Doktor Tv Banner

Anne-Babalar Ergenlik Dönemindeki Çocuklarına Nasıl Davranmalı?

Anne-babalar ergenlik dönemindeki çocuklarına nasıl davranmalı?
77 0 68

  Ergenlik dönemi, bir çok aile için sıkıntılı bir dönem olarak değerlendirilir. Ne de olsa, çocuklarının onların her söylediklerini yaptıkları, onlara koşulsuz bağlı kaldıkları o çocukluk dönemi yavaş yavaş sona ermektedir. Artık otoritelerinin eski gücü kalmadığını görmek anne-babalarda bir parça kaygı yaratabilir.

Bu dönemde ergenler, bir yandan geçirdikleri fiziksel değişimle, kimlik sorgulamalarıyla baş etmeye çalışırken, bir yandan da, hormonal değişiklikler, entelektüel gelişim gibi faktörlere bağlı olarak, kimsenin, özellikle de anne-babalarının onları anlamadığını düşünebilir. Özellikle bizim ülkemizde, SBS gibi erken yaşta başlayan sınavların beraberinde getirdiği sınav stresi de cabasıdır. Ülkemiz, aslında yaşlarını gerektiği gibi yaşayamayan ergenlerle doludur, ki yukarıda dile getirdiğim değişimlerle birlikte bu ağır gelecek sorumluluğunu da yüklenmek ergenlerimizi epeyce yorar.

Ergenlik dönemine erişmiş bir çocuğunuz varsa, onun, uyguladığınız otoriteye artık uymak istemediğini, bağımsızlık ve özgürlük için taleplerde bulunmaya başlamasını görmek sizi belki endişelenebilir. Eskiden beri uyguladığınız disiplin yöntemlerinin artık eskisi gibi etkili olmadığını gördükçe, çaresizlik duygularına kapılmanız doğaldır. Birçok anne-babanın ergenlik dönemindeki çocuklarıyla yaşadığı çatışma yaratan konulara örnek olarak şunlar verilebilir:

-Arkadaşlık seçimleri,

-Aileyle daha az, arkadaşlarla daha çok zaman geçirilmek istenmesi,

-Okul / sınav başarısı,

-Dışarıda daha çok zaman geçirme isteği,

-Karşı cinsle ilişkiler,

-Giyim tarzı, saç stilleri, (kızlar için makyaj tarzı),

-Sigara, içki gibi zararlı alışkanlıklar.

Görüldüğü gibi, ergenlik dönemi bir çok çözümlenmesi gereken konuyu da beraberinde getirir. Ancak, çocuğunuzun artık farklı ve kendine özgü bir birey olduğunu kabullenerek, tutumlarınızda, tavırlarınızda ve iletişim tarzınızda bazı değişiklikler yaparak bu dönemi sakin ve huzurlu bir biçimde yaşayabilirsiniz.

Ergenlik dönemine özel iletişim anahtarları

  • Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın uzun olmasına değil, nitelikli olmasına özen gösterin.
  • Onla sadece problemler ortaya çıktığında değil, her şey iyiyken konuşun; onu ve iç dünyasını tanımaya çalışın.
  • Onun duygularına ve düşüncelerine saygı gösterin ve bunları ifade etmesine izin verin. O belki “sizin” çocuğunuz olabilir, ancak sizden çok farklı düşüncelere ve duygulara sahip olması de normaldir.
  • Çocuğunuza mümkün olabildiğince çok insiyatif ve özgürlük alanları tanıyın. Özellikle saç biçimi ya da kıyafet seçimleri gibi daha basit konularda, bırakın seçimlerini kendisi yapsın.
  • Çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın ve birlikteyken neler yaptıklarını öğrenin. Bu konuda ihmalkar olmamaya çalışın, ve unutmayın ki, çocuğunuzla ilişkiniz sağlam temellere sahipse, zaten açık ve samimi bir iletişim diliniz bulunuyorsa, bu bilgilere sahip olmanız da kolay olacaktır.
  • Çocuğunuzun arkadaşlarını evinize getirmesine izin verin ve onları daha iyi tanımaya çalışı
  • İyi bir dinleyici olun ve çocuğunuz size bir şeyler anlattığında, ona her defasında nasihat vermeyin. Çocuklar da, yetişkinler gibi, bazen sadece güvendikleri birisinin onları dinlemesini bekler.
  • SBS ve ÖSS sınavlarının oluşturduğu stres ve kaygıyla nasıl baş ettiğine dikkat edin, bu konuda psikolojik destek almayı ihmal etmeyin.
  • Sorunları demokratik bir ortamda çözümlemeye çalışın. Çocuğunuz da fikirlerini, düşüncelerini ve duygularını açıkça ifade edebilsin. Siz de ebeveyn olarak duygularınızı, beklentilerinizi ve kabul sınırlarınızı ifade edin ve uzlaşma zemini bulmayı hedefleyin.
  • Temel bazı güvenlik önlemleri aldıktan sonra (örneğin güvenli internet erişimi ve TV kanalları seçimleri), onun mahremiyetine saygı gösterin, örneğin odasına aniden girmeyin.

