Baypas Nedir Baypas Ameliyati

Baypas Nedir Baypas Ameliyati
40 2 59

Baypas nedir ve Baypas Ameliyatı

Hocam baypas, tıkalı damarın açılması ameliyatı mı­dır?

Sadece tıkalı damarın yanına yeni bir damar koyuluyor. Bir anacadde var tıkanmış veya dört şeritlik yol bir şeride inmiş, bir servis yolu yapıyorsunuz yanma. Eski tıkalı da­mar orada duruyor, kalıyor, onun yanma geçiş sağlamak için bacaktan aldığınız toplardamarı koyuyorsunuz, kan tı­kalı damardan değil bu baypastan geçip hedefine ulaşıyor.

Peki, baypas geçiren bir kişinin nelere dikkat etmesi gerekiyor? O kişi neler yapmalı ya da neler yapmamalı?
Tüm damar sertliği olan hastaların, ister ameliyat ol­sun, ister balon olsun, ister kalp krizi geçirsin, ister bunla­rın hiçbiri olmasın sadece damarlarında darlıklar olsun, bunların hepsinin dikkat etmeleri gereken şeyler aynı. Ko­lesterolleri, tansiyonları ideal düzeyde olacak, sigara içil­meyecek, düzenli egzersiz yapılacak, verilen ilaçlar düzenli kullanılacak. (Kalp Baypas)

Baypas ameliyatı için hep duyduk. Turgut Özal bay­pas geçirdikten sonra da haberler olmuştu. “Bu ameliyatı geçirdikten sonra kişiliği değişti” dendi. Ne kadar doğru­dur bunlar?

Erken dönemde bazı psikolojik değişiklikler olabiliyor, depresyon gibi bazı duygu durum değişiklikleri görülebili­yor. Ama çok büyük bir kişilik değişikliği söz konusu değil.

Her kalp hastasının merak ettiği bir soru bu: Baypas geçiren kişinin cinsel yaşamı olumsuz bir şekilde etkileni­yor mu?

Hastaların psikolojik durumu etkilendiği için cinsel ya­şamı da bir miktar etkilenebilir. Hastanın kalp hastalığının ağırlığına da bağlı, eğer hasta daha önce bir enfarktüs geçirmemişse, kalbinde bir hasar yoksa, böyle bir ameliyatı geçirdikten sonra tamamen normal yaşantısına döner, ta­bii cinsel bakımdan da. Ama öncesinde ağır bir kalp krizi geçirmişse, kalp yetersizliği varsa, ondan sonra baypas ol­muşsa bir miktar etkilenebilir cinsel yaşamı. Özellikle bazı ilaçlar erkeklerde cinsel yaşamı etkileyebiliyor. Böyle çok sayıda ilaç kullanılıyorsa, eşlik eden şeker hastalığı varsa bunlardan etkilenebilir. (baypas sonrası)

Ya şu meşhur cinsel gücü artırıcı ilaçlar. Bu ilaçları kul­lanıp kalp krizi geçiren insanlar olduğunu biliyoruz. En doğru kullanımı nasıl olmalı?

Kalp hastalarında sertleşme sorunu için kullanılıyor bu tür ilaçlar. Özellikle şeker hastalarında veya ileri yaşa gel­miş bazı hastalarda sertleşme sorununu gidermek için kul­lanılıyor. Bu hastaların kullandığı bazı diğer ilaçlar, bu tür ilaçlarla birlikte kullanılınca ciddi yan etkiler yapıyor, kalp krizlerine sebep olabiliyor. Eğer bunlara dikkat edilirse, hekim kontrolünde kullanılırsa, kalp hastaları için bir sorun olmaz. Ama hasta hekime danışmadan kendi başına kullanırsa ve kalp ilaçları kullanıyorsa kalp krizi geçirme riski var. Kalp hastası değilse, başka ilaç kullanmıyorsa, riski yok.

KORONER BAYPAS AMELİYATI: Son yıllarda kalp cerrahisi elde ettiği başarılara bir yenisini eklemiş ve “Koroner baypas” ameliyatlarım gerçekleştirmiştir..
277 19 417

Bypass müdahalesi ne kadar doğru ve nerede gerekli? KAlp damar cerrahları hangi yöntemi öne çıkarıyor? ABD'de hükümete bağlı bir sağlık kuruluşunun..
184 16 563

Kalp kasınıza kan taşıyan büyük damarlar koroner arterlerdir. Oksijenlenmiş temiz kan taşıdıkları için atardamarlar (arter) sınıfına girerler. To..
325 19 215

ANGİNA PEKTORİSİN TEDAVİ İLKELERİ: Çeşitli ilaçlar ve “Koroner baypas” denilen bir ameliyatla hastalara yardım edilmeye çalışılmaktadır. Angina pektor..
543 9 195

Üretra Darlığı Nedir (Prof. Dr. Faruk ÖZCAN) Mikrocerrahi varikosel ameliyatı ve Varikosel hakkında tüm gerçekler
937 4 708

Bir araştırmaya göre, cinsel aktivitenin kalp krizini tetikleme riski çok düşük ve aslında seks birçok kişinin algıladığı gibi zorlu bir aktivite deği..
637 23 118

BADEMCİK AMELİYATLARININ GEREKTİĞİ DURUMLAR – TONSİLEKTOMİ ENDİKASYONLARI: Bademciklerin büyümesi ve/veya iltihaplanması çok yaygın olarak karşılaşıla..
356 5 236

ektoris, kalp kasnını geçici bir iskemisinden, yani bölgesel bir yetersiz kanlanmadan kaynaklanan ve sıklıkla göğsün ortasında hissedilen bir baskı sı..
524 20 779

İnanılması zor bir haber , her mesleğin iyi ve kötü personelinin olduğunu bu haberle bir kez daha görüyoruz. Mesleğine saygısı olmayan bir doktorun m..
543 4 295

inceledikleri konulara göre feslefenin de alt dalları vardır. Bunlar: 1. Bilim Felsefesi Bilim nedir? Bilimin konusu ve sınırları nelerdir? gibi soru..
920 10 332

Meme ameliyatı olmuş ve plastik rekonstrüksiyon yapılmamış kadınlar, beden görümlerini korumak amacı ile protez meme kullanmaktadır. Batı ülkelerinde ..
584 14 874

Şeker problemi ile birlikte böbrek yetmezliği bulunan ve gözleri görmeyen hastanın kalbine bypass ameliyatı yapılarak 3 damarı değiştirildi. Hastaneni..
925 15 507