlük Planı

Beden Eğitimi Dersi kıyafetini gereken biçimde giymiş olan öğrenciler, öğretmen gelme­den önce ders alanında, başlarında sınıf spor kolu başkanı ile tek sıralı safta toplanır. Spor kolu başkanı sınıfı sağdan saydırarak sınıf mevcudunu ortaya çıkarır. Öğretmen geldiğinde, sınıfa “Hazırol Dikkat – Sağa (veya sola) Bak” diye ko­mut vererek sınıfı hazırlar. Koşarak öğretmenin üç adım karşısında esas duruşa geçerek “öğretmenim…. sınıfı……kişiyle dersinize hazırdır.” diyerek sınıfı tak­dim eder, tekrar yerini alır. Öğretmen, sınıfa “Günaydın, Tünaydın veya Merha­ba” diyerek selam verir. Öğrenciler “Sağol” diye cevap verirler. Böylece sınıf der­se başlamış olur.

Beden Eğitimi Dersi 4 Bölümden oluşmaktadır.

1. Başlama Devresi: O gün işlenecek ders konusu hakkında öğrencilere kı­saca teorik bilgilerin verilmesi.

2. Isınma Devresi: Öğrencileri, yapılacak uygulamaya hazırlamak için anatomik, fizyolojik ve psikolojik çalışmaların yapılması.

3. Esas Devre: Yıllık plana göre hazırlanan konular bu devrede işlenir. Ko­nular öğrenciliren, cinsiyet ve yetenekleri, saha, araç ve gereç olanakları, hava şartları göz önünde tutularak hazırlanır.

Ayrıca öğrenci sayısı, yaşlan ve konu ile ilgili seviyeleri de unutulmamalı­dır. Ders işlerken şu noktalara dikkat edilmelidir:

1. Seçilen alıştırmalar öğrencilerin seviyesine uygun olmalıdır.
2. Hareketler yeteri kadar tekrar edilmelidir.
3. Hareketlerin basamaklandırılması “kolaydan zora, basitten karmaşı­ğa” prensibi ile yapılmalıdır.
4. Daha önceki konularla bağlantı kurulmalıdır.
5. Kalabalık sınıf mevcutlarında, gruplandırma ve istasyon çalışması yöntemine gidilmelidir.
6. Başarılı öğrencilerden grup lideri olarak faydalanılmalıdır.
7. Hareketlerin tekniği, anlaşılması açısından püf noktalan ile anlatıl­malıdır.

4. Bitiriş Devresi: Esas devrede yorulmuş olan öğrencilerin, eğlenceli grup yarışmaları, eğitsel oyunlar ve dinlendirici esnetme hareketleri ile derse olan il­gi ve sevgilerinin sürekliliği sağlanır.
Fiziksel ve Fizyolojik amaç ise; yükselmiş olan kalp atım sayısını ve oksi­jen alımını normal seviyesine yaklaştırmak ve sinir sistemini rahatlatmaktır.

Dersin sonunda öğrenciler, birerli geniş kolda sıraya geçerler, öğretmenin “iyi günler, iyi dersler” şeklinde selamlamasına karşılık, öğrencilerin “sağol” demesiyle ders bitirilir.

Atatürk ilke ve inkılapları, önemli gün ve bayramların tarihi önemi, spor, sağlık, ilk yardım, saha ölçüleri ve malzemeler……gibi konular yeri geldikçe işlenmelidir.

Beden Eğitimi Günlük Plan Örneği

Okul ve Sınıf: 100. Yıl İlköğretim Okulu
Dersin İsmi: Beden Eğitimi
Dersin Süresi: 1 Saat 30 dakika
Ders Konusu: Basketbolda Top Sürme, Paslaşma, Basket Kuralları
Öğrencilerin Sayısı: 30
Alan, Araç ve Gereçleri: Spor Salonu, Basketbol Topları, Basket Potası
Yöntem: Örneklem, Uygulama
Amaç: Basketbol Temel Bilgileri ve Becerileri Yerleştirme
Davranışlar: Top Sürme Şekilleri, Basket Atış Yöntemleri

Dersin İşlenişi

İlk 5 dakika Selamlaşma ve yoklama

5 dakika Konu ile ilgili bilgilerin anlatılması

15 Dakika Isınma Devresi

Beş tur ısınma koşusu, genel açma-gerdirme hareket­leri ve hentbole özgü stretching hareketlerinin yapılması.

