Doktor Tv Banner

Alerji Karşıtı Bir Beslenme Düzeni Var Mıdır?

Alerji Karşıtı Bir Beslenme Düzeni Var mıdır?
95 0 28

Gıda alerjisi son yıllarda oldukça fazla yaşanmaya başlandı. Alerjiyi önleyebilen bir beslenme düzeni var mı?

Gıda alerjisine karşı ne gibi tedbirler alınabilir öğrenelim. İnsanlar çoğu zaman neye alerjisi olduğunun farkında olmadan beslenir. Alerji de hemen kendini göstermez zamanla belli olmaya başlar. Hazımsızlık, ciltte bozulmalar gibi çeşitli tepkilerle ortaya çıkar. Gıdalarda potansiyel olarak gizlenen alerji etkisini ekarte edebilir miyiz?

Öncelikle alerji belirtileri ortaya çıkarsa hekime başvurmalıyız. Hekimimiz bize en uygun beslenme çizelgesini verecektir. Alerji eliminasyon testinden sonra, hayatınızdan çıkaracağınız besinleri de bileceksiniz. Bu süreçte deneme yanılmaya da gidilebilir. Yani hangi gıdalar tüketildiğinde alerjimiz başlıyorsa onları artık tüketmeyeceğiz.

Bunun için herhangi bir yerde duyduğunuz diyetlere başvurmayın, sadece uzmanından yardım alın. Mağara adamı diyeti ya da aç kalma durumuna başvurmayın. Alerji belirtileri kişiden kişiye değişir. Bazılarında sorunlar şiddetli bazılarında ise hafif yaşanabilir. Diyetin ilk zamanlarında doktor gözetiminde kalmanız önerilir.

Sıkça kontrollere gidilir ki diyete uyumluluğunuz anlaşılabilsin. Gıdaların ambalajları dikkatlice kontrol edilir ve alerjimizin olduğu maddeleri içeren ürünler tüketilmez. İlk iki hafta adaptasyon için çok önemlidir ve kesinlikle yeni düzenden şaşılmaz. Alerji eliminasyon diyetimiz 2 ya da 3 ay devam edebilir. Daha sonra doktor kontrolünde eski düzenimize geçebiliriz fakat belirtiler yeniden başlarsa alerji diyetine tekrar dönülür. 

Anti-Aging Nedir, Kimlere Nasıl Uygulanır?

Adı üzerinde yaşlanma karşıtı bir cilt bakımıdır. Peki yaptırmak sağlığa zararlı mı, kimlere ne zaman yapılmalı? Herkesin kendi genetik şifresine u..
945 5 305
Diyet Yaparken Vücudumuzda Meydana Gelen Değişiklikler

Her güne başlarken diyet yapan bir kişi olarak farklı uyanırız. Vücudumuz da kararlarımız da değişiyordur. Nature dergisinde yayınlanan bir ara..
371 12 170
Alerji ve Astım Anne Karnında Engellenebilir mi?

Çocuk Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak gebelikte omega 6 dan uzak durulmasını öneriyor. Alerji ve astımın bebeğin anne karnınday..
919 24 799
Kuşkonmazın Faydaları Neler, Nelere İyi Gelir?

Vücudumuzu ve hayatımızı sağlıklı bir hale getirmek istiyorsak öncelikle doğadaki yardımcılara başvurmamız gereklidir. Yaşlanma karşıtı ve afrodizyak ..
445 23 569
Yaşlılık Karşıtı İlacın Özellikleri Neler?

Sibirya’da geliştirilen yaşlılık karşıtı bu ilacın içeriği nedir, nelere iyi geliyor? Karaciğer sirozu için mi geliştirildi ayrıntılar.. Sibiryalı ..
632 16 885
Cilt Kırışıklıklarını Önlemenin Etkili Yolları

Güzelliğimizi gölgeleyen bu kırışıklıkları nasıl önlemeliyiz? Kadınların büyük sorunu güzellik karşıtı kırışmaları nasıl önleyebiliriz cilt uzmanları ..
902 17 531
Alerjik Durumlar ve Alerji Yapan Etmenler

İnsanlar genelde bu konuda bilinçsiz olduğundan kolayca alerjiye yakalanabilir. Bilmeden alerjiye sebep olan etkenlerle bir araya gelmek veya onla..
281 16 571
Anne Karnında Alerji Önlenebilir Bir Durum mu?

Prof. Dr. Yonca Tabak hamilelikte yaşanabilen alerjinin önlenebileceğini ve tedavi yöntemlerini anlatıyor. Alerjiyi tetikleyen sebepler.. Alerji ve..
720 4 772
Kadınların Yaşlanma Karşıtı Olarak Yaptığı 5 Hata

Kırışıklıklar doğal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Peki yaşlanma karşıtı olanlar neler yapabilir? Anti aging bakım son yılların modası oldu..
672 12 225
Mevsimsel Alerjiler Hakkında Doğru ve Yanlışlar

Çöl iklimleri alerjileri tedavi ediyor mu? Çiçekler ve polenler alerjiye neden olur mu? İşte mevsimsel alerjiler hakkında bilinmeyenler. İkliml..
448 21 212
Alerji Tedavisi Astım ve Saman Nezlesine Sebep Olabilir mi?

Mevsimsel alerjisi olanlar ağız yoluyla ilaç kullanırken yan etkilerinden genelde bihaber oluyor. Bu ilaçlar ve alerji tedavisi aslında nelere yol..
587 20 256
Uykucu Gençler Fast Fooda Yöneliyor

Yeni bir çalışmaya göre az uyuyan gençler fast food restoran ve yiyeceklere daha meyilli oluyor. Uykusunu alamayan ergenlik çağındaki ve daha büyü..
810 26 569
Tebeşirler Çocuk Sağlığı İçin Tehlikeli

Tozsuz bile olsa tebeşir kullanımı alerji ve astımı tetikleyebilir.. Elleri ve sınıfı temiz tutmak için öğretmen ve okul yönetiminin tercih ettiği ..
892 24 466
Aminoasit Hangi Yorgunluk İçin Faydalı?

Aminoasitli besinler alerji nedeniyle görülen yorgunluk için çok faydalı.. Aminoasit hangi besinlerde bulunur? 8-14 Nisan tarihleri arasında kutlan..
790 9 357
Nasıl Vejetaryen Olunur? Vejetaryen Diyeti

Sağlıklı bir seçim olan vejetaryen beslenme düzenine nasıl ve neden geçilir? Bir vejetaryen menüsünde hangi besinler yer alır? Amerika’da 4 mily..
447 22 794