Doktor Tv Banner

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri belirtileri
42 0 49

Akciğer kanseri, hem erkeklerde hem de kadınlarda başta gelen kanserden ölüm nedenidir. Her yıl 100.000'den fazla erkek ve 60 000 kadar kadın akciğer kanserine tutulur. Ve bu sayı artmaktadır.

Akciğer kanserine tutulan kadın sayısı artmaktadır. çünkü geçen 30 yılda bu grupta sigara içenlerin sayısı artmıştır.

Belirtiler

• Bazen hiç olmayabilir.

• Bazen kanlı balgam çıkarttıran oksuruk.

• Nefes darlığı

• Göğüs ağrısı

• Ses kısıklığı

• İştah ve kilo kaybı

Akciğer kanseri en fazla 45 ile 70 yaş arasındaki kişilerde görülür. Bütün akciğer kanserlerinin yüzde 85'i sigara içmekten doğar. Akciğer kanserinde diğer risk faktörleri arasında kanser yapan sanayi maddeleri ve yüksek radon konsantrasyonları bulunmaktadır. Birincil akciğer kanseri sigara içmeyenlerde pek görülmez, fakat göğüs, kalınbağırsak, prostat, testis, böbrek, tiroid, kemik veya diğer organların kanserleri akciğerlere sıçrayabilir (metastas).

Karsinoid veya hamartom gibi, habis olmayan tümörler bazen akciğerlerde görülür. Eğer bunlar belirtilere yol açıyorsa veya teşhis kesin değilse bu tümörlerin cerrahi olarak çıkarılmaları gerekir.

Yirmiden fazla sayıda habis ve selim tümörün akciğerlerde başladığı tespit edilmiştir. Selim bir tümör, yayılmayan ve cerrahi olarak tamamen çıkartılabilen bir tümördür. Hayatı tehdit etmez ve nüksetme ihtimali de pek yoktur. Oysa ki, habis bi tümör yakındaki organları istila edip tahrip edebilen ve bedenin diğer taraflarına da atlayabilen bir anormal hücre büyümesidir.

Akciğerin hemen bütün birincil kanserleri dört tipten biridir: Skuamöz hücre karsinomu, adenokarsinom, büyük hücre karsinomu ve küçük hücre karsinomu. Skuamöz hücre karsinomu (buna epidermoid karsinom da denir) genellikle merkezi bronşları kaplayan hücrelerden doğar (bunlar akciğerlerin en büyük hava geçitleridir) bu durum onu balgam tahlili ile erken tanımlanması kolay olan kanserlerden biri durumuna getirir.

Skuamöz hücreli akciğer kanseri, birincil akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 25'i ile 30'unu meydana getirir.

Adenokarsinom genellikle daha küçük bronşların üst tabakasında ortaya çıkar, şimdilerde bu çeşit, en yaygın birincil akciğer kanseri tipidir ve vakaların yaklaşık yüzde 35'ini meydana getirir. Adını, tümör hücrelerinin oluşturdukları gudde (bez) tipindeki oluşumlardan alır. Bu hastalık akciğerin o bölümündeki lenf guddelerine ve ondan sonra kan yoluyla diğer organlara yayılabilir. Akciğerin uç kısımlarında ortaya çıktığı için erken tanımlanması, skuamöz hücre karsinomuna kıyasla daha zordur.

Adenokarsinomun alt gruplarından biri olan bronko alveoler hücre karsinomu vakaların yüzde 5'ten daha azını meydana getirir. Akciğerlerden dışarıya yayıldığı nadirdir, akciğerlerinizin hava torbalarını (alveollerini) etkiler.

İndiferansiye (farklılaşmamış) büyük hücre karsinomu da akciğerlerin uç kısmında oluşur ve kan yoluyla yayılırlar. Akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 5 ile 20'sini meydana getirir.

Küçük yulaf hücre karsinomu da akciğerlerin merkezi alanlarında oluşur ve böylece tanımlanması nisbeten kolaydır. Mikroskop altında görüldüğü biçimiyle küçük, yuvarlak veya oval hücrelerden adını alan bu tip kanser, en saldırgan kanser tiplerinden biridir. Bronşları sıkıştırarak daraltma eğilimi gösterir, küçük hücre karsinomu akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 20 ile 25'ni teşkil eder.

