Doktor Tv Banner

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri belirtileri
65 6 78

Akciğer kanseri, hem erkeklerde hem de kadınlarda başta gelen kanserden ölüm nedenidir. Her yıl 100.000'den fazla erkek ve 60 000 kadar kadın akciğer kanserine tutulur. Ve bu sayı artmaktadır.

Akciğer kanserine tutulan kadın sayısı artmaktadır. çünkü geçen 30 yılda bu grupta sigara içenlerin sayısı artmıştır.

Belirtiler

• Bazen hiç olmayabilir.

• Bazen kanlı balgam çıkarttıran oksuruk.

• Nefes darlığı

• Göğüs ağrısı

• Ses kısıklığı

• İştah ve kilo kaybı

Akciğer kanseri en fazla 45 ile 70 yaş arasındaki kişilerde görülür. Bütün akciğer kanserlerinin yüzde 85'i sigara içmekten doğar. Akciğer kanserinde diğer risk faktörleri arasında kanser yapan sanayi maddeleri ve yüksek radon konsantrasyonları bulunmaktadır. Birincil akciğer kanseri sigara içmeyenlerde pek görülmez, fakat göğüs, kalınbağırsak, prostat, testis, böbrek, tiroid, kemik veya diğer organların kanserleri akciğerlere sıçrayabilir (metastas).

Karsinoid veya hamartom gibi, habis olmayan tümörler bazen akciğerlerde görülür. Eğer bunlar belirtilere yol açıyorsa veya teşhis kesin değilse bu tümörlerin cerrahi olarak çıkarılmaları gerekir.

Yirmiden fazla sayıda habis ve selim tümörün akciğerlerde başladığı tespit edilmiştir. Selim bir tümör, yayılmayan ve cerrahi olarak tamamen çıkartılabilen bir tümördür. Hayatı tehdit etmez ve nüksetme ihtimali de pek yoktur. Oysa ki, habis bi tümör yakındaki organları istila edip tahrip edebilen ve bedenin diğer taraflarına da atlayabilen bir anormal hücre büyümesidir.

Akciğerin hemen bütün birincil kanserleri dört tipten biridir: Skuamöz hücre karsinomu, adenokarsinom, büyük hücre karsinomu ve küçük hücre karsinomu. Skuamöz hücre karsinomu (buna epidermoid karsinom da denir) genellikle merkezi bronşları kaplayan hücrelerden doğar (bunlar akciğerlerin en büyük hava geçitleridir) bu durum onu balgam tahlili ile erken tanımlanması kolay olan kanserlerden biri durumuna getirir.

Skuamöz hücreli akciğer kanseri, birincil akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 25'i ile 30'unu meydana getirir.

Adenokarsinom genellikle daha küçük bronşların üst tabakasında ortaya çıkar, şimdilerde bu çeşit, en yaygın birincil akciğer kanseri tipidir ve vakaların yaklaşık yüzde 35'ini meydana getirir. Adını, tümör hücrelerinin oluşturdukları gudde (bez) tipindeki oluşumlardan alır. Bu hastalık akciğerin o bölümündeki lenf guddelerine ve ondan sonra kan yoluyla diğer organlara yayılabilir. Akciğerin uç kısımlarında ortaya çıktığı için erken tanımlanması, skuamöz hücre karsinomuna kıyasla daha zordur.

Adenokarsinomun alt gruplarından biri olan bronko alveoler hücre karsinomu vakaların yüzde 5'ten daha azını meydana getirir. Akciğerlerden dışarıya yayıldığı nadirdir, akciğerlerinizin hava torbalarını (alveollerini) etkiler.

İndiferansiye (farklılaşmamış) büyük hücre karsinomu da akciğerlerin uç kısmında oluşur ve kan yoluyla yayılırlar. Akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 5 ile 20'sini meydana getirir.

Küçük yulaf hücre karsinomu da akciğerlerin merkezi alanlarında oluşur ve böylece tanımlanması nisbeten kolaydır. Mikroskop altında görüldüğü biçimiyle küçük, yuvarlak veya oval hücrelerden adını alan bu tip kanser, en saldırgan kanser tiplerinden biridir. Bronşları sıkıştırarak daraltma eğilimi gösterir, küçük hücre karsinomu akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 20 ile 25'ni teşkil eder.

Akciğer Kanserinde Genetik Yatkınlık hakkında detaylı geniş bilgi

Akciğer kanserinde kalıtsal ön yatkınlık yaratan faktörlerin varlığı ileri sürülmektedir. Birinci derece akrabalarında akciğer kanseri olan kişilerde ..
831 19 856
Akciğer Hastalıkları (Akciğer Kanseri Nedir) Tedavisi ne iyi gelir?

    Akciğer kanseri akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalıktır. Bu kontrolsüz çoğalma, hücrelerin çevredeki ..
540 24 213
Akciğer Kanseri hakkında detaylı geniş bilgi

Akciğer kanseri akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalıktır. Bu kontrolsüz çoğalma, hücrelerin çevredeki dokuları istila etm..
442 8 313
Akciğer Kanseri Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Akciğer kanseri kadınlarda ve erkeklerde en sık görülen kanser türüdür ve ölümle sonuçlanan kanser türlerinin başında gelir. Sigara içmek büyük öl..
409 25 738
Akciğer Kanseri Nedenleri Tedavisi ne iyi gelir?

Tütün ürünleri, endüstriyel ürünler (uranyum, radyasyon, asbest), hava kirliliği, beslenme eksiklikleri kanserin oluşmasında rol alan faktörlerdendir...
773 20 279
Akciğer Kanseri Süreci ve Önlemleri

Yıllarca sigara içmek akciğer kanserinin ilk ve en önemli sebebi. Sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç değildir.   Böylece dolaşım fonksi..
480 8 253
Çin’de Kanser Hızla Yayılıyor

6 kişiden birinin kanser olduğu bir ülkede bunun nedenleri araştırılır. Çin’de kanser neden bu kadar hızla yayılıyor ardındaki nedenler neler.. Çin..
172 5 773
Deri Kanseri Belirtileri - Deri Kanserinin Belirtileri Tedavisi ne iyi gelir?

Cilt kanseri veya deri kanseri, birçok nedenden dolayı ciltte oluşan kötücül (malignant) büyümedir. Cilt kanseri genellikle epidermiste (derinin en üs..
241 20 621
Sigarayı Bırakmak İçin Bir Neden Daha

Prof. Dr. Leyla Sağlam, özellikle kış mevsiminde içilen sigaranın kat kat daha fazla yıprattığını vurguluyor. Dışarıda içilen sigara daha çok işliyor!..
722 15 700
Akciğer Kanserine Karşı İyi Gelen Besinler

Bazı besinler içerdikleri besin değerleriyle bazı kanser türlerine karşı kalkan oluştururlar. Brokoli, havuç, üzüm gibi besinler akciğer kanserinden k..
572 5 387
Akciğer kanseri yapan besinler hakkında detaylı geniş bilgi

    Ülkemizde son yıllarda artan kanser vakalarının başında akciğer kanseri gelmektedir. İkinci sırada ise meme kanseri vardır. Kanser ..
467 24 123
Sigara Bağımlılığı Kanser ve Ölüme Yol Açıyor

Her yıl binlerce kişi sigara içmeye başlıyor ve aynı oranda ölümler yaşanıyor. Kadınların daha fazla risk altında olduğu kalp hastalıkları ve kansere ..
425 12 826