Doktor Tv Banner

Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık
20 3 20

Bebeklerde kabızlık,kakalarının sıkı ve sert olması sonucu meydana gelir. Bu da bebeğinizin barsaklarını boşaltmasında zorlanmasına ve ağrı duymasına neden olur.

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

*Anne Sütüyle Beslenen Bebeklerde Kabızlık: Anne sütü ile beslenen bir bebekte kabızlık görülme ihtimali daha düşük, .çünkü anne sütü diğerlerine oranla daha sindirilebilir bir besin.Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin barsaklarında, sütün içindeki proteinleri daha küçük parçalara ayırmaya yardımcı 'dost' bakteriler mevcut. Yine bu bebeklerde barsak hareketlerini artıran 'motilin' isimli hormon bulunuyor.

*Mama İle Beslenen Bebekte Kabızlık: Bu bebekler kabızlıktan daha çok şikayetçi olurlar. Çünkü formül mamaların içerisinde bebeğin sindirmekte zorlandığı proteinler bulunur. Yalnızca formül mamayla beslenen bir bebeğin barsak hareketleri daha yavaş, kakası daha ince ve yeşilimsi görünümdedir.

Bebeklerde Kabızlık Tedavisinde Yapılacaklar

*Karın Masajı: Göbek çevresinden başlayarak yumuşak hareketlerle,saat yönünde ve dışarı doğru ovun.

*Ayaklara Bisiklet Çevirme Hareketi: Sırtüstü yatırarak, ellerinizle ayaklarına bisiklet çevirme hareketi yapın. Böylece karın kasları hareket ederek barsaklara nazik bir baskı uygular.

*Ilık Duş: Ilık bir duş bebeğinizin gevşemesini, böylece barsak damarlarına daha fazla kan giderek hareketlerinin artmasını sağlar.

*Formül Mamanın İçeriğini Kontrol Etme: Karışımın yanlış hazırlanması bebeğinizin sindirimini zorlaştırıyor olabilir.

Bebeklerde Kabızlığı Önleme Yolları

6. aydan sonra verilen püre ve kompostolar, içerdikleri lif sayesinde barsak hareketlerini kolaylaştırır. Ancak unutmayın, bebeğinizi ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslemelisiniz.

Eğer bebekte kabızlık devam ederse vakit kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurun...

Bebeklerde kabızlık ile ilgili ingilizce ayrıntılı bir makale:

Baby Constipation

Kabızlık Nedir? hakkında detaylı geniş bilgi

Kabızlık Nedir? Kabızlık ya da konstipasyon, bağırsak hareketlerinin normale göre azalması durumudur. Bağırsak fonksiyonu, kişiden kişiye farklılık g..
725 9 735
Basur Resimleri - Basur Görüntüleri (Basur Hastalığı)

Basur Resimleri (Basur Hastalığı)    
478 12 383
Hiyalin membran hastalığı

Neonatal respiratuar distres sendromu da denir. Surfaktan üretimi ve yapısal gelişimsel yetersizlik nedeniyle yenidoğanda ve özellikle prematüre bebek..
351 7 96
Bebeklerde Sıtma Aşısının Etkinliği

Hangi aylık bebeklerde kaç ay ve yaş aralığında aşılar daha etkili oluyor araştırmalar yanıtlıyor.. ”New England Journal of Medicine” dergisinde ya..
603 10 384
Kabızlık İçin Öneriler Çözüm Yolları

Prof Dr Ahmet Maranki kabızlık için kuru incir kürünü öneriyor 5 adet kuru inciri iyice yıkadıktan sonra, 1 bardak sıcak su..
550 18 745
Karın Ağrısına Neden Olabilecek Başlıca Hastalıklar hakkında detaylı geniş bilgi

    Karın Ağrısına Neden Olabilecek Başlıca Hastalıklar      İdrar yolu infeksiyonları      Safra kese..
389 26 497
Kabızlık Hakkında Bilinen Doğrular ve Yanlışlar

Kabızlıkta bilinen şeylerin çoğu aslında yanlıştır. İşte onlardan bazıları… Her gün bağırsak hareketi yaşanır. Bu ifade yanlıştır. Bu durum kişi..
511 26 690
Çölyak Riski Altında Olan Bebekler

Bebeklerde görülen aşırı şişkinlik ve ishalde çölyak riski olabilir. Bunun için önceden belirtiler bilinmeli ve tedbir alınmalı. Denizli Devlet Has..
820 23 603
Kabızlık Nedenleri sebepleri hakkında detaylı geniş bilgi

    Kabızlığın en sık görülen nedeni çok az su ve lif (posa) içeren beslenmedir. Fazla alkol ve kafeinli içecekler kabızlığa neden olur..
201 17 452
Kabızlık Neden Olur ?

Kabızlık Neden Olur - Kabızlık Neden Oluşur - Kabızlık Nedenleri Hamilelikte kabızlık neden olur?
254 18 585
Bebeklerde Öldürücü Kış Enfeksiyonuna Dikkat

Uzmanlar, aileleri bebeklerde görülen öldürücü kış enfeksiyonuna karşı uyarıyor. İngiliz Akciğer Vakfı, bebeklik ve &cce..
291 10 786
Kabızlık Hakkında Efsane ve Gerçekler

Efsane: Her gün bağırsak hareketleri yaşanır. Bu durum kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar günde üç kez bazıları haftada üç kez tuvalete gidebil..
962 19 272