Doktor Tv Banner

Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık
17 0 80

Bebeklerde kabızlık,kakalarının sıkı ve sert olması sonucu meydana gelir. Bu da bebeğinizin barsaklarını boşaltmasında zorlanmasına ve ağrı duymasına neden olur.

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

*Anne Sütüyle Beslenen Bebeklerde Kabızlık: Anne sütü ile beslenen bir bebekte kabızlık görülme ihtimali daha düşük, .çünkü anne sütü diğerlerine oranla daha sindirilebilir bir besin.Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin barsaklarında, sütün içindeki proteinleri daha küçük parçalara ayırmaya yardımcı 'dost' bakteriler mevcut. Yine bu bebeklerde barsak hareketlerini artıran 'motilin' isimli hormon bulunuyor.

*Mama İle Beslenen Bebekte Kabızlık: Bu bebekler kabızlıktan daha çok şikayetçi olurlar. Çünkü formül mamaların içerisinde bebeğin sindirmekte zorlandığı proteinler bulunur. Yalnızca formül mamayla beslenen bir bebeğin barsak hareketleri daha yavaş, kakası daha ince ve yeşilimsi görünümdedir.

Bebeklerde Kabızlık Tedavisinde Yapılacaklar

*Karın Masajı: Göbek çevresinden başlayarak yumuşak hareketlerle,saat yönünde ve dışarı doğru ovun.

*Ayaklara Bisiklet Çevirme Hareketi: Sırtüstü yatırarak, ellerinizle ayaklarına bisiklet çevirme hareketi yapın. Böylece karın kasları hareket ederek barsaklara nazik bir baskı uygular.

*Ilık Duş: Ilık bir duş bebeğinizin gevşemesini, böylece barsak damarlarına daha fazla kan giderek hareketlerinin artmasını sağlar.

*Formül Mamanın İçeriğini Kontrol Etme: Karışımın yanlış hazırlanması bebeğinizin sindirimini zorlaştırıyor olabilir.

Bebeklerde Kabızlığı Önleme Yolları

6. aydan sonra verilen püre ve kompostolar, içerdikleri lif sayesinde barsak hareketlerini kolaylaştırır. Ancak unutmayın, bebeğinizi ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslemelisiniz.

Eğer bebekte kabızlık devam ederse vakit kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurun...

Bebeklerde kabızlık ile ilgili ingilizce ayrıntılı bir makale:

Baby Constipation

Kabızlık Hakkında Bilinen Doğrular ve Yanlışlar

Kabızlıkta bilinen şeylerin çoğu aslında yanlıştır. İşte onlardan bazıları… Her gün bağırsak hareketi yaşanır. Bu ifade yanlıştır. Bu durum kişi..
355 24 423
Kabızlık Hakkında Efsane ve Gerçekler

Efsane: Her gün bağırsak hareketleri yaşanır. Bu durum kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar günde üç kez bazıları haftada üç kez tuvalete gidebil..
256 7 792
Bazı Bebekler İçin Emzirmeye Yardımcı Formüller

Yenidoğan bebeklerde kilo kaybı neden gözlenir? Emzirmede sorun olursa ne yapılmalıdır? Bebek mamasının ya da anne sütünün az verilmesi nelere yol..
185 7 791
Bebeklerin İlk Aylarında Otizm Sinyalleri Verilebilir

Otizm 2 aylık bir bebekte kendiniz gösterebilir. En az bir işaret vermeye başlar bu dönemden itibaren. 2 aydan 24 aya kadar bebeklerde gözlerde..
299 6 866
1 Yaşından Küçük Bebekler Ne Yemeli?

1 yaşından küçük bebeklere kesinlikle anne sütünden başka onun yerini tutacağı söylenen meyve suları verilmemeli. Peki bebeklerde bu sıvılar nelere yo..
304 20 230
Bağırsak Sorunları 4 Hamileden 3ünü Etkiliyor

Kabızlık ve ishal gibi bağırsak sorunları hamilelikte sıkça görülüyor. Her 4 hamile kadından 3ü bu sorunları yaşıyor. Önemli ölçüde yaşam kalitesi..
862 13 105
Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtisi

Göz sulanması genelde bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığına işarettir. Bu durumda ne yapılmalı, ameliyat ediliyor mu? Tedavisi mümkün mü? Bebekle..
497 16 666
Bebeklerde 10 Adımda Diş Bakımı

Ağız ve diş sağlığı özellikle yeni doğan ve büyüme aşamasındaki bebeklerde önemlidir. 10 adımda iyi bir ağız ve diş sağlığı bakımı için haberin devamı..
636 4 383
Kabızlık Sebepleri Nelerdir?

Günümüzde birçok kişi aynı dertten yakınmaktadır. Karın ağrısı, karın bölgesinde şişlik, tuvalete gidip saatlerce tuvalette vakit geçirmek, karın ağrı..
678 10 343
Kabızlık Nasıl Giderilir?

İnsanların birçoğu ishal yada kabızlık yüzünden yakınır, hayatları tam bir kabusa dönüşür. Düzenli olarak dışkı yapamamak belli bir süre sonra herkes ..
374 26 345
Prematüre Bebekler Körlük Tehlikesi Olabiliyor

Körlük riski erken doğan bebeklerde gelişmemiş göz dokusuna bağlı olarak gelişebilir. Prematüre bebeklerde körlük önceden bilinebilir mi? Akdeniz Ü..
301 8 256
Anne Sütü Bebeklerde Pişiği Önlüyor

Annelere bebek emzirme hakkında bazı tavsiyeler.. Anne sütünü erkenden kesmeyin. 6 ay dolunca illa ki kesmek gerekmiyor. Bebeklerde pişiği önlüyor.. ..
647 11 386
Kabızlık İhmal Edildiğinde Neler Yapabilir?

Kabızlık tuvalete çıkamama tuvalet yaparken zorlanma durumudur. Kabızlık sorununuz varsa mutlaka doktora gidin aksi halde durum kötüleşebilir.. Tuv..
538 12 504
Bebeklerde Saç Dökülmesini Önlemenin Yolu

Saçlar kazındıkça daha güçlü çıkacak ve dökülmeler daha seyrek görülecektir. Bebeğinizin saç bakımı için uzmanlardan tavsiyeler.. Bebeklerde saç kö..
428 16 576
Bebeklerde Reflü Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde de reflü olur mu demeyin. Evet olur. Diş gıcırdatan bebeklerde reflü riski olabilir. Diş gıcırdatma reflü habercisi olabilir.. Ege Üniv..
396 20 360