Akciğer Kanseri Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Akciğer kanseri kadınlarda ve erkeklerde en sık görülen kanser türüdür ve ölümle sonuçlanan kanser türlerinin başında gelir. Sigara içmek büyük öl..
689 12 120
Akciğer Kanseri Süreci ve Önlemleri

Yıllarca sigara içmek akciğer kanserinin ilk ve en önemli sebebi. Sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç değildir.   Böylece dolaşım fonksi..
584 8 302
Çin’de Kanser Hızla Yayılıyor

6 kişiden birinin kanser olduğu bir ülkede bunun nedenleri araştırılır. Çin’de kanser neden bu kadar hızla yayılıyor ardındaki nedenler neler.. Çin..
731 15 120
Sigarayı Bırakmak İçin Bir Neden Daha

Prof. Dr. Leyla Sağlam, özellikle kış mevsiminde içilen sigaranın kat kat daha fazla yıprattığını vurguluyor. Dışarıda içilen sigara daha çok işliyor!..
927 22 233
Akciğer Kanserine Karşı İyi Gelen Besinler

Bazı besinler içerdikleri besin değerleriyle bazı kanser türlerine karşı kalkan oluştururlar. Brokoli, havuç, üzüm gibi besinler akciğer kanserinden k..
736 7 120
Hindi Eti Akciğer Kanserinde Etkili

Akciğer kanserinden korunmak için hindi eti tüketmek yeterli mi? Akciğer kanseri; prostat kanserinden sonra erkeklerde en sık görülen kanser tipidi..
446 18 361
Soğuk Havada Sigara İçmek Öldürüyor

Sigara içmek zaten öldürüyor bir de bu havalarda sigara içmek sağlığıa iki kat daha zararlı. Isınmak için daha derin ve fazla sayıda sigara içiliyor....
414 7 676
Akciğer Kanserinin Erken Teşhisi İçin Tomografi Gerekebilir

Vücudun diğer bölümlerine de uygulanan akciğer tarama testleri yani bilgisayarlı tomografi taramaları yıllık olarak uygulanırsa erken aşamalarda kanse..
155 18 804
Mide Kanseri Nefes Testiyle Teşhis Edilecek

Mide kanseri teşhisi bu yeni yöntemle yapılacak.. Bilim adamları nefes testi ile mide kanserini önceden bilecek ve önlem almanızı sağlayacak.. İsra..
460 23 835
Kadınlarda Akciğer Kanseri Sigaradan mı Kaynaklanıyor?

Sigara maalesef akciğer kanserinin baş sebebi. Kadınlarda sigara yüzünden yaşanan akciğer kanserinden ölümler sıklaştı.. Avrupalı kadınlar arasında..
352 19 291
Bronşit Kendini Nasıl Belli Eder?

Mukus üreten ve sık karşılaşılan kötü öksürükler bronşitin ana belirtisidir. Olabilecek diğer belirtileri: hafif ateş yorgunluk nefes alıp veri..
742 10 592
Kolon Kanserinde Kan Testinin Önemi

Kolon kanseri taraması bir günlük kan testiyle bitiyor mu? Mir-21 düzeyleri için bir tarama kontrolü yapılması gerekir. mikroRNA olarak bilinen bi..
772 22 736
Prostat Kanserinin Risk Faktörleri ve Teşhisi

Prostat kanseri neden oluşur? Risk faktörleri, neden olduğu rahatsızlıklar, tedavi süreci, teşhisi nasıl yapılır ve belirtilerini Prof. Dr. Süleyman A..
992 15 343
Spor Yapmak Kanser Riskini Azaltıyor

Spor ve egzersizi hayatınızdan çıkarmayın. Her yaşta her dönemde mutlaka hareketli olun ve bunun ileride faydasını görün. Kanseri önlemenin en iyi ..
181 13 202
Sigara Kansere Her Şekilde Sebep Oluyor

Prof. Dr. Metin Özkan sigaralarda filtreli filtresiz farketmediğini her türlü her şekilde sigaranın kansere neden olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Meti..
330 6 339