Çocuklar Bu Süreçten Etkilenmemeli

Boşanan çiftler eğer çocukları varsa bu konuda hassas ve anlayışlı davranmalı. Boşanma süreci kesinlikle çocukları etkilememeli.. Boşanma sürecinde..
256 15 357
Çocuklarda Genel Utangaçlık Sebepleri Nelerdir?

Psikolog Serap Duygulu aileleri onları suçlayan ve kızan çocuklar utangaç ve çekingen oluyor.. Utangaçlık, çocukluk çağında en çok görülen duygu du..
824 25 593
Çocuklarına Bağlı Babalar Güçlü Bir Aile Kuruyor

Evlilikte mutluluk amaçlayan erkekler baba olduklarında daha güçlü aile bağları kurar. Çocuklarla meşgul olan ve ev işlerinde yardımcı olan erkekl..
797 26 313
Bekar Babalar, İş ve Çocukları Nasıl Dengede Tutabilir?

Boşanan bekar babalar tek başlarına çocuklarına bakabilir mi? Hem iş hem çocukları nasıl dengede tutabilirler? Tek ebeveyn olarak erkeğin, çocu..
242 12 579
Şok Diyetler Kemik Erimesi Nedeni

Bilinçsiz yapılan ergenlik dönemi diyetleri ve tüm şok diyetler buna sebep oluyor. Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıklar..
802 9 463
Yanlış Beslenme Çocuklarda Neye Sebep Olur?

Ailelere büyük bir iş düşüyor beslenmeleri konusunda.. Prof. Dr. Sema Aydoğdu, ergenlik döneminde erişkin diyetlerinin yapılmasının kemik yapısınd..
401 20 616
Anne-Baba Okulu Açıldı

Çocukları yetiştirmek her konuda deneyim ve bilgi ister. Bunu iyi yapabilmek adına çocuk yetiştiren anne baba okulu açıldı. Eğitim sürecinde misyon..
469 14 311
Gençlerde Görülen Baş Ağrısının Sebepleri

Prof. Dr. Mehmet Zarifoğlu ergenlik döneminde görülen baş ağrılarının asıl sebebini açıkladı .. Yaşa göre baş ağrısı olur mu, nedenleri ve tedavisi ne..
445 19 273
Sivilceler Kimlerde Görülür Nasıl Yok Edilir?

Akne ve sivilce bakımı nasıl olmalı hangi cilt tiplerinde görülür, estetik mi yaptırılırmalı yoksa tedavisi var mı? AKNE VE SİVİLCE FORMLARINI NE K..
179 15 483
Çocuklar Stresini Nasıl Dışa Vurur?

Uzman Klinik Psikolog Çiğdem Bilgen çocuklarda stres ifadelerini ve beden dilini anlattı. Çoğumuz, hayatımızda zorlu dönemlerden geçerken vücudumuz..
502 12 285
Çocuk Hastalıklarında Yaralanma Nedenleri ve Tedavisi

Travma ve yaralanma şeklinde görülen çocuk hastalıklarının en sık nedenleri şunlardır: motorlu araç kazaları boğulma (nefes darlığından) boğu..
286 15 695
Sağlam Bir Anne-Çocuk İlişkisi Kurun

Çocuklarınızla sağlam ve temeli olan ilişkiler kurun. Arkadaşlarını iyi tanıyın, zevk ve yeteneklerini iyi bilin.. Her anne baba çocuğunun kimlerl..
563 10 652
İlk Cinsellik Deneyimlerine Nasıl Tepki Verilmeli?

Ergenlikte cinsellikle ilgili meraklar daha da çoğalır ve cinsel içerikli film ve dergilere yönelinebilir. Peki bunu gören ebeveynler nasıl davranmalı..
246 5 626
Emziren Annelere Sütü Artırıcı Tavsiyeler

Emziren anneler bebekleri iyice beslensin sütünü alsın diye çabalar. Peki anne sütünü artıran gıdalar neler? Bu dönemde anneler nasıl beslenmeli? D..
477 7 128
Baba-Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?

İlk iletişimden itibaren hassas ve anlayışlı olmak ebeveynlerin ilk görevi. Bir babanın çocuğuna olan tavrı ve iletişimi ise çocuk için çok önemli.. ..
987 25 304