Doktor Tv Banner

Anksiyete Bozukluğu Nedir, Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Anksiyete Bozukluğu Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
46 0 19

Anksiyete bozukluğu endişe ve kaygıya dayalı yaygın görülen bir rahatsızlıktır.

Günlük yaşamda olayları aşırı ve abartılı karşılarız. Bu kişiler her zaman bir felaket bekler ve karamsar düşünür. Sağlık, para, iş, aile, ilişkiler ve okul çevresinde bunu sürdürür. Gerçekçi olmayan hayal ürünü endişeler söz konusudur. Bu korkular dehşete dönüşerek hayatı olumsuz etkiler. Sosyal aktiviteler ve ilişkiler bozulur. Ruhsal belirtileri bu şekildeyken fiziksel belirtileri de görülür:

Aşırı, sürekli endişe ve gerginlik
Sorunlara karşı gerçekçi olmayan bir bakış
Huzursuzluk ya da "sinirli" olma hissi
Sinirlilik
Kas gerginliği
Baş ağrısı
Terleme
Konsantre zorluğu
Mide bulantısı
Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı
Yorgunluk
Uykuda düşme durumu
Titreme
Kolayca ürküyor olmak.

Buna ek olarak depresyon, madde bağımlılığı, panik bozukluk, obsesif-kompulsif bozukluk ve fobiler de ortaya çıkabilir.

Nedenleri genetik faktörler ve beynin maruz kaldığı kimyasallar zararlı maddeler olabilir. Ailede varsa hasta risk altındadır. Beyin kimyasallarında bozulmalar diğer sebebidir. Mesajlar doğru bir şekilde iletilemez. Travma, stres, ölüm, ayrılık, boşanma, alkol, kafein, uyuşturucu da sebepleridir.

Psikiyatrist eşliğinde tedavi sağlanabilirken, ruh sağlığı uzmanları bilişsel davranışçı terapinin yanında ilaç önerebilir. Xanax, Librium, Valium, Ativan, Paxil Effexor, Prozac Lexapro ve Zoloft gibi antidepresanlar sakinleştirebilir. Derin nefes teknikleri gibi alternatif çareler de mümkündür.

Anksiyete Bozukluğu Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete bozukluğu endişe ve kaygıya dayalı yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Günlük yaşamda olayları aşırı ve abartılı karşılarız. Bu kişiler h..
528 26 586
Karşı Gelme Bozukluğu Nedir, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Özellikle çocuklar ve ergen gençlerde yaygın olsa da her yaşta görülebilir. Meydan okuma, itaatsizlik ve savunma duyguları öne çıkar. Anne, baba v..
168 5 268
Anksiyete Bozukluğu Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Stresli ve endişeli zamanlarda anksiyete olduğumuzun farkına varmayabiliriz. Sürekli endişeli, kaygılı, gergin, uzak ve öfkeli olma durumudur. ..
629 24 379
Genel Anksiyete Bozukluğu Nedir, Ayrıntıları

Yaygın genel anksiyete bozukluğunda endişelendirici boyutta belirgin nedenler ve belirtiler göze çarpar. Günlük yaşamda olaylara aşırı bakılır, ab..
951 23 98
Anksiyete Bozukluğu Hakkında Merak Edilenler

Stresli zamanlarda endişe duymak en doğalıdır. Ama bu durum hastalığa dönüşürse endişe ve panik hastalığı anksiyeteye dönüşebilir. Gergin ve kaygı..
300 7 801
Fibromiyalji Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji kronik bir rahatsızlıktır. Belirtilere dayalı olarak fiziksel muayene sonucu tanı konabilir. Kaslarda ağrı ve sertlik gözlenir, röntg..
797 16 687
Eklem Zarı Yangısı, Sinovit Nedir?

Sinovit nedir, kimlerde neden ortaya çıkar? Nedenleri, belli başlı belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır? Eklemlerde oluşan bu hastalık hakkında ayr..
190 4 815
Yeme Bozukluğu Neden Oluşur, Tedavisi Var mıdır?

Yeme bozukluğu yaşayan kişiler açlıklarından memnundurlar, herkes gibi yemek düzenleri yoktur, besin ve vücut ağırlığı hakkında hassastırlar sağlıksız..
570 18 195
Hafıza Kaybının Nedenleri ve Süreci

Bazen nedensiz bir şekilde insan nereden geldiğini kim olduğunu nerede olduğunu hatırlamaz. Kafasına bir darbe almasından bir beyin travmasından a..
196 22 474
Kalp Çarpıntısı Nedenleri ve Tedavisi

Kalp çarpıntısı herhangi bir hastalığa benzemez. Nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri neler? Nelere yol açar? Çarpıntıda özellikle kişinin ç..
942 9 767
Parkinson Hastalığı Nedir, Tedavisi Mümkün müdür?

Parkinson hastalığı kas kontrolü kaybına neden olan bir beyin hastalığıdır. Parkinson belirtileri ilk başta hafif olma eğilimindedir ve bazen göz ..
970 19 758
Hamilelikte Görülen Ağır Sabah Bulantısı

Hamilelikte görülen ağır sabah bulantısı Hiperemezis gravidarum olarak biliniyor. Nedenleri, belirtileri, neye yol açtığı ve tedavisi nedir? Hamile..
646 20 806
Bakteriyel Vajinozis Nedir, Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır?

Vajinal bölgede görülen bakteri dengesizliğine dayanan bu hastalığın belirti, neden ve tedavisi.. Bakteriyel vajinozis (BV), vajinal bölgede asit-b..
830 10 736
Sinir Ağrısı Nedir, Belirtileri, Nedenleri, Hissettirdikleri Nelerdir?

Sinir ağrısı herkeste farklı hissedilir. Bazıları gece yarısı bıçak ağrısı gibi hisseder. Bazıları kronik bir iğne batması hisseder. Gün boyu yanm..
289 9 626
Bipolar Bozukluk Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Manik depresyon olarak adlandırılan bipolar (iki kutupluluk) bozukluk aşırı ruhsal değişimler olan bir durumdur. Roller coaster (havada giden hızl..
296 13 751