Doktor Tv Banner

Baypas Nedir Baypas Ameliyati

Baypas Nedir Baypas Ameliyati
55 1 42

Baypas nedir ve Baypas Ameliyatı

Hocam baypas, tıkalı damarın açılması ameliyatı mı­dır?

Sadece tıkalı damarın yanına yeni bir damar koyuluyor. Bir anacadde var tıkanmış veya dört şeritlik yol bir şeride inmiş, bir servis yolu yapıyorsunuz yanma. Eski tıkalı da­mar orada duruyor, kalıyor, onun yanma geçiş sağlamak için bacaktan aldığınız toplardamarı koyuyorsunuz, kan tı­kalı damardan değil bu baypastan geçip hedefine ulaşıyor.

Peki, baypas geçiren bir kişinin nelere dikkat etmesi gerekiyor? O kişi neler yapmalı ya da neler yapmamalı?
Tüm damar sertliği olan hastaların, ister ameliyat ol­sun, ister balon olsun, ister kalp krizi geçirsin, ister bunla­rın hiçbiri olmasın sadece damarlarında darlıklar olsun, bunların hepsinin dikkat etmeleri gereken şeyler aynı. Ko­lesterolleri, tansiyonları ideal düzeyde olacak, sigara içil­meyecek, düzenli egzersiz yapılacak, verilen ilaçlar düzenli kullanılacak. (Kalp Baypas)

Baypas ameliyatı için hep duyduk. Turgut Özal bay­pas geçirdikten sonra da haberler olmuştu. "Bu ameliyatı geçirdikten sonra kişiliği değişti" dendi. Ne kadar doğru­dur bunlar?

Erken dönemde bazı psikolojik değişiklikler olabiliyor, depresyon gibi bazı duygu durum değişiklikleri görülebili­yor. Ama çok büyük bir kişilik değişikliği söz konusu değil.

Her kalp hastasının merak ettiği bir soru bu: Baypas geçiren kişinin cinsel yaşamı olumsuz bir şekilde etkileni­yor mu?

Hastaların psikolojik durumu etkilendiği için cinsel ya­şamı da bir miktar etkilenebilir. Hastanın kalp hastalığının ağırlığına da bağlı, eğer hasta daha önce bir enfarktüs geçirmemişse, kalbinde bir hasar yoksa, böyle bir ameliyatı geçirdikten sonra tamamen normal yaşantısına döner, ta­bii cinsel bakımdan da. Ama öncesinde ağır bir kalp krizi geçirmişse, kalp yetersizliği varsa, ondan sonra baypas ol­muşsa bir miktar etkilenebilir cinsel yaşamı. Özellikle bazı ilaçlar erkeklerde cinsel yaşamı etkileyebiliyor. Böyle çok sayıda ilaç kullanılıyorsa, eşlik eden şeker hastalığı varsa bunlardan etkilenebilir. (baypas sonrası)

Ya şu meşhur cinsel gücü artırıcı ilaçlar. Bu ilaçları kul­lanıp kalp krizi geçiren insanlar olduğunu biliyoruz. En doğru kullanımı nasıl olmalı?

Kalp hastalarında sertleşme sorunu için kullanılıyor bu tür ilaçlar. Özellikle şeker hastalarında veya ileri yaşa gel­miş bazı hastalarda sertleşme sorununu gidermek için kul­lanılıyor. Bu hastaların kullandığı bazı diğer ilaçlar, bu tür ilaçlarla birlikte kullanılınca ciddi yan etkiler yapıyor, kalp krizlerine sebep olabiliyor. Eğer bunlara dikkat edilirse, hekim kontrolünde kullanılırsa, kalp hastaları için bir sorun olmaz. Ama hasta hekime danışmadan kendi başına kullanırsa ve kalp ilaçları kullanıyorsa kalp krizi geçirme riski var. Kalp hastası değilse, başka ilaç kullanmıyorsa, riski yok.

Koroner Arter Hastalığı Nedir? Koroner Arter Baypas Ameliyatı Neden Yapılır?

