Doktor Tv Banner

Balgam Sökücü Bitkisel Tedavi

Balgam Sökücü Bitkisel Tedavi
30 0 21

Kış ayları yoğun bir şekilde devam ediyor. Kış ile birlikte öksürük, balgam, grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanmamak elde değildir. Hele hele karın yüzünü tekrar gösterdiği şu günlerde ülkemizin bazı kesimleri oldukça soğuk günler yaşamaktadır. Kar yağışı ile birlikte gelen rüzgar herkesi etkilemekte, hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Çoğunlukla dışarıya çıkmamaya, bu soğuk havayı hissetmemeye çalışsak da zorunlu olduğumuz zamanlarda dışarıya çıkarız. İşe gitmek için, markete gidip alışveriş yapmak için yada çocuğumuzu okuluna götürmek için mecburen dışarı çıkarız. Dışarı çıkarken çok sıkı giyinmeye, şal, atkı, şapka ve eldiven gibi bizi soğuk havalardan koruyacak kıyafetler giymeye özen gösteririz. Fakat yine de hele hele çocuklar ve yaşlılar çok kısa bir süre dışarıda dursalar bile hemen hasta olurlar. Burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık gibi belirtiler hemen kendini gösterir. Hele bir de boğazda biriken balgam herkesi rahatsız eder. Çıkarmak istenip de çıkartılamayınca verdiği rahatsızlık sürekli artar. Zamanla solunum yolunu da tıkamaya başlayabilir. Bu nedenle balgam çıkarmak çok önemlidir. Peki balgam nasıl sökülebilir? Balgam sökücü bitkisel tedavi mevcut mudur? Tabii bazı bitkiler sayesinde bitkisel tedavi ile balgamdan kurtulmak mümkündür.

Balgam Sökücü Bitkiler Solunum organlarımızdan özellikle akciğerden gelen balgam zamanla birikerek boğazı rahatsız eder. Soğuk kış aylarında, grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanma sonucunda bu durum görülür. Akciğerlerde biriktikten sonra boğaza geldiğinde ağızdan dışarı atılabilir. Fakat kimi zaman dışarı atılırken boğazımıza acı verir. Hele ki küçük çocuklar tam olarak bu durumun bilincinde olmadıkları için ne yapacaklarını bilemezler. Bu durumda balgam sökücü bitkisel tedavi uygulamak herkes için en uygun yoldur. Çeşitli bitkilerin çayları, kaynatılıp nefes olarak alınan buharları sökücü olarak kullanılabilir. Öncelikle her gün düzenli olarak su içmeye dikkat etmelisiniz. Okaliptüs yağı yada okaliptüs buhar banyosu da sökücü olarak yardımcı olur. Zencefil, akdiken ve aloe vera gibi bitkilerle mukus yollarını temizlemek için kullanılan bitkiler arasındadır. Soğan ve soğan suyu da bu durumda büyük fayda sağlar. Papatya çayını günde bir bardak içmek de yarar sağlayacaktır. Herkesin kolaylıkla elde edebileceği şalgam da akciğer bronşlarını temizleyerek balgam sökücü bitkisel tedavi sağlar. Marul içerdiği etken maddeler sebebiyle özellikle çocuklara yedirilmelidir. Göğsü yumuşatır, öksürüğe de iyi gelir. Andız otu da balgam için balla karıştırılmalı ve ezilerek yenmelidir. Ebegümeci öksürük kesici ve göğsü yumuşatıcı olarak kullanılabilir. Diğer bir şifalı bitki ise ıhlamurdur. Ihlamur çayı ile balgam söktürebilir ve grip, nezle, bronşit ve öksürükten de kurtulabilirsiniz.

Balgam Söktürücü İlaç

Çeşitli bitkisel ilaçlar ile bu durumdan kurtulmak ve söktürmek mümkün olsa da eğer fazla öksürüğünüz, ağır halsizlik yada akciğer ağrılarınız varsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Önerdiğimiz çeşitli çaylar ve bitkiler doktorun verdiği ilaçların yanında göğsünüzün yumuşamasına, balgam atmanıza ve biraz daha iyi hissetmenize neden olacaktır. Fakat unutmayalım ki her şeyin fazlası zarar. Bu nedenle bitkileri ve çayları çok fazla miktarda aniden kullanmamalısınız.

