Doktor Tv Banner

Akupunktur’Un Etkileri Nelerdir?

Akupunktur’un Etkileri Nelerdir?
22 0 59

Akupunktur sıklıkla hasta olan organın veya semptomların olduğu tarafın uzağına uygulanmaktadır. Birçok önemli hastalıkta uzak mesafeye veya karşı tarafa uygulanan iğneleme ile birkaç saniyede hızlı cevap alınabilmektedir , bu hızlı ve etkili cevaptan nervöz sisteminin sorumlu olduğu düşünülmekte ve üzerinde çalışılmaktadır.

Şu anda en popüler teori nöral akupunktur teorisidir. Çeşitli deneysel çalışmalarda Cuteneo - Visseral reflexleri ortaya koymaktadır. Bu akupunktur iğnesinin cildin doğru yerine uygulanarak , uygun organa veya vücudun hastalıklı bölümüne etki etmesine yol gösterir. Klinik olarak iç organların hastalıklarında vücudun herhangi bir bölümünde cilt üzerinde bir takım değişiklikler gözlenir. Bunlar ağrı , gerginlik , hyperaesthesia , hypoaesthesia , ve başkaları olabilir.

Akupunktur tedavisinde iğnenin direkt olarak ağrılı , gergin noktanın içine veya ordan geçen kanala batırılması ve küçük bir stimülüs verilmesi yeterlidir. Sırtta bulunan akupunktur noktaları ve etkili olduğu spesifik organlar uygun dermatomlarla gösterilmektedir. Bugün artık akupunktur noktalarının varlığından kimse şübhe etmemektedir.

Biomedikal mühendisler ve bilimsel araştırmacıların itinalı çalışmaları ile akupunktur noktalarında cildin elektriki rezistanslarının düşük olduğu ve çevresiyle arasındaki voltaj farki saptanmış bulunmaktadır. Bu prensipler ışığında "Akupunktoskop" denilen cihazlar yapılarak , akupunktur noktalarının yerleri en doğru ve hassas ölçüde saptanmaktadır.

Yeni geliştirilen tekniklerle bulunan akupunktur noktalarının eski Çin kartlarındaki akupunktur noktaları ile hemen hemen aynı olduğu görülmektedir. Akupunktur noktaları "Bioluminescence" tekniğiyle de gösterilmektedir , bu yüksek frekanslı radyasyon fotografları yoluyla gerçekleştirilmektedir. ( Kirlian ve Kirlian . 1930 )

Akupunktur Üzerine İleri Sürülen Teoriler

A ) NEURAL TEORİ

1 . Somato - Visseral Teori . ( Felix Mann , 1960 ).

2 . Gate Control Teori . ( Melzack ve Wall , 1965 ).

3 . Multipl Gate Teori . ( Zhang Xiangtong , 1970 , Man ve Chen , 1972 ).

4 . Talamik Birleşim Teori . ( Zhang Xiangtong , 1972 ).

5 . Kortikal İnhibisyon Sorround Teori . ( Neo - Pavlovian ).

6 . Talamik Neuron Teori . ( Tsun - Nin Lee , 1977 - 1978 ).

7 . Motor Gate Teori . ( Jayauriya ve Fernando , 1977 ).

8 . Otonomik Neuron Teori . ( Lunescu - Tirgoviste , 1993 ).

B ) HUMORAL TEORİ ( Neurotransmitter Teori )

1 . 5 - Hydroxytryotamine . ( Serotonin ) , ( Zhang Xiangtong , 1974 - 1976 ).

2 . Endokrin Sekresyon Teorisi . ( Bruce Pommeranz , 1976 ).

3 . Diğer Humoral Teoriler .

C ) BİOELEKTRİK TEORİ

1 . Kirlian ve Kirlian . ( 1930 ).

2 . Becker ve Ark . ( 1976 ).

D ) EMBRİYOLOJİKAL TEORİ

1 . Felix Mann . ( 1972 ).

E ) SAVUNMA MEKANİZMASI REJENERASYON TEORİ

1 . Cracium . ( 1973 )

F ) AKUPUNKTUR''UN GELENEKSEL ÇİN TIBBI TEORİSİ

1 . Temel Çin Filozofisi.

Konu ile alakalı anahtar kelimeler

Akupunktur'un Etkileri içeriği

neural teori ,humoral teoeri ,bioelektrik ,embriyolojikal ,savunma mekanizması ,

geleneksel akupunktur ,akupunktur tedavisi ,akupunktur tedavisi nerelerde alırım ,akupunktur nedir ,akupunktur nasıl yapılır ,

akupunktur etkileri ,

Devamı...