Kalp kasınıza kan taşıyan büyük damarlar koroner arterlerdir. Oksijenlenmiş temiz kan taşıdıkları için atardamarlar (arter) sınıfına girerler. To..
961 20 539
Kalp krizinden sonra seks!

Bir araştırmaya göre, cinsel aktivitenin kalp krizini tetikleme riski çok düşük ve aslında seks birçok kişinin algıladığı gibi zorlu bir aktivite deği..
278 22 661
Mide Ameliyatında Kapalı Yöntemin Artıları

Kapalı yöntemle mide ameliyatı nedir? Hangi durumlarda kimlere nasıl uygulanır? Uzmanlar anlatıyor. Samsun Büyük Anadolu Hastanesi (BAH)'nde kapalı..
864 22 587
Katarakt Ameliyatı Bu Yaşta Olur mu?

5 günlük bir bebeğe katarakt ameliyatı yapıldı. Bulanık görme şikayetiyle hastaneye geldi, şikayetini annesi farketmişti. Gözünde bir leke vardı.. Şim..
684 21 476
Burun Revizyon Operasyonları Yeni Estetik Trend

Burnunu beğenmeyenler için estetikte burun revizyon operasyonları yapılacak. Bu nedir, hangi işlemleri içerir? Ayrıntları Op. Dr. Emre İlhan ‘dan alal..
961 7 773
burun estetiği

burun estetiğiBurun estetiği günümüzde tercih edilen en önemli estetik ameliyatlarından biridir. Bunun sebebi  ise burnumuzun yüzümüzde..
274 4 323
Rahim Ameliyatı Sonrası Kalp Krizi Riski Var mıdır?

Yeni bir çalışmaya göre, histerektomi yani rahim ameliyatı olan kadınlarda daha sonra kalp hastalıkları ihtimali daha fazla görülmüyor. Yani bu op..
452 19 384
Kilo Verme Ameliyatı & Uzun Süreli Diyabet Kontrolü

Kilo verme cerrahisinden tip 2 diyabet hastaları da uzun süreli olarak yararlanabiliyor. Diyabetli ve kilolu hastaları bu haber sevindirecek, artı..
343 20 447
Tiroid Kanseri Guatr Ameliyatında Ortaya Çıkabilir

Tiroid kanserli vaka sayısında son zamanlarda artış gözlendi.. Bunun nedeni de guatr ameliyatı olabilir. Ameliyat sırasında ve bu süreçte maruz kalına..
498 14 804
Safra Kesesi Polipleri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Safra kesesindeki iyi huylu tümörlere polip deniliyor. Peki nasıl ortaya çıkıyor, belirtileri var mı? Nasıl tedavi ediliyor uzmanından öğrenelim.. ..
912 25 388
Kanserden Sonra Karnından Meme Yaptırdı

Sağ göğsü alınan Güldane hanım, 7 yıldır tek göğüsle yaşadıktan sonra hastaneye başvurdu ve karın dokusundan meme yapıldı. Kanser nedeniyle sağ göğ..
380 24 148
Kadavra Bağışı İçin Teşekkür Töreni

Kalp ameliyatı ardından hayatını kaybeden Erol Bircan vücudunu kadavra olarak bağışladı. Kızı ve üniversite teşekkür töreni düzenledi. Geçirdiği ka..
847 4 778
Kalp Şikayetinizde Hemen Bir Uzmana Gidin

Kalp şikayetleri gerçekten de bir tehlikeyi işaret ediyor olabilir. Bu riske girmeyin ve hemen bir kardiyoloji uzmanına görünün.. Diyarbakır Eğitim..
601 24 621
Kafadaki Baloncuk Saatli Bomba Gibi

Prof. Dr. Serra Sencer beyin anevrizması denilen kafa içi baloncuk oluşumuna karşı uyarıyor. Prof. Dr. Serra Sencer uyarıyor: ‘Baloncuk’ olarak bil..
279 15 412
Katarakt Yaşlı Hastalığı Değil, Herkeste Görülebilir

Gözlerde körlüğe kadar ilerleyebilen katarakt hastalığı sadece yaşlılarda yaşanmıyor. Gençlerde hatta çocuklarda bile meydana gelebilir.. Hemen her..
680 14 552