Baker Kisti Tedavisi

0
Baker Kisti Tedavisi

Baker kisti dizin arkasında oluşan bir şişliktir ve dizde gerginlik hissine neden olur. Dizdeki ağrı diz aktif haldeyken daha da kötüleşir. Baker kisti genellikle arterit veya kıkırdak yırtılması gibi diz eklemi ile ilgili bir sorun nedeniyle ortaya çıkar. Bu iki sağlık durumu da dizde sıvı oluşumuna neden olarak baker kistine yol açabilir.

Baker kisti rahatsızlık verici olsa da ve şişmelere neden olsa da rahatsızlığa neden olan sorunun tedavi edilmesi ile kişi ağrılarından kurtulur.

Eğer doktorunuz arterit rahatsızlığının kiste neden olduğun teşhis ederse size iltihaplanmaların azaltılması için aşağıdaki tedavi yöntemleri önerebilir:

Dizinize doğal tedavileri uygulayın. Dizinize soğuk kompres yapın ve dizinizi yüksekte tutun. Koltuk denekleri ile gezerek bacağınızın üzerindeki ağırlığı hafifletin. Bacağınızı mümkün olduğu kadar fazla dinlendirin ve iltihaplı bölgeye buz koyun.

Steroid nitelikte olmayan iltihap sökücü ilaçları kullanın. Aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin, diğerleri), naproksen (Aleve, diğerleri) ve benzer ilaçlar ağrıların hafifletilmesini sağlar.

Fiziksel aktivitelerinize ara verin. Aktivitelerinize rahatsızlığınız iyileşene kadar ara verin. Bu sayede diz ekleminiz tahriş olmaz. Doktorunuz ne kadar süre ile dinlenmeniz gerektiğini size bildirecektir.

Kategori: Genel Sağlık