GDO’lu Mısırın Sağlık Riskleri Nelerdir?

Amerikalı araştırmacılar genetiğiyle oynanmış mısırın bulunduğu pizza ve benzeri ürünler tüketildiği zaman yorgunluk, ateş, ağız çevresinde döküntüler..
314 16 632
Akupunktur Yöntemi İle Zayıflamak Mümkün mü?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş akupunktur iğneleri ile zayıflamanın mümkün olduğunu bildirdi. Fizik Tedavi ve Reha..
243 16 134
Kulak Akupunkturu Kilo Verdirir mi?

Dış kulak bölgesine takılan 5 akupunktur iğnesi kilo vermemize yardımcı mıdır? Kulağın farklı kilit noktalarına hitap eden bu 5 farklı iğne, aç..
676 19 372
Karahindiba Bitkisi Ne İşe Yarar, Yararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Karahindiba ya da hindiba, yeşillikleri yenebilen A vitamini deposu bir bitkidir.Zengin besin içeriğiyle Kızılderililer tarafından da yaygın bir biçim..
593 4 761
Endometriozis – Çikolata Kisti Nedir, Tedavisi Mümkün mü?

Kadınların genital bölgesindeki ciddi sorunlar erken teşhis ve tedavi olmadıkça maalesef ilerliyor. Çikolata kistleri alınabilir mi? Modern çağın h..
379 6 840
Akupunktur Tedavisi Anne Sütünü Artırır mı?

Akupunktur tedavisinin gebelik döneminde ve sonrasında ilaç kullanamayan anne adayları için rahatlıkla kullanılabildiğini biliyor muydunuz? ROMATEM..
786 10 612
Fibricor İlacı Ne İçin Kullanılır, Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Kötü kolesterol yani LDL seviyesini düşürmek ve yağlanmayı azaltmak amacıyla kullanılır. Uygun bir diyetle beraber etkilidir. Fibratlar ilaç gr..
704 5 327
Alternatif Depresyon Tedavisi Yöntemleri Hangileridir?

Batılı standart tıbbi uygulama alanlarının dışında kalan alternatif tedavi yöntemleri standart sağlık tedavilerinin yardımcısı ve tamamlayıcısıdır. ..
554 25 503
Sinir Ağrısı Nedir, Belirtileri, Nedenleri, Hissettirdikleri Nelerdir?

Sinir ağrısı herkeste farklı hissedilir. Bazıları gece yarısı bıçak ağrısı gibi hisseder. Bazıları kronik bir iğne batması hisseder. Gün boyu yanm..
187 9 156
Yumurtanın Besin Değerleri ve Faydaları

Libidoyu da artırmaya yarayan yumurta hangi besin değerlerini içerir ve faydaları nelerdir? Anne sütünden sonra besin içeriği bakımından en zengin ..
947 9 207
Fazla Kilolular Gebe Kalamaz mı?

Kilolu kadınlar anne olamaz mı? Doğurganlığı ne kadar etkiliyor? Fazla kilolar hamilelik öncesi ve sonrasında birtakım riskler taşımaktadır.. Fazla..
622 14 655
Kolesterol İlaçlarının Yan Etkileri Ne Kadar Hissedilir?

Statin isimli bu ilaçlar yaygın bir şekilde kullanıldığında kolesterol düşürürken tip 2 diyabet riskini artırır.   Ciddi yan etkileri de var..
346 16 285
İyi Bir Uyku İçin Doğal Çareler

Kediotu. Uykusuzluğa karşı birebir olan kediotunu mutlaka deneyin. Günümüzde birçok ülkede uykusuzluk için kullanılan popüler bitkilerden birid..
390 8 833
Depresyon Tedavisi Nasıl Olur?

Depresyonda iseniz günlük ya da haftalık olarak ilaç kullanırsınız. 12 hafta içinde etkisini alır ya da alamazsınız. Doktorunuzun gözlemleri ve de..
682 20 865
Gebelik Hangi Durumlardan Etkilenir?

Gebelik bazı durumlardan olumsuz etkilenir ki hamile kalmak isteyenler bu ortamlardan kaçınmalıdır. Peki gebe kalmak için 7 şart nedir? Modern haya..
540 26 150