Doktor Tv Banner

Anksiyete Bozukluğu Nedir, Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Anksiyete Bozukluğu Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
17 3 79

Anksiyete bozukluğu endişe ve kaygıya dayalı yaygın görülen bir rahatsızlıktır.

Günlük yaşamda olayları aşırı ve abartılı karşılarız. Bu kişiler her zaman bir felaket bekler ve karamsar düşünür. Sağlık, para, iş, aile, ilişkiler ve okul çevresinde bunu sürdürür. Gerçekçi olmayan hayal ürünü endişeler söz konusudur. Bu korkular dehşete dönüşerek hayatı olumsuz etkiler. Sosyal aktiviteler ve ilişkiler bozulur. Ruhsal belirtileri bu şekildeyken fiziksel belirtileri de görülür:

Aşırı, sürekli endişe ve gerginlik
Sorunlara karşı gerçekçi olmayan bir bakış
Huzursuzluk ya da "sinirli" olma hissi
Sinirlilik
Kas gerginliği
Baş ağrısı
Terleme
Konsantre zorluğu
Mide bulantısı
Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı
Yorgunluk
Uykuda düşme durumu
Titreme
Kolayca ürküyor olmak.

Buna ek olarak depresyon, madde bağımlılığı, panik bozukluk, obsesif-kompulsif bozukluk ve fobiler de ortaya çıkabilir.

Nedenleri genetik faktörler ve beynin maruz kaldığı kimyasallar zararlı maddeler olabilir. Ailede varsa hasta risk altındadır. Beyin kimyasallarında bozulmalar diğer sebebidir. Mesajlar doğru bir şekilde iletilemez. Travma, stres, ölüm, ayrılık, boşanma, alkol, kafein, uyuşturucu da sebepleridir.

Psikiyatrist eşliğinde tedavi sağlanabilirken, ruh sağlığı uzmanları bilişsel davranışçı terapinin yanında ilaç önerebilir. Xanax, Librium, Valium, Ativan, Paxil Effexor, Prozac Lexapro ve Zoloft gibi antidepresanlar sakinleştirebilir. Derin nefes teknikleri gibi alternatif çareler de mümkündür.

Anksiyete Bozukluğu Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete bozukluğu endişe ve kaygıya dayalı yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Günlük yaşamda olayları aşırı ve abartılı karşılarız. Bu kişiler h..
917 11 650
Karşı Gelme Bozukluğu Nedir, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Özellikle çocuklar ve ergen gençlerde yaygın olsa da her yaşta görülebilir. Meydan okuma, itaatsizlik ve savunma duyguları öne çıkar. Anne, baba v..
978 18 877
Anksiyete Bozukluğu

Bir anksiyete bozukluğu, kuvvetli kronik anksiyete ( huzursuzluk)  giderek daha kötü büyüyebilir korkusu ile insanların yaşamlarını rahatsız eden..
718 7 327
Anksiyete Bozukluğu Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Stresli ve endişeli zamanlarda anksiyete olduğumuzun farkına varmayabiliriz. Sürekli endişeli, kaygılı, gergin, uzak ve öfkeli olma durumudur. ..
677 19 777
Genel Anksiyete Bozukluğu Nedir, Ayrıntıları

Yaygın genel anksiyete bozukluğunda endişelendirici boyutta belirgin nedenler ve belirtiler göze çarpar. Günlük yaşamda olaylara aşırı bakılır, ab..
861 25 237
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ( ADHD), attention deficit hyperactivity disorder

ADHD(dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) en sık görülen çocukluk çağı psikiyatrik bozukluklarından biridir. ADHD olan kişiler genellikle, bir gö..
965 7 867
Anksiyete Bozukluğu Hakkında Merak Edilenler

Stresli zamanlarda endişe duymak en doğalıdır. Ama bu durum hastalığa dönüşürse endişe ve panik hastalığı anksiyeteye dönüşebilir. Gergin ve kaygı..
422 7 863
Emilim Bozukluğundan Oluşan İshallerin Nedenleri Nelerdir? hakkında detaylı geniş bilgi

Emilim Bozukluğundan Oluşan İshallerin Nedenleri Nelerdir? Bunlar genelde ciddi tibbi sorunlardır. Emilim bozukluğu (malabsorpsiyon) ince bağırsağın ..
735 5 248
Blefarit

Blefarit göz kapaklarının iltihabına neden yaygın bir göz hastalığıdır. Blefarit anterior ve posterior blefarit olarak iki şekilde oluşur. Anterior bl..
972 11 772
Spastik Kolon Sendromu Nedir? hakkında detaylı geniş bilgi

Spastik Kolon Sendromu Nedir? Spastik kolon sendromu (Huzursuz barsak sendromu). Tanımlayan belirtileri: son 3 ay boyunca haftada en az 3 gün süren, ..
757 11 887
Veremin Belirtileri - Verem Belirtileri Nelerdir Tedavisi ne iyi gelir?

Veremin Belirtileri - Verem Belirtileri Nelerdir 1- Halsizlik,yorgunluk,iştahsızlık,zayıflama ve gece terlemesi 2- Ateş 3- Öksürük,balgam ve kan ..
665 9 343
Fibromiyalji Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji kronik bir rahatsızlıktır. Belirtilere dayalı olarak fiziksel muayene sonucu tanı konabilir. Kaslarda ağrı ve sertlik gözlenir, röntg..
407 9 852