Anüs (Makat), Rektum Anatomisi Ve Hpv

Anüs (Makat), Rektum Anatomisi Ve HPV
52 7 80
Rektum takriben 1.20 m uzunluğundaki kalın bağırsağın 15 cm’ lik son bölümü, kalın bağırsağın ucu olarak tanımlanır. Sinir, damar ve kaslardan oluşan karmaşık bir sistem sayesinde boşaltılmak üzere burada toplanan dışkı kontrol edilir ve dışarıya atılır. Rektumun ucu  5 cm uzunluğundaki anal kanal “anüs”  (makat bölgesi) tarafından oluşturulur. İhtiyaca göre açılıp kapanabilen bir sibop gibi görev görür. Halka şeklinde iki adet kas, iç ve dış sfinkter kasları,  katılaşmış dışkının kontrolünü sağlar. Hemoroitlerin yumuşak damarlarla dolu memeleri ise gaz ve sıvıların kaçmasını önler. Makat (anüs) bölgesinde bulunan çok duyarlı sinirler sayesinde gaz, katı ve sıvı dışkı arasında ayırım yapılabilir. İç ve dış sfinkter kaslarının arasında sıvı salgılayan bezeler vardır. Bunlar apse ve fistül oluşumunda büyük rol oynarlar. Rektum ve makat(anüs) arasındaki sınır çizgisine linea dentata denir. Bu, kırlangıç yuvasını andıran kriptler ve hafif bombeli papiller tarafından oluşur. Çizginin alt tarafı anoderm (makat derisi) adını taşır ve son derece duyarlıdır. Çizginin üstünde ağrı duyusu yoktur. Bundan dolayı burada oluşan bağırsak kanseri gibi hastalıklar erken safhalarda fark edilemez. Makat  (Anüs)da bulunan toplar damarların görevleri yoktur, sadece kapanmaları durumunda (kenar ven trombozu) çok ağrılı olurlar ve dış hemoroit olarak da adlandırılırlar. Ayrıca anüs etrafında ve anüsün içine doğru da yayılabilen HPV lezyonları, genital siğiller de sıklıkla gözlenmektedir. Anüs bölgesinde genital siğil olması için mutlaka “anal seks” olması gerekmemektedir. Vajina etrafındaki genital siğiller komşuluk yolu ile sıklıkla makat (anüs) civarına yayılmaktadır. Hatta bazen tedavi edilmeyip ihmal edildiği zaman buradaki HPV ve genital siğiller makattan içeri rektum kısmına da yayılabilmekte ve tedavisi de zor olabilmektedir.

Anus ve rektum hastalıkları, hafif şiddette rahatsızlıklardan, hayatı tehdit edici durumlara kadar ilerleyen rahatsızlıklara neden olabilir. Bu hastalıklarda erken teşhis ve tedavi çoğu kez hayat kurtarıcı olabilmektedir. Ne var ki hastaların çoğu bilgi eksikliği, ihmal, utanma gibi nedenlerden dolayı hekime geç başvurmaktadır.

Kolonoskopi, kalınbağırsağı içten örten duvarların bir mercek düzeneği aracılığıyla doğrudan gözlenmesidir. Bu işlem anüs (makat) ve düz bağırsak (rek..
337 16 486

Kabızlığın Toplumda Görülme Sıklığı Nedir? Kabızlık, en sık doktora müracaat edilen hastalıklardan biridir. Genelde ileri yaşlarda görülmesine karşın..
686 15 136

Anus (şerç); yani sindirim kanalının doğrubağırsak denilen son kısmındaki çıkış deliği veya çevresinde (oturak yerinde) görülen kaşıntıların nedeni çe..
450 9 575

Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid veya diğer adıyla basur, makat veya anüsteki varisleşen toplardamar yumağının şişmesidir. Başlıca nedeni kabızlıktır..
853 16 590

    Pruritus ani de denen anal (makat bölgesi) kaşınma sık rastlanan bir sorundur.     İnatçı anal kaşınma, çocuklarda v..
909 17 379

Endoskopik ultrasonografi:  Endoskopi ve ultrason görüntüleri ve sindirim sistemi ve çevre doku ve organları hakkında bilgi almak için yapılan bi..
456 11 345

Çocuklarda, Bebeklerde Ateş ve Ölçme Kontrol Ağızdan (oral yoldan) ısı ölçümü dil altından yapılır. Termometrenin civalı kısmı dil altında kalacak şek..
545 7 108

Beslenme Bağırsak parazitleri, bizim bağırsak, istenmeyen misafirlerdir yaşıyor. Her yaştan çocuk veya yetişkin parazitler karşılaşıyoruz. Önlenmesi i..
235 20 595

Termometrenin civalı kısmı vazelinlenir. Civalı bölüm 3-4 cm anüse so*kulur. Çocuklarda 2-3 cm sokmak yeterlidir. Şuuru bulanık hastalar ve çocuklard..
261 24 491

    İnsan papilloma virüsü, insan papilloma virüs ya da human papilloma virus (HPV veya İPV) papillomavirus ailesine mensup, deri ve mu..
386 11 202

Uterus (rahim) mesane ve rektum arasındaki bir kadının alt karın bölgesinde bulunan , armut şeklinde bir organdır. Rahimin, alt kısmı serviks denir.Ço..
307 17 648

Özellikle erkeklerin korkulu rüyası olan makat fistülü; bel soğukluğu hastalığı ile karışabiliyor. Bu sorun, fibrin yapıştırıcıların kullanıldığı mini..
719 8 238