Akupunktur’Un Etkileri Nelerdir?

Akupunktur’un Etkileri Nelerdir?
59 7 52

Akupunktur sıklıkla hasta olan organın veya semptomların olduğu tarafın uzağına uygulanmaktadır. Birçok önemli hastalıkta uzak mesafeye veya karşı tarafa uygulanan iğneleme ile birkaç saniyede hızlı cevap alınabilmektedir , bu hızlı ve etkili cevaptan nervöz sisteminin sorumlu olduğu düşünülmekte ve üzerinde çalışılmaktadır.

Şu anda en popüler teori nöral akupunktur teorisidir. Çeşitli deneysel çalışmalarda Cuteneo – Visseral reflexleri ortaya koymaktadır. Bu akupunktur iğnesinin cildin doğru yerine uygulanarak , uygun organa veya vücudun hastalıklı bölümüne etki etmesine yol gösterir. Klinik olarak iç organların hastalıklarında vücudun herhangi bir bölümünde cilt üzerinde bir takım değişiklikler gözlenir. Bunlar ağrı , gerginlik , hyperaesthesia , hypoaesthesia , ve başkaları olabilir.
Akupunktur tedavisinde iğnenin direkt olarak ağrılı , gergin noktanın içine veya ordan geçen kanala batırılması ve küçük bir stimülüs verilmesi yeterlidir. Sırtta bulunan akupunktur noktaları ve etkili olduğu spesifik organlar uygun dermatomlarla gösterilmektedir. Bugün artık akupunktur noktalarının varlığından kimse şübhe etmemektedir.
Biomedikal mühendisler ve bilimsel araştırmacıların itinalı çalışmaları ile akupunktur noktalarında cildin elektriki rezistanslarının düşük olduğu ve çevresiyle arasındaki voltaj farki saptanmış bulunmaktadır. Bu prensipler ışığında “Akupunktoskop” denilen cihazlar yapılarak , akupunktur noktalarının yerleri en doğru ve hassas ölçüde saptanmaktadır.
Yeni geliştirilen tekniklerle bulunan akupunktur noktalarının eski Çin kartlarındaki akupunktur noktaları ile hemen hemen aynı olduğu görülmektedir. Akupunktur noktaları “Bioluminescence” tekniğiyle de gösterilmektedir , bu yüksek frekanslı radyasyon fotografları yoluyla gerçekleştirilmektedir. ( Kirlian ve Kirlian . 1930 )

Akupunktur Üzerine İleri Sürülen Teoriler
A ) NEURAL TEORİ
1 . Somato – Visseral Teori . ( Felix Mann , 1960 ).
2 . Gate Control Teori . ( Melzack ve Wall , 1965 ).
3 . Multipl Gate Teori . ( Zhang Xiangtong , 1970 , Man ve Chen , 1972 ).
4 . Talamik Birleşim Teori . ( Zhang Xiangtong , 1972 ).
5 . Kortikal İnhibisyon Sorround Teori . ( Neo – Pavlovian ).
6 . Talamik Neuron Teori . ( Tsun – Nin Lee , 1977 – 1978 ).
7 . Motor Gate Teori . ( Jayauriya ve Fernando , 1977 ).
8 . Otonomik Neuron Teori . ( Lunescu – Tirgoviste , 1993 ).
B ) HUMORAL TEORİ ( Neurotransmitter Teori )
1 . 5 – Hydroxytryotamine . ( Serotonin ) , ( Zhang Xiangtong , 1974 – 1976 ).
2 . Endokrin Sekresyon Teorisi . ( Bruce Pommeranz , 1976 ).
3 . Diğer Humoral Teoriler .
C ) BİOELEKTRİK TEORİ
1 . Kirlian ve Kirlian . ( 1930 ).
2 . Becker ve Ark . ( 1976 ).
D ) EMBRİYOLOJİKAL TEORİ
1 . Felix Mann . ( 1972 ).
E ) SAVUNMA MEKANİZMASI REJENERASYON TEORİ
1 . Cracium . ( 1973 )
F ) AKUPUNKTUR”UN GELENEKSEL ÇİN TIBBI TEORİSİ
1 . Temel Çin Filozofisi.

Konu ile alakalı anahtar kelimeler

Akupunktur’un Etkileri içeriği

neural teori ,humoral teoeri ,bioelektrik ,embriyolojikal ,savunma mekanizması ,
geleneksel akupunktur ,akupunktur tedavisi ,akupunktur tedavisi nerelerde alırım ,akupunktur nedir ,akupunktur nasıl yapılır ,
akupunktur etkileri ,

Devamı…

Akupunktur, Çin’de çok eski dönemlerden bu yana uygulanan, günümüzde Batı ülkelerinde ve yurdumuzda da yaygınlaşan tedavi yöntemi. Akupunktur, özellik..
724 13 355

KİLO VERMEK HİÇ BU KADAR KOLAY OLMADI.. DİYET YÜZÜK, AYAK BAŞPARMAKLARINA TAKILIR.MANYETİK AKUPUNKTUR ETKİSİYLE AYAK REFLEX BÖLGESİ BEYİNDEKİ AÇLIK ME..
916 11 459

İnsan vücudunun kendi kendini onarım gücü çok yüksektir ve bu gücü harekete geçiren belli uyarı noktaları vardır. İnsan vücudunda bin kadar uyarı nokt..
979 11 707

Dünyaca ünlü spiritüel liderlerin aşk temalı meditasyon programını incelemeniz faydalı olabilir. Günümüzün en popüler sorunlarından biri olan ‘aşık..
839 7 531

Amerikalı araştırmacılar genetiğiyle oynanmış mısırın bulunduğu pizza ve benzeri ürünler tüketildiği zaman yorgunluk, ateş, ağız çevresinde döküntüler..
946 24 436

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş akupunktur iğneleri ile zayıflamanın mümkün olduğunu bildirdi. Fizik Tedavi ve Reha..
708 7 435

Birçok Avrupa ve Amerika ülkesinde popülerleşen balık masajı ile rahatlayın ve sağlıklı kalın.. Balıklar sadece yemek mi? Yoksa masaj da yapabilir..
216 11 268

Hava Kirliliğinin Zararlı Etkileri Nelerdir? Hava kirliliğinin, başta insan sağlığı olmak üzere görüş mesafesi , metaryaller, bitkiler ve hayvan sağlı..
557 24 222

Fransız İhtilali ,Osmanlı Devleti’ni hem olumlu hem de olumsuz yönden etkilemiştir. İhtilalin olumsuz etkisi,milliyetçilik hareketinin başlamasıyla Os..
928 16 139

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir ?
325 5 726

Dış kulak bölgesine takılan 5 akupunktur iğnesi kilo vermemize yardımcı mıdır? Kulağın farklı kilit noktalarına hitap eden bu 5 farklı iğne, açlık ..
753 21 266

Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir? Sinir kökü sıkışması ile kola ve ele yayılan şiddetli ve yanıcı ağrı, uyuşma, karıncalanma, ileri olgularda da ..
187 19 534