Balgam Sökücü Bitkisel Tedavi

Balgam Sökücü Bitkisel Tedavi

Kış ayları yoğun bir şekilde devam ediyor. Kış ile birlikte öksürük, balgam, grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanmamak elde değildir. Hele hele kar..
498 21 753
Bitkisel İlaç Kullananlara Kötü Haber

Bitkisel haplar bazı durumlarda beyin kanaması, körlük ve ölüme sebep olabiliyor. Etkileşim konusunda doktorunuzla ayrıntılı bir görüşme yapın.. Gö..
501 24 221
Boğaz Ağrısı ve Larenjite İyi Gelen Bitkiler

Larenjit ses kısıklığı veya ses kaybı şeklinde görülür ve boğaz ağrısıyla birlikte ortaya çıkar. Ses tellerinin iltihaplanması durumudur. Soğuk al..
576 22 870
Demli Çay Sağlığa Zarar Veriyor

Çok miktarda çay zaten sağlığa zararlı bir de demli koyu çay içiyorsanız sağlığınız tehlikede olabilir. Miktarını ve demini iyi ayarlamak gerek.. S..
442 25 582
Erken Teşhisle Kurtulabilen Hastalık: Verem

Verem tüberküloz mikrobunun enfekte olmasıyla çoğu kişiye geçebilir fakat erken teşhisle kurtarılabilen bir hastalıktır. MANİSA’nın Kula İlçesi Sağ..
183 5 390
Veremin En Büyük Kurtarıcısı

Her yıl artan verem hastaları için yeni bir umut ışığı doğdu. Erken teşhisle büyük ölçüde kurtulunabilir.. Manisa’nın Kula İlçesi Sağlık Grup Başka..
194 11 748
Bitkisel İlaçlar - Nanenin Gizli Gücü

Nane bitkisi doğanın gizli şifalı güçlerinden biri. Oldukça yararlı olan taze ve kuru nanenin birçok yararını sayabiliriz. İrritabl bağırsak se..
775 22 320
Bitkisel İlaçlardan Uzak Durun Çünkü..

Başta sağlık bakanlığı ve eczacılar birliği bitkisel içerikli haplardan uzak durulmasını öneriyor. Toplatılmaya başlanan bu ilaçlar tehlikeli.. Siv..
225 20 146
Kuru Öksürük Nasıl Tedavi Edilir

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu Kronik öksürük,bronşit ve kış aylarında üst solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı inatçı öksürüklerde ideal bir yardımcı ol..
728 11 278
Bu 3’lü Vücudu Her Şeyden Koruyor

Bal, polen ve arı sütünden oluşan harika karışım sizi her türlü kötülükten korur. Op. Dr. Adnan Bağrıaçık, balın mikroplarla savaştığına, yaraları ..
307 7 415
Bitkisel de Olsa İlaç Alırken Dikkat

Prof. Dr. Esat Yılgör her ilacın bileşeninde bitki olduğunu ancak bitkisel de olsa ilacın dikkatli kullanılması gerektiğini vurguluyor. Doğadaki bi..
357 16 210
Şeker ve Meyve Macunları Faydalı

Meyveli şekerlemeler, jöle ve macunlar sağlığa faydalı! Stockholm Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar bu şekerlerin bitkisel olduğun söylüyor.. M..
207 26 136
Takviye Hapları Sağlığı Tehdit Ediyor

İlaç süsü verilerek satılan bazı takviye ilaçları hap ve kapsül şeklinde oluyor ve sağlığa oldukça zararlı.. Peki bu hapların zararları nelerdir? Y..
342 14 785
Reflü Sorununa Son Verecek Öneriler

Yemek yedikten sonra ortaya çıkan ve yanlış yemeyle alakalı bir mide rahatsızlığı olan reflüyü önlemek çok basit. Soru-cevap şeklinde önerileri mutlak..
314 22 735
Hepatit B’nin Tedavisi Var, Mutlaka Aşısını Olun

Doç. Dr. Serap Gençer Hepatit B’de yeni tedaviler de geliştirildiğini ve umut yok diyenlere inanmamamız mutlaka korunmamız gerektiğini belirtiyor. ..
827 23 804