Anksiyete Bozukluğu Nedir, Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Anksiyete Bozukluğu Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
44 5 45

Anksiyete bozukluğu endişe ve kaygıya dayalı yaygın görülen bir rahatsızlıktır.

Günlük yaşamda olayları aşırı ve abartılı karşılarız. Bu kişiler her zaman bir felaket bekler ve karamsar düşünür. Sağlık, para, iş, aile, ilişkiler ve okul çevresinde bunu sürdürür. Gerçekçi olmayan hayal ürünü endişeler söz konusudur. Bu korkular dehşete dönüşerek hayatı olumsuz etkiler. Sosyal aktiviteler ve ilişkiler bozulur. Ruhsal belirtileri bu şekildeyken fiziksel belirtileri de görülür:

Aşırı, sürekli endişe ve gerginlik
Sorunlara karşı gerçekçi olmayan bir bakış
Huzursuzluk ya da "sinirli" olma hissi
Sinirlilik
Kas gerginliği
Baş ağrısı
Terleme
Konsantre zorluğu
Mide bulantısı
Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı
Yorgunluk
Uykuda düşme durumu
Titreme
Kolayca ürküyor olmak.

Buna ek olarak depresyon, madde bağımlılığı, panik bozukluk, obsesif-kompulsif bozukluk ve fobiler de ortaya çıkabilir.

Nedenleri genetik faktörler ve beynin maruz kaldığı kimyasallar zararlı maddeler olabilir. Ailede varsa hasta risk altındadır. Beyin kimyasallarında bozulmalar diğer sebebidir. Mesajlar doğru bir şekilde iletilemez. Travma, stres, ölüm, ayrılık, boşanma, alkol, kafein, uyuşturucu da sebepleridir.

Psikiyatrist eşliğinde tedavi sağlanabilirken, ruh sağlığı uzmanları bilişsel davranışçı terapinin yanında ilaç önerebilir. Xanax, Librium, Valium, Ativan, Paxil Effexor, Prozac Lexapro ve Zoloft gibi antidepresanlar sakinleştirebilir. Derin nefes teknikleri gibi alternatif çareler de mümkündür.

Anksiyete bozukluğu endişe ve kaygıya dayalı yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Günlük yaşamda olayları aşırı ve abartılı karşılarız. Bu kişiler h..
793 15 169

Özellikle çocuklar ve ergen gençlerde yaygın olsa da her yaşta görülebilir. Meydan okuma, itaatsizlik ve savunma duyguları öne çıkar. Anne, baba v..
248 18 224

Bir anksiyete bozukluğu, kuvvetli kronik anksiyete ( huzursuzluk)  giderek daha kötü büyüyebilir korkusu ile insanların yaşamlarını rahatsız eden..
518 5 772

Stresli ve endişeli zamanlarda anksiyete olduğumuzun farkına varmayabiliriz. Sürekli endişeli, kaygılı, gergin, uzak ve öfkeli olma durumudur. ..
613 14 677

Yaygın genel anksiyete bozukluğunda endişelendirici boyutta belirgin nedenler ve belirtiler göze çarpar. Günlük yaşamda olaylara aşırı bakılır, ab..
655 4 449

ADHD(dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) en sık görülen çocukluk çağı psikiyatrik bozukluklarından biridir. ADHD olan kişiler genellikle, bir gö..
690 18 849

Stresli zamanlarda endişe duymak en doğalıdır. Ama bu durum hastalığa dönüşürse endişe ve panik hastalığı anksiyeteye dönüşebilir. Gergin ve kaygı..
193 23 495

Emilim Bozukluğundan Oluşan İshallerin Nedenleri Nelerdir? Bunlar genelde ciddi tibbi sorunlardır. Emilim bozukluğu (malabsorpsiyon) ince bağırsağın ..
371 9 559

Blefarit göz kapaklarının iltihabına neden yaygın bir göz hastalığıdır. Blefarit anterior ve posterior blefarit olarak iki şekilde oluşur. Anterior bl..
618 6 197

Spastik Kolon Sendromu Nedir? Spastik kolon sendromu (Huzursuz barsak sendromu). Tanımlayan belirtileri: son 3 ay boyunca haftada en az 3 gün süren, ..
162 14 587

Veremin Belirtileri - Verem Belirtileri Nelerdir 1- Halsizlik,yorgunluk,iştahsızlık,zayıflama ve gece terlemesi 2- Ateş 3- Öksürük,balgam ve kan ..
503 9 185

Fibromiyalji kronik bir rahatsızlıktır. Belirtilere dayalı olarak fiziksel muayene sonucu tanı konabilir. Kaslarda ağrı ve sertlik gözlenir, röntg..
584 11 689