30 Dakika Esas Devre

1. Sınırlandırılmış bir alanda çeşitli formlarda top sürme çalışması.
2. Sınıf iki gruba ayrılır ve slalom top sürme çalışması.
3. Alıştırma 2, gruplararası yarışma şeklinde yapılır.
4. Dörderli gruplar oluşturarak çeşitli yükseklikte ve mesafede pas çalışma­sı.
5. Tam saha boyunca ikili paslaşma ve üçlü paslaşma çalışması.
6. Durarak ve sıçrayarak kale atışları yapılması.
7. Top sürerek kale atışları yapılması.
8. 2:1 top sürme, paslaşma ve kale atışı yapılması.
9. Yapılan yanlışlar düzeltilerek, hareketlerin yetirince tekrar edilmesi.
10. 2×5′ 6:6 maç yapma (her iki grupta maç yapacak).

15 Dakika Değerlendirme

1. Örme pastan kale atışı yapmalarının istenmesi.
2. Hareketleri savunmaya karşı yapmalarının istenmesi

15 Dakika Bitiriş devresi

Dört tur hafif tempo koşu, iki tur yürüme ve dinlendiri­ci hareketlerin yaptırılması.

5 Dakika Selamlaşma ve Öğrencilerin Giyinmesi.

Beden Eğitimi Öğretmeni (İmzası)

Okul Müdürü (İmzası)

Ziya Yazıcı milli bir fitness sporcusu. Omuz ve boyun fıtığı için egzersizleri anlatıyor. Twitter’dan bilgilerine ulaşılabiliyor.. Türkiye'nin ilk ..
350 14 357

Çocuklarda görülebilir. Buruna sivri, uzun cisimler sokmamak gerekir. Yabancı cismin olduğu tarafın karşısındaki burun köküne bastırılarak kişi sümkür..
721 6 497

Çevre Koruma ve Araştırma Vakfı (ÇEVKOR), 1991 yılında Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerindeki öğretim üyeleri tarafından kurulan vakıftır. Amaçları ..
800 18 283

Dünyada karbondioksit salımı 2005'ten 2030 yılına kadar yıllık 42 milyar tona ulaşarak yüzde 50'nin üzerine çıkacak. Elektrik üretiminde kömürü kullan..
945 24 766

Boyun, bel ve sırt ağrılarını hepimiz çekiyoruz. Gün içindeki tempodan işlerden dolayı oluşuyorlar. Fitness ile bu ağrılara son.. Türkiye'nin ilk M..
955 23 213

Boğaza takılan yabancı cisim, elle ulaşılabiliyorsa elle çıkarılır. Aksi takdirde çocuksa baş aşağı tutularak, büyükçe iki kürek kemiği arasına vurula..
418 15 718

Ahmet Maranki, hep kozmik beden temizliğinden bahsetti Beden temizliği, cildinize de yansıyacağı için, cildinizdei bedeninizde yenilenmiş olaca..
836 20 244

Kaliteli uyumak insanı birçok hastalıktan koruyor. Uzmanlar iyi uyumak için çok yememeyi tavsiye ediyor. İşte uzmanlardan iyi uyku önerileri.. İsta..
535 20 246

Sağlıklı beslenme yolunda sizin yanınızda olacak ve her gün sizin için sağlıklı menüler hazırlayıp kapınıza kadar getirecek bir yardımcıya ne dersiniz..
515 11 408

Okulda, eğlence merkezlerinde hatta evlerinde bile ayrımcılığa maruz kalan obez çocuklar bu durumdan mutsuz.. ABD'de bulunan Yale Üniversitesi Rudd..
580 16 369

Okullarda din eğitimi veriliyor. Peki ailede çocuklara din eğitimi ve aşılaması hangi yaşlarda başlanmalı? Okullarda din eğitimi ile yeni kararlar ..
600 22 739

Bebek sahibi olmak kolay iş değil. Bir ailenin tüp bebekten sonra yıllık harcamaları ne kadardır? Tüp Bebek Uzmanı Doç.Dr. Ümit Göktolga bilgi veriyor..
878 14 811